Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tykkt, tam je 4000 eur dotacia ? Super ze my Bublinaci sme mali vzdycky houno.

400Wp panel ta netrapi. Je prakticky nepodstatne ake panely mas (okej, nikto asi dnes nechce 120Wp) - absolutne bez nicoho zober. Ak sa ti nahodou pokazi, v buducnosti jednoduchsie nahradis (co vyzera ako blbost lebo ved mas 15 rokov zaruku blablabla, akurat ze o 11 rokov tu dana firma nebude a tak si mozes suchat ruky o stehna akurat). 19x550 alebo 24x400 je totalne nepodstatne - jedine co je dolezite je tvoja konkretna strecha. Na niektore sa na 10cm presne vojdu mensie 400Wp panely, niektore ine strechy zase kraaasne pokryjes 600Wp a pri pouziti 400Wp ti zostane 3/4meter volny nepouzity "pásik".

O nic ine nejde : len o to, ako das panely k sebe na strechu. Jasan, v pozadi je otazka stringovania a celkovej voltaze blablabla (panely aj menice maju svoje limity ; panely su cajchovane aby sa zucastnili v maximalne 1000V alebo 1500V stringu, menice maju nejake startovacie napatie, maximalne napatie, potom je tu nejaky tepelny koeficient zhruba 0.3% pri kazdom stupni hore-dole nad/pod 25 stupnov kde sa voltaz znizuje/zvysuje ale vsetko toto ta absolutne nezaujima : si zakaznik a dostanes volaco na kluc. NIC NERIESIS. Toto musi mat vyriesene dodavatel v plnej miere.

9.6kWp za 6K eur rozhodne ma zmysel. Ked sa teda nebavim, ze by to nejaka ina firma dokazala za 4.5k po odpocitani dotacie - to ti ale neviem povedat, netusim ake su ceny u vas na vychode.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ak zoberies dotaciu, NESMIES ani v buducnosti doplnit fyzicku baterku. Vies ako to chodi s tym nesmies, hej... ale proste je to nelegalne.

All black alebo ne-ól-blek podla mna nema zmysel. Nechodis s frnakom otocenym k Mesiacu ze jaaaajboze ja mam strieborne zbernice na paneloch a je to otrasne, musim zburat dom. Osobne nemam prilis oblubene cierne panely, mozu byt designovo krajsie ale zlahka mam obavu o ich vnutornu technicku konstrukciu a dostal som echo od dvoch instalaterskych firiem ze su v lete o nieco teplejsie = menej ucinnejsie ale to sa bavime o halieroch.

Kludne si zober cierne ak mas celu ciernu strechu. Budu urcite lepsie pasovat nez zeleno-ruzove :)



>> Citam ze dotacie sa otvoria na jar, ale da sa ziadanku vlozit do nejakeho backlogu, ma to zmysel?

priznam pravdu ze neviem : podmienky sa mozu menit rapidne, stale sa rozprava o rovnakej sanci pre vsetkych blablabla takze by to NEMALO byt podstatne. V kazdom pripade to sprav, vzdy jednoduchsie nevycerpas ked dostanes.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska napísal: Po 18. Dec, 2023, 20:45 S tou zvysenou dotaciou ma aj laka potlacit tento rok FVE a dat to na sukromnu osobu clovek ma pokoj.

Uplne od brucha na mna skocila reklama:
https://antiksolar.sk/collections/vsetk ... dny-system

Antik mam rad, lokalna firma... Ma zmysel 6k s dotaciou za linkovanu zostavu? Nieco taket bez bateriek by som tebto rok zmestil, pokial je VB tak vyhodna ako je tak preco nie, nemusim to tlacit do baterky.

Je ten menic vhodny?
Ma zmysel pri novej zostave brat all back 400w panely? Celkovo, 400 mi pride nalo na dnesne pomery...
Citam ze dotacie sa otvoria na jar, ale da sa ziadanku vlozit do nejakeho backlogu, ma to zmysel?

Pripadne, ak mate chut, budem rad za tipy na kombo 10kw menica a panelov ktore davaju zmysel, idealne ak to niekto montuje s dotaciou :)

Edit: laicky mi pride logickejsie mat 19 kusov 550 (9,9) oproti 24 kusom 400 (9,6).
Cenovo tiez vyjdu lepsie 550 akurat nie all black :D
Ak ti vedia zaručiť tú dotáciu tak prečo nie. Len materiál na 10kWp on-grid vychádza tak na 5-6k€, takže ak to ešte namontujú a vybavia papiere tak je to celkom slušný deal.
Určite keby si im napísal, že chceš iné panely príp. menič tak ti bez problémov vyhovejú. Len si treba preštudovať podmienky, aby tam nebolo niečo skryté. Určite by som sa spýtal aj na vyťažovanie, lebo treba čo najviac energie vedieť spotrebovať na mieste. Treba mať stále na pamäti, že VB je len služba, ktorá môže veľmi rýchlo zmeniť podmienky.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Diki chlapi.

Pisal som im hned po tomto prispevku :) prave otazla aj na ine panely, aj na baterie.

A toto, ze na kluc.... No uvidime to je zatial iba reklama, dam vediet ci a co odpisu.

Nebudem uz ani robit chrumkaveho a hladat sposoby ako nenarusit stresny plast, XY domov ma normalne prevrtane strechy a prave ak by to robila takato stredne velka firma tak nejaku zaruku na zatecenie snad davaju...

Uvidime, tie panely tiez nejako dam spocitat na nasu strechu co lepsie sadne rozmerovo. Lebo znova, za 6k mat 10kwp na streche na kluc, s moznostou neskorsieho pripojenia baterie? Aj ked iba teoretickou moznostou samozrejme...

Do toho pojdem, radsej pockam s pristreskom na auto rok dlhsie ak si mam vybrat :) uvidime co odpisu, dam si dopyt aj niekde inde mozno.

Edit: jedine co sipim problemy je nezvycajny instal, chcem to dvihnut o cca 30 cm, kedze 20 cm je planovany substrat. V nom budu len skalnicky tak asi 10 cm vzduchu staci, to preberiem tiez z instalacnou firmou (je to sucast dopytu).
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Tých dopytov si daj určite viacej. Len im nič neplať popredu pokiaľ nebudeš mať istotu tej dotácie.
S dodatočnými batériami je vždy troška problém. MUsel by si teraz zobrať taký menič, ktorý to umožňuje. Takéto sú troška drahšie a navyše vyžadujú len vlastné HV batérie, ktoré sú sakra drahé. Osobne by som to neriešil a keby si sa rozhodol pre batérie, vždy je tu možnosť AC Coupling alebo výmena meniča za iný.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Volal som známenu čo robí v SIEFA (či ako sa volá tá dotačná agentúra).

Vysvetlil mi ako fungujú tie dotácie len na rýchlovku cez telefón, povedal že dáme kávu na dlhší pokec tak ak máte otázky konkrétne, spíšte mi ich, on je vyslovene ten čo schvaľuje vie o tom všetko.

V skratke:
- Peňazí je dosť na cca 2 až 3 roky, nemám sa báť že nestihnem
- Zapisovať sa do backlogu žiadostí nemá zmysel, je tam cca. 10 tisíc žiadostí ktoré to aj tak budú musieť preklikať do nového systému
- Nový systém sa stavia, bude na jar
- Výška dotácie bude závislá od deklarovanej spotreby, teda 4K o ktorých snívam nedostanem len tak, jedine ak by som "optimalizoval" spotrebu domu napríklad posledné 3 mesiace pred žiadosťou o dotáciu a mal vysokú spotrebu. Neviem presné rozsahy, ale výška dotácie závisí od deklarovanej spotreby (čo je pri neobývanej novostavbe na prd).
- už sa nebude udávať presné zariadenie, len inštalovaný výkon, takže menej administratívy v tomto smere aspoň.


Ak niečo chcete vedieť píšte, po sviatkoch ho pozvem na kávičku alebo možno až na jar, uvidím :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

dikes. Ked potrebujes zvysit spotrebu na neobyvanom dome, pohladame este nejake bitcoiny a zacneme znovu ťažiť :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska napísal: Št 21. Dec, 2023, 11:12 Vysvetlil mi ako fungujú tie dotácie len na rýchlovku cez telefón, povedal že dáme kávu na dlhší pokec tak ak máte otázky konkrétne, spíšte mi ich, on je vyslovene ten čo schvaľuje vie o tom všetko.
Síce to už pre mňa nie je, keďže som už raz dotáciu na FVE dostal, ale zaujímalo by ma:
- na ako dlho sa zmluva podpisuje
- ako sa rieši zmena inštalácie bez navýšenia výkonu
- ako sa rieši zmena inštalácie s navýšením výkonu
- ako dlho nesmiem robiť zmeny na inštalácii
- bude tam klauzula, že ak využijem dotácie musím dodávať elektrinu do DS zadarmo?
- čo ak by som chcel ísť na spotový trh
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

mp3turbo napísal: Št 21. Dec, 2023, 11:54 dikes. Ked potrebujes zvysit spotrebu na neobyvanom dome, pohladame este nejake bitcoiny a zacneme znovu ťažiť :)
Hej, mat volne peniazky rovno kupim antminer a necham to hucat. Ono to vobec nie je zly napad...

Diablo dik, zapisem, spytam sa. Len to nebude teraz, niekedy 2024 :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja zrejme pridam zopar dalsich otazok. Mne osobne sa strasne paci ta myslienka udavat vykon a nie konkretne zariadenia - pride mi jedno, ci dosiahnem 8kWp kombinaciou 400x 2Wp panel alebo 2x 4kWp panel (samozrejme ze kecam, take neexistuju ale myslienka je jasna).

Elektrikarov nikdy nezaujimalo ci si vyrobis elektrony na dyname z bicykla alebo na 20x 500Wp paneloch alebo na 50x 200Wp. Furt to je 10kW max v akomkolvek okamihu a zhasla fajka. Takisto som nikdy nebol fanusik menovania konkretneho typu menica i ked samozrejme dovody na toto su daleko viac pochopitelne nez pri paneloch samotnych.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Štatistika moje FVE za 12/2023:
Celková výroba - 65 kWh :cry:
Celkovo odobrané z DS - 421 kWh
Celkovo dodané do VB - 0 kWh

Čistá bieda táto výroba v decembri :smutny:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja budem mat "nase" cislo zachvilu ale pisal som uz predtym - december zacal velmi velmi slabo a ak odvtedy nebolo styri-päť zurivo slnecnych dni tak skoncime 30-40% pod minulym rokom [posledny tyzden som bol na strednom Slowensku takze neviem ako slnecno bolo okolo Bubliny].

Ak mas ty 65kWh z 6kWp zostavy, tak amen tma : u nas sa da cakat okolo 150kWh kedze mame 10kWp zostavu a sme v Bubline.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jj mám, ale keďže slnko je hodne nízko na jedno pole mi tieni dom (cca. polovica panelov je stále v tieni) a na druhý mi tienia stromy. Oba tieto tiene zmiznú okolo polovice januára. Preto je u mňa takáto slabá výroba v decembri. Minulý rok to bolo 63kWh takže som ešte 2kWh v pluse :D
Budúci rok to bude lepšie, lebo budem pridávať ďalšie panely ;)
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa maniak »

Statistika za 12/2023 u mna:
Celkova spotreba domácnosti 1366,9 kWh
Vyroba FVE 147,8 kWh
Predaj z FVE do siete 64,1 kWh
Nakup zo siete 1283,3 kWh (za 98,6 € (priemer 7.7 c/kWh) + distribucia 10c/kWh) (Prva polka decembra bola drahsia, zhruba od 20.12. uz bola elektrika velmi lacna (v noci a casto aj cez den pod 10c, velmi casto okolo 0c, v DE aj u nas vela fukalo + firmy maju koncorocny utlm).

Z toho
na kurenie spotrebovane 451 kW
na TUV 74 kWh
Na nabijanie aut spotrebovane 631,78 kWh
FVE 12.45 kWp V/Z
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa opto »

Štatistika mojej 3f FVE 5,52 kWp za 12/2023:
Celková výroba - 180 kWh
Spotrebované z FVE - 101 kWh

Celkovo odobrané z DS - 503 kWh - cca 2/3 dní bolo viac ako +4C tak išla aj 1x klíma
Celkovo dodané do VB - 79 kWh :cry:


Zúčtovacie obdobie v ZSE mi končí 30.9. 2024

Nákup 5x viac ako predaj ale dúfam že dnešné slniečko je predzvesť ukončenia decembrového zatmenia.

Návrat na "Debata o všetkom"