Stavba rodinného domu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7006
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa stefan222 »

A teraz tepelko nema.co zrat. Ved je teplo. Ale bacha na legionelu v zasobniku. Odvod kondenzu pod nim ako si poriesil?
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1302
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa geroswen »

Ja som vcera spustil 10kWp FVE a chvilku na to priniesol kurier 12kW tepelko.

Ku kondenzu takto: Pod tepelnym cerpadlom bude strkove lozko. Postavene bude na betonovych patkach a kaucukovych antivibracnych podlozkach. Kondenz bude zvedeny do strku cez vyhrievanu hadicku.

Koncom mesiaca by mali prist zeteplovaci nalepit 12cm Isover Greywall, tak som zvedavy kolko usetri prechod z konvencneho plynoveho kotla a nezatepleneho domu na zatepleny dom s FVE a tepelnym cerpadlom. Obzvlast ked naozaj zrusia plosne dotacie na ceny plynu.

Cenovo ma to vychadza asi takto:
-zateplenie + fasada (380m2) - 27k (material + robota)
-FVE (10kWp) - 5-6k (iba material)
-tepelne cerpadlo (12,2kW + 300l nadoba na TUV) - 5-6k (iba material)
-dotacia obnov dom (uspora 60% primarnej energie) - 19k

Cize investicia cca 18k + nemalo hodin vlastneho casu. Predpokladam, ze za buduci rok by to mohlo usetrit cca 1000-1300e + bude unlimited tepla voda a klimatizovanie zadarmo.

BTW: Poznam typka, ktory si doma tankuje plyn za regulovane ceny do auta, jazdi za 3e na 100km a denne jazdi za zakaznikmi po celom Slovensku :D
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5767
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

TUV zasobnik som este nenapustal, zbytocne tam bude korodovat a kysnut voda. Odvod kondenzu zatial tecie normalne do zakladov :D Ale bude zvedeny do retencnej nadrze od odkvapu. Soon.



Inak tie bezpecnostne zamky su podla mna dost precenovane... Uplne staci nieco ako 25€-30€ fab 3 profi a v realnom svete to podla mna bude rovnako bezpecne ako nejaka 400€ vlozka typu evva MCS, abloy protec 2 a tak...

Ako sa da dostat do cudzieho objektu?(zoradujem od najpravdepodobnejsieho po najmenej pravdepodobne)
1. Nasilim: Vypacis garazove dvere, rozbijes okno, spravis dieru do steny(ano, videl som uz aj to, metrova diera v ytongu spravena krompacom). Povedal by som ze takto prebiehaju takmer vsetky kradeze... Tu ti bezpecnostna vlozka nepomoze.

2. Pridu profici s vybavenim a odvrtaju vlozku - priemyselny HSS-Co vrtak, troska rezneho oleja(alternativne aj WD40), lepsia AKU vrtacka, za par desiatok sekund mas centimetrovu dieru skrz celu vlozku a uz ti z nej len vypadavaju vnutornosti na zem... Strcis do nej skrutkovac a otocis.

Tu ti bezpecnostna vlozka nepomoze. Maximalne spomali o par desiatok sekund, ale to mas jedno, oni sa nikam neponahlaju, vedia ze nie si doma a ze susedia im este pomozu vyniest veci ked povedia ze su stahovaci :D

3. Pride chlapik z balkanu s dekoderom - Takto obcas vykradaju byty, ale vacsinou vie otvarat len jeden jediny typ vlozky ktory si pride vopred omrknut - Tu je najlepsia ochrana kovanie ktore skryje vlozku tak ze ju neuvidi a nevie si teda dopredu nachystat tool. Tak ci tak tu ma podla mna 30€ zamok este aj vyhodu... Skus si dat do googlu trebars abloy protec 2 decoding - hned ti najde 10 videi, 3linky na kupu dekodera a tak... Skus to s 30€ fabkou... Nenajdes nic okrem par videi kde ich rozoberaju.

4. Niekto ti skopiruje kluc - Takto sa do objektov dostavaju snad len tajne sluzby - A tiez ti tu draha vlozka nepomoze... Tak 10r dozadu by to pomohlo, ale dnes tu mame 3d tlaciarne :) Kludne ti stacia kvalitnejsie fotky cudzieho kluca a pomocou kniznice na githube si vygenerujes .scad model hoc aj abloy protecu ktory das vytlacit na resinovej 3d tlaciarni. Tlac stoji nejak do 10€+shipping.

5. Lockpickovanie sperhakmi - Neviem preco, takto nikto nekradne ani tam kde su 5€ vlozky ktore otvoris pomaly kuskom plechu za 10sekund. Hoc co co ma hoc len jeden bezpecnostny pin je uz pomaly neprekonatelne vsade v realnom svete.

Takze tak. Radsej investovat do alarmu, kamery, folii na okna, psa... Hoc coho :)
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1302
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa geroswen »

Vies dat nejake video, kde sa udeje odvrtanie FABky s kalenym pinom pomocou HSS-Co vrtaku? Netvrdim, ze je to nemozne, ale podla mna sa bezny vrtak zlomi. Su nastroje ako napriklad karbidova freza + priama bruska, ktore prejdu aj cez kaleny material, ale osobne by som si na mieste zlodeja vybral lahsiu cestu. Drahu FABku ma mozno zmysel davat na byt ale aj tak iba za predpokladu, ze stena, v ktorej su osadene dvere nie je zo sadraca :D

Ked sa bavime o stovkach EUR, tak za tu cenu sa uz da spravit alarm, cez ktory neprejdu ani profici. Minimalne za predpokladu, ze clovek nebyva na samote.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5803
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Geroswen super si vyuzil Kombinaciu dotacie a pouzitych veci, waw. Do 20k mas investovane a dom usi zvysil hodnotu aspon o 100.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7885
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa LordKJ »

mna by zaujimalo aj ako z fotky vytlacis nieco co ma tolerancie okolo 0.0x mm
ale tak mozno sa da :D
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5767
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Stavba rodinného domu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tak zamky nevrtam kazdy den, len ked sa niekto z rodiny/v bytovke/v okoli vymkne. Ale este som nevidel vlozku s ktorou by si kvalitny HSS-co vrtak neporadil. Ale ano, lamu sa radi, tenke su v rucnej vrtacke vpodstate nepouzitelne.

Tak ci tak kalene veci vrtam relativne casto- Loziska, hriadel, iny zaseknuty vrtak, ozubenia, hrube nerezove plechy a tak... Mas viacero moznosti.

1. Zobrat normalny sds+ vrtak na beton a na flexe mu nabrusit spicku akoby to bol vrtak na zelezo - tym prevrtas asi vsetko a je to este aj lacne :D
2. Mas tvrdokovove vrtaky, 1ks stoji okolo 30€, mozes s tym kludne vrtat pilniky - par krat mi niekto taky doniesol ale inak nepouzivam, pridrahe
3. HSS-CO vrtaky - s tym zatial isli vsetky zamky s ktorymi som mal tu cest, vratane protec vlozky v abloy 341 zamku
4. Multiconstruction vrtaky, take tie modre, predava to bosch aj poliaci(hawera) - Tiez to prevrta vsetko

k 3d tlaceniu, trebars:
https://github.com/bgraydon/abloy-protec2-3d-printing
https://youtu.be/8m-VKUIJgbI?si=9VVH59bCaJOcZqr3

Návrat na "Debata o všetkom"