Telekom optika problém s rýchlosťou

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Ja som to všetko už preklikal ale nikde tam nič nieje. Treba tam zadať nejaké parametre a keďže neviem presne aké tak tam radšej nepíšem nič.

Našiel som na YouTube nejaké videá v češtine mikrotik monday. Musim to pozrieť všetko či to tam nebude niekde.

Existuje nejaký wifi USB adaptér aby som urobil v televízore 5Ghz pásmo? Alebo to neexistuje?
Mumaq
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2989
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2008, 17:34
Bydlisko: Sp.Nová Ves

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa Mumaq »

ja v prvom rade nechapem, preco si tam davas profesionalne zariadenie, ktoremu vobec nechapes... za tie nervy a cas co si tu zabil si si mohol kupit user friendly wifi router od tplinku, alebo asusu, kde netreba nastavovat nic a mal by si pokoj.
10 stranok flamu a nikam si sa nepohol
TUF B650+ Wifi, 7800X3D @ Kraken 360, TridentZ 32GB 6000 CL30 Expo, 7900XTX Nitro+, 980PRO 2TB, 990PRO 4TB, Strix Aura 850W, H6i Flow + 7x A12X25 + 2x NF-A14, LG OLED42C44, Mission M32 @ SB Z @ Marantz NR1710, LGTCH G15, KoneAir @ HyperX Fury Ultra. Note24 Ultra & Watch6 Classic 47mm LTE Stolicka Antares Syn Omnia 1850
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Ale hej. Mám bridge mod. Teraz kúpim ten hAP ax3 a doštudujem veci. To ze tomu nerozumiem neznamená že ma tieto veci nezaujímajú. Ten router mi poradili myslím na tomto fóre. Pred rokmi ako super router. Tak som ho kúpil. Vtedy som to nastavoval ale už si to nepamätám. Hovorím že roky všetko fičalo ani som nevedel že nejaký mikrotik mám. Momentálne som ho tam dal lebo nič iné som doma nemal iba tento mikrotik. A moje problémy sa vyriešili tak akože som sa nikam nepohol?

Naučil som sa poskladať si celé PC. Nainštalovať si v ňom všetko. A naučím sa aj toto. Len mi to nejaký čas potrvá. Momentálne som PN. A asi ešte pol roka budem takže čas mám. Len musím nájsť tie správne články a videá. V Sk, cz alebo pl jazyku. V angličtine nie úplne všetkému rozumiem čo tu je dosť potrebné vedieť čo vlastne robím. Ja chápem že všetci ste tu dosť študovaný. Ale občas sem zavíta aj totálny amatér ako ja keď sa nemá koho iného opýtať. Bohužiaľ. Chápem že vás nebaví mi vysvetľovať základy sietí.

Tak som si to naštudoval. Pri 2.4Ghz mi išlo nastaviť len 2412Ghz. A pri 5Ghz mi išlo nastaviť len 5180Ghz. Čokoľvek iné som zadal tak mi potom nenašlo wifi sieť. Tie kanály čo sú voľné v tejto aplikácii tak ich router vôbec nevidí. A tie čo boli voľné cez freq, usage zase väčšina nešla zapnúť takže telefón nevidel wifi sieť vôbec vtedy.
Mumaq
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2989
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2008, 17:34
Bydlisko: Sp.Nová Ves

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa Mumaq »

Lenze nastavit mikrotik spravne chce skill a skusenosti. Mikrotik nieje ani nahodou user friendly. Za rovnake peniaze budes mat router, ktory ti splni vsetko, co potrebujes.
TUF B650+ Wifi, 7800X3D @ Kraken 360, TridentZ 32GB 6000 CL30 Expo, 7900XTX Nitro+, 980PRO 2TB, 990PRO 4TB, Strix Aura 850W, H6i Flow + 7x A12X25 + 2x NF-A14, LG OLED42C44, Mission M32 @ SB Z @ Marantz NR1710, LGTCH G15, KoneAir @ HyperX Fury Ultra. Note24 Ultra & Watch6 Classic 47mm LTE Stolicka Antares Syn Omnia 1850
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 408
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Ja sa tiež čudujem že si to človek kúpi, nevravím že to je zle riešenie ale vôbec to není prijateľné na ovládanie. Je tu XY rôznych zariadení za rozumný peniaz čo vedia spraviť robotu a dajú sa nastaviť jednoducho pár kliknutiami alebo cez apku v mobile a fungujú.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa d3Xter »

d3Xter napísal: Ne 22. Sep, 2024, 21:12
d3Xter napísal: So 21. Sep, 2024, 16:23 poziadaj o premiovy router
vsetko ostatne skipni na teraz
pritom sa to dalo vyriesit hned a jednoducho
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Ten čo mi dali je prémiový router :-) keď sa sťahovali Torenty router zomrel. Teraz? Sťahuje sa 400 torrentov. Aj som dal schválne vynútený štart všetkých naraz. A všetko ide. Káblovka, wifi, sťahovanie aj načítavanie stránok. Vyťaženie routru je cpu cca 40% a ram 50%. Router ani nevie že sa niečo deje. To by som vážne chcel vidieť vnútro toho ich prémiového routru. Lebo nikde som nenašiel technické parametre tej vantivy. Všetky problémy sú preč. Mikrotik som použil lebo som ho mal v šuplíku. Ja som ho kúpil 5 rokov dozadu. Aký dobrý router? Značka model? Našiel som hAP ax3 za 114eur. Prakticky tie základy si už nastaviť viem. Teraz. A ostatné len skúšať študovať a keď niečo tak reset.

A nerád by som kúpil zase nejaký router. Zapnem na wifi tablety, mobily, zapne sa káblovka, torrenty a router zase zastane. Lebo neviem ktorý router je lepšie technický prispôsobený na toto všetko čo ja od toho chcem.
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa d3Xter »

premiovy je sagemcom, ale tak zi si svoj sen s mikrotikom :)
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Mne pôvodne povedali ze3sa nedá ani prepnúť do bridge alebo lebo je prémiový. Boli ho aj vymeniť ale taktiež sa správal aj nový router rovnako. Asi aj ten sagem by tak dopadol.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5807
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Neviem co tu hektujete (zasa a furt) sak mikrotik je plug and play, ako jednoduchsie by to mal s inym routrom, co konkretne?

A hej, ked chces manualne vyberat kanaly a fungovat v bridge mode tak musis mat nejaky skill, tuto autor skill az tak nema ale ma snahu a odhodlanie to dotiahnut co je viac ako vacsina... A to tam zapojil krabicku z 2016.

Ale za mna: zadat na fore do vyhladavania mikrotik, je tu tema venujuca sa cisto nastavovaniu mikrotikov.
Druha vec google - mikrotik wiki. Tam mas vsetko.
Tretia vec - tiez by som ti odporucal modernejsi router z principu, sam mam doma asi 10 rocny mikrotik ktory premyslam zapojit miesto toho premioveho sagemcomu, uvidim :D ale ber vnuvahu ze je to stary HW a bodka.

a aj nejaky asus ti sluzbu urobi, ak by si kupoval novy zbytocne ti je mikrotik.
Ale na kazdom routri v tomto setupe musis nastavit ppoe, manualne vybrat kanaly a podobne.

V tejto teme sa imho ma riesit problem s konektivitou ktory si vyriesil, mikrotik uz dotiahni v specifickej teme.
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1318
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa 4040 »

@xvydra ,daj sem teraz nejaký screen z programu PingPlotter po zmene.
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

..
Naposledy upravil/-a xvydra v St 02. Okt, 2024, 08:10, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5613
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa Odar »

xvydra napísal: So 28. Sep, 2024, 12:02 a kde v tomto nastaveni to najdem?
Wireless, tam mas zoznam wifi interfaces, rozkliknes si ten 2,4 GHz a mas tam polozku Frequency.

Tu najdes tabulku, ktora frekvencia patri ku ktoremu kanalu (CHANNEL NUMBER <--> CENTER FREQUENCY
MHZ). Mikrotik ti ponukne frekvencie (kanaly) v zasislosti od zvoleneho Channel Width
https://systemzone.net/mikrotik-wifi-fr ... planation/
Proste sa s tym treba pohrat a podla Wifi analyzer najst kanal, ktory mas volnejsi.

BTW prestan u MikroTik pouzivat web rozhranie, ale stiahni si Winbox.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Super. Ďakujem Odar . Zase niečo nové. Skúšal som tam dávať frekvencie podľa toho freq usage. V mikrotiku ale nič čo mi ukázalo ako voľné som na výber nemal. Proste tá frekvencia nebola na výber. Dali sa mi nastaviť len tie prvé 2412Mhz a 5180Mhz. Ale televízia ide od poobedia na tej frekvencii ktorá je vyťažená dosť a ešte som nemal žiadny výpadok. To je tiež zaujímavé. Ešte som našiel že viem nastaviť na telke IP adresu a dns. Ale či by to niečomu pomohlo to netuším. Ale zatiaľ ide všetko v telke cez wifi.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2263
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa zoom »

Na Mikrotik tu naozaj je samostatna tema, ale este nejake zaklady (nieco uz mozno vies).
  • Na PC s Windowsom naozaj pouzivaj Winbox. Stiahni tu (stabilnu verziu 3.xx, nie beta verziu 4.xx), spusti, vypis si IP adresu, meno, heslo a daj Add/Set, aby si si ulozil bookmark. Takto len poklikas na riadok a si prihlaseny.
  • Na Mikrotik vychadza neustale kopec updatov, udrzuj ho aktualizovany (System > Packages > Check For Updates, klik na Download&Install).
  • Ked si otvoris IP > Firewall, karticka Connections, tak dole mas Max Entries: XXXXXX. To je maximalny pocet paralelnych spojeni, ktore ti dokaze Mikrotik obsluzit. Je to obmedzene CPU a RAM a tusim to cislo vie aj narast, ak sa priblizis k limitu. Mozes sa smiat nad ostatnymi routrami, ktore zdochnu pri 200 torrentovych spojeniach.
  • Neviem, ako si nastavoval tento router, ale Mikrotiky od urciteho casu maju Quick Set karticku, ktora tak trochu simuluje bezne routre, tj. na jednej stranke mas tie najpodstatnejsie uvodne nastavenia, tam to naklikas a ono to vytvori zakladnu konfiguraciu.
  • Ked budes vyberat dalsi Mikrotik, tak jeho vykon si najlepsie pozries po otvoreni produktu na ich stranke (hAP ac, hAP ax2, hAP ax3) a kliknuti na karticku Test results. Tam ta zaujima mod Routing a bud "fast path" alebo "25 ip filter rules". Na velke downloady, tj. vela packetov za sebou z rovnakeho sdroja v podstate pouzijes "fast path" (spravny termin bude "fast track", co je "fast path" pre aktivne spojenia, aby si v tom mal este vacsi bordel).
  • Naproti tomu, aky je Mikrotik prepracovany, tak je imho dost vyfailovany vo WiFi casti. Ako po technickej stranke vsetko stabilne funguje, o to pokoj, len su tak nejako pozadu so zariadeniami. Rad by som od nich uz videl nejake domace WiFi 6E krabicky so 6 GHz pasmom. Na ich stranke si mozes vyfiltrovat zariadenia pre domacnost, ktore maju WiFi "ax" (ine dnes uz nechces) a ARM64 platformu (moderne a vykonne). Ako mozes vidiet, okrem LTE modemov mas v podstate 3 zariadenia, takze nic hAP ax3 je asi jedina taka normalna volba od nich.
Co sa tyka novsieho routra, tak ty nemas nejaky specialny use case. To len ta Vantiva je taka ukrutna haraburda, ze tvoje doslova lahke pouzitie ti pride ako nieco narocne, co polovica routrov na trhu nezvladne. Netusil som ani ja, ze v dnesnej dobe ti vie operator dat taku sracku, ale dobre vediet. Ak budes kupovat novy router, tak novsim/rychlejsim Mikrotikom urcite nic nepokazis. Akykolvek decentny router posluzi (tu na fore maju dobru povest aj tie Asusy a TP-Linky asi tiez budu fungovat).

A hlavne (tusim som to niekde dozadu cital) nenastavauj na telke alebo inych zariadeniach nejaku pevnu IP. To je nocna mora sietara, ze mas nejaky router, co cez DHCP prideluje IP adresy, a na sieti zariadenia s pevnymi IPckami. Vysledkom je bordel a castokrat IP konflikty na sieti. Ak chces mat "pevnu" IP, tak rezervuj danu IP na Mikrotiku pre konkretne zariadenie. V Mikrotiku chod IP > DHCP Server, karticka Leases. Tam mas prave priradene IP adresy. Lease = lease time = nejaky cas, na ktory DHCP server "zapozicia" danu IP adresu konkretnemu zariadeniu (zvycajne 1-3 dni). Takze aj ked vypnes PC a zapnes ho na druhy den, dostane rovnaku adresu, lebo je stale rezervovana pre ten stroj. Ked PC vypnes na tyzden, moze potom dostat inu IP. V tom zozname si oznacis hocijaky zaznam a hore mas tlacitko Make Static. Potom na ten zaznam 2x poklikas a mozes zmenit IP adresu podla lubovole. Zvycajne mas nejake zariadenia, pri ktorych je dobre mat nemennu IP a tam to nastavis - napriklad PC (kvoli NAT pravidlam/presmerovanym portom na routri), NAS (zariadenia na sieti sa napajaju na tu IP), sietova tlaciaren (pridana cez IP adresu vo Windowse), atd. Na mobilne veci to moc nema zmysel (tablety, mobily, notebooky).

Návrat na "Siete"