Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa opto »

michalesku napísal: Št 07. Dec, 2023, 12:09
opto napísal: Št 07. Dec, 2023, 07:14 teda spotreba(4921-0)= 2544,157 :?
Hovoria o mne, ze mam nadpriemernu trpezlivost, ale tu to uz vzdavam.. Len zopakujem v tejto teme milionkrat zopakovane slovo POMERNY..

Až teraz som si všimol že je tam aj stĺpec faktor ktorý zrejme zahŕňa výkon radiatora.
takže vzorec pre Obyvačko Kuchyňu som mal teda doplniť
(4921-0)* 0,517*1 = 2544,157

Takže áno nie len k celkovej spotrebe bytovky ale aj výkonu radiátora je to číslo na displeji pomerové.

Takže konečne som techem kaukuláciu spároval s vlaňajšími informáciami na meračoch a našiel som tam len dve chyby
- jednej izbe nie je akceptovaná strata kvôli povale je tam koeficient 1 namiesto 0,85
- v inej izbe je v kaukulácii uvedená asi o trochu väčšia hodnota

Takže mi zostáva zistiť už len to že či niektoré merače nie sú prepnuté na náhradnú teplotu miestnosti 20C
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa opto »

Za teplo zaplatila dcéra 1800 a techem dodal podľa vyúčtovania 0 kWh

Celková spotreba v objekte: 0,00 kWh
Vaša spotreba:
obdobie užívania Teplo na vykurovanie
01.01.2021 - 31.12.2021 0,00 kWh
01.01.2022 - 31.12.2022 0,00 kWh
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7784
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa LordKJ »

a ostatni v bytovke teda menej?
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa opto »

Áno
Celková cena tepla za bytovku s 23 bytmi 19 tis Euro
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa mp3turbo »

prepana 1800 evra za kurenie v beznom byte (co nema 250m2) je strasidelne cislo.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa opto »

Ten byt v starej tehlovej bytovke na Dopravnej má len cca 78m2 a aj napriek tomu že dcéra ako väčšina žien nerozumie aký je rozdiel medzi vyvetraním ( okná dokorán na niekoľko minút ) a vychladením ( odchýlené okná na niekoľko hodín ) smrdí to vyúčtovanie podvodom.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3679
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa dendroid »

Nechapem, preco to nejde(te) riesit so spravcom bytoveho domu. Respektive sa najprv opytat susedov, ake cisla maju na tom meraci oni a potom si to nechat vysvetlit pekne pisomne, ako tie merace funguju, od dodavatela meracov. Skontrolovat si to so susedmi. A spokojne sa pripadne pokusit kontaktovat vyrobcu. A nie sa v tom sprtat a riesit fyzikalne vypocty na pc fore :D Ono zasa 78 m2 nie je tak malo, stary tehlovy nezatepleny bytovy dom je stary dom. A vykurovat byt v zime na 24 stupnov a mat okna otvorene nonstop na vetracku :? A este je ten byt na podkrovi pod strechou :? Zrhnme si to :D , 78 m2, (pra)stary dom, byt pod strechou, 24 stupnov vykurene v zime (fajne mrzlo minuly rok ak sa nemylim a aj tento rok pekne mrzne) a vetracka nonstop :facepalm: Co cakate, ze ake jej dojde vyuctovanie ? Plus uz to tu spomenuli, ked si vykuruje byt na 24 stupnov, tak zrejme tym vykuruje aj susedov. Ked ako jedina dostala taky vysoky ucet, tak to skor smrdi chybou na jej alebo dodavatelovej strane a nie podvodom. Keby chceli robit podvody, tak to dvihnu kazdemu o par percent. A nie jedine jej, na takuto sumu. Kedy kupovala byt ? Dovtedy jej tolko neuctovali ? Kolko platil predchadzajuci majitel, kolko platia susedia v podobnom byte, atd ? To su otazky, ktore by ste si mali klast a nie ratat rovnice na fore :D A mna ta suma az tak nesokuje, podla toho, co si napisal, ze to je za byt. Ja som platil 735 eur, v KE, nie v BA (v BA to musi byt drahsie predpokladam). Nezatepleny dom takisto (slovenska realita, kde sa kazdy stara o seba plus je truhlik a majster sveta, tiez architekt a energetik :D), 52 metrov stvorcovych, stredovy byt s papierovymi prieckami medzi bytmi, druhe poschodie, ziadne prizemie ani strecha. Z jednej strany tusim vacsiu cast zimy nikto nebyval, z druhej strany su dochodcovia, doma cely cas. Nadomnou, podomnou byvaju ludia, tiez dochodcovia, nonstop doma. V spalni skoro vypnuty radiator, 20 stupnov, v obyvacke 22, max 23, skor 22. Vetrat som vetral ako sa ma. Ziadna vetracka nonstop. Bonus, cez kupelnu mi prechadzaju rozvody kurenia pre cely bytovy dom. Dve obrovske rury nonstop zohriate na maximum. Kupelna susedi so spalnou, s kuchynou a s obyvackou. Mozno to beru do uvahy, neviem, nesprtal som sa v tom doteraz. 735 eur som platil za kurenie. S takymito otazkami inac radsej na modreho konika chod :D
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> fajne mrzlo minuly rok ak sa nemylim

ta gdze ?

u nas v bubline bola tato zima pravdepodobne najteplejsia ktoru som v zivote zazil a to uz nemam 20...
a ked nebola najteplejsia, tak maximalne druha alebo tretia najteplejsia.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3696
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa fobos »

Vlani bola extremne tepla zima. Ja som spalil len 8900kwh plynu a rok pred tym (04/2021 - 04/2022) 11500kwh..

Moja faktura za kurenie bola vlani za kurenie aj ohrev vody za plyn len 512 eura. Dvojpodlazny dom a kurilo sa na 22.5st celu zimu

Buduci rok opat stropuju plyn, takze ja som vysmiaty, tie naklady ked to vydelim 12 mesiacmi su 42e za kurenie aj ohrev vody
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1633
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa d3Xter »

ked uz teploty okolo nuly je mzrnutie a velmi tuha zima tak je neviem :rolleyes:
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3679
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa dendroid »

A toto je co ked nie mrznutie :rolleyes:
V noci je aj -7.
https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo ... k&ii=11968

Aj tak je to jedno, podstatne je, ako bolo minuly rok. A hlavne to, ze susedia zaplatili v priemere 850 eur. Pod strechou, prekureny byt a este vetracka, da sa cakat, ze zaplati o dost viac ako priemer ...
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5710
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Myslim ze je uplne adekvatne to riesit na fore, mna to zaijima len z principu precitat si to, mozno aj ini ludia produ na to ze su odrbani.

Ti, co odrbavaji neznasaju len jednu vec viac ako ludo typu Opto, co sa nenechaju odrbat. A to ludi ako Opto, ktori to sa neboja riesit to verejne.

Takze prosim, daj update ci a co si vyriesil :)
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa opto »

Zatiaľ len dcéra na základe mojich a na základe doporučení od "poradenstvo.ba@siea.gov.sk" poslala reklamáciu na správcu bytovky a keďže som zistil že kWh tepla v niektorých bytovkách môže byť dokonca drahšia ako kúrenie el. radiátorom 0,18E/kWh tak som jej doporučil aby začala používať klimatizáciu kde je teplo za cca 0,06/kWh
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa mp3turbo »

trosku by som spochybnoval ucinnost 3:1 na tepelnom cerpadle vzduch-vzduch (=klimatizacii) zrovna v podmienkach kedy je ho najviac treba. Povedzme pri -15 stupnoch vonku alebo pri -10, ano viem ze nemam kazdy den -15 na Slovensku.

Ked je volakde nad nulou ze treba "dokurovat", tak vtedy mozno dosiahne tu trojku. Inak klimu mam doma aj ja a este som s nou nevykuroval :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7784
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako merajú množstvo tepla merače na bytových radiátoroch

Príspevok od používateľa LordKJ »

tak ale ucinnost 3:1 maju v techsheetoch skor horsie klimy

Kurenie klimou moze kludne vyjst na kWh lacnejsie len ma to svoje negativa
- platis tak ci tak nieco za m2
- nemozes vypnut radiatory (resp. mozes) lebo aj tak rozdiel medzi min a max v dome moze byt max 2.5
- je to ine teplo ako z radiatora

Návrat na "Debata o všetkom"