Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja tej vete furt nerozumiem :) skuste mi nejako vysvetlit tych 65%, coho sa tyka, odkial kam, z akej ceny na aku cenu atd. Pouzite ine slova prosim.

Wingo : ano, naklady na prenos (=distribucia) su exaktne definovane cislom. Nikdy to nebolo ako percentualny podiel z cohokolvek. Tieto vyjadrovacky ktore sa tu pouzili su na ilustraciu ze "ak sa distribucia zvysi o 50% cize zo sucasnych 7 centov/kWh na 10.5 centu/kWh, tak potom celkova cena energie vzrastie o 25% pretoze stupne z vymyslim si 15 centov/kWh na 18.5 centu/kWh".

Povedane inymi slovami : kedze sa celkova cena energie sklada z viacerych zloziek, zvysenie jednej z nich o XYZ% nesposobi celkove zvysenie energie o XYZ ale o podstatne mensi podiel. A preto zaznela veta z Ciech : "ak sa distribucia zdvihne o 65% az 70%, tak potom celkova cena energie vzrastie priblizne o 10% pre typicku domacnost".


Ano, cena distribucie sa nikdy neuvadzala percentualne voci comukolvek.
A zaroven cena silovej energie sa nikdy neuvadzala ako percento voci comukolvek inemu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa opto »

wingo napísal: St 13. Dec, 2023, 11:33 Ak sa mýlim opravte ma, ale pokiaľ viem náklady na prenos pre domácnosti sú presná suma za kWh/MWh a nie % z ceny silovej energie, práve cena silovej energie je jediná zložka ktorá sa líši podľa dodávateľa takže nechápem prečo to vyjadruješ ako percento silovej energie, aj to nejak divne ako keby to bola zložka silovky (slovné spojenie "zo Slovenskej silovky pre domácnosti")?
:facepalm: Percentá som jednak poplietol a navyše samozrejme že más pravdu že to nie je percento z MWh.
Ja to ale prevádzam na percentá so silovky len kvôli tomu aby som vedel o koľko percent mám lacnejšiu elektrinu z VB. Momentálne sa tak dá ušetriť važšia polovica 100-45=55% ( lebo silovku neplatím ) a pokiaľ len tak trochu zdražejú prenosové náklady ( napr. 20% pre rok 24 a 20% pre rok 2025 ) a slovenskú silovku už nebudeme mať zvýhodnenú pre domácnosti tak by sa tá výhoda použitia VB na Slovensku nemusela veľmi pokaziť. Pomery v Čechách však vôbec neovládam.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no vzdy ide len o vysledny pomer "cena energie samotnej versus cena distribucie". Cim je vacsi podiel distribucie, tym horsie vyuzitelna bude VirtBat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa opto »

ÁNO

V Česku je prenos tiež menšia polovica ?
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3430
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa stanomx »

zaujimavy navrat do reality
RAMMSTEIN
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja nechapem preco si vobec robil hlavu. Nieco presiel, nepresiel, vyhol sa, nevyhol sa, auto mu normalne fungovalo. Po tom ako sa vyhol alebo nevyhol niecomu, normalne pokracoval v jazde. A potom s tym jazdil horedole po dealeroch a anciasoch, takze zjavne je bateria "uplne v tahu".

Skor ma zaujalo ine... Kanada... hmmmm... to uz je len napad kupit si v krajine kde -30 nic moc neznamena elektro :) Lithium ma strasne rado -35


Opto : neviem ake su v Cesku ceny - kukni artikle ktore som linkoval.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa opto »

Pozerám že v Česku je v tom ešte väčší mrdník asi bude jenoduchšie sa spýtať priamo na CS FVE forach.
https://www.centropol.cz/clanky/ceny-za-distribuci/

No ale v Kanade má každý vykurovanú garáž a keď ide s hybridom preč na väčšiu vzdialenosť tak batérku nechá v garáži pripojenú k FVE . :)
Nebude predsa voziť 200kg zbytočne a navyše vtedy keď mu tých 4000 kanadských dolárov mráz môže zlikvidovať. :facepalm:
Ale áno, voziť 1tonu navyše sa zdá byť v Kanade ešte väčšia kravina ako u nás aj keď samovykurovanie by pri prejazdoch z gáráže do garáže nemuselo byť zase až tak neefektívne.

Jednoducho povedané momentálne EVs ešte nie sú univerzálne použiteľné.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6849
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa stefan222 »

pozeram spravy a sakova doniesla neaky fabriku na vyrobu bateriek tak ako erik tomas vravi, dobre bude
hry- ps5
doma-HP probook
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa opto »

Ty naozaj veríš v 2mesačné zázraky :laugh:
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Asi tak, za 2 mesiace si tak svoj pohár na kávu doniesla do úradu a nie novú investíciu pre Slovensko :D
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Okrem toho, montovne bateriek su celkom odpad aj na pomery montovni. Narocna logistika, obrovska spotreba priestoru a minimalna pridana hodnota. Proste postavis 2hektarovu vyrobnu halu, vedla toho polhektarovy sklad pre pol tony vaziace baterie a vsetko co tam robis je ze hadzes veci do bedne a vybijas/nabijas baterie a clanky. Jediny dovod preco si vybrali danu lokalitu bude lacna poda, dialnica a zeleznica.


Proste fakt super. Hocaka montovna kablikov je oproti tomu luxus.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa HellAngel »

tiez to vidim tak ze hladaju skladku a krajinu, kde je lacna poda, lacna pracovna sila, s odpadom tu moc problemy nerobime atd. Lenze sme krajina, kde nemame kvalifikovanu pracovnu silu, aby sem prislo nieco sofistikovanejsie. Tiez plat pre cloveka co uz nieco vie sa pohybuje inde. Pre tieto odvetia sme uz neni tak zaujimava krajina. Preto si myslym, ze sem dostaneme prevazne firmy, co hladaju veci z prvej vety.

Inac to je rozum do takej krajiny si kupovat EV. Ja cakam, kedy zo sibirskych krajin zacnu tocit podobne videa ako im tam v zime nefunguje EV :facepalm:
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no a este ajtak je problem ze toto je snad prva baterkovna ktora u nas bude, cize este aj v tom sme nezaujimavi. Hura, radost.

keby sa k tomu nabalili nejake dalsie veci ako cojaviem R&D (hahaha velky fťip), alebo aspon recyklacia nejakeho vybuchaneho lithia... a vobec sa nepozerajme na nakladanie s nebezpecnym odpadom.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

V zasade mozem uz tento rok uzavriet, nakolko uz nebudem najblizsie 2 dni jazdit. Tak trosku statistiky za cely rok.
Tesla Model Y, LR Dual Motor, 82 kWh brutto / 78.5 kWh netto.
Celkovy najazd: 59 702 km / z toho tento rok najazdenych 38 557 km.
Aktualna kapacita batérie (odhad): 74.7 kWh (95.1%) / degradacia je vraj trosku mensia ako fleet average, co by zodpovedalo mojmu stylu nabijania (okolo 90-95% na AC)
Celkovo spotrebovanych asi 164.5 nabijacich cyklov z baterie.
Zvysne statistiky za 2023:
Do baterie som nabil 8141 kWh, pritom som spotreboval 8469 kWh | Priemerna efektivita nabijania je 96.1 %
Priemerna spotreba vychadza na 21.96 kWh/100 km vratane nabijacich strat. Hlbsie info o spotrebe na zaklade rychlosti a vonkajsej teploty (jednoduchy graf) su tu: https://photos.app.goo.gl/9UYVm7tusxqrg6Dt8

Naklady na nabijanie boli odhadom 1000 € (nemam az tak presne cislo, lebo nedokazem zatial prepojit moje dynamicke ceny nabijania s udajmi z auta). To by vychadzalo na ca. 2.6 €/100km. Fotovoltaika v tom nie je zahrnuta, ta bude naklady znizovat este viac.
Porovnatelne naklady na palivo by boli zhruba 4000 eur (Superb 2.0 TDI 110 kW, manual, priemerna spotreba 5.8l/100km na mojich trasach za 230k km, ktory som najazdil; hruby odhad s cenou dizlu 1.8 eur/l).
Poistka na Teslu je asi o 1000 eur lacnejsia ako na Superb.
Naklady na servis by boli u Superbu okolo 500 eur/r, pri Tesle to tvorilo tento rok ca. 200 eur (100 prezutie, 50 eur oprava vykonana u mna doma oficialnym servisom a 40 eur stali kabinove filtre). Buduci rok budem mat prijem za jazdu BEV vzhladom na predaj CO2 povoleniek na burze, odhad okolo 500-900 eur (nezaratavam do vypoctu).
Celkova uspora beznych vydavkov za 2023: ca. 4300 eur.
FVE 12.45 kWp V/Z
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Buduci rok budem mat prijem za jazdu BEV vzhladom na predaj CO2 povoleniek na burze, odhad okolo 500-900 eur
>> Poistka na Teslu je asi o 1000 eur lacnejsia ako na Superb.

nikto nam inak nenuti elektricke auta, len nahodou su vsetky veci nastavene tak ze spalovaky nebudeme chciet.
Rozmyslam, ci niekto niekedy ponukol majitelom Euro6/Euro6d vozov moznost predavat spinavy pardon cisty vzduch - cistejsi nez Euro5 povedzme.
Rozmyslam, ci niekto niekedy ponukne majitelom Euro7 moznost predavat emisne povolenky. No lebo s prepacenim, ale elektroauto nic ine nie je : nejake emisie menej nez konkurent predtym.

.
.

>> Priemerna efektivita nabijania je 96.1 %

a toto je vynikajuce, pretoze straty su uplne typicky okolo 10% a veselo-preveselo aj cez 10%. Uplny ideal je hlaska majitela Peužegeotu e208 ktory sa snazil doma nabijat zo zasuvky ked bola zima : >50% straty lebo baterku trebalo oteplovat.

Otazka je, co budu krajiny robit, ked im [len v Europe] vypadnu stovky miliard na spotrebnych daniach z vonavych paliv. Stovky stovky miliard.
Raz na to pride.

.
.

>> Celkova uspora beznych vydavkov za 2023: ca. 4300 eur.

tu samozrejme parada, bez debaty. Pruser je : aby na to clovek dosiahol, musi mat schopnost nabijat doma, musi kupit autiak za ~55.000 eur, musi najazdit 40.000km rocne atd. Co s tymi nestastnikmi ktori najazdia priemernych 12.000km ci kolko to bolo udavane neviem.

Tam by to mal zachranit trh pouzitych vozov. Uz dnes sa daju zohnat Ska hlboko pod 30.000eur i ked je pravda ze su to 7-8 rocne vozy ktorym zachvilu skonci alebo v prevaznej vacsine uz skoncila zaruka na motor a baterky, pripadne nejake Trojky tiez pod 30.000. Vyskocili na mna dokonca nejake Renoltíky Zoe pod 10.000 evra len som neskumal ci vsetky maju baterky alebo ci je tam prenajom.


edit : no a teraz ku 22kWh/100km. Si predstavme sudruhov ktori nemozu nabijat doma, cize 50% Slovenska kedze sudruhovia byvaju v panelakoch. Pri beznej cenovke 29 centov/kWh pri verejnom nabijani (neviem ci su lacnejsie, kludne mi ukazte) to mame 6.4 eura/100km v porovnani s 9.6 eura/100km na nafte (6 litrov na 100km x 1.6 eur/liter). Povedzme ze plusminus uspora 3.2 eura/100km. Ked kupim elektrovoz o 10.000 eur drahsie nez spalovak, uspora sa vrati pri najazde 10.000 / 3.2 x 100 = tristo tisic kilometrov aj nejake drobne co zanedbam. Ano, vynechal som vymenu olejov v spalovaku a nejake taketo par-desateurove polozky.

Takze zachranou je ze vsetci budeme nabijat zo solaru (na ktory nebudu uvalene nejake dane co dnes neexistuju) v rodinnych domoch. To by bol ideal.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"