Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8595
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa shiro »

mp3turbo napísal: St 13. Dec, 2023, 10:48 skutocni soferi uz vymieraju. My sme posledna generacia, zbohom. Nie dovidenia. Natvrdo zbohom.
Vyborne povedane. Ale uz dnes je kopa amaterov vychovavanych asistentami na kadejaku kravinu, o ktoru sa ma proste starat vodic. Ludia hlupnu, otupievaju, leniveju. Za chvilu bude asistent aj na natretie chleba maslom. A este to budu pretlacat a propagovat. Traposina maximalna. Z vodicov budu za 10r sproste opice, neschopne sami zapnut stierace, o bezpecnej jazde na snehu ani nehovorim.

A cyklisti? Ti su za kazdej situacii a pocasia len zavadzajuce smeti na ceste. Posledne som videl viacero exemplarov na juhu SK v malych obciach, v snehovej plusti, hustom snezeni a brecke, ako sa to kolomrdalo bohvie kam. Pocasie na prd, auta idu 40 na 90tke na okreskach, lebo huste snezenie a neodhrnute cesty, a ono sa to kolomrda po krajnici. Keby mi to spadlo pod auto, este to dokopem, a hodim mu ten bicykel do hlavy, aby to uz v zivote na nic s kolesami v takom pocasi nesadlo.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

ja sa naopak tesim z vyvoja a aj sa tesim ze bude autonomne auto a nebudem trpnut kto kedy aky debo do mna nabura. uz ani skilex neprevrati zoaden tucson. tie usetrene miliardy poistovniam. ale seriozne vekakrat sa rad necham odviest a nemusim riesit mhd
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10031
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stiv »

Usetrit miliardy poistovnam.. netreba zabudat ze niekto ich dotuje. 😏

Mal by som zas vymenit okno. :D
.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa stefan222 »

no ja ich dotujem napr. a dalsie miliony soferov. zas asi nebudu v strate.ale hej nastastie su taxiky
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

shiro napísal: St 13. Dec, 2023, 19:09 Vyborne povedane. Ale uz dnes je kopa amaterov vychovavanych asistentami na kadejaku kravinu, o ktoru sa ma proste starat vodic. Ludia hlupnu, otupievaju, leniveju. Za chvilu bude asistent aj na natretie chleba maslom. A este to budu pretlacat a propagovat. Traposina maximalna. Z vodicov budu za 10r sproste opice, neschopne sami zapnut stierace, o bezpecnej jazde na snehu ani nehovorim.

A cyklisti? Ti su za kazdej situacii a pocasia len zavadzajuce smeti na ceste. Posledne som videl viacero exemplarov na juhu SK v malych obciach, v snehovej plusti, hustom snezeni a brecke, ako sa to kolomrdalo bohvie kam. Pocasie na prd, auta idu 40 na 90tke na okreskach, lebo huste snezenie a neodhrnute cesty, a ono sa to kolomrda po krajnici. Keby mi to spadlo pod auto, este to dokopem, a hodim mu ten bicykel do hlavy, aby to uz v zivote na nic s kolesami v takom pocasi nesadlo.
Ach, sam si ako gupka v akvariu, ktora si mysli ze 50l vody je cely svet... a este ides pisat o tom ako su vsetci naokolo sproste opice a zavadzajuce smeti.

Si si nedokupil asistenta sebareflexie.
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

mp3turbo napísal: St 13. Dec, 2023, 10:48 My sme prvykrat isli na Éčku mercedese s tymito asistentami asistentovych asistentov.

Je-bat taky uzasny pokrok. Jak ta trhne ten autiak naspat ked nezapnes smerovku lebo nechces opustit jazdny pruh - len chces kolesom mozno prejst cez stredovu ciaru aby si spravil viac miesta pumpičkárovi...
Až by sa mi to nechcelo veriť, lebo mercedesov zopár máme, a tie éčka mám ešte stále 3 z poslednej generácie :D

Zrovna v tejto situacií... to nerobí nič...

Doba kedy auto hralo ping-pong medzi čiarami tým že brzdilo pravú alebo ľavú stranu ako tank, skončila v mercedese cca 8-10 rokov dozadu.
Dneska berie input z kamery, radaru predného, situácie okolo auta, natočenia volantu a ja neviem čoho všetkého ešte.

Ešte môže byť tak rozdiel vo výbave, že máme všetky s pilotom, a hento by nebolo, ale fakt ten systém som za 8 rokov ani raz nevypínal, lebo je snáď najmenej intruzívny zo všetkého čo je na trhu. Auto vie kedy si pustil volant a ťahá ťa ku čiare / krajnici, a 98% len zavibruje volant a samé si zľahka zatočí, nič nevytrháva z ruky...
To ale nie je moc často, odkedy sú elektrické riadenia ktoré vedia aktívne zabáčať a kamery, tak pokiaľ to máš zapnuté tak dostať sa vôbec na čiaru za bežných podmienok je umenie, alebo musí byť hustý dážď ale špatné značenie že ho nenačíta. Samozrejme ho netrápia len čiary, ale sleduje auto pred tebou atď.

Treba si len raz nastaviť v systéme, že lane asist adaptívny namiesto štandardu. To samozrejme nastavuješ raz za život, drblo by ma keby po každom štarte niečo mačkám.

Môžem chodiť cez čiaru / na čiaru aj bez smerovky bez toho aby to pindalo, a celkom schopne to funguje, a schopne to reaguje na to, že si nezaspal ani neumrel za volantom ale je to tvoj input že sa napr. vyhýbaš kanálu, jame obiehaš bez smerovky atď.

Iný moment by samozrejme bol, ak by ste mali zapnutý aj radar, a vyhodnotilo to že toho cyklistu zoberiete... Tak jako tam to začne hulákať pritiahne pásy a veľmi agresívne sa to bude snažiť zabrzdiť.

Áno, napríklad to S-ko najnovšie keď má pre-safe, vie robiť situácie o ktorých si písal, nemusí to byť ani že rýchlo niekto do križovatky... Stačí že som priečne zaparkovaný a cúvam naspať na cestu a v diaľke ide auto... to vie niekedy z tých 5 km/h drbnúť takú bombu na brzdy že sa obleješ...
Rovnako na prechode pre chodcov, to niekedy keď vyhodnotí, že už tam mám "pol nohou" chodcu, zaflekuje že ten len čumí...
Ostatne najväčšiu nevýhodu tohto systému vidím v tom, že pokiaľ vystúpi z auta pred tebou niekto kto ti ide niečo vysvetľovať s teleskopom v ruke, tak ho ani nemôžeš zraziť, auto jednoducho nepustí :rofl:

Ja by som sa nesťažoval, u nás sú hlavne tieto všetky "asistentami asistentovych asistentov" ešte hodne obmedzené.
Už 2016 sa malo to moje auto vedieť preradiť na dialnici len na základe toho, že vyhodím smerovku, aj som to objednal... Zablokované po príchode na SVK ešte pred odovzdaním. Peniaze samozrejme už nikto nevráti. V aute to máte, aj ste to dostali, len to nemôžete používať :D
Rovnako S-ko posledné čo sme brali, ktoré má už v DE schválenú L3 autonómiu, tak ju u nás môžeš kúpiť a zaplatiť, príde auto a... zistíš že je zablokavaná. Rovnako už pred pár rokmi by vedelo samé zaparkovať... ale zatiaľ len v jednej garáži v Stuttgarte :D

Naposledy čo ma ale totálne vytočilo, že keď už mám tu prípatkovú kameru na AR, tak za 300eur alebo koľko bola možnosť ju používať ako Dashcam. Jasná voľba, SD karta niekde v stredovej opierke, nemusím ťahať káble ani mať nič nacapené na skle, tak jasne, že to objednám.
Auto došlo na Slovensko, importér to zablokoval, a nazdar... Nie je dovolené lebo zákon :rolleyes:
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Sajbama: tu dashcam funkcionalitu mam v tesle, zatial všetky krajiny, kde som jazdil, to fungovalo.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5869
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa wingo »

Ako môže importér zablokovať dashcam lebo zákon keď všetci u nás jazdia plne legálne s aftermarket dashcamom, pokiaľ viem len Rakúšania sú tak drbnutí že to zakázali. Nejde mi do hlavy, asi nejaká korporátna "kuleha".
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
fallenblue
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 181
Dátum registrácie: Po 20. Sep, 2021, 10:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa fallenblue »

Tak vieš zle. V Rakúsku môžeš bez problémov používať kameru. Iná vec je to už s použitím záznamu na dokazovanie viny/neviny pri nehode, to je v každom štáte individuálne.
CPU: i9-9900K + Arctic II 360 + 3×NF-A12x25 chromax MB: MSI MPG Z390M RAM: 4×8GB HyperX 3200 MHz Predator RGB GPU: Asus TUF RTX 3080 SSD: 2×Samsung 980 1TB + CLR-M2 ALU PSU: Corsair RM850x(2018) CASE: Asus AP201 Black + 4×NF-A12x25 chromax LCD: 27GP850 + P2421D Repro: PreSonus Eris E3.5 Mouse: Logitech G502 Lightspeed + Logitech MX Master 3S Keyboard: Logitech MX Mechanical Headset: Logitech G Pro X Wireless MB: MacBook Pro 13 2020 | i5-8257U | 16GB | 256GB Apple: iPhone 15 Pro Black 256GB + Airpods Pro + Apple Watch 4 Grey 44mm + iPad mini 6 Grey Cell Gaming: PS5
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

wingo: dashcam bol zakazany vo vela krajinach na zapade, vratane napr. francuzska (kedysi, neviem ako dnes). Rakusko ma pomerne komplikovanu pravnu situaciu, vysvetlene tu: https://autorevue.at/ratgeber/dashcam-o ... er-erlaubt
V skratke, tvare a SPZtky sa musia rozmazavat, aby boli nerozoznatelne, inak su vysoke pokuty.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5869
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa wingo »

Ja si pamätám články kde písali že pri prechádzaní Rakúska treba nielen vypnúť, ale pre istotu rovno dať dole kameru lebo hrozia pokuty. Bolo to pár rokov dozadu, ešte pred COVIDom keď som prvýkrát plánoval cestu cez Rakúsko odkedy som namontoval prvú kameru a odvtedy sa tým riadim, napr. teraz som narýchlo našiel toto:
https://www1.pluska.sk/spravy/zo-zahran ... ena-pokuta

Je možné že odvtedy sa situácia zmenila. Samozrejme že zverejňovanie záznamu je chúlostivá otázka kdekoľvek (aj u nás) kvôli ochrane osobných údajov, ale to je úplne iná vec než samotné vyhotovenie záznamu pre vlastné účely.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2236
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa _Mato_ »

Prave nedavno vyslo video k tejto teme od Hrubisa.

When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Ostatne najväčšiu nevýhodu tohto systému vidím v tom, že pokiaľ vystúpi z auta pred tebou niekto kto ti ide niečo vysvetľovať s teleskopom v ruke,
>> tak ho ani nemôžeš zraziť, auto jednoducho nepustí :rofl:

:)

nebolo to najnovsia generacia, trosku som takticky zamlcal ze to bolo pred kovidom. V kazdom pripade nemam rad prehnanych asistentov, zvlast mam trosku problem ked nejake nove hypernamakane auto hyperzbytocne tam kde vobec netreba zabije hyperbrzdy naplno... a napali do neho Felicia zozadu s brzdami nie na takej urovni, s vodicom ktory naozaj nemoze ocakavat nejaku kktinu od hypermoderneho hyperautíčka.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Aj vsetky novsie modely citroenu od urcitej vybavy maju dashcam integrovany a uzivatelsky dostupny v ramci bezpecnostnych systemov auta (moj este nie kedze to bol vybehovy model vyrabany od 2012).

Potvrdil mi to predajca, ziadne vypinanie.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Mne sa viac paci riesenie jak ma octa ze usb-c vyvedene pri spataku a das si dashcam aky chces..

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"