Mikrotik - pre zaciatocnikov

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7205
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Moze, vobec to nie je samozrejmost ze wifi chodi dobre. Je tazke najst dobry stabilny mesh system(cez kabel) ktory ponuka rozumnu konfiguraciu a zaroven je dostupny v beznej maloobchodnej sieti za rozumne ceny. Ved aj tu v teme niekto kupoval mikrotik wifi do bytu a nakoniec tahal kabel cez izbu.

Proste gigabitove bezproblemove wifi v relativne budget cene je nieco co si zasluzi spomenut v teme.


Snad jedinu vyhradu mam ze omada controller ktory bezi na windows miniPC zerie 2GB(coraz drahsej) ramky. To sa mi zda neprimerane vela na to co to realne robi.
Používateľov profilový obrázok
Klaboor
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1007
Dátum registrácie: Po 26. Máj, 2008, 13:10
Bydlisko: Michaľany

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Klaboor »

Ak chces nieco co nastavis cez mobilnu appku a viac uz o tom nevies, tak Deco. Wifi7 3 kusy za 300e nie je o com.
MB: Gigabyte Aorus AX370 Gaming 5, CPU: AMD Ryzen 7 5800X@4,6GHz, RAM: 2x32GB G.SKILL RipJaws V 3200MHz, VGA: MSI GeForce RTX 3080 10GB, System SSD: Samsung 960 PRO 512GB, Data SSD: Samsung 870 QVO 1TB, PSU: EVGA Supernova G2 750W, Sound: MOTU M2 + Audio-Technika ATH-M50x + Sonarworks SoundID Reference, CPU Cooler: Noctua NH-U12A, Case: Streacom BC1, Keyboard: Keychron Q6 QMK Gateron G Pro Brown, Mouse: Razer Deathadder V2, Mic: Rode NT1-A, Camera: GoPro 4 Silver + Elgato Cam Link 4K, Main Disaply: Gigabyte M34WQ, Secondary Display: ASUS ProArt PA328CGV, Calibrated with: Spyder X Elite, Arm: Ergotron LX DUAL STACKING ARM
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7205
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Deco nie, nikdy. Mal som s nimi vela krat tu cest a vzdy to bolo velmi frustrujuce.

Nedaju sa tam nastavit zakladne veci. Neda sa oddelit 2.4ghz siet od 5ghz siete... Vobec sa neda nastavovat channel na ktorom vysielaju, neda sa tam nastavit aby to vyhodilo zariadenie pri extremne slabom signale...


Omada je oproti deco rade uplne ina liga co sa tyka slolahlivosti a moznosti.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 14446
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to vyzera ... very low cost.

ja som zvedavy, ci mikrotik vobec niekedy uvedie to posrate Wifi7 a v akej cene. Stovka za kus pri Deco sa mi vobec nezda ako zaujimava cena.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Bono83
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 213
Dátum registrácie: Ne 04. Sep, 2011, 08:12

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Bono83 »

Používateľov profilový obrázok
Pepeb007xx
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: St 16. Mar, 2011, 18:22
Bydlisko: NM

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa Pepeb007xx »

ale ale ale co to co to? zeby cas na zmenu? :)
takyto chrobak pre Vianocami, no diky! :D
PC MB Asus B550-F CPU AMD 5800X3D @4,4GHz CPU AIO FD Lumen S36 GPU Sapphire NITRO+ RX9070XT RAM Patriot 64GB DDR4 SSD Samsung 990 PRO 2 TB PSU Corsair RM850x Case FD North Chalk Monitor LG C5 42" OS Win 11PRO64SK Audio Edifier S880DBmk2 DAC Topping DX1 II GamePad Xbox wireless Phone  iPhone17PM Buds Noble Rex5 Dongle Noble Sceptre #lifetimespotifypremium NAS MB Asrock Z790 CPU Intel 14400 @2.5GHz CPU fan ARCTIC Freezer RAM Crucial 32GB DDR5 SSD cache WD 2x500GB HDD Toshiba 3x22TB PSU Corsair RM750x Case Jonsbo N5 UPS EATON 5E OS UNRAID #homeassistant #plex NETWORK Router Mikrotik hAP ac³ MESH 3×Asus RT-AX55 Surveillance Reolink RLN16-410 8TB UPS EATON ECO800 AV TV Philips 65OLED806 NVIDIA Shield PRO Samsung HW-Q950A 11.1.4 TV Philips 77OLED769 Google TV Chromecast Streamer 4K TCL TS8111
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 14446
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Dostupnost 15.02.2026


tak ako hovorim - inak rad by som zariadenie s externymi antenkami, to mam radsej nez integrovane pásiky namiesto anteny.

jo a samozrejme ako to bude chodit : ak to podla doterajsieho vzoru mikrotiku zase trosku doseru na tej radiovej casti (hlavne s priepustnostami), tak im do toho strčím venček.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7205
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Skusal som s mikrotikom prepojit 2 siete cez wireguard... Jedna bez verejnej IP(klient), druha s verejnou IP a asus routrom(server), tak aby internet bezal normalne napriamo, ale aby sa zariadenia zo sieti navzajom videli.(Takze TV z asus siete uvidi NASko z mikrotik siete atd...)

Poslal som do chatuGPT udaje servra(public key atd...) a v priebehu minuty to vygenerovalo promty ktore mam kopirovat do CLI, za 10minut to bolo cele nastavene s tym ze 5minut z toho trvalo stahovanie winboxu a zistovanie kde sa otvara CLI

bez AI by to zrejme trvalo 2dni a 200 otvorenych tabov v chrome
Obrázok
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 14446
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

.
.
.

no vidis, ako hrozne zlozity a hnusny je ten Mikrotik

.
.

MSS mozes kludne nastavit na 1420, ma mensi overhead ako pakety o velkosti 1260/1320 takze budes mat marginalne nepozorovatelne vacsi vykon

takymto sposobom sa robi wireguard vseobecne, takze ked si to okopirujes nabok a nabuduce len upravis IP adresy, budes to mat za 7 sekund pastnute do command lajnu plus 20 sekund na zmenu IP adries. Takze uz to nebude ani 5 minut.

sikovny, pochvala !
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7205
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Nemyslim ze je zlozity, ved defaultne funguje ako kazdy iny router. Zlozitejsie su az tie moznosti ktore bezne routre vobec neponukaju.

Jediny problem s nimi mam ze proste v beznej domacnosti kde sa meni max heslo do wifi(ani to nie je pravidlo) nema velmi uplatnenie a ze v praxi tam lepsie posluzi 70-100€ asus so silnejsim HW a wifi... Mozno hap ax3 by sa teoreticky dal povazovat za vhodny, ale to je tiez 140€ router s wifi rychlostami 60€ konkurencie.

Takze tak, mikrotik nie je hnusny. Len sa nehodi uplne vsade.
_____


Mal som 1420 a nejak to blblo, 70-80mbit/s filmy cez to sekali. Dal som 1320 a prestali sekat, pohram sa s tym este.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 14446
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mne funguje 1420 uplne vsade - ma to rezervu na vnorene/zapuzdrene VPN (na notebooku pustim vpn k jednemu zakaznikovi a vo virtualke pustim dalsiu vpn k inemu zakaznikovi) a podobne.

Ano, Mikrotik nie je vhodny vsade. Nic nie je vhodne vsade a tie Wifiny nie su zazrak - toto im nejde. AX3ka mi chodi len ~800Mbit samozrejme na 80MHz kanali.

tywogo ax3 tusim zdrazelo...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
zodiaq
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2290
Dátum registrácie: Po 17. Aug, 2009, 09:14
Bydlisko: Nové Zámky/Galanta

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa zodiaq »

Do existujucej siete som pripojil HAP AC2 ako AP.
Vsetky porty v bridge, nastavena wifi, staticka ip zariadenia, vypnuty dhcp server. Rovnake ssid aj heslo ako na starom AP.
Wifi ma toto AP nepripoji pokial na klientoch nedam zabuabudnut wifi siet a nepripojim ich znova s rovnakym heslom....

Co robim zle.

[Homelab] - in progress
Spoiler: ukázať
Lenovo M80Q
i5-10500T, 16GB 2666 MT/s
- WD SN5000S 1TB

AsRock Deskmini H470
i5-10505, Themalrigh AX47 Full Copper + Noctua A9x14-HS, 16GB 2666 MT/s
- Samsung PM961 256GB
- Samsung 870EVO 250GB #1
- Samsung 870EVO 250GB #2

Lenovo V520s
i5-7400, 2x8GB 2133 MT/s
- Intel SSD 660p 256GB


Synology DS817+
Celeron J3455, 16GB 1866MT/s, Noctua NF-B9 Redux 1600
- Toshiba MG07ACA14TE 14TB
- Samsung 860Pro 256GB

[Others]
Spoiler: ukázať
Sony PS5 Slim 1TB + Samsung 990Pro 2TB + TCL 65Q7C
Sony PS4 slim 870QVO 1TB + Samsung QE43QN90A
Poco X6 5G 256GB/12GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 14446
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

klienti maju zapamatanu MAC adresu stareho zariadenia, nemaju zapnuty alebo nastaveny roaming. Preto sa tvrdosijne dozaduju stareho vysielaca.

Pripadne by este mohlo byt, ze stare zariadenie malo zapnuty WPA2 sifrovaci protokol a novy mikrotik ma len WPA3 alebo nieco podobne ("neocakavany rozdiel v konfiguracii" pretoze wifi nie je len SSID a heslo. Mozes tam mat nastavenu rozlicnu krajinu, rozlicnu frekvenciu a hned to klienti odmietnu pretoze tusia nejaku zlu zmenu v pozadi (rogue AP, ktore chce vykmásať ich heslo).

Museli by sme vidiet detailnu konfiguraciu, aby sa to dalo rozlusknut.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
zodiaq
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2290
Dátum registrácie: Po 17. Aug, 2009, 09:14
Bydlisko: Nové Zámky/Galanta

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa zodiaq »

Cize to nieje chyba v configu ale safety trigger?
Idem nieco pozrieť o tom roamingu.
Nevadi tomu roamingu ze main router/ap je iny vyrobca? (O2 zyxel tusim) Staci nastavit v Mikrotiku?

(Je to realizacia z tejto témy) Hlavny router obsluhuje dom a HAP záhradný domček.
viewtopic.php?t=132617

// Ked tak premyslam ten novy zyxel moze mat WPA3 a HAP som nastavil WPA2

[Homelab] - in progress
Spoiler: ukázať
Lenovo M80Q
i5-10500T, 16GB 2666 MT/s
- WD SN5000S 1TB

AsRock Deskmini H470
i5-10505, Themalrigh AX47 Full Copper + Noctua A9x14-HS, 16GB 2666 MT/s
- Samsung PM961 256GB
- Samsung 870EVO 250GB #1
- Samsung 870EVO 250GB #2

Lenovo V520s
i5-7400, 2x8GB 2133 MT/s
- Intel SSD 660p 256GB


Synology DS817+
Celeron J3455, 16GB 1866MT/s, Noctua NF-B9 Redux 1600
- Toshiba MG07ACA14TE 14TB
- Samsung 860Pro 256GB

[Others]
Spoiler: ukázať
Sony PS5 Slim 1TB + Samsung 990Pro 2TB + TCL 65Q7C
Sony PS4 slim 870QVO 1TB + Samsung QE43QN90A
Poco X6 5G 256GB/12GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 14446
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Mikrotik - pre zaciatocnikov

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Nevadi tomu roamingu ze main router/ap je iny vyrobca? (O2 zyxel tusim) Staci nastavit v Mikrotiku?

o roamingu medzi zariadeniami sme sa zatial nebavili - riesili sme len to, ze klienti sa nepripoja na "uplne rovnaky" ssid/heslo.
Ja tvrdim, ze uplne rovnake nebude a ked si na jednom nastavil wpa2 a na druhom wpa3, okamzite mas aj pricinu.

Nie, medzi dvomi roznymi zariadeniami ti wireless roaming s obrovskou pravdepodobnostou hraniciacou s istotou nepojde - a teraz doplnim "v zmysle odovzdavania klientov medzi APckami na zaklade vyzvy z APcka samotneho". Je mozne, ze MUDRY klient vidi rovnake ssid/sifrovanie/heslo/vsetko a iniciativne sa sam prepne zo slabeho vysielaca na silny (povedzme ked ma signal -87dBm na slabom a -59dBm na silnom vysielaci). Tato funkcionalita ale nie je roaming podla standardov 802.11k /v /r - je to vyhradne na rozhodnuti klienta, individualnom, neprepojenom, neintegrovanom atd.
Z desiatich klientov ti taketo rozhodnutia moze spravit jeden, dvaja, ale nie vsetci pretoze infrastruktura samotna tomu nebude napomahat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Siete"