Telekom optika problém s rýchlosťou

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Áno presne tento si chcem kúpiť. A ďalšie roky rokúce budem mať pokoj s rútrami. Postupne sa naučím a po nastavujem si ho. Ale v podstate čo ja potrebujem? Torenty, stabilný internet a wifi. A nejakú rezervu výkonu. Takže hAP ax3 je pre mňa úplne top.

Tak o problém menej. Nemám nas ani sieťovú tlačiareň. Netreba teda nastavovať žiadne ipcky. Tak to som netušil ani ja že keď čas pokročil som myslel že teda keď tú Vantivu nazývajú prémiový router že teda to bude fungovať. Nevadí státie že som mal starý mikrotik v šuplíku :-)

Áno čítal som si recenzie rutrov na alze. V tej cene ako je aj ten mikrotik hAP ax3. Ale furt niečo vypadáva, slabý signál. Atď atď. Či Asus ci TP-Link alebo iné. Ja viem že to nemusí robiť problémy u každého ale keď pozriem výkon tak na ten mikrotik sa moc vecí nechytá. A z ďalšieho hľadiska ja kupujem router naozaj raz za 6 rokov. A toto mi 6 rokov určite vydrží. Nastaví sa a viac o tom neviem. Kým ho budem meniť pravdepodobne zase všetko čo sa teraz naučím zabudnem. Lebo to nepoužíva človek ako ja každý deň. Že tam treba niečo nastavovať.
Používateľov profilový obrázok
Hexaris
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 802
Dátum registrácie: Št 11. Júl, 2019, 19:35
Bydlisko: Nekde na zahori

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa Hexaris »

Len doplnim, ze icmp echo reply neurcuje kvalitu linky. Minimalnie nie po trase dalej.
Your value does not decrease because of someone's inability to see your worth.
BOOK: MB Air M1 2020 AMP: Topping DX3Pro+ HEADPHONES: HiFiMAN HE400SE
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

To sú ťažké výrazy na mňa. Tomu ja zatiaľ nerozumiem čo si práve napísal. Musím si to naštudovať.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8703
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa shiro »

zoom napísal: Ne 29. Sep, 2024, 05:12 A hlavne (tusim som to niekde dozadu cital) nenastavauj na telke alebo inych zariadeniach nejaku pevnu IP. To je nocna mora sietara, ze mas nejaky router, co cez DHCP prideluje IP adresy, a na sieti zariadenia s pevnymi IPckami. Vysledkom je bordel a castokrat IP konflikty na sieti.
Make static je cesta, ak to router vie nastavit.
Ale celkom nechapem, preco toto moze robit problemy aj z opacnej strany, tj. DHCP + pevna IP na zariadeni. Ved ked DHCP prideluje IP a zariadenia so statickou IP "nahlasia" do siete svoje staticke IPcky, tak by ziadne problemy nastavat nemali. Lebo DHCP vie o tychto IPckach. Alebo nie?
Videl som vela sieti takto spravenych, domacich aj firemnych a bezproblemovo fungovali.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Mumaq
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2989
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2008, 17:34
Bydlisko: Sp.Nová Ves

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa Mumaq »

Je rozdiel nastavit si napevno na zariadeni ipcku a nastavit v routri address reservation. Prva cesta je problem, druha riesenie.
TUF B650+ Wifi, 7800X3D @ Kraken 360, TridentZ 32GB 6000 CL30 Expo, 7900XTX Nitro+, 980PRO 2TB, 990PRO 4TB, Strix Aura 850W, H6i Flow + 7x A12X25 + 2x NF-A14, LG OLED42C44, Mission M32 @ SB Z @ Marantz NR1710, LGTCH G15, KoneAir @ HyperX Fury Ultra. Note24 Ultra & Watch6 Classic 47mm LTE Stolicka Antares Syn Omnia 1850
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4592
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa killswitch »

shiro napísal: Ne 29. Sep, 2024, 10:11 Ale celkom nechapem, preco toto moze robit problemy aj z opacnej strany, tj. DHCP + pevna IP na zariadeni. Ved ked DHCP prideluje IP a zariadenia so statickou IP "nahlasia" do siete svoje staticke IPcky, tak by ziadne problemy nastavat nemali. Lebo DHCP vie o tychto IPckach. Alebo nie?
Videl som vela sieti takto spravenych, domacich aj firemnych a bezproblemovo fungovali.
Ak bude klient s pevnou IP dlhšie offline (zaleží na lease time nastavení DHCP), tak táto adresa bude voľná k ďalšiemu použitiu pre iných klientov. Preto sa nastavuje pevná IP na zariadení, ktoré adresy manažuje (DHCP Server/router/ISP/whatever)
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1318
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa 4040 »

Tak otázka.
Napr. PC a tlačiarne pripojené káblom.Zadané pevné IP adresy mimo rozsah DHCP.Takže ,ktorý iní klienti budú využívať tieto adresy,ak cez DHCP ich
nedostanú?
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4592
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa killswitch »

Žiadni, keďže ide o rozsah mimo DHCP. Keď už ale konfiguruješ rozsahy DHCP, tak prečo si to rovno nenastaviť v rezerváciach a mať to na jednom mieste?
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7988
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa CageJ »

Takže tak...

Ten router proste nedáva taký počet otvorených spojení, neviem čo sa tu viac rieši. Možno ťa aj oni zarezali.

Napr. mne ANTIK blokuje poslednú dobu STEAM na 100 Mbps a aj to nie vždy.

VODAFONE v ČR a mám 250 EUR ASUS router, tiež nedáva väčší počet spojení, je tam 500/50Mbps a tiež to úplne spadne, dokonca tak, že nejdú ani torrenty, musí sa obmedziť počet spojení.

Zbytočných 11 strán spamu.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8703
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa shiro »

Mumaq napísal: Ne 29. Sep, 2024, 10:43 Je rozdiel nastavit si napevno na zariadeni ipcku a nastavit v routri address reservation. Prva cesta je problem, druha riesenie.
Rozumiem ale neviem preco moze nastat problem, ked mas DHCP + zariadenie s pevnou IP. Ved DHCP proste uz obsadenu IP, nastavenu na nejakom zariadeni, nicomu inemu neprideli. DHCP by malo nejak vediet ze dana IP je obsadena = ziadny problem, ziadne IP konflikty.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Mumaq
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2989
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2008, 17:34
Bydlisko: Sp.Nová Ves

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa Mumaq »

ako pises, malo by, avsak nie kazdy router to ovlada. x krat som bol riesit konflikty ip u premudrelych zakaznikov, ktori si to "vedia" nastavit aj sami.
Jedina cesta je nastavit ip adresy mimo range dhcp
TUF B650+ Wifi, 7800X3D @ Kraken 360, TridentZ 32GB 6000 CL30 Expo, 7900XTX Nitro+, 980PRO 2TB, 990PRO 4TB, Strix Aura 850W, H6i Flow + 7x A12X25 + 2x NF-A14, LG OLED42C44, Mission M32 @ SB Z @ Marantz NR1710, LGTCH G15, KoneAir @ HyperX Fury Ultra. Note24 Ultra & Watch6 Classic 47mm LTE Stolicka Antares Syn Omnia 1850
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12507
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa HellAngel »

plati, ze manualne sa zadavaju IP adresy mimo rozsah DHCP a idealne, ked vies este na DHCP nastavit, ze IP adresy z tohto rozsahu nesmie pouzit. Nikdy ti nevznikne konflikt ip adries v sieti. Nie je problem asi pri par desiatkach ip adries v sieti, ale skus to nehat bezat svojim zivotom pri 500 ip adresach a v objekte o par budovach. mozem ti povedat, ze mas o zabavu postarane. A este ti do siete bez opytania pridaju par zariadeni s manualne nastavenou IP, ktora je v rozsahu DHCP. To je radost.

ale spet k teme, ten router ti dal s pznamenim ze ide o premiovy router? Tak ci onak treba si zaobstarat normalny router, nehat bridge a neriesit. U operatora si zisti, ci ta neblokuje aj on
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5613
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa Odar »

Vsak DHCP pool nastavim, aby mal povedzme 100 adries a ked mam doma z neho natvrdo priradenych 10, kde moze byt problem? Snad nebudem po reinstale kazdeho zariadenia natvrdo nastavovat IP adresu, ked to mozem mat pokope nakonfigurovane v routeri.

Skor ma stve, ze dnes je na novych telefonoch folklor, ze default nahodne generuju MAC adresy a vzdy na to zabudnem, ked sa prvykrat pripajam na wifi a cudujem sa, ze mi to zrazu nechce ist :D
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
xvydra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 738
Dátum registrácie: St 27. Aug, 2008, 16:39
Bydlisko: Bratislava

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa xvydra »

Hellangel : a ako to mám zistiť keď priamo to nepovedia?
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12507
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Telekom optika problém s rýchlosťou

Príspevok od používateľa HellAngel »

nj generovane mac adresy, to je tiez chutovka. Ako vravim, pri par desiatkch zariadeni neni problem a leby nastal tak sa to rychlo vyriesi. Nouz zopar stovak IP adries si vyzaduje nejaky ten mangment a nastavovanie.

xvydra: bombarduj im linku a skus z nich dostat info, ci ta neblokuju
NB: Asus ROG Strix G16

Návrat na "Siete"