Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Rozok
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:10
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Rozok »

Ahojte, venujem sa IT uz nejaky ten rocik a rozum ma vzdy tahal k programovaniu ale srdcom som stavitel a viac ma bavi HW. Objavil som na bazosi kopu novo poskladanych zostav ponukanych s 24mes. zarukou a cenou nizsou ako vie kupit FO v alze.

Priklad: cena noveho PC: 1000e bez DPH, 1100e cena na bazosi, 1200e cena s DPH

Zacal som si teda o tom zistovat ci by to bolo rentabilne, myslel som ze ako podnikatel mozem nakupovat bez DPH a tym padom si prihodit 10% na poskladanu zostavu, cize 10% zarobim ja, a o 10% bude mat nizsiu cenu zakaznik ako v normalnom obchode. Ked som si vsak zacal citat o tom viac do hlbky tak som sa v tom akurat tak stratil - pojmy ako platca/neplatca dph, ci sa da nakupovat bez DPH, ked predavam PC musim ho predat s DPH atd. Proste cim viac si o tom zistujem tym menej tomu rozumiem.

Chcel by som sa vas teda opytat, ci a v akom pripade moze byt tento biznis rentabilny. Spravil som si uz aj web stranku, pretoze ten bazos by som chcel vyskusat len na zaciatku na prilakanie zakazanikov.

GPT mi este poradil kupovat z velkoskladov ako agem, asbis, ingram ale tam sa neviem dostat po ceny kedze este nemam zalozenu firmu.

Moj idealny plan pre zaciatok by bol postavit aspon 3 PC mesacne kedze mam pracu v IT, ale casom by som to chcel preklopit do podnikania na 100%. Odvodom do zdrav. a soc. som celkom pochopil, malo by to byt okolo 40% zo zisku, s tym by som bol zmiereny.

Cize otazka: odkial nakupovat komponenty aby som bol aspon 10% v zisku a ako funguju tie DPH? Nechcem ziskavat nikoho KNOW-HOW, iba zistit ci sa da takto od 0 zacat v tomto biznise (poradit s vyberom komponentov, poskladanie). Pociatocnu investiciu viem mat 5000eur, neviem ci by mi to zarucilo nejaku zlavu.

Dakujem velmi pekne.
Ryzen 5 5600 | ASRock B450 PRO4 | 4x8GB DDR4-2666 CL16 | MSI RX 6800 Gaming X Trio | ZALMAN ZM850-GVM 850W | Fractal Design Pop Air RGB
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2044
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Miso122 »

Pokiaľ chceš nakupovať bez DPH, musíš byť zaregistrovaný ako platca DPH.

Keď si platca DPH a predávaš tovar ďalej, musíš predávať s DPH a tú následne odviezť štátu.
ITX >>> ATX
Rozok
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:10
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Rozok »

Takto som tomu chapal aj ja, cize ked kupim PC za 1000e bez dph, predam za 1100e s dph a odvediem dan (916e mne, 183e statu) cize budem v strate 83e. Podme sa bavit o tom co spravit aby som to vedel nakupovat/predavat vyhodnejsie.
Ryzen 5 5600 | ASRock B450 PRO4 | 4x8GB DDR4-2666 CL16 | MSI RX 6800 Gaming X Trio | ZALMAN ZM850-GVM 850W | Fractal Design Pop Air RGB
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 408
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Dotyční čo to tam predáva môže pohode poznať niekde niekoho alebo pracovať osobne v jednej s väčších firiem čiže si to vie zohnať podstatne lacnejšie ako ty. V pohode sa vie dostať takto na cenu veľkých odberateľov tým pádom aj keby si to chcel robiť poctivo nikdy tie ceny mať nebudeš lebo nebudeš mať také odbery ako väčší hráči. Typci čo to tam predávajú vedia prečo sú na Bazoši a nemajú stránky lebo to robia mimo svoju prácu ako vedľajší príjem a vedia si to papierovo osefovat pre teba ako firmu taký zisk není nič moc aspoň podľa mňa, ako firma máš aj iné povinnosti ako len robiť PC a brat zisk, musíš niečo odviesť aj štatu atď.

K tomu aby si vedel nakupovať za lepšie ceny musíš mať aj veľké odbery u dodávateľa, príklad nakupujem tepelné čerpadlá za 10K mám obrat vo firme 100K ročne, kamarát ma obrat 1mega ročne a dokáže nakupovať za 7K takto funguje vždy a všade není obrat není lepšia cena.....čiže ku lepšej cene sa vieš dopracovať buď tak že niekoho niekde poznáš alebo robíš veľký obrat.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7889
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa LordKJ »

ked kupis pocitac za 1000 bez dph tak ho predas za 1200 s dph a 200 posles statu cize si na nule

na bazosi to je viac o tom, ze sa to s velmi velkou pravdepodobnostou nesklada z novych komponentov alebo robia sa rozne zmesky.
Používateľov profilový obrázok
16cmfan
VIP
VIP
Príspevky: 3600
Dátum registrácie: Ne 12. Júl, 2009, 09:31
Bydlisko: Bardejov

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa 16cmfan »

mam zaujem kupit synovcovi nieco take akurat alternativu k PS5 akurat ja som striktne proti konzolam. Monitor netreba maju staru Samsung TV ale je FullHD. Viete dat odkaz na Vasu stranku ?
Mobo Asus PRIME B450 Plus CPU Ryzen 7 5800X3D (Noctua NH-U12S + dual fan Noctua NF-A12) GPU MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X RAM G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-32GVK SSD Silicon Power P34A80 CASE Lancool 205 PSU Corsair RM550x case cooling: exhaust 2x Noctua F12, in-take 2x Lian Li 120mm

NB: Dell E7470 Skylake Core i5 + 16GB RAM + FHD IPS Foun: Oppo Reno 5Z
Main server: Asus PRIME A320M-K + Ryzen 5 2600 + GTX 1660Ti + 32GB Ram
NAS: QNAP TS-128 - 2TB Seagate Iron Wolf + MikroTik RB952
Peripherals: Dual monas setup 27" Samsung Odyssey G5 and AOC I2470Sw + Steelseries Apex 5 + Steelseries Rival 3 + QcK + Logitech G435
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6945
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa molnart »

ked zacnes takto predavat PC ako biznis, tak okrem DPH, uctovnictva apod. musis ist samozrejme aj podla zakona o ochrane spotrebitela, teda poskytovat zaruku, riesit reklamacie, na riesenie reklamacii drzat nejaky sklad apod. realne ked zaratas tvoje naklady, uctovnicku, nedajboze priestory, tak musis byt s marzou niekde min. na 30%, idealne 50%, lebo po prvej reklamacii zistis ze si prudko stratovy.

za beznych okolnosti, byt platcom DPH je nieco comu sa snazia podnikatelia vyhnut a snazia sa optimalizovat aby nemali obrat nad 50k, aby to tym padom nemuseli riesit. samozrejme potrebujes zabezpecit aj cash flow, lebo vo vacsine pripadov za tovar zaplatis s DPH a potom danovy urad ti DPH vrati, ale len pokial si mal DPH na vystupe nizsie ako na vstupe, co pri reseller biznise sa ti nemoze stat by design.

TLDR; je evidentne ze mas nulove znalosti z podnikania, radsej sa na to vykasli a ked chces stavat PC tak sa zamestnaj u nikeoho kto to robi. Lebo za chvilu by si zistil ze nemas cas skladat ale riesis overhead.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Rozok
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:10
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Rozok »

Dakujem za nazory:
@Festro1991
1. na bazosi je minimalne 5 ludi co tam maju pridanych 10+ zostav a pochybujem ze vsetci su zamestnanci nejakej velkej firmy, samozrejme sa mozem mylit
2. ten obrat chapem, ale ked zacinas si na 0, vies napisat nejakym obchodakom aky mas plan a ci ti vedia dat aspon nejaku smiesnu zlavu par %? na alze ked clovek zada ICO tak ma na 3 mesiace zadarmo GOLD program kde slubuju v uputavke zlavy 5-30% ale v realite ked som to skusal s kamaratovym ICO tak tie zlavy mali fakt na minimum produktoch a pohybovali sa medzi 1-8%

@16cmfan
- mrzi ma to ale web este nemam na 100% dokonceny, este nemam ani zalozenu zivnost kedze som teraz vo faze objavovania zakuti podnikania a ci sa mi vobec oplati zacat
- foto pripraveneho webu link

edit:
@molnart - alza poskytuje zaruku 2r uz aj pre podnikatelov, reklamaciu by som tiez riesil priamo cez nich, uctovnicka by bola lacna myslim na tych par pc co by som postavil, bolo by to vzdy iba nakup-predaj, priestory zatial neriesim, mam obrovsku pivnicu.
- keby sa nechcem tomu venovat fulltime, stacilo by mi postavit tak 3-4 PC za mesiac a zarobit nejakych 400-600e
TLDR; kazdy kto chce zacat ma na zaciatku nulove skusenosti
Naposledy upravil/-a Rozok v Po 21. Okt, 2024, 13:39, upravené celkom 2 krát.
Ryzen 5 5600 | ASRock B450 PRO4 | 4x8GB DDR4-2666 CL16 | MSI RX 6800 Gaming X Trio | ZALMAN ZM850-GVM 850W | Fractal Design Pop Air RGB
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7889
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa LordKJ »

GOLD program na alze je super ale zavisi co kupujes, pri komponentoch to az take terno samozrejme nie je

v sumare ti molnart dobre povedal, potrebujes tam mat vyssiu marzu za tvoju pridanu hodnotu a nie nutne priamo na komponentoch

> reklamaciu by som tiez riesil priamo cez nich
ano alza ti da 2r zaruky ale nemusia pri b2b vztahu dodrzovat 30 dni cize ak ti to budu reklamovat 31 dni tak ty aj tak uz 30. den musis zakaznikovi vratit peniaze / dat novy produkt
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa scream »

Kolko ocakavas zisk? Lebo 10e /edit:100e /na zostave za 1000e je utopia.

By som sa pozrel na to ako vyzera "zaruka" z bazosa. V lepsom pripade ti vystavi fakturu a je teda povinny poskytnut 2r zaruku na tovar co predava aj ked to zosmolil z pouzitych dielov.

Tento "biznis" sa dal robit 2 dekady dozadu. Ked sa zamestnas niekde za 10e na hodinu zarobis viac ako tymto skladanim zoatav ( umerne casu co stravis skladanim).

Ale uz ked inak nedas musis ist na velkoobchodne ceny ale tie su zas niekedy horsie jak tovar po zlave na alze + ta znici kazdy, co berie desiatky/stovky kusov.
Naposledy upravil/-a scream v Po 21. Okt, 2024, 20:39, upravené celkom 1 krát.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Rozok
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:10
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Rozok »

@LordKJ - pridana hodnota je individualny pristup, t.j. pomoc pri vybere komponentov, poriadny cable mngmnt., nastavenie kriviek fanov, mozno lahky pretakt
@scream - zisk by som chcel 10% na zostavu cize 100e z 1000e kompu
Ryzen 5 5600 | ASRock B450 PRO4 | 4x8GB DDR4-2666 CL16 | MSI RX 6800 Gaming X Trio | ZALMAN ZM850-GVM 850W | Fractal Design Pop Air RGB
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1310
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa geroswen »

DPH (dan z pridanej hodnoty) je dan a uz z principu neexistuje legalny sposob ako na nej zarobit.

Nepochybujem vsak, ze vela ludi nakupuje HW na firmu, ktora je platcom DPH. Takze stat mu DPH vrati. Nasledne to da vo firme do nakladov (tj. tvari sa, ze dany HW pouziva jeho firma), ale realne to preda na bazosi bez dokladu alebo s fake dokladom. V idealnom pripade na tom zarobi 20% DPH, 21% dan z prijmu a 9% dividendu. Je to danovy podvod a vedia z neho profitnovat iba firmy, ktore generuju zisk na niecom inom. Teda napriklad moze niekto ponukat programovanie, na ktore ma takmer nulove naklady a hore uvedenym sposobom si optimalizuje prijmy.

To, ze ti da niekto na bazosi 24 mesacnu zaruku nic neznamena. Aj keby ti dal ku tomu doklad, tak s.r.o. moze nechat velmi lahko zakapat a na slovensku je system postaveny tak, ze si moze x-krat do roka zalozit novu s.r.o. a slusne podnikat dalej. Stara firma akoze skrachuje a nikto mu nic nemoze. Pohladavky aj zaruka su v takom pripade nevymozitelne.

Nestudoval som tych predajcov na bazosi, ktorych spominas a nechcem ich z nicoho obvinovat, ale je dost mozne, ze nejakym sposobom obchadzaju system.

Par rokov dozadu som napriklad predaval nejake velmi malo pouzivane telefony a zobral ich odomna nejaky priekupnik, ktory ich nasledne predaval cez svoj eshop ako nove so zarukou.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12507
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa HellAngel »

vykasli sa na to. Toto je utopia. Ak to chces robit legal, tak ta caka kooopec problemov. Ja vidim hned 2. DPH (toto neobrabres chlape, musel by si mat za sebou ine hlavicky akovicky co by ta vedeli zoptimalizovat a biznis by bol legal) a zaruka. Tie zostavy z bazosa, neviem ako typci riesia zaruku. Ja sa cudujem, ze sa najdu ludia, co taketo zostavy kupia prave z bazosu. Je to v podstate vo vacsine bez zaruka, hoc to tam pisu.

Ak niekto z okolia chce PC, tak mu poradim, bud si zozenies komponenty a poskladam ti to, alebo ti to cele zoberiem napriklad z alzy (kde mas aj na komponenty zaruku), poskladam ti to a doniesiem to hotove, odskusane PC.

Problem nakupu HW, je ten, ze sa nedokazes dostat na tie ceny, co maju velkoodberatelia
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Fanthomass
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1339
Dátum registrácie: Po 18. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Fanthomass »

Ja len pridám "postreh", že mnohé skladačky z bazošu sú také, že chlapík pokúpi jednotlivé komponenty z rôznych iných inzerátov (z iných ponúk na bazoši), kým komponenty bežia v tej prvej časti záruky napr. z 36 mesiacov má to len pol roka a on potom garantuje v inzeráte záruku 24 mesiacov.

(prečo posledné dva roky rýchlo miznú tie fakt zaujímavé ponuky na CPU, GPU, dosky, či ramky? Majú hotovosť a skupujú)

Takto to funguje a ku jednotlivým komponentom ti dodá faktúry napríklad z alza, datacomp, tekra, ale bez problémov aj mall, tvojpc, či rightdeal, či iné "shitty" obchody..

A je im zväčša jedno, či kupované na firmu, alebo súkromne, doklad ti dajú a vybavenko..

Mall mal prekup už zo "zaniknutého" czc.cz a skúste cez mal riešiť reklamáciu IT aj ako súkromná osoba (ak nie ste pôvodný kupujúci) a nie to ešte firma. :furious2:

rightdeal ani nehovoriac..

Tým len chcem povedať, že tie záruky od nich sú zväčša také, že " :rolleyes: :facepalm: " keď potrebuješ reálne riešiť..

Ďalší aspekt, kúpia lacno z bazošu grafické karty s coilwhine, alebo defektné umierajúce 13/14 intel procáky, čo vedia predávajúci, prečo sa ich zbavujú.. použité dosky, vodníkov napr. tiež..

Tie skladačky často majú zaujímavé ceny, ale treba byť pri nich obozretný a preveriť si konkrétnu skladačku pomerne detailne pri kúpe.
CPU: Intel i7-13900K, CPU cooler: Corsair iCUE H150i Elite Capellix White, MB: ASUS ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI D4, RAM: G.SKILL 64 GB KIT DDR4 4000 CL18 RipjawsV, GPU: Gainward GeForce RTX 4090 Phantom 24GB, SSD: Samsung 980 PRO 1TB + Corsair MP510 960GB + Samsung EVO 960 250 GB + Apacer AS340 SSD 960 GB + HDD 2TB Seagate BarraCuda 256MB SATAIII 7200rpm, PSU: Corsair HX1200 Platinum, CASE: SilentiumPC Signum SG7V EVO TG ARGB, Klávesnica + Myš: YENKEE YKB 3400 PANZER + HyperX Pulsefire Surge RGB//// Monitor: 32" Odyssey OLED G8 (G80SD) //// NOTEBOOK: Lenovo Legion 7 (5800H + 32 GB RAM + 1TB + 2TB SSD + RTX 3070 8GB)
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1898
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Ivko »

Moja rada je vyser na to....
Ja som kedysi dávno "pomáhal" rôzne cez kamošov že to mal dotyčný za facku doslova že som z toho nemal takmer nič a ono sa to potom ešte otočilo keď sa niečo dogabalo, alebo si sami roztrtkali Windows a ja som mal akože v rámci záruky riešiť a behať...

Nikdy viac a ani za peniaze, lebo ľudia budú otravovať s každou pi<>vinou...

Návrat na "Debata o všetkom"