Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa LordKJ »

no toshiba je tiez povazovana za premiu, za mna fajn vyber

overil by som si ake maju ovladanie cez appku a inak by som sa toho nebal

cierne daikiny nic?
Používateľov profilový obrázok
Thief
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1182
Dátum registrácie: Pi 14. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Dubravka

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa Thief »

Daikin su podstatne drahsie.

Tu s montazou okolo 2k za 4,6KW.
CPU: Ryzen 5 5600X, MB: MSI MPG B550 Gaming plus, RAM: 2x16GB Patriot Viper Steel DDR4 3600 Mhz, GPU: XFX Speedster QICK 319 RX6750XT CORE, Monitor: HP OMEN 27q, HDD: Seagate Ironwolf Pro 4TB, M2: Samsung 970 Evo plus 1TB, Crucial P5 plus 2TB SSD: Apacer Panther AS350 512GB PSU: Corsair RM850X Gold, Case:Fractal Define S, NET:Orange FiberNet 500Mb, OS: Win 10 pro 64
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa geroswen »

Nemam to do podrobna nastudovane, ale celkom by ma zaujimalo v com spociva ta premiovost.

Napr. keby sme dali vedla seba tieto 4 znacky (od najdrahsej po najlacnejsiu): Daikin, Toshiba, Vivax, AUX

Tak vsetky tri maju priblizne rovnake funkcie, priblizne rovnaku spotrebu aj efektivitu a predpokladam, ze aj hlucnost.

Ja mam napriklad moznost porovnat Toshibu vs Vivax a jediny rozdiel vidim v tom, ze na Vivaxe je po 2 rokoch vyblednute logo na vonkajsej jednotke.

Prihlasil som sa aj na skolenie ukoncene certifikatom na montaz tepelnych cerpadiel a v tejto oblasti riesim podobnu dilemu. Napr. 12kW Panasonic stoji minimalne dva krat tolko ako 12kW LG.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa lopo1 »

@geroswen
Nemam nastudovane ale odpoviem asi takto
Preco su cenove rozdiely pri grafickych kartach rovnakej serie ale iny vyrobcovia? Detto zdroje
Predpokladam ze ide o kvalitu pouzitych suciastok, priplatok za znacku ako taku, dostupnost nahradnych dielov servisovatelnost atd atd.
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 756
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa HaDeS »

najblizsie ako pojdem s fredom (klimy.net) na pivo sa ho spytam. tiez ma to zaujalo. Moj vyber daikinu bol koli velkosti a dizajnu vnutornej jednotky, na tu dobu wifi bolo iba v top modeloch.
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa LordKJ »

tak napr. klimy.net neodporucali samsungy prave kvoli tomu, ze je problem s dielmi po par rokoch
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa geroswen »

Pri grafickych kartach je to tiez take, ze pytaju peniaze naviac za RGB, za znacku a v lepsom pripade za vacsi chladic. Asi jediny realny prinos ma vacsi chladic. Inak su tie karty viacmenej totozne a napriklad z menej premiovej 1080Ti som dostal vacsi vykon. A taktiez som mal svojho casu viac GPU na mining. Odisli z nich dve, ktore isli na reklamaciu a boli to prave Asus TUF a ta najdrahsia EVGA s vodnikom.

Pri tepelnych cerpadlach a klimatizaciach je najzlozitejsie vyrobit kompresor. Tie budgetove firmy to casto robia tak, ze pouziju kompresor od zabehnutej firmy a zvysok si spravia vlastny. Neviem ako casto sa kazia klimy, ale ja som pocul iba pripadoch, kde prestali fungovat po x rokoch kvoli uniku chladiva. Od servisakov sa pravdu nedozvies, lebo kazdy si vychvali tu znacku, z ktorej ma najviac penazi. Moja osobna skusenost je dost obmedzena, tak budem rad ak da niekto osobnu skusenost s Daikinom a povie preco je lepsi, nez nejaka 3x lacnejsia klima.

Za mna stale plati to, ze za cenu jednej Toshiby mam dva ekvivalentne Vivaxy a rozdiel nevidim ziadny. Resp. za cenu basic Toshiby si mozem kupit najvyssiu radu Vivaxu a stale bude lacnejsi. Vidno to aj na takom neskodnom prislusenstve ako Wifi modul. Na Toshibu stoji 3 nasobne viac.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5672
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa SKiLEX »

tie klimy su prekvapivo spolahlive, a asi jedine co sa moze pokazit je samotna montaz...

anyway, pozri v chorvatsku co maju za klimy... Niektore starsie ako ja, neservisovane, zazltnute... A vsetky funguju
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa LordKJ »

Od servisakov sa pravdu nedozvies, lebo kazdy si vychvali tu znacku, z ktorej ma najviac penazi.
Jasne ale ked uz zakaznikovi co vola o servis nevies dodat nejake pcb lebo ho samsung uz nepredava tak vela toho nespravis.
Za mna stale plati to, ze za cenu jednej Toshiby mam dva ekvivalentne Vivaxy a rozdiel nevidim ziadny. Resp. za cenu basic Toshiby si mozem kupit najvyssiu radu Vivaxu a stale bude lacnejsi. Vidno to aj na takom neskodnom prislusenstve ako Wifi modul. Na Toshibu stoji 3 nasobne viac.
O tom sa nehadam, je dost mozne, ze najvyssia rada vivaxu bude dost fajn. Ale ako vzdy platis za znacku, dizajn, mozno samotne spracovanie. Susedom nainstalovali nejaku budgetovu klimu (sinclair?) a ten vonkajsi ventilator je teda hlucnejsi ako napr. na mojej mitsu.

Zas napr. ale moja mitsu ma otrasnu appku, klasicky japonsky obsolete software. Napr. taka cinska midea tam ma tusim esp-cka a daju sa pekne ovladat aj bez cloudu.

Vsetky tie klimatizacie budu chladit o to sa nebojim ale ako vzdy ide o to vsetko okolo. Urcite sa tie niektore obrovske cenove rozdiely nebudu dat objektivne obhajit.

Za mna najvacsi scam je ten samotny rocny servis klimy, nie montaz :D

A tiez ide aj o to ako velmi tie klimy ides pouzivat. Mne v byte bezia od cca polky maja 2-3 vnutorne jednotky takmer nonstop
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa geroswen »

jj, rocny servis je cisty scam. Napr. pri tepelnych cerpadlach to vie celkom slusne zabit navratnost investicie. Jedina vec, ktoru tam ma zmysel riesit je prach na filtroch / chladicoch a ak to nemas v mlyne, tak to vydrzi roky. My mame to 20 rocne 62kW tepelne cerpadlo vzduch-voda, ktore ma nabehanych 40 tisic hodin a jedine co sa tam pravidelne riesi je dostatok chladiva a zaprasene filtre.

Hlucnost moze zavisiet aj od toho ako maju nastavenu klimu, od velkosti priestoru a vela dalsich veci. Samozrejme nejaky rozdiel tam moze byt, ale skor je to o tom, ze tichsia klima bude mat vacsiu vrtulu a tym padom nizsie otacky.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
Thief
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1182
Dátum registrácie: Pi 14. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Dubravka

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa Thief »

Ja jednoducho chcem nieco funkcne a kvalitne. Z klimy.net mi odporucili daikin, mitsu (4,2-5kW) a na budget/multy vivax. Ked som poskuloval po ciernej, tak padlo aj na toshibu. Z teplozima zas nukali svoje Naitec (3,5kW). Lenze tam v ciernej je len zakladny model a to iste ak clovek chce viac ako 3,5kW. Stredny 3,5kW s montazou bol 1600e.
Mam to trochu drahsie, lebo potrebujem potiahnut do obyvacky cez spalnu, teda cca 7-8 metrov a cez dve panelove steny.
Obyvacku mam otvorenu aj do kuchyne aj do chodby, teda trochu vyssi vykon asi pride vhod. Zaroven som chcel , aby sa dali natocit lamely a fukalo napr. do spalne. Resp. takto mi to bolo aj odporucane, pokial rovno nespravim multisplit, co je zas financne inde... Druha vec je, ze terminy sa pekne natiahli na koniec jula a teda je otazka, ci proste nepockat a nedat to namontovat az po sezone az budu zas normalnejsie ceny.
CPU: Ryzen 5 5600X, MB: MSI MPG B550 Gaming plus, RAM: 2x16GB Patriot Viper Steel DDR4 3600 Mhz, GPU: XFX Speedster QICK 319 RX6750XT CORE, Monitor: HP OMEN 27q, HDD: Seagate Ironwolf Pro 4TB, M2: Samsung 970 Evo plus 1TB, Crucial P5 plus 2TB SSD: Apacer Panther AS350 512GB PSU: Corsair RM850X Gold, Case:Fractal Define S, NET:Orange FiberNet 500Mb, OS: Win 10 pro 64
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2205
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa zoom »

Nehovorim, ze tomu rozumiem viac ako firmy, co montuju klimy, ale vzdy mi prislo dost divne do beznych panelakovych miesntosti montovat tie vysokokilowattove klimy. Podla Dubravky teda usudzujem, ze sa jedna o panelak. Mal som tak namontovanu Mitsubishi (lebo toho casu jedna z asi dvoch ciernych), priplatil som si za 3,5 kW a nikdy som to realne nevyuzil. Aj ked tu klimu zapnes naplno, tak v danej miestnosti je extra kosa a ten vzduch len velmi pomalicky prudi do zvysku bytu.

Teraz na (pol)dome mam 3 samostatne klimy a hoci mam take male izbietky, tak tie klimy idu na minimalne otacky. Aj na spodnom poschodi, co je nie uplne otvoreny priestor, ale lahko pristupny pre vzduch (~45 m2), mam 3,5 kW Daikin a pustam to len tak na 1-2 ventilatorove palicky z 5 ci 6. Uplne to staci, aby to vychladilo cele poschodie. Klima by sa mala pouzivat konstantne, nie narazovo. Ma ist cely den a ked sa vzduch ochladi na nastavenu hodnotu, tak len obcas nieco prifukne. Vtedy je aj najnizsi odber. Bezne mi klima v izbe po uvodnom vychladeni zerie len 120W, pricom neskor, ked klesne vonkajsia teplota, to pravidelne pada k 30W.

Takze opat, nie som klima-profik, ale zo skusenosti si neviem predstavit 4,6 a 5 kW klimy v panelakovych miestnostiach. Mozno tymto smerom by sa dali usetrit nejake peniaze (= za mna radsej trochu nizsi vykon a serioznejsia znacka nez opacne).
lele007
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 966
Dátum registrácie: St 28. Jan, 2009, 01:14
Bydlisko: Kosice

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa lele007 »

geroswen napísal: Št 04. Júl, 2024, 12:42 jj, rocny servis je cisty scam.
Akurat nam vyprsal rocny serviz 'zadarmo' (bolo kupene v baliku ku klime).. tak buduci rok mam len vycistit filtre a tolko? :)
MSI PRO B650M-P | AMD Ryzen 5 7600 | Patriot Viper Venom 32GB KIT DDR5 6000MHz | Endorfy Fera 5 | Montech AIR 1000 SILENT Black | Apacer AS2280Q4U 1 TB | ASUS TUF GAMING 750B
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa LordKJ »

zoom napísal: Št 04. Júl, 2024, 21:42 Mal som tak namontovanu Mitsubishi (lebo toho casu jedna z asi dvoch ciernych), priplatil som si za 3,5 kW a nikdy som to realne nevyuzil. Aj ked tu klimu zapnes naplno, tak v danej miestnosti je extra kosa a ten vzduch len velmi pomalicky prudi do zvysku bytu.
Ano, pomalicky prudi, preto som si do panelaku dal do kazdej izby vnutornu jednotku aby som neriesil tieto srandy.
zoom napísal: Št 04. Júl, 2024, 21:42 Teraz na (pol)dome mam 3 samostatne klimy a hoci mam take male izbietky, tak tie klimy idu na minimalne otacky. Aj na spodnom poschodi, co je nie uplne otvoreny priestor, ale lahko pristupny pre vzduch (~45 m2), mam 3,5 kW Daikin a pustam to len tak na 1-2 ventilatorove palicky z 5 ci 6. Uplne to staci, aby to vychladilo cele poschodie. Klima by sa mala pouzivat konstantne, nie narazovo. Ma ist cely den a ked sa vzduch ochladi na nastavenu hodnotu, tak len obcas nieco prifukne. Vtedy je aj najnizsi odber. Bezne mi klima v izbe po uvodnom vychladeni zerie len 120W, pricom neskor, ked klesne vonkajsia teplota, to pravidelne pada k 30W.
30W? wow, ta moja ked uz je vychladeny byt tak stoji niekde medzi 200-600W, nizsie som to este nikdy nezaznamenal aj ked toci iba jednu miestnost. Mozno je prilis velka na to aby vedela ist tak nizko (iba A++).
Plus teda ja mam nonstop nastavenych 20-22.
Takze opat, nie som klima-profik, ale zo skusenosti si neviem predstavit 4,6 a 5 kW klimy v panelakovych miestnostiach. Mozno tymto smerom by sa dali usetrit nejake peniaze (= za mna radsej trochu nizsi vykon a serioznejsia znacka nez opacne).
Vsetko zavisi od toho kde a ako ich polozia ale 5kW je urcite uz prepalene. Otazkou ake velke su tie priplatky pri silnejsich vonkajsich jednotkach. Lebo pri vnutornych to je minimum.
lele007 napísal: Št 04. Júl, 2024, 21:46 Akurat nam vyprsal rocny serviz 'zadarmo' (bolo kupene v baliku ku klime).. tak buduci rok mam len vycistit filtre a tolko? :)
rocny servis u mna za 160eur (...), bolo vycistenie filtrov, nastriekanie nejakej dezinfekcie ci coho a kontrola chladiva vo vonkajsej jednotke...
Prvyrok som si to preventivne zaplatil ale buduci rok si tie filtre vycistim sam
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Klimatizacia do bytu alebo len rekuperacia ?

Príspevok od používateľa geroswen »

Ak ma niekto vacsi otvoreny priestor, tak si viem predstavit, ze sa chlad aspon ciastocne dostane do celeho priestoru. Ale ak ma niekto prepojene dve miestnosti iba klasickymi dverami a klima nefuka priamo do dveri, tak sa cez ne nedostane takmer ziadny chlad. Tam je podla mna lepsie dat dve vnutorne jednotky.

K rocnemu servisu. Firmy, ktore montuju tepelne cerpadla si to davaju ako podmienku, lebo inak ti padne zaruka a su firmy, ktore si za to pytaju stovky eur. Za mna staci, ked umyjes filtre vo vnutrnej jednotke. Robi sa to tak, ze odklopis plastovy kryt a vyberes ich von. Ak chces byt dokladny alebo sa bojis bakterii / plesni, tak si mozes na nete kupit cistiaci roztok s rozprasovacom, ktory nastriekas na vyparnik vo vnutronej jednotke. Dole je vanicka na kondenz, takze sa nemusis bat, ze by ti to vytieklo na podlahu.

Pokial je to dobre namontovane, tak unik chladiva ani uvolnene kontakty imho netreba kontrolovat. Ak ti bude chybat chladivo, tak si vsimnes, ze slabo chladi. Nejaky maly unik je tam vzdy a po x rokoch sa asi nevyhnes doplneniu.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m

Návrat na "Debata o všetkom"