Všeobecná diskusia II

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tak mam nejak cas v robote, tak napisem.


>> zase sa opustas... jeden rusnovodic vie teoreticky odviezt na jednom autovlaku stovky aut

tak ako vravim, nebude problem zo Slovenska zobrat tych 10.000 aut pocas silnej noci a nasypat na vlacik. Ze tie auta idu z celeho Slovenska zanedbame. Este mi skuste vysvetlit ako sa naladuje nejake signifikantne kvantum aut na vlacik v Bratislave, lebo som tam dvakrat bol a teda uzas. Nie tri auta co chodia dnes ale riesme stovky az tisice aut (ved sa nedostanes ani na Nakladnu stanicu). Jaj jasne, niektore auta sa nalozia v Nitre, niektore v Medzilaborciach, uz rozumiem. A cesta zo Ziliny do Splitu bude trvat len 32 hodin pokial sa vsetky tie auticka naladuju v kazdom okrese (uvedomte si, ze takato operacia nieco trva).

Takze k tomu vlaciku : 50 vlacikov po 200 aut nebude problem. Rusnovodici, vozne, logistika ako dostat auticka na vozne a tak. Nezabudnime, ze musime dimenzovat dopravu na jednu jedinu najhorsiu situaciu ; tu neobstoji argument ze priemer je taky, ze median je hentaky. Tesim sa u nas na vlaky ako v Australii, 80 voznov kazdy - vsetko na to mame dimenzovane.

PS : nezabudli sme na to, ze aj posadku tych autiakov treba odviezt ? Tych par hodin v noci predsa daju v pohode. Dalsie vozne, vola ludi bez problemu atd, vsetko mame. Vysledna cena nebude nahodou podstatne drahsia ako sucasna cesta spalovakom ? Nevadi, to predsa nikoho nezaujima. Vysledny komfort a komplikacie s tym spojene ?

Predstav si ze byvam v Radvani. Najblizsia nakladna stanica pre EVvláčiky je Medzilaborec. Takze idem tam, dojdem, stojim v rade, nalozia auto. Ja zatial komfortne sedim v nejakom vozni. Jasne. Potom ideme a stojime v Kosiciach kde nakladaju dalsie auta. Spisska Nova Vec. Poprad. Presov. Tak nejak. Ci ti z Presova dojdu do Medzilaboriec kde ich nalozia ? atd, atd, potom stojime asi tri hodiny v Bubline kde nalozia vela vela auticok.

Uzasna predstava. Mozu mi zatial na displejicku premietat nejake more aby som mal spravnu naladu.
A potom ma vylozia volakde v riti v Splite, pricom ja potrebujem ist len 187km odtial. Kolko bude trvat pokial z toho vlaciku vylozia 280 aut ?

Je to cele jednoduchsie a pohodlnejsie nez dnes proste sadnut pred domom do spalovaku a vyrazit tam kde chcem ist ?

Viete mi povedat, ci takato sranda bude pre beznu rodinu (4 ludia) lacnejsia nez dnes spalovakom ? Lebo uz NABETON vieme, ze bude nesmierne UTRAPNEJSIA a HORSIA z praktickeho hladiska. Sa pozrite kolko ludi dnes cestuje tymto sposobom. Hovno cela nula cela dva... a preco je to tak ? Lebo je to najlepsia vec od vymyslu teplej vody a gulateho kolesa ?

.
.

Ano, zakazuju nam ICE. Samozrejme. Furt a vsade sa hovori o ZAKAZE spalovakov. Kazdy ma plnu hubu toho ako od roku 2035 alebo dokonca este moc skorej nebude mozny predaj novych ICE. To nie je zakazovanie ? Ze budu jazdit po cestach este nejake existujuce / stare (patricne zdanene 10x vacsimi danami ako EV pretoze samozrejme EV nevytvaraju absolutne ziadne emisie, dokonca dvakrat nulu si mozu automobilky zapocitat do celopodnikoveho emisneho mixu), to predsa neznamena ze ICE nie je zakazovane.


.

>> hodis do navigacie destinaciu, samo ti to vypocita optimalne smerovanie, cestou bookne supercharger pre tvoje auto, ktory budes mat
>> prepripraveny, pri prijazde k nabijacke budes mat bateriu nahriatu na optimalnu uroven, prides, zapojis, nabijas, o 20 minut odchadzas

zobudte ma, ked tam budete.

Bookovanie znie absolutne nadherne a je uplne bez problemu technicky realizovatelne uz dnes (nepytam sa preco ho este nemame), akurat musi byt dostatok stojanov - o com pisem - aby si nedostal hlasku "there only are 285 cars in front of you, would you like to book charging time in 4 days and 7 hours ?". Presne o tom som hovoril.

Nie je podstatne ci si vies buuknut alebo nebuuknut nabijanie : podstatne je ci bude dost stojanov. Ak bude, netreba bookovanie lebo pridem a zapojiim sa. Ak nebude, bookovanie nevyriesi problem nahovno cestovania a nesmiernych nervov a utrap. Len som si dovolil maly vylet do roviny "ci vobec dokazeme postavit dostatok stojanov napriklad na tahu do Chorvatska, aby sme to nejako dali".
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Treba si stale priznat ze nabijanie spalovaku (cojaviem 1400km za jeden a pol minuty) je nieco uplne ine ako nabijanie EVcka. Takze ked dnes praskaju vo švíkoch Slovnafty v Chorvatsku (ano, praskaju), zahmlieva sa mi pred ocami ked si uvedomim ze mozno dostanem 300km do baterky za 20 minut (300km cize 60kWh pri povolenej dialnicnej rychlosti, klime a 3-4ludoch nalozenych, za 20 minut = musi sa nabijat 180kW =PRIEMERNE= a to uz prosim nie je absolutne ziadna sranda pre dnesnu a zajtrajsiu technologiu). Cize potrebujem 4.5x viacej nabijani a 15x vacsi cas, a to je este stale viac v ríši zboznych zelani nez reality. Pre auto typu Sharan, Zafira, Voyager sa bavime 30kWh/100km ak sa nepojde 94.1km/h po tej dialnici a to uz je akoze uplne dovidenia.

Brúzgať okolo domu ? Ano, da sa bez problemu. Idealne ked byvam v rodinnom dome a mozem nabijat hocikedy napriklad kazdu noc.

Ja hovorim : dnes, ked je na cestach 0.482752% EV, takato dovolenkova cesta je realna a da sa zmaknut. Neoddiskutovatelny fakt. Ano, viem.
Pozajtra, ked budeme mat na cestach 84,5% EV, to uz bude ina sranda.

Zaverom takto : asi budu existovat nejake dovody, preco EV ma u nas take uzasne rozsirenie ake ma, a preco sa v priebehu casu tento podiel vyvija tak pomaly ako sa vyvija. Ci uz je to vlacik do Chorvatska (nie, samozrejme nie je), moje blbe reči alebo cokolvek ine.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa werwest »

Ale, posledna vec ktoru by som chcel, je trepat sa 1300km na dovolenku v aute.

Inak autovlak znel fajn. Potom som si pozrel video od chvalu a preslo ma to. Stoji to majland. Radsej ist lietadlom a pozicat si auto. A potom clovek neni limitovany na nejake blbe chorvatsko
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 302
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Že ťa baví turbo stále prepočítavať a riešiť tento problém. Vysvetľovať potom svoje počty a potom ich obhajovať, však to už nechaj žiť svojim životom buď to raz príde alebo budeme jazdiť na niečom inom . Dnes to nejde o 5-10 Rokov sa nad tým už človek ani nepozastavi. Každý má svoj názor na rok 2035 a každý zdrovo mysliaci človek si musí uvedomiť že elektrifikovat 99.9% Európskej populácie nieje možné.

Keď čítam tvoje príspevky nemám pocit že by si menil auto každé dva tri roky, podľa mňa si viac ekologicky človek ako ten čo si kúpi elektriku dnes a vytvorí len ďalší odpad lepšie povedané elektroodpad.
Naposledy upravil/-a Festro1991 v Pi 22. Dec, 2023, 16:36, upravené celkom 1 krát.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ani ked vypneme jadrove elektrarne?
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5869
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa wingo »

Ten autovlak mi znie dobre. Asi kuknem toho Chválu aké mal reálne zážitky.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Sice to trva raz tak dlho jak autom ale aspon to stoji raketu a stravis 15hodin v okoli cudzich deti. Fakt super dovolenka. By som mal chut vystupit za jazdy.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

bud spoznas 396 novych ludi vo vlaciku alebo na nabijacke... woc da fokin difrenz ? ale zase stihnete prebrat zivot a tak.

cesta je ciel. pamataj.

ze auto ide za rovnaku cenu s jednym chlapom alebo piatimi na palube nevadi. autoVlacik riesi kazdy problem. Skoda ze sa doteraz nepresadil.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa maniak »

Turbo: fascinujuce teorie. Nevadi, ze je to prekrutene alebo prisposobene tvojim pocitom. Ano, so starym Leafom nikam nedojdem. Ja jazdim 1000km trasy na 3 nabitia na pohodu.
Aktualna penetracia BEV v at je ca. 3% vsetkych osobnych vozidiel a okolo 28% novoprihlasenych vozidiel (aktualny stav). Sk je mozno 2-3r pozadu, podla distribucie nabijaciek sa to celkom dobre da hodnotit.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Anubis
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 769
Dátum registrácie: Ne 29. Nov, 2009, 15:18
Bydlisko: BA

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa Anubis »

Posledna vec co by som chcel - trepat sa autom na dovolenku. Chapem ze niektori to preferuju, no to nie je dovolenka pre mna a moje okolie.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tak kazdy to ma inak... Trebars ja som po 1000km trase smutny ze to je uz koniec. Naposledy som rano o 6nastartoval pri mori a o 12:30 zaparkoval pri restike v KE... Kludne by som to otocil hned nas5

Byt to na mne tak idem minimalne niekde juznejsie do grecka nech si stihnem zasoferovat. Snad buduci rok na to vyjde partia.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Ja jazdim 1000km trasy na 3 nabitia na pohodu.

ale to nie je tych istych 1000km ako pojdes do Chorvatska spolu s ostatnymi. Pretoze sa zaplnia vsetky nabijacie stojany aj ked ich bude 150 na parkovisku. Tieto slova pamataj a o desat rokov sa k nim skus vratit.

O nic ine nejde. Teraz mas volne stojany. Ano.


SK nie je 2 roky pozadu. Skus si predstavit situaciu, ze tu vsetci pozahadzuju svoje pekne fungujuce vrčiaky a o 2 roky zacnu preskakovat do 40.000 eurovych bzučiakov. Pockaj : dajme si sutaz.

Bude o 2 roky na Slovensku 28% novoprihlasenych vozov elektrickych ?
Bude o 3 roky na Slovensku 28% novoprihlasenych vozov elektrickych ?

Jedine vtedy, ak vrčiaky budu stat viac - co sa sice [technicko / administrativne] da dosiahnut, ale bola by z toho minimalne revolucia v Europe.

Ako sa dokazeme k tejto problematike o dva a tri roky vratit ?
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Pi 22. Dec, 2023, 18:23, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

SKiLEX napísal: Pi 22. Dec, 2023, 16:03 Tak potom nerozumiem preco si sa tak sprosto pytal na to ci niekto niekomu zakazuje ICE.
lebo nezakazuje, najskor od roku 2035, ak vobec

automobilky zistili, ze sa im viac oplati miesto optimalizacie pre Euro6D a Euro7 zamerat sa na EV
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa mp3turbo »

lebo tie "optimalizacie" su nerealne z hladiska fyziky ?

euro7 nie je nic ine ako nuteny koniec spalovakov - za kazdu cenu. Takze ano, nutia nas do prechodu na EV. Jaj nie, nezakazuju spalovaky, to az v roku 2035.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Pi 22. Dec, 2023, 18:24, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Všeobecná diskusia II

Príspevok od používateľa beardie »

mp3turbo napísal: Pi 22. Dec, 2023, 16:16tak napisem.
tl;dr
len prve 2 vety, nema to zmysel

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"