Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5686
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Nepredavam nic zatial tu mam prace dost bavi ma to robit poriadne :)

Asi najvacsie reklamacky su:
- Neodvetranie kanalizacie (vieme ako a vyriesia to)
- Pazvuky zo stropnych podhladov ked trepnes dverami (nevedia ako ale zevraj vyriesia, toto bude asi najzabavnejsie otvarat stropy)
- nejde podlahovka v pracovni (jedina izba kde to realne potrebujem ak robim v noci a je mi zima od noh. Nevedia ako ale zevraj vyriesia).
- Zatekajuci komin (vyriesene pretmelenim venca)

Vsetky problemy sa riesia obhliadkami, predumovanim atd. Uz ich zacinam zdrbavat nech sa koordinuju lebo hodinu denne venovat im mi ubera z mojho casu alentak vies ako, moj dom, hlavne ze maju snahu to riesit.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6851
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

ale zas hej to sa len tak nevidi ze ti riesia vela reklamacii a aj dvihaju mobil.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2136
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa zoom »

Tu nefunkcnu podlahovku v pracovni mas elektricke kurenie? Ak ano, tak mozes zacat aj skumat sam. Odpoj termostat, ak je uz namontovany a multimetrom premeraj trciace droty z drotu v podlahe, ci: a) mas skrat cez elektricku rohoz = nie je preruseny odporovy drot, b) aky namerias odpor, malo by byt nejake desiatky az stovky ohmov podla velkosti. Ak udas parametre rohoze (ak vies), alebo podlahovu plochu izby, bude sa to dat presnejsie odhadnut. Takto zistis to najdolezitejsie, ze nemas preruseny obvod v rohozi, ktora je zaliata v poteri v zemi.
Ked budes mat pristup k drotom, velmi jednoducho overis funkcnost obycajnym pripojenim na 230V. Ak pojde, tak riesis termostat alebo cidlo teploty. Cidlo teploty vies tiez odmerat, zvycajne ma 15kOhm pri 25°C a samozrejme termostat by mal vediet ukazat, aku teplotu podlahy ukazuje cidlo a nemala by to byt ocividna blbost. Samotny termostat troubleshootujes potom uz len asi vymenou.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2136
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa zoom »

Ciao, chcem kupit nejake svetla do kupelni v dome a kedze take bezne osvetlenie zvladne LED okolo zrkadla, tak som si vymyslel, ze na plafon dam prisadeny LED panel coby flood light, ktory sa bezne nemusi zapinat, ale ked bude treba tonu svetla, tak je k dispozicii. Presiel som kopec eshopov a objavil som celkom sympaticku nemecku firmu Sigor, ktora sa venuje svetlam v takej lepsej miere nez "zakupili sme z Ciny najlacnejsie svetlo a dali si tam 200% prirazku". Konkretne model Fled, 4000K, 4320lm, 120x30cm. Tak a moje otazky:

1) Svetlo ma krytie IP20, kdezto do kupelne by sa viacej hodilo nejake IP44. V spodnej kupelni pojde svetlo z casti aj ponad sprchovaci kut. Teraz mi tam visi objimka na drote a uz rok sa tam sprchujem a zatial zijem. Neplanujem na svetlo striekat vodu a ani si nemyslim, ze by mu nejake nahodne pokropenie vodou nieco spravilo. Trapilo by vas toto alebo kaslat na to a IP20 je good enough?

2) Svetlo bude upevnene cisto v sadrokartone - klasicky s hrubkou 12,5mm a zeleny (tj. impregnovany, do prostredia so zvysenou vlhkostou). LED panel ma hmotnost 2,9kg (alebo aj 3kg, lebo mozno nieco taketo pojde do spalne). Pre niekoho mozno vtipna otazka, ale unesie to SDK bez problemov? Nemam vobec v merku pevnost SDK. LED panel by som uchytil na 4 srouby, henten spalnovy luster na 3 srouby. Ked si pozriem datasheety Rigipsu, tak 12,5mm SDK ma pevnost v tahu kolmo na SDK (cize visiace zavazie zo stropu) min. 1,0 MPa, co by po prepocte davalo 10 kg na cm2 (cize cca na 1 hmozdinku). To mi pride ako ukrutne vela, je to naozaj tak? Ako hmozdinky planujem Fischer HM, aby sa roztvorila a zakotvila za SDK.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6851
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

Do kupelne mas ake zrkadlo? Tam by som volil silne svetlo a na strop nieco decentne co by ladilo so stropom. Do sdk vyrez otvor a mozes si to upevnit malymi doskamia udrzi to vsetko. Ale priznam sa tak ten druhy link svetla s drevenym potahom sa mi paci svetlo ale tie ceny sa mi nepacia :D aliexpres si asi nepozeral ci? Inac ikea ma paradne svetla a mobelix tiezlacne teda
hry- ps5
doma-HP probook
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa lopo1 »

k tomu krytiu IP20 je nič to ze neplanujes striekat na svetlo vodu neznamena ze sa tam voda nedostane treba pocitat ze v kupelni je zvysena vlhkost clovek sa sprchuje a tak a ak svetlo prechadza priamo ponad sprchovy kut tak ee touto cestou by som nesiel
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7768
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa LordKJ »

ad. 2. ano SDK to urcite udrzi bez problemov, HMka su fajn lebo ti tam zostane zavit pre pripadnu demontaz (mam na nich zaveseny prietokovy ohrievac a som stastny lebo som ho uz 2x daval dole a takto iba vyberiem metricku skrutku a neriesim uz nic ine) - pozri si load table. Inak pouzivam skoro vsade DuoPower lebo drzia aj v stene aj v sdk bez problemov a nemusi mat 200 druhov hmozdin doma. Mam na tom zavesene vsetky svetla ci uz v SDK alebo v betone. Kupelnove svetlo ma vraj net weight 3.77kg a drzi to ako prikovane.

Ak by si chcel fakt 1000% tak si tam daj DuoTec ale ten aj stoji zbytocne vela, to tak na skrinky.

Inak napr. philips hue devere a enrave su na pohlad 100% rovnake svetla, jediny rozdiel je v baleni gumena prechodka na kable zo stropu, viz. manual. Ale netusim ci je rozdiel aj v plosaku a ledkach ked jedno je IP44 a druhe IP20
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2136
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa zoom »

Zrkadla v kupelniach mam Nimco ZP 13002 a ZP 13006. Mam rad taky strohy hranaty dizajn, takze mi vyhovuju a v podstate som s nimi spokojny, pretoze:
- Osvetlenie je znacne silnejsie nez som videl inde. Ako vidis v datasheetoch tak cca 3000 a 4000 lumenov na zrkadlo. Su to take trochu ceske lumeny, takze realne od pohladu je to menej, ale aj tak je to o level nad inymi zrkadlami, co som videl, ktore to maju asi len ako pekny efekt a zmuri to tam ako petrolejka.
- Osvetlenie je je pekne rovnomerne a jednoliate - nevidis jednotlive LED.
- Trafo nebzuci.

Realne to vyzera takto, lebo na stranke vyrobcu to maju odfotene tak, ze ani nevidno, ze to nieco svieti (foliu ignoruj):
Obrázok

Chapem, ze v kupelni to chce mat vela svetla a na naladove osvetlenie tam nie je uplne poziadavka, ale ja som taky nocny clovek a nemam rad tonu svetla. Tie zrkadla pekne a dostatocne osvetlia kupelnu na bezne pouzitie a hlavne tym, ze to svetlo vychadza z velkej plochy, tak to osvetlenie je take makke, tj. nemas tam pivnicny syndrom (svetlo v jednom bode a vsade ostre tiene vychadzajuce smerom od ziarovky). Plus mam v obidvoch kupelniach denne svetlo.

Teraz planujem nahradit tu Louis Vuitton objimku zavesenu na drote a pricapim tam LED panel. Chcem nieco, co bude ziarit tonu svetla, pretoze to bude skor take pracovne osvetlenie (nieco treba upratat, hladam cosi, rozoberam sifon a tak). Nepotrebujem nejake dizajnove lampy do kupelne - naozaj mi ide o tu velku plochu, ktora svieti. Tiez nejdem vyrezavat do SDK otvor, to sa uz nikdy neda normalne dokopy. Ako vidno na obrazku, trci tam drot, okolo neho navrtam tie otvory, pripevnim svetlo a hotovo.

Co sa tyka svetla, skusim teda este popozerat nejake akceptovatelne IP44 a podobne. A hmozdinky pouzijem tie HM, presne to sa mi paci, ze sa daju rozobrat, su kovove, k tomu metricky zavit na skrutku ktora nema konicku hlavu. V tej load tabulke to dokonca vyzera na 20 kg pre 12,5mm SDK. Cize nech uz SDK vydrzi 10 alebo 20 kg, tak stale je to daleko za mojimi potrebami. Kazdopadne dobre vediet, lebo planujem aj Hue Ensis (3,6 kg) a Hue Centris (3,9 kg) a uz som sa bal, ci mi to po roku nepadne na hlavu.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Co sa tyka svetiel, vsetko je uz vymyslene v norme STN 33 2000-7-701. Svetlo v sprchovacom kute je Zona 1. Tam moze byt namontovane len svetlo napajane do 25AC/60DC, so zdrojom umiestnenym mimo kupelne a IPx4. Vsetko ostatne je z dlhodobeho hladiska poukazka do azkabanu.

Obrázok
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2136
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa zoom »

Takato je situacia v spodnej kupelni, je len taka malicka, je to tam trochu stiesnene (btw. osvetlenie v case fotenia zabezpecuje to spodne zrkadlo):
Obrázok

Na zaciatok dodam, ze aj kebyze nieco nevyhovuje nejakej vyhlaske, tak pokial ma to nechce aktivne zabit, je mi to jedno. Nikto uz teraz nebude rozoberat stropy a tahat kable inak. Citam si tu vyhlasku a trochu som strateny. Ako vidno na mojom obrazku, drot je vyvedeny zo stropu trosku pred sprchovym kutom (radovo centimetre). Svietidlo vsak bude zasahovat aj ponad sprchu a zaroven chcem taky dlhy LED panel, aby osvetlil aj priestor za tym murom, kde je bojler. Zobral som meter a 225 cm od zeme je tam, kde na drote z CYKY kabla vychadzaju jednotlive zily (hneda, modra, zltozelena). Odtial k plafonu je dalsich asi 22 ci 25 cm, takze ked tam dam prisadene svietidlo, ktore bude mat na vysku do 10 cm, tak som kde? V Zone 2 aj to len preto, lebo svetlo bude zasahovat do podorysu sprchoveho kuta? Co podla tej vyhlasky umoznuje svietidla, ak mam prudove chranice, co v dome mam. Som safe a ziaden Azkaban?
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7768
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa LordKJ »

no ja to tiez chapem ako zonu 2
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ach, dobre... Videl som sprchovaci kut, link na tie nimco ZP a nejakym brainfuckom si domyslel ze do kuta ides davat tie zrkadlove.
Ano, zona 1 je do vysky 225. Som ti tu pomudroval a k nicomu nepomohol :D Cize to co som napisal mozes ignorovat.



Inak za mna nieco na styl
https://www.ekoled.sk/268596-kanlux-365 ... 65125.html
A rozmiestni si ich kde potrebujes. Jeden kabel mas, z neho napojis vsetky.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2136
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa zoom »

Ale tak zase som sa dozvedel nieco z vyhlasky a viem, ze vyhovujuce svietidlo nebude problem z hladiska vyhlasky (a pripadneho poistneho plnenia niekedy), aj ked pojde ponad sprchovy kut. Do toho SDK uz naozaj nejdem rezat, alebo aspon nie v kupelni. Ked naaahodou, tak mozno obyvacka, ale tam planujem Philips Hue svetla. Navyse horne poschodie je take debilne - kedze nemam pochodzny krov, tak tesne nad SDK je hruba hlinikova folia a nad nou uz len priestor kde je strecha (cize preklad, tramy, izolacia). Takze aj kebyze toto vymyslim v dolnej kupelni, nemozem to zreplikovat v hornej. Skusim este pohladat nejake IP44 LED panely a nieco uz objednam.

Ale inak take to akoby-trojuholnikove svetlo sa mi paci, co som tam objavil do tej spalne. Nasiel som aj nejakych Slovakov Lumilogy, co vyrabaju podobne a pekne, ale to je vyslovene ze osvetlenie, stredne ma tusim 12000 lumenov. Stefan sa radsej nebude pozerat na cennik :). Si musim aj ja nechat zajst chut, ale nieco na ten sposob tam strcim.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6851
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

To si dal 350e za zrkadlo?
hry- ps5
doma-HP probook
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7768
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa LordKJ »

to je vela?

Návrat na "Debata o všetkom"