UA konflikt

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa beardie »

Rusi ten plyn nemaju ako vyvazat, existujuce plynovody na vychod maju nizke kapacity a na LNG nemaju dost tankerov
okrem toho, plyn pre Cinu a spol je z inych lozisk ako plyn pre Europu, prepojky neexistuju, ich vybudovanie by stalo miliardy EUR a trvalo by roky
to iste plati aj pre ropu
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3686
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa fobos »

Ropu vyvazaju takermi...

A ja osobne som nazoru, ze do buduca ten plyn sa s EU dohodnu (za co by som bol rad), ak sa v RU vymeni vedenie, ktore bude aspon trochu prozapadne... nie tito stari stbacki vojnuchtivi burani

Kdesi som cital v piatok, ze Puter uz ma udajne aj dakeho korunneho princa. Tak ma okolo 52 rokov, uvidime...
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6874
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa stefan222 »

Tak aby zas po putinovi tam nezasadol niekto horsi. Azerbajdzan ma pohode plyn. Aj qatar. Srat na rusov. Na desatrocia s nimi hadam zapad enbude nic mat.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5695
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Nemiesajme europsku skupinovu hlupost vo forme vypinania atomoviek a zvislosti na surovinach z vychodu, tymto zlym rozhodnutiam vojna iba akcelerovala dopady, boli by tu putin ci nie.
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3686
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa fobos »

Tu si dovolim oponovat. Ono to spolu vsetko suvisi. Europska elektricka energetika funguje ( a musi to tak byt) na principe, ze dajme tomu 80% eletriky je zo stabilnych zdrojov (voda, atom, vietor), takze ani milion atomoviek ti nepomoze, a zvysok (tych 20%) doplnaju plynove elektrarne, lebo tie dokazu na potreby trhu reagovat zapnutim/vypnutim okamzite a preto tak vyskocila cena eletriky, lebo vyslednu cenu urcuje ta najdrahsia polozka, co bol prestreleny plyn nedavno. Eletricka siet sa musi doplnat aj eletrikou podla spotovych potrieb trhu a tie sa menia kazdu minutu (to je tych dajme tomu 20%). Takze dajme tomu, ze vdaka diverzifikacii plynu uz je cena ok, ale pride tuhsia zima a myslite ze tie zasobniky slavne stacia? No ani nahodou. My sme mali **** stastie, ze tieto 2 zimy boli fakt brutalne teple... inak by sme asi doslova umrzli

Do buducna sa to snad vylepsi a budeme plynovo nezavysli na rusku, ale za aku cenu... uz o rok chce sakova zrusit dotacie a ide plyn hore o tusim 30 az 50% ? Pre mna s nizkoenergetickym domom to je jedno, ale kolko dochodcov na tomto zareve... svokor ma preddavky 200e. Razom bude mat 300.. to je dost rozdiel.. ja platim 50e mesacne a skok na 70e ma neplozi..

A druha vec je firmy.. proste europa uz teraz je nekonkurencieschopna a bude to horsie.. citajte spravy o nemecku ako stagnuju, ked vsetci na hdp rastu.. aj ked nemecko ako som pisal ma tych problemov ma viac.. ale energetika je jeden z navacsich si myslim

Ten plyn je proste citliva tema a ja som razne proti zastaveniu dodavok z Ruska, aj ked ich nemam rad za to besnenie na UA..
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6874
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa stefan222 »

Co je zle na plyne z azerbajdzanu? Tiez je tam diktator sefko, ale je kamko s erdoganom tak je pre eu cukrikovy. Plyn sa bude dvihat ale 50perc? To danko zatiahne rucnu brzdu :)

Joj ale mi chyba politicka diskusia.

Zabava bude co bude sakova splietat ked Ua nepredlzi tento rok s rusmi tranzit. Hlavne Madarsko bude smutne
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa beardie »

fobos napísal: Ne 02. Jún, 2024, 21:00 Tu si dovolim oponovat. Ono to spolu vsetko suvisi. Europska elektricka energetika funguje ( a musi to tak byt) na principe, ze dajme tomu 80% eletriky je zo stabilnych zdrojov (voda, atom, vietor), takze ani milion atomoviek ti nepomoze, a zvysok (tych 20%) doplnaju plynove elektrarne,
ehm, atomka je najstabilnejsi zdroj ele
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3686
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa fobos »

A kde ja tvrdim ze nie je ? :D si to aj cital cele co som pisal ? O tych spotovych potrebach ele ? Atomku len tak nezapnes a nevypnes, ked v sekunde potrebujes twh elektriny navyse / menej.. elektricka siet musi byt vzdy na 100% pokryta, nemoze to byt ani na 95% (blackout) ani na 105%(pretazenie)
Naposledy upravil/-a fobos v Ne 02. Jún, 2024, 22:01, upravené celkom 1 krát.
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Je, ale odber stabilny nie je, takze stale potrebujes plynove atd. na vyrovnavanie spiciek
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa beardie »

na pokrytie spiciek sluzia vodne, precerpavacky, drevostiepka, atd
ten plyn (v buducnosti) nevyhnutny nie je
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3686
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa fobos »

Praveze ten plyn je najviac vyuzivany.. lebo najrychlejsie reaguje na spot. Ved to bolo gro toho celeho uletu cien eleteriky dva roky nazad..
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Je to tak. Vodne su dost obmedzene prirodnymi podmienkami(nevies ich postavitu dostatocny pocet) a biomasa je draha, napr. dnes sa vyroba z nej na slovensku drzala pod 4% :)

https://www.entsoe.eu/
https://app.electricitymaps.com
Používateľov profilový obrázok
Thief
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1173
Dátum registrácie: Pi 14. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Dubravka

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa Thief »

Nieco k teme : https://physicsworld.com/a/can-nuclear- ... enewables/

Nerozumiem preco su stavane atomky bez moznosti vacsej regulacie. Reaktor ako taky sa regulovat nemusi, ale spravit predsa obtok na generatore nemoze byt problem.
A jedna zaujimavost na pripadne mierne dorovnavanie :
https://www.railway.supply/en/ares-grav ... e-problem/
CPU: Ryzen 5 5600X, MB: MSI MPG B550 Gaming plus, RAM: 2x16GB Patriot Viper Steel DDR4 3600 Mhz, GPU: XFX Speedster QICK 319 RX6750XT CORE, Monitor: HP OMEN 27q, HDD: Seagate Ironwolf Pro 4TB, M2: Samsung 970 Evo plus 1TB, Crucial P5 plus 2TB SSD: Apacer Panther AS350 512GB PSU: Corsair RM850X Gold, Case:Fractal Define S, NET:Orange FiberNet 500Mb, OS: Win 10 pro 64
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa maniak »

fobos: v Californii su uz najvacsi zdroj elektriky v spickach baterky. Ide to teda aj bez plynu a smeruje to tym smerom v najblizsich rokoch.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5571
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa Odar »

Jednoduska napísal: Ne 02. Jún, 2024, 19:38 Nemiesajme europsku skupinovu hlupost vo forme vypinania atomoviek a zvislosti na surovinach z vychodu,
Oddeliť to žiaľ nemôžeš, pretože to dosť zásadne ovplyvňuje kvalitu tvojho života a o budúcnosti ani nehovorím.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM

Návrat na "Debata o všetkom"