Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3317
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Žiadna batéria nedokáže energiu vyrobiť, takže v tomto smere je určite lepšie miesto baterky prikúpiť panely. Ale na druhú stranu bez batérie bude využitie FVE dosť nízke, čiže buď energiu necháš na streche alebo ju bude ládovať do VB. Treba sa pozrieť aj na menič, koľko panelov dokáže zvládnuť a treba mať dobre nastavenú reguláciu pretokov, aby z toho neboli problémy.
Celý problém s týmto je, že si odkázaný na podmienky VB, čo sa veľmi ľahko a rýchlo môže zmeniť. Fyzickú batériu ti už nikto nezoberie a vieš aspoň 1-2 dni prežiť bez DS.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5703
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ja si musim najst cloveka/firmu, co bude ochotny prist pomerat a pravit konstrukcie na panely, pripadne to aj cele nainstalovat.

Chaoem ze firmy chcu instalovat len to svoje a zgrupovat.marzu ale som ochotny zaplatit uplne ferove peniaze za instal a napr. tu cez Diabla ovjednat panely, mwnic a baterie.

Aj ked mozno ta diablo o rol (dva?) Aj na ten vylet do kosic presvedcim :D
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3317
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Joooj, ja neviem čo bude po novom roku nieto o rok či dva :laugh:

Keďže sa tým neživím, montáže moc nerobím, aj keď sa tomu nebránim, to len po strechách sa mi nechce driapať, ale keďže ty máš plochú strechu možno by som sa nechal ukecať. ;)
Len si nezabudni spraviť prípravu pre FVE, nejaké chráničky z technickej miestnosti (resp. tam kde plánuješ mať rozvádzač a batérie) až na strechu (1-2ks 40-50mm kopoflex) a chráničku alebo prepojenie medzi rozvádzačom a technickou miestnosťou.
A pri plochých strechách je dôležité ako máš spravený bleskozvod. Treba to mať prichystané, aby boli panely v ochrannom pásme a nemusel sa bleskozvod ( a následne revízna správa) znova prerábať.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jooooj bleskozvody, to su svine.


>> Kúpiť namiesto stále drahej fyzickej batérie 2-3 krát viac stále lacnejších panelov by hlavne pre ľudí ktorí vstávajú a chodia spávať zo sliepkami
>> mohlo byť efektívne. Penzisti nemusia prať a variť po 17h ale v lete o 6h už polievajú záhradu 1kW čerpadlom.

Diablo ma pravdu, bateria energiu nevyrobi a zase 30kWp panelov ti je nafigu. Tak ako vzdy v zivote, aj tuto vec treba nejako vybalancovat.
Nezabudnut na to, ze vstavat so sliepkami o piatej rano je uzasne, ale dvesto panelov ti prdlajz vygeneruje od oktobra do aprila vratane. CEZ POL ROKA !!

Niektorym ludom moze byt lepsie viac panelov (narazove zataze ale nie velky odber po zotmeni napr. remeselnici zivnostnici firmy), niektorym zase bateria (typicky sudruh obcan co cez den nie je doma ale vecer po zotmeni chce telkovať, variť, svietiť, nedajboze potrebuje aj kurit alebo auto nabijat).

Navyse ako zaznelo, nemozes zapojit lubovolne mnozstvo panelov na lubovolny menic. Jednak tie menice maju svoju kapacitu, jednak maju pocet stringov cize zoskupeni panelov - a kazdy string ma limitovanu voltaz. Nove 550Wp panely maju menovite napatia okolo 42V, naprazdno az 50V a menice typicky koncia na 1000V. Hoja ďunďa, tam je rezervy, ze ? 20 panelov po 50V v pohode a 20 panelov predsa je 11kWp. No... lenze nezabudnut na tepelny koeficient priblizne 0.3% za KAZDY STUPEN, pricom podla normy sa parametre panelu urcuju pri 25 stupnoch. Takze ked je vonku -15, aku voltaz mozes dosiahnut ? 40 stupnov rozdiel (od 25 do -15) krat 0.3% sa rovna nieco, okrem toho je otazka ci mozes zapojit taky obrovsky vykon na jeden spagat na jeden string v menici aj ked ten menic ma 10kWp (typicky 10kW menic ma 2 stringy a nevedia kazdy z nich ist naplno), potom je otazka ci chces, ako mas panely umiestnene, ci sa ti vobec na strechu zmesti viac panelov (napoveda : mojmu tatkovi nie a to ma 202m2, volna je uz len severna a vychodna strana) atd, atd.

Nezabudnut na to, ze ked mas 30 panelov v jednom stringu (no, to sme uz prebrali) a na jeden jediny z nich ti vrhne tien komin, draty vedenia z ulice [!!!], tak ide produkcia CELEHO stringu doriti ze by si neveril. Nastudovat temu o tienoch na solarforum.cz, hladat aj ceske klucove slovo "stíny". Takze sa moze stat, ze kvoli takejto idiotine ti obrovsky string vyprodukuje podstatne menej energie nez dva/tri male stringy. Podstatne znamena kludne 30%

Nezabudnut na to, ze dnes mas sudruha obcana limitovaneho na 10kW dodavku do siete, takze ked budes mat 20kWp panelov a 20kW menic k tomu, treba sa velmi starostlivo ubezpecit, ze neprekrocis maximalne povolene odovzdavky do siete. A to tiez nie je uplne take jednoduche ako to vyzera, pretoze nemaju vsetky solarne firmy rovnake skusenosti, jazykove danosti atd a pruserov sa uz stalo dost, aj pokut bolo porozdavanych dost, aj zopar systemov odpojenych od siete...

Sediva je teoria, zeleny strom zivota. Rozhodne neplati ze "vzdy vypalit mnozstvo panelov a na bateriu kakať".
Ano, typicke cenovky baterii ze 5kWh za 4.000 eur su nezmysel a financne sa neoplatia nikdy.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

mp3turbo napísal: Pi 01. Dec, 2023, 12:37 Nezabudnut na to, ze ked mas 30 panelov v jednom stringu (no, to sme uz prebrali) a na jeden jediny z nich ti vrhne tien komin, draty vedenia z ulice [!!!], tak ide produkcia CELEHO stringu doriti ze by si neveril. Nastudovat temu o tienoch na solarforum.cz, hladat aj ceske klucove slovo "stíny". Takze sa moze stat, ze kvoli takejto idiotine ti obrovsky string vyprodukuje podstatne menej energie nez dva/tri male stringy. Podstatne znamena kludne 30%
Nejde ti cely string dokelu. Toto je velmi individualne podla situacie, panely maju premostovacie diody a odpoji sa tak cely panel alebo nejaka cast panelu. Ako priklad vid tu zhruba okolo 5-6 min: https://youtu.be/E9NVLB_OYSU?si=5SbnCswVA0Es_6Gr
Ja napriklad mam zamerane, ze v nejakom case mam ubytok vykonu kvoli nejakemu tienu (podozrievam komin). Ubytok vykonu je tak na urovni max 1-2 panelov v stringu. Viem poslat grafy, ak mas zaujem.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3317
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska napísal: Pi 01. Dec, 2023, 11:49 Ja si musim najst cloveka/firmu, co bude ochotny prist pomerat a pravit konstrukcie na panely, pripadne to aj cele nainstalovat.
Ohľadom konštrukcie pre panely na plochú strechu, takto to spravil môj známy z Vranova - jeho video
Ešte som zabudol, TU chalanisko riešil rozšírenie panelov na plochej streche. Veľmi zaujímavé dáta pre výrobu z panelov na rôzne svetové strany a pod rôznymi uhlami. ;)
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Nejde ti cely string dokelu. Toto je velmi individualne podla situacie, panely maju premostovacie diody a odpoji sa tak cely panel alebo nejaka cast panelu.

nemyslel som to na nulu, pisem ze kludne az 30% [dole]. Zavisi hlavne od panelov samotnych (viac bus barov, viac vnutorneho premostenia), potom aj tie diody maju tak trosku zivotnost a nevydrzia vsetko (samozreme sa setri aj tu), dolezite je zapojenie v stringu a aj menic samotny ako sa dokaze vysporiadat s tymto. Takisto bude rozdiel v Australii a u nas, takisto nie je tien ako tien (skuste si to s kominom)...

Nejako sa mi nepaci popis prace mikroinverterov co pan ponukol v linkovanom videu presne od piatej minuty : https://youtu.be/E9NVLB_OYSU?si=5SbnCswVA0Es_6Gr
nebolo to nahodou tak, ze mikroinvertory (optimizéry...) prerabaju jednosmerne napatie co ide z panelov na striedave a to potom lezie dole po dratoch ?
Pan vo videu tvrdi nieco totalne odlisne.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

Existuju DC-AC mikroinvertory (system Enphase) a tiez DC-DC optimizeri, ktorých úlohou je pre každý panel dosiahnuť optimálny pracovný bod a voči invertoru pôsobiť ako jednoliaty celok (e.g. Huawei Sun optimizer, Tigo TS4, spomínaný SolarEdge,... )
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jo, nova vec. Tutok je ina ukazka co robi ciastocne "zatienenie" s vykonom : https://youtu.be/vY3PufzPUnI?t=258
kazdy panel s optimizerom, na hornej rade je minimalne sniežiku a vykony vidime pre kazdy panel zvlast
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Pre ľudí kde význame prevažuje spotreba počas dňa a navyše s rannou prevahou jar leto a večernou prevahou jeseň zima je určite zaujímavé sa pozrieť na červené krivky dvoch grafov od Youda/SolarForum pričom tí ktorí nemôžu využívať ani VB by mohli zvážiť prípadne aj strmší sklon a viac panelov ( menšia šírka záhradného domčeka a vyšší padláš ) ?


Ja osobne mám na 3F/8kW pripojený jeden 5,52 kWp string orientovaný na JJZ vrátane VB a kvôli rannému polievaniu 10rokov x 6mesiacov x 30dni x 1h x 2kW= 3600kWh čo je cca 360E sa mi nič neoplatí meniť.
Pre večernú spotrebu ( 2TV, 2PC a osvetlenie ) 10rokov x 6mesiacov x 30dni x 3h x 0,33 kW= 1800kWh čo je cca 180E je JJZ zanedbateľný prispevok .
.........
práve teraz 9h/3.12/okr. Senec mi FVE vyrába 2kW.

Horizontálny a j vertikálny sklon slnka má na efektivitu panelov rovnaký vplyv ?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pouzi model ktory som linkoval a vysledok ziskas presne aky potrebujes. https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

ten vplyv nie je rovnaky ale nie je medzi nimi velky rozdiel. Problemom je, ze horizontalne (vlavo vpravo) to slnko cestuje po oblohe ako zblaznene kazdy den, kdezto vertikaly (vyska) sa menia s rocnymi obdobiami takze velmi pomaly. Navyse, v zime vyrobis len priblizne pätinu až šestinu oproti letnym mesiacom cize bez ohladu na to ako zoptimalizujes sklon, proste zima bude furt tragedia.

Potom je na zvazeni, ci je potrebnych radsej navyse 50-100kWh mesacne v zimnych mesiacoch a teda ci sklon panelov zoptimalizujes "pre zimu", alebo ci radsej vyrobis 2-3 MWh rocne viac v letnych mesiacoch kvoli lepsiemu "letnemu sklonu", a bud priamo spotrebujes alebo ulozis do virtualnej baterie a potom zozeres v zime za zhruba polovicnu cenu oproti beznej.

Cim si blizsie k rovniku, tym mensi rozdiel medzi letom a zimou jednak v dlzke dni, jednak v intenzite slnka a tympadom v celkovej vytaznosti solaru.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

mp3turbo napísal: Ne 03. Dec, 2023, 01:26 kazdy panel s optimizerom, na hornej rade je minimalne sniežiku a vykony vidime pre kazdy panel zvlast
Jeden z dovodov, preco nad Tigom rozmyslam. Plus by som pridal este par panelov vertikalne na juzny balkon.
Dnes zatial panely pod snehom, podla modelu uz mali vyrabat 2-3 kW ale som len na 350 W.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ale model nerata so snehom predsa... nemoze pretoze ked stokrat na panel prdnes sneh, budes mat sto rozlicnych vysledkov. Vid video ktore som linkoval hore, mame v hornom "zasnezenom" rade nejaky tucet panelov a kazdy ide inak, kazdy ma inak "nasnehovane"...

Pridat panely je urcite beztrestne a dnes - ked stoja polovicu toho co minuly rok ked sa svet zblaznil - je to aj dobra myslienka.

Navyse mas elektroauto takze tam ciastocne utopis aj "nadbytocnu letnu produkciu". A kedze bude na balkone, pozeral by som po konstrukcii ktoru mozes natocit pod nejakym uhlom ak sa tam dostanes : v zime budu prakticky kolmo, v lete mozno pod nejakym 25-30 stupnovym uhlom. Ideal.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

TURBO Ten link je naozaj bombová hračka. :good:

Dnes sa mi stalo že L3 fáza klesla na 190V a GW menič sa odpojil od DS a prestal aj generovať.
Do ZDS som nahlásil som opakovanú poruchu a po 1 hodine sa zdvihli všetky tri fázy rôzne o cca 10-30V na
L1=243, L2=230V, L3=220V.

Treba to reklamovať ?
Naposledy upravil/-a opto v Ne 03. Dec, 2023, 17:50, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5517
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Najskor bude niekde "studeny" spoj. Tie volty sa "tratia" na teplo v nejakom spoji ktory ma vysoky odpor. Trebars zalomena/zle zalozena poistka, uvolneny kabel zo svorky a tak...

V tvojom pripade by som overil ci nahodou chyba nie je uz na tvojej strane za elektromerom(cize zmerat napatie este v pripojovacej skrini vonku pred elektromerom, ak to je mozne) alebo u susedov doma... A ak je nizke napatie uz tam tak volat poruchovu linku(funguje 24/7)... Ak na elektromer prichadza este napatie vporiadku, tak je to uz tvoj osobny problem a distribucka ti s tym nijako nepomoze okrem toho ze ti mozno da preplatit neopravneny vyjazd(aj ked to nezvyknu).


Ono to zvykne takto kolisat podla zataze. Trebars sused zapne kavovar a klesne ti to na 190V :D Tak ci tak v kratkom case(dni) sa chyba objavi a vypadne to uplne.

Návrat na "Debata o všetkom"