Aku mate spotrebu?

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5470
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa SKiLEX »

ani ked si v nemecku?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ani. Ked sa chceme bavit o mokrom brzdeni, suchom brzdeni, akomkolvek brzdeni, akejkolvek zodpovednosti, tak ani v Nemecku.

Nejde o to ci je to povolene alebo zakazane. Zodpovednejsie je jazdit napriklad 130 nez 180. Ano iste, ad absurdum je zodpovednejsie jazdit 62 nez 130 ale to uz je zase mimo zdraveho rozumu napriklad na nemeckej dialnici - mimo zdraveho rozumu takisto je, ze medzi Presovom a hocicim sa proste nejazdi menej nez 180. V ziadnom pripade.

A presne o tom, deti, je zodpovednost.
Vykakame sa na respektovanie predpisov, to je len pre luuuuuzrov. Cista bohapusta zodpovednost 180+
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5470
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Akoze moje vnimanie rychlosti je dost pokrivene, nebudem sa tvarit ze nie, ale povedal by som ze z hladiska (ne)zodpovednosti by sa v mojom rebricku 180tka na dialnici nedostala ani len do TOP 20 prehreskov. Jednosmerna premavka, vidis stovky metrov az kilometre dopredu a tak. Proste relativna pohoda. Niekedy aj o dost vacsia ako pri 130tke(kedze ta uz neobehuju auta)


Omnoho viac som zhrozeny trebars z odstupov medzi autami, nespravneho svietenia, hrania sa s mobilom, nespravneho posedu za volantom, vseobecnej ignoracie spatakov a toho co sa deje okolo, lavej ruky na 12hodine, nedostatku opatrnosti v blizkosti prechodov a tak...


Kolko krat vidis ist vlacik aut idúci mestom 100kmh s 5m rozostupom. Potom na dopravnom servise vidis 7aut poskladanych v sebe.

Mobil? Za 40km si vsimnem aj 10aut s mobilom, väčšinou kvoli tomu ze idu pomaly alebo sa nevedia udržať v pruhu. Z T6 vidim kamionistom do kabiny. Normalne tam za jazdy pozeraju filmy.

Dozadu nepozera snad nikto, mozno obcas ked menia pruh. Kolko krat ja uz viem pol minúty o sanitke vzadu a auto za mnou este nie.

Posed za volantom? Ach... Banda kriplov. Ked ma niekto vezie tak podla posedu skusam tipovat kolko krat uz bural a ako. Trebars sedadlo sklopene dozadu a volant drzany dole je takmer istota ze uz par krat skoncil v priekope za dazda po tom co mu usiel zadok v zakrute. Poznam jedneho ktory takto bural uz 4x ale neprenastavi si tu opierku.

A vseobecne ludia nevedia ovladat auto. Jasne, nie kazdy je Walter Rohl, ale aby väčšina soferov bola presvedčena ze pri nedotacavom smyku je riesenie pridať plyn... To je na facku.



Vsetko vymenovane mi pride nasobne zavaznejsie ako brutalnych 180 po diaľnici. Popritom sa to s vynimkou mobilov snad vôbec nepokutuje. Ani tu na fore neuvidis zdaleka tolko odsudzujucich prespevkov na operadlo nastavene v 45° uhle ako na 180 po diaľnici.


Nedava mi to zmysel.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

vymenovane veci beriem - kazda jedna z nich [plus by sa dali pridat dalsie] su zle, nespravne a... nezodpovedne. Zadok predok alebo cokolvek ine ujde v dazdi prakticky len tomu, kto jazdi nezodpovedne (rychlo).

Jeden malinky koment k tej bezpecnej jednosmernej dialnici a ignorovaniu napriklad rychlostnych limitov : na dialnici som malo (asi tak 4.000km rocne), drtivu vacsinu jazdim v Bubline. Dvakrat v zivote mne osobne dialnica nebola jednosmerna. Prvykrat nam vliezol do cesty ozraty vychodnar a druhykrat nam vliezol do cesty ozraty vychodnar. V prvom pripade som bezpecne uhol a zastavil = nestala sa nehoda [potencialne smrtelna] hadam aj preto lebo som nesiel 180+ a druhykrat som bezpecne uhol a zastavil hadam aj preto lebo som nesiel 180+

neviem vysvetlit, preco niekto vlezie do protismeru na dialnici. Okej povedzme ze sa stane aj neozratemu. Neviem vysvetlit preco niekto slope a jazdi. Neviem vysvetlit, preco KED NAHODOU VLEZEM DO PROTISMERU A ZRAZU OKOLO MNA FICIA DESIATKY AUT STRASNOU RYCHLOSTOU A VSETCI NA MNA SVIETIA A TRUBIA, PRECO DORITI PROSTE NEZASTANEM ALE DO KEREJ MARIE POKRACUJEM DALEJ.

To mas tak... vela ludi zomrelo pretoze nevedelo nieco vysvetlit.

A teraz si predstav tvojich standartnych legalnych bezpecnych 180+, v protismere kreten tiez aspon 130 ved vsetci zodpovedne jazdia viac. Spolocna rychlost >300 len tak fikne [viem ze sa to nemoze jednoducho spocitavat]. Nie su vsetky dialnicne useky len suche, len dva kilometre dopredu viditelnost, nie su vsetky reakcie hlavne toho druheho len racionalne a logicky vysvetlitelne. Len ten debilny zivot mame jeden jediny. Len ti raz praskne pneumatika ako jednemu byvalemu kolegovi, tiez isiel 180+

len len len... neviem vysvetlit preco do mojho fotra naje...buralo pancierove prezidentske BMW v rychlostiach hodne prevysujucich cokolvek normalne, rozumne a zodpovedne, bez ohladu na to ze maju pravo prednostnej jazdy. Zladovatela cesta, Nitra Zaluzie 2001. Mozes mat majakov kolko chces, zivot mas len jeden. Zodpovedne mastili len tak svišťalo - skoda ze moj foter ako jediny zastal a nikoho nenabural. 51 sa ich tam zodpovedne rozje....pokrcilo, moj foter bol jediny co zastavil. Jeden jediny. No lebo na dialnici vsetci zodpovedne svištia. A potom skoro umrel. Ako jediny nevinny, ako jediny rozumny v celej tej skrumáži.
Teda vlastne viem to vysvetlit : sudruh vodic z uradu ochrany verejnych cinitelov prekvapivo dostal na ladíku šmyk. Fičím fičím, idem si zodpovedne ako nesmrtelny hrdina, a potom ked zbadam ze vpredu je 51 rozbitych zodpovednych kretenov, zodpovedne stlacim brzdu. Nasledne sa tocim a tocim a tocim. Zodpovedne sa tocim. Az sa o nieco zastavim.

trosku pokory, kludu a viacnasobneho rozmyslania by nezaskodilo. Mozeme to volat zodpovednost, mozeme to volat priposratost, akolen chceme.


Spotreba : Bublina, terazki zima. V lete okolo 9, teraz 13.

Vojadzer 2.8crd akurat na takych kratkych jazdach, ktore v lete nevie jazdit Oktavia 1.9tdi pod 7. Ano, fakt 1.9tdi a neda sa menej nez 7 nech robim co robim, to su tie zazracne masinky ktore nikdy nezeru viac nez 4 aj ked tahaju prives hore kopcom. V bratislavskej zime teda +1 celzius toto 1.9tdi jazdilo za desinu akurat ze pracovnu teplotu nevidelo od oktobra do marca.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7288
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa Papek »

Celkom slušný rozptyl. Keď som ešte parkoval vonku, tak mi chodila spotreba od letných 9,5-10 na cca 11-12l v zime. Teraz keď si v zime vyzdvihnem auto vyhriate na 15 stupňov, je rozdiel oveľa menší, ani nie 0,5 litra oproti letu.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

na dlhych jazdach je samozrejme mensi rozdiel. Inak ten stroj nema problem prejst za 7 litrov na stovku Bublina - Split ; proste kratke jazdy su pruser.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5470
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Vsetko beriem, vpodstate aj suhlasim okrem toho uchadzania zadku, predku a tak.

Vela z tych ludi vobec nejde rychlo. Asi aj vacsina. Skor pri tom idu smiesne pomaly. Trebars 60...

Ono ked ides dole kopcom mokrym, skocis na brzdu a trhnes volatom tak 60 je az az na pekny liftoff oversteer.
Používateľov profilový obrázok
SLAFi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1185
Dátum registrácie: Ne 30. Okt, 2011, 21:29
Bydlisko: Trstena

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa SLAFi »

Honda Civic 1.0 Vtec 2017 ..6.2/100km..okresky
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12300
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa HellAngel »

ja 12,5, CRV 2.0l benzin. 3 generacia. Ked je zohraty motor a idem dlhsie, tak nemam problem ist okolo 6-7, ale to uz sa musim kontrolovat a len tak zlahka hladkat plynovy pedal :D
V meste/kratka trasa a teraz v zime nedam nizsiu spotrebu ako tych 12L

edit: k tej dialnici, ani ti nemusi vybehnut z protismeru, to uz je extrem, ale staci ze bude odstavene auto pri krajnici za mierne stupajicou zatackou a si mu v kufri. Tiez je rozdiel ked tlakujes taku fabiu na 180 a sedmickovy baworak
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4531
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa scream »

Tak dialky na crv za 6-7, to sa asi nemas co stazovat. 12.5 bude len vysledok vahy auta a rezimu jazdy.
Ja som planoval povodne crv 2.0 AT 4 gen ale nebol rentabilny kus. Stale ale ma tie auta v merku skr nepriamovstrek v kombinacii s hydromenicom.
Nieco asi spravi aj pohon 4x4.

Ja som na avensise 1.8 celkom milo prekvapeny prave tou netabulkovou spotrebou v rezime zima a starovanie 5x za 20km. Stale sa motam medzi 9-10.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
Pepeb007xx
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 2923
Dátum registrácie: St 16. Mar, 2011, 18:22
Bydlisko: NM

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa Pepeb007xx »

KIA Stinger GT 2023 3,3l biT-GDi 269kW 366hp V6

dlhodoba 11l
MB Asus B550-F CPU AMD Ryzen 7 5800X3D @4,4GHz CPU AIO Fracal Desing Lumen S36 GPU Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XTX Vapor-X 24G RAM Patriot 64GB DDR4 SSD Samsung 990 PRO 2 TB PSU Corsair RM850x Case Fractal Design North Chalk White TG Clear Monitor Samsung 32''U32H850 OS Win 11PRO64SK Repro Edifier S880DB
NAS Synology DS218play Noctua 20TB WD Red Surveillance Reolink RLN16-410 8TB UPS EATON Ellipse ECO800
Router Mikrotik hAP ac³ MESH 2×Asus RT-AX55 TV Philips 65OLED806 SoundBar Samsung HW-Q950A 11.1.4
Retro handheld Anbernic RG556 + Samsung PRO Ultimate 512GB GamePad Xbox wireless controller

#grammarnazi #parfumslover Steam Pepemau5 #DotA2 pretaktovanie klan: PC.SK Battle.net pepeb007xx#2925 #diablo4
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa opto »

SKiLEX napísal: Po 11. Dec, 2023, 01:17 Omnoho viac som zhrozeny trebars z odstupov medzi autami.
Presne tak.
Pokiaľ niekto ide po diaľnici v správnom aute rýchlosťou 200 km/h a ostatné autá sú vzdialené viac ako 200m je to bezpečné.

No a možno že z ohľadom na bezpečnosť ale aj na obmedzenie produkcie CO2 budú zavedené automatizované systémy ktoré každému autu podľa okamžitej situácii na ceste zmenia cez NO-Line nie len doporučené odstupy ale aj doporučenú max. rýchlosť a to aj s ohľadom na aerodynamický koeficient a váhu daného auta.

Čo sa týka mojej najlepšej spotreby ,počítanej na litre nie na cenu paliva, mal som ju 3,7l/100km na Fiat Stillo 1,9JTD pri súvislej jazde 90km/h v ideálnych podmienkach a samozrejme bez jediného zabrzdenia na úseku napr. 10km.
No a s Kia Sephiou 1,6 som po dialnici jazdieval 180km/h a spotreba neprekročila 10l/100km.

Všetky tie totálne neaerodynamické ťažké krabice by po dialnici mali jazdiť výlučne v pravom pruhu.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12300
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa HellAngel »

@scream to sa nestazujem. Som si vedomy vahy auta, pohon 4x4, velkosti, motorizacie, ze toto nie auto na uber super spotrebu. na to som ho ani nekupoval. Nie som honic nad kazdym usetrenym deckom benzinu. Hlavne je u mna spolahlivost a hlavne bezpecnost. V aute vozim rodinu a pokial na to budem mat, nikdy si na prevazanie rodiny nekupim auto typu fabia. To je plechova rakva.
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Všetky tie totálne neaerodynamické ťažké krabice by po dialnici mali jazdiť výlučne v pravom pruhu.

co je totalna, co je neaerodynamicka, co je tazka a co je krabica ? Kto to definuje, na zaklade coho ? Cadillac Escalade ESV (predlzena verzia na 5.7 metra) je velka ? Nie je. Je tazka ? Nie je, nema ani tri tony.

Jaaaaj myslel si autobus ? Ano, ten jazdi v pravom prude.

Hjundaj TuSom je tazka neaerodynamicka krabica ? Dúcia Daster je krabica ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa opto »

Áno Dacia Duster je krabica ale ľahká takže napr. do 110km/h a pri 110m odstupe by bola napr. bez prídavného zdanenia .

Realizácia by mala byť samozrejme postupná aby si ľudia zvykli na to aby si kupovali to čo reálne potrebujú.
Ale ono sa to už vlastne deje cez cenu palív takže to prosím berte skôr ako moje fantazírovanie o doplnkoch k budúcim inteligentným autám.

V každom prípade ten nedostatočný odstup by som riešiť OKAMŽITE.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"