Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

teraz som riesil cenu. nie dojazd.

20.000 a dohodneme sa.


kludne mi mozete vypravat, ze mate tvrdo v trenkach z dojazdu 298km alebo 351km. Kludne ma mozete presviedcat ze to staci kazdemu.


PS : nikto nepovedal ze dlhy dojazd je zle. Niekto povedal ze dlhy dojazd (1000km v terajsom vnimani dlhy) je nepotrebny.
CHAPETE ROZDIEL MEDZI "ZLY" A "NEPOTREBNY" ?

niekto povedal, ze ked uvidite cenovku tej 150kWh masiny, ze vam hned prejde chut na 1000km dojazd.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5508
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

20k€ ti dnes staci na trojvalcovu daciu
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

Ideal dojazd je tak 600km pri normalnom jazdeni, zapnuti klimy, kurenia, radio atd. Proste ziadne obmedzovanie. Ono je nam prd platne, ze niekde niekto pri idealnych podmienkach dojde na EV 1000, ked v normalnej premavke da mozno polovicu. U skilexa asi ani to. A potom ta cena toho auta, velkost atd.

jj dnesne ceny aut su pekne vystrelene, ale tak vsetko je drahsie a treba nejako znevyhodnit fuj spalovaky a skor predavat EV.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa _Mato_ »

Ak sa bavime o osobnom aute, ktore 90% jazd absolvuje v meste a blizkom okoli, tak nevidim dovod, preco by dojazd mensi ako 600km (kludne aj polovica) mal byt problem. Ano, bolo by to sice pekne mat taky dojazd za povedzme cenu 30k, ale zatial o tom mozeme snivat. Skor by bola vyhoda skratenie casu nabijania bez nejakeho zasadneho vplyvu na zivotnost baterie.
What is the average distance traveled by a car per day in Europe?
While the EU also shows the same falling trends of yearly driving distance from 13200km in 2000 to 12000km in 2018. Therefore, the average daily traveling distance is 32.9km. Within the EU, Italian travels the least of 25.8km daily, and Austria travels the most at 37.7km daily.
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

priemery su uzasna vec ! napriklad v Petrzalke v panelakoch byva priemerne 135.000 ludi denne a parkuje tu cez 34.000 aut.

dnes pre nich nejak moc nemame alternativu nabijania, ale to sa v buducnosti urcite vyriesi.

inak aj to rychlejsie nabijanie je uplne jednoduche : predstavme si taku letnu dovolenku, dialnicu do Juhoslavie. 200 aut na odmorišti, kazde sa nabija povedzme 200kW, to mame... uh... 40 MW. "Zdravicko, elektrarne ? Prosim si 40MW na tomto parkovisku a dalsich 40MW o dvesto kilometrov dalej. Dik - kedy pridete ?" PS: elektricke kamiony neexistuju a/alebo sa urcite nebudu chciet nabijat v buducnosti tiez na tych odmorištiach.

Nic zlozite co by zopar solarpanelov nevyriesilo. Hlavne v decembri a povedzme 23:00.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

asi tak, nabijanie je problem, ci uz ide o dodavku elektriny, alebo aj o samotne nabijanie baterii. Teraz sa nebavim o tom, ze niekto si vecer hodi predlzovacku von z okna a nabija si auto. Ale o narazovom nabijani, ktore potrebujem tu a teraz. Tu spomenuta Blava je len zrnko oproti inym zahranicnym mestam, kde sa bavime o xy viace EV, ktore maju sa potrebu nabijat. Uz teraz je kus problem s nabijanim EV a ak by ich podiel stupol razovo o 10-20%, tak by zrejme vznikol velky problem. Videli sme, co niektore krajiny vydavali za obmedzenia ohladne nabijania. Masovejsie nasadenie EV je hudba buducnosti, momentalne je to iba pre urcitu skupinu ludi, ktory auto vlastnia z presvedcenia aki su green, vidina usetrenia...

Nech si kupi kto chce EV a prisposubuje autu zivot. Je to jeho vec. Ale tato EV hysteria zdviha ceny spalovakov a to nielen novych
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa _Mato_ »

mp3turbo napísal: Št 21. Dec, 2023, 22:13 priemery su uzasna vec ! napriklad v Petrzalke v panelakoch byva priemerne 135.000 ludi denne a parkuje tu cez 34.000 aut.
A kolko z tych aut najazdi denne viac ako 50km, respektive opusti hranicu mesta? Nechcem aby to vyzeralo, ze som EV fanatik, ale nazory niektorych ludi mi pridu ako schvalne hnane do extremu.

Mimochodom, ta letna dovolenka v decembri pobavila.
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

ludia musia jazdit EVckom do Chorvatska, aj keby mali to auto tlacit, ziadna ina alternativa neexistuje!
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jasneze existuje ! treba len trosku oslobodit svoju mysel a hned to ide : cojaviem budem mat dve évéčka lebo ved pre mna a pre zenu, taky bezny dnesny standard (odhliadnime od toho ze spalovacik do ktoreho volaco aj zmestim som kupil za 3000, to aj bzuciaky budu v buducnosti) a potom budem drzat jeden spalováčik pretoze dvakrat za rok by sa mi chcelo ist k slanej vode.

Nic tazke na tom nevidim. Napriklad ani parkovanie v zmienenej Petrzalke - my tu mame miesta dost.

Joj ano, mohol by som napriklad ist vlacikom. Podme sa opytat tych sialenych statisicov turistov ktori rocne jazdia svojimi autami, preco nejdu vlacikom. Hop moment, to je trosku blbina, mam lepsi napad : pozicovne. Proste sa vsetci rozbehneme do pozicovni a poziciame si, ze ?

Odhliadnime od sadist... pardon, sakrastickeho tonu : uplne realna otazka. Ako chceme v buducnosti nabijat tie tisice aut, ktore presvištia talianskymi a chorvatskymi dialnicami ? Parkoviska s dvesto stojanmi ? NESTACI. Parkoviska, ktore budu mat tisic stojanov ? Dajme inu rozpravku. Okej, keby to aj nebola rozpravka - teda ze to technicky dokazeme vybudovat ved coze je to 100MW na nejake parkovisko - aka je asi tak financna navratnost, ked tie stojany budu vytazene desat dni v roku (povedzme desat tyzdnov sa fici na dovolenky) a kto sa do takejto kraviny pusti ? Jaaaaj uz viem : dotacie. Zaplatime to vsetci.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5508
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

V meste to nie je az taky problem. Je to drahe, narocne, drahe, zdlhave a drahe... ale realizovatelne. Nerealizovatelna je nakladna doprava


Pride mi ze je celkom bezne vidiet kamionistov spat v odstavnych pruhoch, na zjazdoch/vyjazdoch z dialnice, niekde na random ploche za obcou, alebo v priemyselnych parkoch na krajnici...

Nie zeby nechceli spat na benzinke ako ludia, ale trebars na ceskej D1 na to nie je dost miest. Ak su kolony/nehody/zle pocasie, kolko krat vsetci spia rovno v pravom dialnicnom pruhu

Bude sranda vymysliet k tomu nabijanie ked za sucastneho stavu nemaju ani len dost parkovacich miest. Pritom vyliat asfalt na parkovisko je asi o nieco jednoduchsie ako pre kazdeho kamionistu dotiahnut x kWh kazdych par 100km



Inak to s tym chorvatskom a vseobecne cestovanie s elektromobilom, ono sa to blbo vysvetluje niekomu kto ma pevnu pracovnu dobu, vedie usporiadany zivot a celkovo si vie naplanovat veci dopredu... Ine to je ked sa o polnoci valis domov z prace, rozmyslas nad dovolenkou, o 4rano hadzes veci do batohu a na obed sa kupes.


Tento tyzden mam v penazenke 2x ~15l blocek za naftu, ponahlal som sa a tankovat plnu by bolo nadlho...
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

mp3turbo napísal: Št 21. Dec, 2023, 23:43 treba len trosku oslobodit svoju mysel a hned to ide
tak prečo to nerobíš?
To obmedzené myslenie, že ľudia musia ísť autom do Chorvátska, som ti pri identickej debate rozporoval pod rokom
Dohľadaj si to, len v bodoch:
- lietanie
- požičanie auta
- nezáujem o diaľkové cestovanie
- stále existujúce ICE

Znova opakujem, teba EV vôbec nemusia trápiť, keď si ty jedno budeš musieť kúpiť, už ti to pán doktor nebude musieť povoliť, nechaj to na ďalšiu generáciu
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1618
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa lopo1 »

Nezabudajme na autovlaky pri EV dostavaju vacsi vyznam v buducnosti namiesto jedneho dvoch voznov pre auta pojde 10 a vlak bude chodiť lazdy deň cez noc sa dopravii 200 300km od ciela a vidis nemas problem
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

vybudovanie dopravnej infrastruktury, tak aby znacne doslo k znizeniu potreby vlastnit a chodit na aute je super. Ale pride mi to este vacsia utopia, ako vybudovanie dostatok nabijacich stanic a ploch na nabijanie
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no prosim a je to. Take jednoduche !!

uz teraz mi len v klude pri stoliku spravte vlaciky pre 30.000 !!!! aut ktore sa v noci z piatka na sobotu natrtkaju do Chorvatska.
Dalsich 30.000 do Talianska a to su len dve krajiny.

Lietanie : to iste, zoberte si kolko turistov islo len do Chorvatska a skuste ich... lietat. Budete potrebovat DESIATKY TISIC lietadiel aby ste tych ludi dostali, to predsa nie je najmensi problem vyrobit, predat, zaplatit a vytazit po cely rok aby to malo ekonomicky zaklad. Nezabudnite na nutnost postavit asi tak 50 letisk v Chorvatsku aby tie lietadielka mali kde pristavat a vobec, absolutne vobec sa nezaoberajte infrastrukturou ako ti sudruhovia odletia zo Slovenska, Ciech a takychto rozvojovych krajin.

Chlapci to bol strasne, strasne, strasne zly fťip. Tak hrozny ftip som nepocul cely rok. Ano, oslobodzujem svoju mysel... neviem ci by ste aj vy nahodou trosku nemali.

Nezaujem o dialkove cestovanie by to naozaj vyriesil a stale existujuce ICE su zachrana pre najblizsie dve dekady dokial sa nevymyslia nejake univerzalne rychlonabijatelne baterky pripadne dokial vsetky auta nebudu jak trolejbusy s tykadlami.

Podla mna s vlacikmi budete mat jeden drobny problem, okrem toho ze nebudu existovat a nedokazu zvladnut tie desiatky tisic aut : nebudete mat rusnmovodicov. Ale oslobodzujem svoju mysel : ziadni rusnovodici nebudu treba. Bude to predsa Autopilot.

Zobudte sa, osloboditelia : lietanie nema nikdy sancu nahradit masovu dopravu autami. Nikde, nikdy, za ziadnu cenu. Nemozne. Ani keby to Soros financoval a Fico posvatil slzami morskej panny.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa HellAngel »

ak maju byt EV buducnost, musi prist nieco revolucne v tejto technologii. Za velkym predajom EV aut mozu dotacie. Ci uz priame, alebo nepriame. Tiez je to z mojho pohladu len dalsia zavislost, kedze tie baterie sa vyrabaju zo surovin, ktorych je obmedzene mnozstvo a ma ich k dispozicii len par krajin. Hlavne jedna.

A tym dovolenkam. Chorvatstvo je len jednou z tisicky destinacii. Napriklad teraz planujem vylet do Dvur Kralove, co je cca 420km od miesta kde byvam. S momentalnym autom to dam na supu. Plne nalozene auto, 4 ludia, normalna dialnicna rychlost, pustim si radio, ak bude treba tak klimatizaciu. s EV to dam na 2 supy? S tym, ze po ceste budem musiet niekde pol hodku stat a cakat na nabitie auta. O pol hodke vravim priklad, ze na mieste kde budem stat bude volne miesto na nabijanie a bude tam aj slusna rychlost nabijania

EV by som vedel pouzivat na brkacky tu po meste, rozvazat deti do skoly, na kruzky, do obchodu, ale z casu na cas potrebujem ist aj mimo. A nechce sa mi prisposobovat autu. Auto sa ma prisposobit mne, mne ma sluzit, nie opacne. Cele je to hudba mozno buducnosti a mozno podiel EV zacne bez dotaci klesat. Neprinasaju dokopy ziadnu vyhodu. A tie reci, ze je to lacnejsie vozenie. To je ako ked Skylink na zaciatku tvrdil, ze ich telka bude zadara, no po par rokoch zacalo prve platenie a dnes mesacne u nich nehas celkom slusne prachy
NB: Asus ROG Strix G16

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"