Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5538
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Festro1991 napísal: St 21. Feb, 2024, 12:39 Kúpiť cerpadlovku ktorá má už zmiešavacie ventily ktomu elektroniku ktorá vie teda aj ekvitermiku keď to potrebuješ mi sme tak robili kamarátovi s elektronikou od techu, dve poschodia každé malo znovu reguláciu cez dve čerpadlovky pre každé poschodie jedna kúrenie mixnute plyn/drevo s akumulaciou 24 okruhov dokopy nie Smart riesenie nebola požiadavka.

Čo ideš kúriť a chladiť keď potrebuješ toľko okruhov?
Dom ktory bude mat aj ine funkcie ako je obytna, takze ma vpodstate velkost dvojdomu(ma o nejaku tu kancelariu, kuchynku a velku garaz naviac).

Dneska som sa dozvedel zase nove veci. Ekvitermiku pre kurenie si robi samotne tepelne cerpadlo, takze nie je dovod do toho este separatne zasahovat regulaciou kurenia.

A pri chladeni to vyriesim asi tak ze sa tepelne cerpadlo nastavi pevne na 19-20°C s tym ze ak by tych 19-20°C bolo pod urovnou rosneho bodu tak sa cerpadla proste vypnu a manualne sa zdvihne teplota na tepelnom cerpadle.


Asi schodnejsie ako investovat zase 4cifernu sumu do akumulacky, zmiesavacich ventilov, senzorov a vsetkeho mozneho...
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

To riešiš pre seba alebo pre klienta?
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5538
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Pre seba, resp. pre rodinu. Povodne som do toho nechcel zabrdat ale ked kazdy kurenar by najradsej prisiel, vyfakturoval 6-10k€ za regulaciu a popritom znalosti ohladom stropneho chladenia 0.


A zo vsetkym to je tak. Pride typek od zaluzii, da 4cifernu cenovu ponuku a prd o tom vie. Vie zapojit 4 kabliky do motora a dat ti k tomu hnusne cinske dialkove ktore si asi polozis na parapetu alebo kde. Z 10ludi/firiem ktore poznas na danu veci ti po 5minutovom rozhovore vypadne 9 alebo 10 a robis si to nakoniec sam.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7784
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa LordKJ »

ja som teraz riesil okna a je to o tom istom :D

ked musis vysvetlovat nieco predajcovi tak je nieco zle :D
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6879
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

SKiLEX napísal: St 21. Feb, 2024, 22:45 Pre seba, resp. pre rodinu. Povodne som do toho nechcel zabrdat ale ked kazdy kurenar by najradsej prisiel, vyfakturoval 6-10k€ za regulaciu a popritom znalosti ohladom stropneho chladenia 0.


A zo vsetkym to je tak. Pride typek od zaluzii, da 4cifernu cenovu ponuku a prd o tom vie. Vie zapojit 4 kabliky do motora a dat ti k tomu hnusne cinske dialkove ktore si asi polozis na parapetu alebo kde. Z 10ludi/firiem ktore poznas na danu veci ti po 5minutovom rozhovore vypadne 9 alebo 10 a robis si to nakoniec sam.
to si presne popisal montazne firmy na klimy. ale odbornik bud nema cas alebo je mimo svk.
hry- ps5
doma-HP probook
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tiez mam vodojem, ze so vsetkym je to u nas tak...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3431
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stanomx »

A naco chces zmiesavat? Sak to nedava zmysel. A ak chces radiatory tak to je kktina miesat s podlahovkou, tep. cerpadlom a novym domom.
RAMMSTEIN
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3431
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stanomx »

Deto zonova regulacia
RAMMSTEIN
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5538
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Nechcem to zmiesavat. Resp. Chcel som este vcera naobed, ale to len preto ze som nevedel ze je to blbost.

Tiez som si myslel ze je to nutne kvoli regulacii studenej vody ktora ide do stropneho chladenia. Ale to asi tie vyriesim tak ze nastavim tepelko nech chladi vodu fixne na 20°C a #dobrebude

Cize pojde len zonova regulacia(termoelektricke ventily do rozdelovacov) + senzory teploty do izieb a done
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3431
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stanomx »

Zonova regulacia je hlupost taktiez hlavne pri podlahovke. Vykasli sa aj nato zamna.
Do akeho tepelka ides ?
RAMMSTEIN
darklol
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1556
Dátum registrácie: Št 21. Jan, 2010, 16:25
Bydlisko: Bratislava / Kosice / Presov

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa darklol »

ja som sa vykaslal na zonovu regulaciu... pustam do celeho domu rovnaku vodu. pod jednou teplotou. predtym som siel na zonovu regulaciu podla termostatov a robilo to viac problemov ako osohu.
CPU: Intel Core i9-14900K COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 A-RGB MB: ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI RAM: G.SKILL 64GB KIT DDR5 6800MHz CL34 Trident Z5 RGB Black VGA: MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO 24G SSD SYSTEM: WD BLACK SN850X NVMe 1 TB SSD GAMES: WD BLACK SN850X NVMe 2 TB + Samsung 980 PRO 2TB PSU: ASUS ROG Thor 1200W KEYBOARD: Corsair K95 MOUSE: Razer Deathadder V2 X HyperSpeed SCREEN 1: LG OLED42C21 SCREEN 2: 27" MSI Optix MAG274QRF-QD CASE: PHANTEKS Enthoo Evolv X Matt White + 6x ARCTIC P14 PWM PST A-RGB OS: Windows 11 SPEAKERS: Mackie MR624 + Topping E50 HEADPHONES: Bezdrôtové slúchadlá Philips Fidelio L3
NAS: Synology DS920+
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5538
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Necham si poradit, ale rozmyslal som nasledujuco:

Preco by som mal napr. Garaz 9x7x3m vytapat na rovnakych 23°C ako obyvacku? V pivnici tiez nepotrebujem 23°C. Kancelarsku cast tiez nepotrebujem tak vytapat/chladit ked viem ze tam cez leto 2tyzdne nikto nebude.

Tiez miestnost kde budu kachle... Ked tam budem 2-3dni nakladat drevo, uz tam nepotrebujem topit aj podlahovkou a dohromady tam bude 27°C

By to skoncilo ze budem ako blbec chodit po dome a krutit 70 ventilami rucne...


Tiez do toho hadze vidle to stropne chladenie... Co ak rosny bod stupne natolko ze sa zacnu rosit stropy a prave nikto nebude doma? Sadrokartony KO, podlahy KO. Musi tam byt nejaky failsafe mechanizmus ktory miesto toho vypne tepelko...

Aspon tolko k uvahe cloveka ktory nevie o kureni nic.


Tepelko absolutne neviem. Najskor to skonci daikinom. Ked sa spytam 5ludi tak mi povedia 5 znaciek lebo "toto montujem a funguje mi to". Uz som takto mal poradeny Immergas, LG, toshibu, mitsubishi, daikin...
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Stačí to hydraulický vyvážiť a máš teplotu všade akú potrebuješ aj bez termostatov len to chce čas a skúsenosti (zonovku máš takú istotu) nastaviť prietok približne rovnaký na každý okruh a pridať termostat vie aj opica a bude v 95% fungovať správne. Vyvážiť dokonale hydraulický systém si sám na kolene nespravis.

Čo sa týka chladenia máš čídla rosného bodu...... takže rosiť sa nebude keď je to správne spravené. Ovšem keď chladim chcem si ten chlad regulovať tiež sa dá hydraulický ale lepšia možnosť tá zonovka.

Len predsa je tam 50 okruhov kúrenia a 24 okruhov chladenia dokopy sedem rozdeľovačov..... no neviem či si to chceš regulovať sám.

Čerpadlovky budeš tak či onak potrebovať aj keď bez mixu ale čosi musí hnať tú vodu do systému a ver tomu že čerpadlo v tepelku neutiahne toľko okruhov ani keď ho budeš tlačiť.

Tepelko skús dať nacenit IVT alebo Thermia keď nechceš skončiť Daikinom...
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3431
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stanomx »

na rozdelovaci od podlahovky mas na vstupe aj vystupe väčšinou ventil ktorym zreguluješ teplotu v danej zone resp. prietok
nikdy netreba davat navyse akumulacku iba ak je to nutne
väčšinou aj v pripade zonovej regulacie (rehau tech apod.) staci dat do rozdelovaca niekedy aj priadmo na tepelko bypass ventil
ako vravim napis do akej znacky ides a viem aj blizsie povedat co a ako
samozrejme urcite treba dat ekvitermiku, kludne netreba termostat, ekvitermika funguje aj pri chladeni nielen kureni
____
EDIT. celkom fajn su videa heatgeek, urbanplumbers apod... ale nie 100% vsetko sedi s nasim regionom

Pre vsetkych ludi co maju tepelko alebo ine nizkoteplotne kurenie
1.) otvorit rozdelovac na plnu hore aj dole a naregulovat ekvitermiku tak aby bola v najteplejsej miestnosti dosiahnuta teplota (viem lahko sa povie, ale da sa to v pohode len netreba cakat ze za 5 minut)
2.) priskrtit okruhy kde chceme chladnejsie
3.) pozor na min. prietoky - najdete v instalacnych manualoch apod
RAMMSTEIN
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Festro1991 »

stanomx napísal: Št 22. Feb, 2024, 17:32 na rozdelovaci od podlahovky mas na vstupe aj vystupe väčšinou ventil ktorym zreguluješ teplotu v danej zone resp. prietok
nikdy netreba davat navyse akumulacku iba ak je to nutne
väčšinou aj v pripade zonovej regulacie (rehau tech apod.) staci dat do rozdelovaca niekedy aj priadmo na tepelko bypass ventil
ako vravim napis do akej znacky ides a viem aj blizsie povedat co a ako
samozrejme urcite treba dat ekvitermiku, kludne netreba termostat, ekvitermika funguje aj pri chladeni nielen kureni
____
EDIT. celkom fajn su videa heatgeek, urbanplumbers apod... ale nie 100% vsetko sedi s nasim regionom

Pre vsetkych ludi co maju tepelko alebo ine nizkoteplotne kurenie
1.) otvorit rozdelovac na plnu hore aj dole a naregulovat ekvitermiku tak aby bola v najteplejsej miestnosti dosiahnuta teplota (viem lahko sa povie, ale da sa to v pohode len netreba cakat ze za 5 minut)
2.) priskrtit okruhy kde chceme chladnejsie
3.) pozor na min. prietoky - najdete v instalacnych manualoch apod
Ty tu ale popisujes situáciu malého rodinného domu nie dom s 50 okruhmi to máš už bytovku. Jasné bude točiť tými prietokomermi mesiac vkuse hore dole na piatich rozdelovacoch aby docielili totožný prietok na každom okruhu :facepalm: a samozrejme to budeme tlačiť jedným čerpadlom čo je v kotly.

A nie akumulaciu nenahradí žiadny bypass ale viem čo chceš tým povedať známa chýba po inštalácii zonovej regulácie na tepelkú (chýba prietoku, žiadny prietok, slabý prietok) porucha. Lacné rýchle riešenie je bypass ale potom ma čerpadlo 10k štartov za sezónu s akumuláciov 2K príklad.

Ak si už teda vyvazoval hydraulický 50 cestný okruh dajme tomu 50x80m na okruh čo más 4KM hadíc a dokázal si to vyriešiť prietokacmi tak dávam klobúk dolu aj trenky.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF

Návrat na "Debata o všetkom"