Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
Pepeb007xx
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: St 16. Mar, 2011, 18:22
Bydlisko: NM

Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa Pepeb007xx »

caute, zvazujem kupu noveho NAS, moj aktualny mam v podpise, zvazujem kupu "lepsieho" modelu https://www.alza.sk/synology-ds1522-d7579637.htm (moznost vylepsit RAM, SSD cache), tym nechcem povedat, ze sa mi synology NAS riesenie nepaci, v podstate mi plne vyhovuje, no ako spravny IT nadsenec, by som mozno isiel do DIY riesenia :cool: :rep:

no chyta ma nutkanie si spravit NAS sam, svojpomocne, vybrat si komponenty etc etc

oplati sa to financne?
ake su vyhody?
je mi treba mat pripadne nervy? :hysterical:

NAS bude pouzivany na filmy, foto/video, osobne subory (aktualne mam 20TB, no nestaci to)
idealne by som chcel nasledne 5×12TB (idealne aj dalsie rozsirenie casom)

NAS je umiestneny na povale v racku, takze pripadna velkost ma netrapi

zatial by som to nechal bez budgetu a rad by som videl vase riesenie, vase poznatky, vase tipy a triky k tejto teme

dakujem
MB Asus B550-F CPU AMD Ryzen 7 5800X3D @4,4GHz CPU AIO Fracal Desing Lumen S36 GPU Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XTX Vapor-X 24G RAM Patriot 64GB DDR4 SSD m.2 Samsung 2×1TB PSU Corsair RM850x Case Fractal Design North Chalk White TG Clear Monitor Samsung 32''U32H850 OS Win 11PRO64SK Repro Edifier S880DB
NAS Synology DS218play Noctua 20TB WD Red Surveillance Reolink RLK8-800D4 UPS EATON Ellipse ECO800
Router Mikrotik hAP ac³ MESH 2×Asus RT-AX55 TV Philips 65OLED806 SoundBar Samsung HW-Q950A 11.1.4
Retro handheld Anbernic RG556 + Samsung PRO Ultimate 512GB GamePad Xbox wireless controller

#grammarnazi #parfumslover Steam Pepemau5 #DotA2 pretaktovanie klan: PC.SK Battle.net pepeb007xx#2925 #diablo4
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15052
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa faugusztin »

V principe skoncis na otazke ze ci vyzadujes QNAP/Synology NAS UI alebo ti postaci UI a funkcionalita ako ma napriklad OpenMediaVault. Ak ti postacuje OMV, tak urcite by som isiel cestou vlastneho buildu, Ryzen 1. generacie z toho Synology je uz dost stara technologia.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8560
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa shiro »

Fungoval som jednu dobu na OpenMediaVault DYI NAS, zo stareho mediacenter PC (athlon 5350 AM1 quadcore, 2GB RAM). V pohode stacilo na fileserver, FTP, torrenty. Neskor som presiel na Synology DS720+ a 2x4TB v RAID1.

Custom NAS je lacnejsie, mozes si vybrat komponenty a upgradovat ako chces. Nevyhodou je vyssia spotreba a nemaju tak vymakany software a konfiguraciu. Usetris za NAS ale vyzaduju si viac casu a riesenie pripadnych problemov moze byt zlozitejsie. Systemy su vacsinou udrzovane nadsencami, zo toho vyplyva pripadna podpora. Su postavene podobne ako OS pre komercne NAS, tj. zaklad je vecsinou Debian a nad tym nejaky webserver pre ovladanie. Je uz na tebe, ci sa ti s tym chce tolko babrat.

Pri instalovani musis byt pri nom, mat tam monitor, klavesku, kym nahodis OS. Potom je uz pristupne z LAN, ale je to otrava.
Ak mas moznost pouzit nejaky server co ma nejake iLO, tak nutnost byt pri NAS odpada. Ale zase je to server, tj. viac zerie, huci a je drahsi.

U DIY NAS nedosiahnes spotrebu znackoveho NAS. Moje vyssie uvedene DIY NAS zralo okolo 40W v idle a to este doska umoznovala napajanie notebookovym 19V adapterom. Ak by som tam musel dat ATX zdroj, tak to zerie este viac + hluk jeho fanu. Syno DS720+ zerie asi 20W. Za X rokov pouzivania to nieco na elektrine urobi.

Systemy pre DIY NAS mozu mat rozne blbosti, na ktore je treba byt pripraveny. Vyssie spominany OMV bol super OS, naroky mal male a stacil na vsetko. Ale update OS medzi major verziami bol mozny len cistym reinstallom + nastavenim odznova. Inac nik negarantoval funkcnost a aj import nastaveni z predoslej verzie to mohol zblbnut. Updaty medzi minor verziami sli normalne. Takze ak si chcel mat aktualny OS, tak mozno raz za rok cisty reinstall + saskovanie s klaveskou a monitorom pri NAS.
Pri kazdom OS pre custom NAS je preto dobre si podobne haluze pozistovat, aby si neostal prekvapeny.

SSD cache ma vyznam ked na NAS hostujes nejake databazy ci weby, pomoze pri praci s malymi subormi. Inac je zbytocna. Ak by si NAS postavil so SSD diskami, nepotrebujes ju duplom.

Vo vysledku som sa na DIY riesenie po par rokoch vykaslal a presiel na znackove NAS. Uz sa mi s tym nechcelo babrat.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6731
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa molnart »

off-the-shelf NAS nastavis zapojis a ides, bude mat vyrazne mensi form factor aj nizsu spotrebu. bude to ale stale iba "NAS", kde sice rozbehnes par peknych aplikacie, ale nejake virtualizacie, GPU acceleracie apod. veci sa nebudu konat.

DIY NAS to poskytne zabavu na dlhe mesiace, ale potrapis sa s vyberom casu s hotswapom diskov, lahko sa moze stat ze vypnuty DIY NAS bude zrat rovnako ako zapnute Synlogy. cenovo si tiez nemyslim ze to bude bohviako lacnejsie. za case das tak 150-200 eur, dosku podobne, potrebujes ich pomatchovat aby doska vedela komunikovat so zdrojom a korektne reportovat spotrebu a teploty zdroja a to este nemas ziadnu dual procesor zostavu
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1636
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa werwest »

Na to co opisujes netreba vela vykonu. DIY bude mat samozrejme viac vykonu za menej penazi, ale na uchovavanie kopy dat radsej pouzivam synology. Uz len z prosteho dovodu ze nedaj boh crashne raid ked vypadne elektrika alebo co tak nech mas po ruke zadarmo support ktory to opravi bez toho aby si musel ty sam googlit, forovat a pastovat prikazy ktorym nerozumies dufajuc ze nic nerozbijes viac ako to je.
Alebo pouzijes enterprise riesenia na postavenie toho DIY ale potom to lacnejsie nebude :D
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

za hentaku sumu hentaky hardware ? u mna v ziadnom pripade.

poznamka : nikdy som ziadny off-the-shelf NAS nemal, posledne dve dekady len DIY takze som zaslepeny empirickymi skusenostami.

teraz na Vianoce som za 333,- evra kupil cely pocitac : bednu, 5600G procesor, AMD B550 dosku Gigabyte (ta stala stovku), 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD. Das tam 6x SATA plus 2x NVMe, kludne 64GB alebo 128GB RAM, nemas problem rozsirit o nejaky adapter a potom namontujes dalsich +8x SATA... co nebudes mat je interface Synology, ktory mne osobne nikdy nechybal.

.

>> Uz len z prosteho dovodu ze nedaj boh crashne raid ked vypadne elektrika alebo co tak nech mas po ruke zadarmo support ktory to opravi bez toho
>> aby si musel ty sam googlit, forovat a pastovat prikazy ktorym nerozumies dufajuc ze nic nerozbijes viac ako to je.

uhm hahaha a cojaviemcoeste ine.


Zopar tem "sámsebesi NAS alebo Synology" uz na tomto fore bolo, skus pozret.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa SKiLEX »

V prvom rade by som sa vykaslal na 12TB disky, obzvlast ked uz teraz vies ze v buducnosti to bude malo. Pekne tam nahnat 18TB seagate exos/toshiby mg/ultrastary... 2tyzdne dozadu som videl 18tb exos po 249€ v mindfactory.

Zacnes na 3x 18TB raid 5, to ti da tak 32-33TB a ked bude malo tak tam proste dohodis dalsi a budes mat 50
_______

Co sa tyka synology vs custom zostave, zalezi ci si viac vazis svoje peniaze alebo cas. Osobne som nejaky cas prevadzkoval windows server, openmediavault aj komplet nerdovske riesenie na ubuntu server bez GUI... Bolo to fajn kym som mal dost casu. Casom sa to vzdy nejak dostalo do bodu ked som od toho nieco potreboval, presedel som nad tym 1-2-3vecery, googlil som, pozeral YT tutorialy... A nakoniec to fungovalo, vacsinou.

Potom uz bolo toho casu pomenej, prislo synology a nemenil by som. V priebehu par minut som to tam naklikal a vsetko funguje. Torrenty torrentuju, cloud clouduje, diferencialne zalohy s deduplikaciou z 5pc sa zalohuju, fotky z mobilov su zalohovane tiez,

VPN server, minecraft server, web server, ubuntu server vo virtualke... Vsetko ide ako ma a popritom zatazenie minimalne(mam tebou spominany DS1522)
Obrázok


P.s. SSD cache nema nejaky vyznam. Skor uz na tom SSD spravit normalnu particiu a nainstalovat nan veci ktore to vyuziju...
Naposledy upravil/-a SKiLEX v Pi 22. Mar, 2024, 13:04, upravené celkom 1 krát.
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15052
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa faugusztin »

shiro napísal: Pi 22. Mar, 2024, 10:56 U DIY NAS nedosiahnes spotrebu znackoveho NAS. Moje vyssie uvedene DIY NAS zralo okolo 40W v idle a to este doska umoznovala napajanie notebookovym 19V adapterom. Ak by som tam musel dat ATX zdroj, tak to zerie este viac + hluk jeho fanu. Syno DS720+ zerie asi 20W. Za X rokov pouzivania to nieco na elektrine urobi.
Nemozes porovnavat DS720+ s J4105 s tym Synology vyssie s Ryzen 5 1600. To je uplne ina kategoria CPU.
shiro napísal: Pi 22. Mar, 2024, 10:56 Ale update OS medzi major verziami bol mozny len cistym reinstallom + nastavenim odznova. Inac nik negarantoval funkcnost a aj import nastaveni z predoslej verzie to mohol zblbnut. Updaty medzi minor verziami sli normalne. Takze ak si chcel mat aktualny OS, tak mozno raz za rok cisty reinstall + saskovanie s klaveskou a monitorom pri NAS.
Pri kazdom OS pre custom NAS je preto dobre si podobne haluze pozistovat, aby si neostal prekvapeny.
Osobne som nikdy nemal problem s updatom, len na to netreba ist ako prvy, ale pekne si pockat mesiac ci dva, kym ini nadsenci vychytaju problemy/updatnu pluginy.
werwest napísal: Pi 22. Mar, 2024, 11:31nech mas po ruke zadarmo support ktory to opravi bez toho aby si musel ty sam googlit, forovat a pastovat prikazy ktorym nerozumies dufajuc ze nic nerozbijes viac ako to je.
A pripadne ti to niekto zasifruje malwarom ako sa to QNAPu par krat podarilo cez ich cloud connected sluzby.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ono je to proste tak, ze tie nepreberne riesenia proste funguju. S nejakymi problemami semtam, ale funguju.

Ked uz sme zacali s tou dokonalostou, tak domace NAS (4x 10TB) bezim na... tradaaaa.. Windows2022. Uz dva roky odkedy vysiel. SW Raid5, staci mi to. Ano viem relativne velke disky, ked sa jeden pokazi tak co pri rekonstrukcii blablabla, storage ma zivi poslednu dekadu a BER 10^16 ratam z hlavy (BER je prosim bit error rate). Mam viacnasobne zalohy fyzicky oddelene. Ze preco Win2022 ? Lebo 128GB RAM lebo na tom robim vacsie virtualizacie (torrent bezi vsade hadam aj na telefone, to nemusime riesit ale skusme pustit 4x AlwaysOn MS SQL Server plus domenove kontrolery plus Analytics plus plus plus na nejakom 8GB RAM QNAPe, nehovoriac o tom ze potrebujem virtualizovat virtualizaciu aby som sa učil na certifikacie) cize moje NASko ma zdruzenu ulohu server/storage/virtualizacia/kedsanaseremFotošhopAutoKad.

poznamka : VPN / web server sa nerobi na NASe. Bohovsky napad vystrčiť do verejneho internetu bednu kde mam data.
poznamka2: zalohovanie dat na bednu kde su data ulozene mi tiez pride ako vcelku uzasny IT napad.

Ten kto na seba našije TrueNAS, FreeNAS alebo hocico s protokolom ZFS, ten by mal TROSKU rozumiet tomu co robi a to dopredu. Mal by mat skusenosti a to zahrna hlavne kriticke situacie. Lebo "nieco nahodit a chodi to" je jednoduche, chlebík sa ale lame volakde inde.

Co sa tyka vypadkov energie a zrekonstruovania RAIDu supportom Synology / QNAP / cohokolvek ineho, aj pre tych chlapcov platia zakony fyziky a linuxu na ktorom je to postavene. Nic menej, nic viac.

PS : ze vy srandisti nemate doma UPSky ? Naposledy u nas v Petrzalke bol vypadok energie tyzden dozadu, normalne zhasla polka sidliska. Akoze je pravda ze sa to stane raz za uhorskú trojročnicu, ale stane sa. Holt tak rieste RAIDy a svoje data podla toho ktory je spolahlivejsi... namiesto kupenia UPS co to seriozne podrzi ako sa patri a seriozne shutdowne ked ide do tuheho. Moje data taku hodnotu maju, vy si mozete kludne za necelu stovku riskovat a rajdiť support kolko len chcete.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Pi 22. Mar, 2024, 13:27, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1636
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa werwest »

faugusztin napísal: Pi 22. Mar, 2024, 13:03
shiro napísal: Pi 22. Mar, 2024, 10:56 U DIY NAS nedosiahnes spotrebu znackoveho NAS. Moje vyssie uvedene DIY NAS zralo okolo 40W v idle a to este doska umoznovala napajanie notebookovym 19V adapterom. Ak by som tam musel dat ATX zdroj, tak to zerie este viac + hluk jeho fanu. Syno DS720+ zerie asi 20W. Za X rokov pouzivania to nieco na elektrine urobi.
Nemozes porovnavat DS720+ s J4105 s tym Synology vyssie s Ryzen 5 1600. To je uplne ina kategoria CPU.
shiro napísal: Pi 22. Mar, 2024, 10:56 Ale update OS medzi major verziami bol mozny len cistym reinstallom + nastavenim odznova. Inac nik negarantoval funkcnost a aj import nastaveni z predoslej verzie to mohol zblbnut. Updaty medzi minor verziami sli normalne. Takze ak si chcel mat aktualny OS, tak mozno raz za rok cisty reinstall + saskovanie s klaveskou a monitorom pri NAS.
Pri kazdom OS pre custom NAS je preto dobre si podobne haluze pozistovat, aby si neostal prekvapeny.
Osobne som nikdy nemal problem s updatom, len na to netreba ist ako prvy, ale pekne si pockat mesiac ci dva, kym ini nadsenci vychytaju problemy/updatnu pluginy.
werwest napísal: Pi 22. Mar, 2024, 11:31nech mas po ruke zadarmo support ktory to opravi bez toho aby si musel ty sam googlit, forovat a pastovat prikazy ktorym nerozumies dufajuc ze nic nerozbijes viac ako to je.
A pripadne ti to niekto zasifruje malwarom ako sa to QNAPu par krat podarilo cez ich cloud connected sluzby.
A preto nikto normalny qnap nekupi :)
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1636
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa werwest »

mp3turbo napísal: Pi 22. Mar, 2024, 13:24 ono je to proste tak, ze tie nepreberne riesenia proste funguju. S nejakymi problemami semtam, ale funguju.

Ked uz sme zacali s tou dokonalostou, tak domace NAS (4x 10TB) bezim na... tradaaaa.. Windows2022. Uz dva roky odkedy vysiel. SW Raid5, staci mi to. Ano viem relativne velke disky, ked sa jeden pokazi tak co pri rekonstrukcii blablabla, storage ma zivi poslednu dekadu a BER 10^16 ratam z hlavy (BER je prosim bit error rate). Mam viacnasobne zalohy fyzicky oddelene. Ze preco Win2022 ? Lebo 128GB RAM lebo na tom robim vacsie virtualizacie (torrent bezi vsade hadam aj na telefone, to nemusime riesit ale skusme pustit 4x AlwaysOn MS SQL Server plus domenove kontrolery plus Analytics plus plus plus na nejakom 8GB RAM QNAPe, nehovoriac o tom ze potrebujem virtualizovat virtualizaciu aby som sa učil na certifikacie) cize moje NASko ma zdruzenu ulohu server/storage/virtualizacia/kedsanaseremFotošhopAutoKad.

poznamka : VPN / web server sa nerobi na NASe. Bohovsky napad vystrčiť do verejneho internetu bednu kde mam data.
poznamka2: zalohovanie dat na bednu kde su data ulozene mi tiez pride ako vcelku uzasny IT napad.

Ten kto na seba našije TrueNAS, FreeNAS alebo hocico s protokolom ZFS, ten by mal TROSKU rozumiet tomu co robi a to dopredu. Mal by mat skusenosti a to zahrna hlavne kriticke situacie. Lebo "nieco nahodit a chodi to" je jednoduche, chlebík sa ale lame volakde inde.

Co sa tyka vypadkov energie a zrekonstruovania RAIDu supportom Synology / QNAP / cohokolvek ineho, aj pre tych chlapcov platia zakony fyziky a linuxu na ktorom je to postavene. Nic menej, nic viac.

PS : ze vy srandisti nemate doma UPSky ? Naposledy u nas v Petrzalke bol vypadok energie tyzden dozadu, normalne zhasla polka sidliska. Akoze je pravda ze sa to stane raz za uhorskú trojročnicu, ale stane sa. Holt tak rieste RAIDy a svoje data podla toho ktory je spolahlivejsi... namiesto kupenia UPS co to seriozne podrzi ako sa patri a seriozne shutdowne ked ide do tuheho. Moje data taku hodnotu maju, vy si mozete kludne za necelu stovku riskovat a rajdiť support kolko len chcete.
Presne tak ako pises. Treba vediet presne co robis a preco to robis. A aj tak ako pises, zakony fyziky. Raid moze crashnut aj preto ze je utorok a vonku svieti slnko, nie len kvoli vypadku elektriky, takze niekto mudry po ruke co sa o to postara ked pride na najhorsie nie je nikdy nadarmo.
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa SKiLEX »

-Dobre, funguje... Ale skus trebars rozbehat zalohu z 5 pocitacov v domacnosti vratane deduplikacie dat na serveri. V synology 10minut. Na selfhosted rieseni ma po 2 dnoch akurat tak rozbolela hlava.
-To iste cloud... Vies rozbehat owncloud v dockeri, ako amater tym zabijes veeela casu a aj tak to bude fungovat prinajlepsom pochybne.
-Chces zalohovat mobily? Doteraz moznost nebola, teraz mas immich ktory vies dat do dockera... Zo srandy som ho chcel pustit, zatial jeden vecer minus a este nefunguje. Chcelo by to este jeden vecer ale niet cas. V synology par kliknuti v gui...

Keby taketo veci boli vyriesene tak este dnes je synology na bazosi.
______________________
-Sak dobreee, ty mas 128GB ram a bezi ti tam 4x MS SQL server a bezi tam naraz viac virtualok ako som ja v zivote videl dohromady. Cool. Ale nema to nic spolocne s touto temou. Ja som SQL server videl raz na strednej skole, a virtualku mam jednu na webexy ktoru som od korony nezapol. Autor temy mozno ani tolko nie.


To je akoby sa tuto stefan rozhodoval ci vezme skodu scalu alebo VW tiguan na vozenie deti do skolky... A ty dobehnes ze weeeee, kup si ford F150, ma to gooseneck a V8, das za to 15m plato ktore odvezie 3 osobaky a mozes s tym prevazat aj bager a traktor a vytiahnes zapadnutu tatru z lesa.

Chapes, je to cool, ale bezpredmetne pre niekoho kto traktor z blizka v zivote nevidel.
_____________________
-VPN server je rieseny cez tailscale...
-UPSku samozrejme mam, sice nejaky lowcost eaton ale ma USB na to aby vedela bezpecne vypnut nasko...
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12277
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa HellAngel »

pouzitie NAS:
"NAS bude pouzivany na filmy, foto/video, osobne subory"

halo ziadne virtualizacie a podobne. Toto zvladne aj lavnejsi NAS Synology/Qnap s prstom v nose. Co su asi dolezite faktory, je spotreba a aky najvacsi disk tam vojde. V pripade ze tam chcies riesit zalohy, tak by som to riesil na inom zariadeni ako na takomto Multimedialne sluziacom NAS
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Danix64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1101
Dátum registrácie: Po 12. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice (04011)

Re: Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa Danix64 »

ja som si postupne robil nejaky ten research za posledny rok a zvazoval som TrueNAS, Synology a Unraid a nakoniec som skoncil pri Unraid. Je to sice len SW, navyse plateny, ale robi to co ma a je to pekne a stabilne (ak s tym neexperimentujete prilis) zatial mi staci Basic licencia za 59 USD, ktora je nafurt (lifetime). Este sa mi paci komunita na fore unraid, ktora je dost ziva, kde sa riesia aj support veci a bugy a reaguju tam supportaci/developeri celkom rychlo.

Moje pouzitie bolo len take, ze obcas som si po veceroch nieco o tom precital, popozeral a potom nakonfiguroval (~15 min - klikacka) a nestaram sa.
Bezi mi tam navyse len zopar aplikacii cez docker a zopar nativnych pluginov, inac skoro vsetko je na defaultoch. Mam iba 2x SATA SSD a 1x m.2 SSD co mi staci.

Automaticke updaty som si zatial nezapol, ale rozmyslam, ze si ich zapnem tak, ze sa update spusti nie hned po vydani novej verzie, ale az s 5 alebo 7 dnovym oneskorenim - ak by nahodou novy update nieco pokazil, moze sa stat, tak je vysoka sanca, ze do par dni vydaju fixnutu verziu a mna teda obidu problemy takehoto charakteru.
Naposledy upravil/-a Danix64 v Pi 22. Mar, 2024, 14:38, upravené celkom 2 krát.
Spoiler: ukázať
fanless PC: Ryzen 5 5600G, 32GB RAM, 2x2TB SSD (17-19W idle)
fanless i3 server: i3-13100, 64GB RAM, Asus Pro H610T D4-CSM, 1x2TB SSD (<5W idle)
fanless secondary miniPC: Intel N6005, 16GB RAM, 2TB SSD (<6W idle)
fanless small home server: Odroid H3 (Unraid) (<5W idle), Raspberry Pi 4 (Debian/DietPi)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Custom NAS alebo "znackovy" NAS

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>. -Dobre, funguje... Ale skus trebars rozbehat zalohu z 5 pocitacov v domacnosti vratane deduplikacie dat na serveri. V synology 10minut.

ale jasne, Synology ma svoje NESPORNE VYHODY. Zalohy napriklad riesim Veeam zadarmo klientom na Windows ReFS particie so zapnutym dedupom, ked chceme toto konkretne. Ano, ten Windows som nekupil, nezaplatil, neaktivoval, nezadaval seriove cislo, nelámal, nepriesviedčal ziadnym liečivom z turecko-bulharsko-rusko-čínskej kooperacie a on potvora bezi a bezi.


>. -Sak dobreee, ty mas 128GB ram a bezi ti tam 4x MS SQL server a bezi tam naraz viac virtualok ako som ja v zivote videl dohromady. Cool. Ale nema
>> to nic spolocne s touto temou.

no presne tak ako nema cloud (co je to vlastne klaud ?), zalohovanie s dedupom s telefonmi, web serverove vépeenky a podobne. NAS a NAS softy uz jednoducho nie su len jednoucelove zariadenia a tak sme sa nejako rozhovorili. Ale to je podla mna dobre.

Všímavý čitateľ si všimol, ze samozrejme som to nebol ja ktory nastartoval diskusiu tymto neziaducim smerom - ja som len vecne strucne odpovedal, ze ja by som v tejto >800 eurovej cene robil "dí áj wáj" a hned som objektivne dodal, ze som subjektivne zaslepeny poslednymi dvomi dekadami DIY.


edit : inak jasnacka, F150 by mi pasovala uzasne. Len sa mi ju nechce zaplatit inak tazka pohoda.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"