Asus ZenBook lagovanie youtube

Sem patri všetko o ovládačoch a nastaveniach ovládačov pre základné dosky, grafické karty a príslušenstvo plus všetko o nových BIOSoch, flashovaní zakladných dosiek, grafických kariet a iného HW...
Používateľov profilový obrázok
pmasarik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 292
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom (47)

Asus ZenBook lagovanie youtube

Príspevok od používateľa pmasarik »

Čaute borci, už neviem čo s tým, tak sa idem poradiť, možno niekoho niečo napadne.

Mám doma NTB Asus ZenBook 14 UM431D.
Zo začiatku fungoval úplne normálne, ale teraz aj po čistej inštalácii windows 10 a čistých driveroch od výrobcu robí nasledovné..

Je jedno aký prehliadač použijem (FF, Opera, Chrome, Brave), všetky videá na youtube, alebo inej streamovacej službe postupne lagujú, niekedy sa úplne zastavia a pomôže opäť len reštart. Zvuk pritom ide normálne. Niekedy to hrá normálne hodinu a až potom to začne lagovať, inokedy to laguje už 5 minút po reštarte.
Notebook pri tom hučí, akoby renderoval 4K video. Zaťažená je hlavne grafika, procesor nevyužíva skoro vôbec.

Už som skúšal všetky možné aj nemožné kombinácie driverov, nič nepomáha.

Všetko ostatné funguje relatívne ok, dokým si nechcem pustiť blbé video na youtube.
Klasické 4K video prehrávané napríklad cez VLC ide normálne.
Spoiler: ukázať
PC AMD Ryzen 5 5600 | GIGABYTE B550 GAMING X V2 | Powercolor Radeon RX6600XT Hellhound | G.SKILL 16GB KIT DDR4 | SSD disk Kingston NV2 1 TB | Seasonic Core GC 500W Gold | Logitech G213 Prodigy | GameMax Revolt | SilentiumPC Spartan 5 MAX ARGB
NAS Synology DS214se + 4TB WD40EFRX | TV TBS USB DVB-C Stick | Router Asus RT-AX56U
ASUS ZENBOOK UM431DA-AM001T AMD R5-3500 14 8GB 256GB SSD
HP ProBook 455 G7 AMD Ryzen 5 4500U 15,6" 8GB M.2 PCIe SSD 512GB
Acer Nitro 5 Shale Black (NC108c7b5q)
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2205
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Asus ZenBook lagovanie youtube

Príspevok od používateľa zoom »

No ked nikto nema nejake napady, tak mozeme aspon nieco poskusat. Na zaciatok:
1) Robi to v zavislosti pripojenia na elektriku? Tj. len na baterke, len na elektrike, alebo v obidvoch pripadoch?
2) Robi to iba ked je prehravane video na full-screen alebo aj v tom malom okienku (napr. na YouTube)?

Hoci si skusal viacero browserov, tak by som napr. v Chrome este raz skontroloval, ze mas zapnutu HW akceleraciu (v Settings, sekcia System a tam polozka pouzivat akceleraciu, ak je available alebo tak nejak).

Stiahni si GPU-Z utilitku, mala a neinstaluje sa, spusti ju a prived notebook do stavu, ked bude to YouTubove video sekat. Na tabulke Sensors sleduj teplotu GPU (GPU Temperature a Hotspot). Nizsie v zozname budes mat PerfCap Reason, tak daj vediet, kvoli comu ma grafika najcastejsie (pri sekani videa) obmedzeny vykon a taktiez tie teploty. Teoreticky to moze byt prehrievajuca sa grafika, co by odpovedalo korespondovalo aj s tym fucanim.

Dalej mozes skusit taku na prvy pohlad nesuvisiacu vec - vo Windowse das Start, vyhladas a spustis "windows search settings" a tam v casti Indexer Performance zapnes Respect Device Power Mode Settings. Pozrel som to na Windows 10, na 11 to mozno bude mierne odlisne.
Používateľov profilový obrázok
pmasarik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 292
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom (47)

Re: Asus ZenBook lagovanie youtube

Príspevok od používateľa pmasarik »

Ahoj,

Ďakujem za nápady.
1. robí to aj na zdroji, aj na batérii
2. robí to aj na full aj v okne
V chrome HW zapnuté.
GPU-Z zatiaľ neukazuje nič zvláštne, ale budem to určite viac sledovať, či náhodou niečo neodhalím.
GPU Temperature sledujem, ale žiadny Hotspot tam nemám
Respect Device Power Mode Settings - som práve zapol, bolo to vypnuté.

Toto je stav, keď nehrá žiadne video a všetko je OK.
Obrázok
Tu som pustil 4K video a nič nelaguje..
Obrázok
Keď to privediem do stavu lagovania a hučania, urobím ďalší screen. Zatiaľ ako na potvoru nič nelaguje :D
Spoiler: ukázať
PC AMD Ryzen 5 5600 | GIGABYTE B550 GAMING X V2 | Powercolor Radeon RX6600XT Hellhound | G.SKILL 16GB KIT DDR4 | SSD disk Kingston NV2 1 TB | Seasonic Core GC 500W Gold | Logitech G213 Prodigy | GameMax Revolt | SilentiumPC Spartan 5 MAX ARGB
NAS Synology DS214se + 4TB WD40EFRX | TV TBS USB DVB-C Stick | Router Asus RT-AX56U
ASUS ZENBOOK UM431DA-AM001T AMD R5-3500 14 8GB 256GB SSD
HP ProBook 455 G7 AMD Ryzen 5 4500U 15,6" 8GB M.2 PCIe SSD 512GB
Acer Nitro 5 Shale Black (NC108c7b5q)
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2205
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Asus ZenBook lagovanie youtube

Príspevok od používateľa zoom »

Este teda k tym vysledkom...
Ocividne mas inu/starsiu grafiku, ktora nema tolko ukazatelov. Kazdopadne Hotspot byva tak o 20-30°C teplejsi nez teplota GPU a v tvojom pripade je ta teplota uplne v pohode pri prehravani videa a nemala by byt dovod, ze grafika bude spomalovat kvoli teplote.

Pisal si, ze si skusal rozne ovladace, tym myslis aj najnovsie priamo od AMD z ich stranky, ano? Nie nejake najnovsie na stranke Asusu, z Windows Update a podobne.

Asus vydal zrejme pre tvoj notebook 3 aktualizacie BIOSu. Ani jedna nema v changelogu vec, ktora by fixovala toto, ale... mozes vyskusat. Na tvoje riziko samozrejme - mal by to byt tento BIOS.

Este mozno stoji za kontrolu mnozstvo priradenej RAM pre GPU. Kedze je to integrovana grafika v CPU, tak VRAM si berie zo systemovej RAM. Toto sa zvycajne konfiguruje v BIOSe, kolko systemovej pamate chces alokovat pre graficku kartu (zaroven sa stane nepouzitelna pre system). Ak by si mal malo alokovanej pamate (napr. 512MB), mozes skusit zvysit. Z druheho screenshotu vidno, ze zabera 587MB VRAM, takze asi budes mat min. 1GB (malo by top byt vidiet na prvej karticke v GPU-Z). Je to len taky vystrel do tmy... naozaj treba pozriet system, ked bude nejake video sekat, ze co sa deje (zatazenie CPU a GPU, teplota GPU, kolko VRAM je zapratanych/volnych a tak).
Používateľov profilový obrázok
pmasarik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 292
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom (47)

Re: Asus ZenBook lagovanie youtube

Príspevok od používateľa pmasarik »

Drivery som skúšal z originál Asus stránky, aj originál AMD.
BIOS som aktualizoval tiež na najnovší.

Ako naschvál, to v poslednej dobe nelaguje tak často, možno pomohla zmena toho "Respect Device Power Mode Settings".
Najnovšie sa k tomu ale pridal nasledovný problém. Akékoľvek video funguje len ak mám pripojené BT slúchadlá. Akonáhle ich odpojím, tak sa video sekne a nejde spustiť. Po opätovnom pripojení slúchadiel video začne zase hrať..

Už mi ale došla trpezlivosť a včera som si objednal nový notebook.
Tebe ďakujem za snahu pomôcť.
Spoiler: ukázať
PC AMD Ryzen 5 5600 | GIGABYTE B550 GAMING X V2 | Powercolor Radeon RX6600XT Hellhound | G.SKILL 16GB KIT DDR4 | SSD disk Kingston NV2 1 TB | Seasonic Core GC 500W Gold | Logitech G213 Prodigy | GameMax Revolt | SilentiumPC Spartan 5 MAX ARGB
NAS Synology DS214se + 4TB WD40EFRX | TV TBS USB DVB-C Stick | Router Asus RT-AX56U
ASUS ZENBOOK UM431DA-AM001T AMD R5-3500 14 8GB 256GB SSD
HP ProBook 455 G7 AMD Ryzen 5 4500U 15,6" 8GB M.2 PCIe SSD 512GB
Acer Nitro 5 Shale Black (NC108c7b5q)
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 6030
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Asus ZenBook lagovanie youtube

Príspevok od používateľa wingo »

Skús ešte nainštalovať chipset driver stiahnutý priamo od AMD. Minimálne na desktope to vraj často rieši rôzne náhodné problémy.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB Plus
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12443
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Asus ZenBook lagovanie youtube

Príspevok od používateľa HellAngel »

skusil by som este preinstalovat win. Cistu instalaciu, nahodit potrebne ovladace bez tych ficurin od asusu
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
adam102
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 194
Dátum registrácie: Št 10. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice 13

Re: Asus ZenBook lagovanie youtube

Príspevok od používateľa adam102 »

pmasarik napísal: Ut 16. Júl, 2024, 06:31 Najnovšie sa k tomu ale pridal nasledovný problém. Akékoľvek video funguje len ak mám pripojené BT slúchadlá. Akonáhle ich odpojím, tak sa video sekne a nejde spustiť. Po opätovnom pripojení slúchadiel video začne zase hrať..
Nieco podobne robi aj mne na PC, ked pocas videa vypnem externu zvukovku. Alebo aj ked ju po spusteni PC vobec nezapnem. Videa sa spustia len ak mutnem zvuk a refreshnem stranku. Po zapnuti zvuku v prehravaci sa hned sekne. Neviem, akou technikalitou je to sposobene, ale nepovazoval by som to asi za sucast povodneho problemu. Teraz prave to ako naschval neviem zreprodukovat, ale mam to odsledovane. Iba, zeby to bol nejaky bug W10/11? :?

Ak uz novy NTB, tak ok. Len nech tie problemy potom neprejdu aj na novy. :D
MB: Gigabyte B550 Vision D CPU: AMD Ryzen 9 3900X/Noctua NH-D12L RAM: Gigabyte Designare 128 GB 3200 MHz CL16 GPU: AMD Radeon Pro Ⅶ SSD: Samsung 970 EVO Plus 1 TB HDD: 2 × WD40EZRZ PSU: Seasonic PRIME Fanless TX-700 ODD: Pioneer BDR-XS07B-UHD CASE: Lian Li PC-O11 WXC FAN: 6 × Noiseblocker Multiframe M12-1 LCD: NEC PA301W | NEC LCD2090UXi KB: Filco Majestouch 2 MX Brown | Ducky One 2 Mini Pure White MX Blue MOUSE: Zowie FK2/Zowie P-SR HP: Sennheiser HD555 → HD595 mod | Beyerdynamic DT 990 PRO TV: Pioneer PDP-LX5090H

Návrat na "Ovládače a BIOSy"