Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5778
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ja by som kvoli jednemu PC zivnost nezakladal.
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1904
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Ivko »

Ty si ideš stále svoje...
Stále neviem kde chceš brať tú bohatšiu klientelu???
Spadnú z neba, alebo ako k ním chceš prísť, respektíve prečo by si oni mali vybrať teba???
Stále ignoruješ fakt že ludia chcú maximum za čo najmenej a nie že ty si tu vymýšlaš extra služby ktoré im to celé predražujú.
S tým 5 ročným deckom som to myslel obrazne, ale dnes takých ako si ty je ako maku a neživia sa tým...

Máš / mal si doteraz aspon 10 nejakých zákazníkov, ktorým si staval PC? ????
Oslovil ťa niekedy niekto tu cez SS, či by si mu neporadil nejaké komponenty??? (mne sa to stalo už niekolko krát a slušne som odmietol)

Sám nemáš zostavu ktorá by niečím vyčnievala z radu, že by ťa niekto bral vážnejšie.
Ale ved skús a uvidíš ale hlavne si nezakladaj živnosť, tú jednu či dve zostavy predávaj len tak (len aby si aj neprerobil)...
Alebo napríklad sleduj bazoš ako sa predávajú zostavy iným...
Ja ti hovorím že žiadna sláva, pretože mnoho ludí si aj napriek lepšej cene radšej kúpi nové z Alzy, predáš vtedy ak je zaujímavá cena, presne ako som to urobil ja (na CPU -85€, na LCD -120€ voči Alze)
Inzerát na CPU nevisel ani 1hod, mal 9 pozretí ked som povedal že beriem a obratom poslal peniaze...

EDIT: tu napríklad ericc64 často predáva také drahšie komponenty a dilinko mu napísal do inzerátu že by od neho zobral drahý CPU, ale teraz ešte nemá peniaze že okolo Vianoc a nechával mu telefonne číslo.
Toto je tá klientela... Chce drahý CPU, ale teraz nan nemá a to by ma zaujímalo kde chce zobrať peniaze na zvyšok HW k takému CPU.
Ja si taký kúpiť mám začo a predsa si ho nekúpim, lebo by to bolo iba mrhanie peniazmi a CPU by bol úplne nevyužitý. Mne by s prstom v zadku stačilo 6 jadro s HT
Naposledy upravil/-a Ivko v Ut 22. Okt, 2024, 18:17, upravené celkom 1 krát.
Rozok
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1130
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:10
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Rozok »

Ano idem si svoje pretoze to chcem aspon vyskusat. Chcem vediet co budem musiet kvoli zivnosti zaplatit. Napr. ked mam zamestnanie tak vobec nemusim platit zdravotku, kedze to za mna zaplati zamestnavatel a soc. by som platil az nasledujuci rok ci?
Ryzen 5 5600 | ASRock B450 PRO4 | 4x8GB DDR4-2666 CL16 | MSI RX 6800 Gaming X Trio | ZALMAN ZM850-GVM 850W | Fractal Design Pop Air RGB
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2046
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Miso122 »

ITX >>> ATX
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1904
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Ivko »

Rozok napísal: Ut 22. Okt, 2024, 18:10 Ano idem si svoje pretoze to chcem aspon vyskusat. Chcem vediet co budem musiet kvoli zivnosti zaplatit. Napr. ked mam zamestnanie tak vobec nemusim platit zdravotku, kedze to za mna zaplati zamestnavatel a soc. by som platil az nasledujuci rok ci?
Ja som bol kedysi SZČO a pani ma presvedčila aby som nerušil živnosť a ja blbec vtedy neznalý som to nechal tak, však ako takú poistku že keby som chcel odísť z práce a vrátil sa robiť to čo som robil.
Bratu napriek tomu že som bol seriozne zamestnaný, tak za vyše roka napriek tomu že som ako SZČO nezarobil ani cent som doplácal socialnej poistovni 2000€. Po zrušení živnosti a po splatení dlhu zhruba po dalšom roku mi poslala socialna poistovna další list že mám doplatiť penále z omeškania toho splateného dlhu a nejaké dalšie poplatky dalších tuším 600€
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2046
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Miso122 »

To je ale tvoja vina
ITX >>> ATX
Rozok
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1130
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:10
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Rozok »

Socialnu poistovnu by som prvy rok nemal platit podla toho co som cital a taktiez sa neplati ak neprevysim zisk 8500e/rok. Tej zdravotke moc nerozumiem pretoze niekde pisu 14% zo zamestania a podnikania a inde zas ze neplatim lebo plati zamestnavatel za mna. Vie mi to niekto ozrejmit ako by to bolo prvy, druhy a treti rok napriklad?
Ryzen 5 5600 | ASRock B450 PRO4 | 4x8GB DDR4-2666 CL16 | MSI RX 6800 Gaming X Trio | ZALMAN ZM850-GVM 850W | Fractal Design Pop Air RGB
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1904
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Ivko »

Ano bola to vyslovene moja chyba, ale aby tu mladý vedel čo sa všetko môže stať ak si nedá pozor...
Lebo zatial počíta len kolko by mohol zarobiť, napriek tomu že nemá zatial žiadnych zákazníkov, teda zatial to nespomenul
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8706
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa shiro »

Rozok napísal: Ut 22. Okt, 2024, 18:10 Ano idem si svoje pretoze to chcem aspon vyskusat. Chcem vediet co budem musiet kvoli zivnosti zaplatit. Napr. ked mam zamestnanie tak vobec nemusim platit zdravotku, kedze to za mna zaplati zamestnavatel a soc. by som platil az nasledujuci rok ci?
Tak panko je odvazny. Ver tomu, ze pred tebou tu uz bolo XY podobnych vykukov. Sa kruto popalis, ale potom tu (a nikde inde) nerev, lebo o to viac ta zdrbeme za tvoju vlastnu hlupost. Zarabat na skladani PC...to bol optimizmus dakedy v 1998. A duplom skladat/servisovat PC rodine...nikdy sa zodpovedajuceho ocenenia nedockas.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Easa
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 831
Dátum registrácie: Po 25. Apr, 2011, 00:04
Bydlisko: LM

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Easa »

ACW Servis.

Nakoľko si ma tu už viackrát spomínal, tak to snáď nebude brané tak, že si tu robím reklamu. Skúsim sa postupne vyjadriť k viacerým veciam, ktoré tu padli.

1) Bazošoví predajcovia. Toto je špecifická kasta ľudí, ktorá na začiatku vznikla najmä kšeftovaním s prebytkom kariet po mining boomoch (a následnom kolapse GPU miningu) a ich osádzaní do zostáv. Nakúpia z iných inzerátov komponenty či nekompletné zostavy, zoskladajú, dajú k tomu nejaké fotky, popis, inzerát s XYZ topovaniami na sebe aby to bolo nonstop na prvých stránkach a podnikateľ je na svete. Žiadne IČO, žiadne odvody, žiadne povinnosti či záruky. Do ruky dostaneš faktúry na pôvodných kupujúcich, príp. nejakú kúpnopredajnú zmluvu. Väčšinou táto forma podnikania prebieha priamo z detskej izby. A samozrejme ruka v ruke 6 strán fejkových nafingovaných akožerecenzií od kupujúcich, je to až na smiech čo si tam popíšu niektorí jedinci. Samozrejme česť výnimkám, som si istý že sú predajcovia s riadnymi náležitosťami, ktorí Bazoš využívajú len na zverejnenie svojho aktuálneho portfólia, ale podľa mňa tam seriózna firma nemá čo hľadať. Rovnaký princíp na akom fungujú bazošoví kšeftári s dovezenými autami, rozpredávači autodielov či XYZ iných pod. podnikavcov.

Tam to ale reálne hneď vidíš, tie zostavy sú poskladané bez nejakého rozumu, mATX dosky v ATX skrinkách, 1000W zdroje z mining éry 2017 na zostavách s celkovým odberom 250W, RAM zapojené A1B1 a iné chuťovky.

2) Ako bolo povedané, marže sú tu fakt nízke. Na komponentoch reálne nezarobíš nič, každý sa tu predháňa kto predá o 2€ lacnejšie ako konkurencia. Kde vieš zarobiť, sú služby a servis. Na to potrebuješ know-how a meno. Know-how na to, aby si reálne vedel čo robíš a aké to má dlhodobé následky, meno na to, aby ti nechodila klientela ktorá chce zostavy za 800 EUR. Lebo tam fakt nemáš priestor.

3) Píšeš, že chceš ponúkať prémiovejšie PC a prémiové služby. No, realita je taká, že tie skutočné prémiové PC (tj. aktuálne berme od 4000€ vyššie) si buď (v tomto poradí):

- Cielová skupina zhotoví sama, pretože presne vie čo chce, rozumie sa tomu, sleduje trendy a teda tvoje služby nepotrebuje
- Cieľová skupina zakúpi a nechá zostaviť Alze, nakoľko chce hotový produkt ASAP a nerieši výhody individuálneho prístupu
- Cieľová skupina osloví firmu ktorá ponúka takéto služby, najmä, ak je tu požiadavka na individuálny prístup, exotické komponenty či vodné okruhy.

Tretiu skupinu môžeš osloviť ty. Ľudí z tretej skupiny je minimum, trh je na to malý a povedal by som rozchytaný. Komponentné vodné okruhy sú stále drahšie, málokto je ochotný to zaplatiť, robota s tým, riziká a garancie s tým späté sú značné. To len aby si mal predstavu. Skrátka samostatné skladanie PC nie je vecou, ktorou sa uživíš. Teda uživíš, ak nemáš žiadne náklady, bývaš s rodičmi a si veľmi nenáročný človek.

Toľko pohľad z praxe, nie z teórie.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12508
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa HellAngel »

nezakladaj si zivnost, ak nemas isty kseft a isty prijem. je to zbytocne. Zaloz si ju, ked ju budes potrebovat, aby si vedel vyuzit tie vyhody prvy rok. Na skladacach neurobis dieru do sveta a s custom vecami len tak lahko nezaujmes. To bude beh na dlhu trat. Sa popozeraj co tie IT servisi v okoli este robia za biznis. Vacsinou su pivhnuty v nejakej firme, montuju kamery, alarmy, servisuju fiskalne pokladne ... Nepoznam firmu, co zije iba cisto zo skladania zostav. To bol boom v 90rokoch. Ked s zacali u nas skladat PC do domacnosti ale takmer nikto nevedel, ako taky PC poskladat, nahodit don SW. Teraz je to uz banalita, ktoru zvladnu decka
NB: Asus ROG Strix G16
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1904
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Ivko »

Ano v tých rokoch to šlo, lebo nebola žiadna Alza, ale boli len malé či väčšie obchody s výpočtovou technikou, neboli na nete nikde cenníky s VO cenami, polka slovenska ani nemala internet doma a to nehovorím že sa v tej dobe v tom vela ludí netočilo
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 410
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Predaj PC na bazos alebo na vlastnom webe

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Určite si nezakladaj žiadnu živnosť blbosť, zober svoje peniaze kúp HW a skús to predať. Ak sa predá kúp ďalšie predaj, zisk si odloz do prasiatka.

Moja zostáva v popise ma stála 1.7K reálna hodnota na alze je cca 2.3K bez monitora, keď som to poskladal chcem som to predať za 2K na Bazoši. Reálne sa ozvali len sami trollovia čo chceli nakúpiť asi tak za 1.3 maximálna ponúka medzi tým boli decká čo chceli na splátky a podobne. Toto si myslím že vie reálne každého odohnať od biznisu. Mal som na Bazoši aj novu zostavu okolo 1K tam sa ozvali ešte väčší trollovia a takýto je dnes asi trh. Dieru s tým do sveta nespravia ani peňaženku ti to nezaplni.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF

Návrat na "Debata o všetkom"