Generator - ovlada tu niekto dokonale fyziku?

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Generator - ovlada tu niekto dokonale fyziku?

Príspevok od používateľa Scorp »

O generatoroch viem, ze sa tocia...viac nie
Kebyze zabezpecim, aby mal pevne otacky 500-1000rpm.. aky velky by musel byt aby vyrobil dost elektriny pre jedno priemerne pc? :)
Alebo aj takto by mohlo byt... kolko elektriny by bol schopny vyrobit clovek na rotopede za hodinu?
Napadla ma jedna strasne uzasna vec, ale najprv si musim nastudovat par veci o fyzike a ludskych pravach
Naposledy upravil/-a Scorp v Ne 17. Jún, 2007, 00:36, upravené celkom 1 krát.
Me like Pentium
Používateľov profilový obrázok
CrakeN
Ban
Ban
Príspevky: 995
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: MALACKY (16)

Re: Generator - naklady na vyrobu elektriny...

Príspevok od používateľa CrakeN »

Scorp napísal:Napadla ma jedna strasne uzasna vec, ale najprv si musim nastudovat par veci o fyzike a ludskych pravach
Chces si nebodaj najat otroka ? :lol: V kazdom pripade zaujimava myslienka, ale pochybujem, ze to bude take jednoduche.
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Príspevok od používateľa Scorp »

Takto... ako priklad...
12cm fan pri 1500rpm zozere x wattov
ak ho na 1500rpm nejak roztocim ja... vyrobi tych x wattov, alebo tam budu straty?
na skole nas neucili a google sa tiez nechyta :(
Me like Pentium
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3686
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Príspevok od používateľa fobos »

Straty mas vzdy, vykon sa nikdy nerovna prikonu. Rozdiel medzi nima su straty (tepelne pri treni a pod.).

- k tomu generatoru na PC asi tolko, ze to nezrealizujes :) (aspon nie lacno). Velkost by ani nebola problemom (asi take cosi ako alternator z auta) ale problem je v tom ze napatie na nom kolisa, musel by si mat konstantne otacky a naviac by si musel mat viac vinuti v nom (jednotlive vetvy zdroja) a cele by to muselo byt riadne stabilizovane a neviem co vsetko este.
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
Používateľov profilový obrázok
Matl0_w1C
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 630
Dátum registrácie: Po 23. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa Matl0_w1C »

Scorp napísal:Takto... ako priklad...
12cm fan pri 1500rpm zozere x wattov
ak ho na 1500rpm nejak roztocim ja... vyrobi tych x wattov, alebo tam budu straty?
na skole nas neucili a google sa tiez nechyta :(
straty tam budu, ak nie, vyrobil si perpetum mobile, ci kurwa ako sa tomu nadava.. :lol:
Brm brm wrrrrrrrrrrr.. gotcha!..
Používateľov profilový obrázok
midlet
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 562
Dátum registrácie: Pi 12. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Pezinok

Príspevok od používateľa midlet »

Scorp napísal:Takto... ako priklad...
12cm fan pri 1500rpm zozere x wattov
ak ho na 1500rpm nejak roztocim ja... vyrobi tych x wattov, alebo tam budu straty?
na skole nas neucili a google sa tiez nechyta :(
Podla mna tych istych x wattov vyrobi, avsak bude to menej ako vlozis energie do toho roztocenia na 1500 rpm. Sak hod sem tvoj plan Harrington :D
MacBook Air 11.6" 128GB SSD | Apple iPad 3rd-gen 32GB WiFi black | 2x Apple TV | Time Capsule 1TB
Mac Mini i5 2,3GHz | 8GB DDR3 | Crucial M4 128GB | Apple Magic Mouse
Apple Wireless Keyboard | LG D2342 3D | Synology DiskStation DS211j 4TB
XBOX 360 + GH:WT World Tour Bundle...whoaaaa :-)
jaffar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2011
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa jaffar »

midlet napísal:Sak hod sem tvoj plan Harrington :D
Radsej nie, pretoze v tom plane je na 90% buD cig*n alebo Ma*ar na tom rotopede :lol:
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Príspevok od používateľa Scorp »

jaffar napísal:
midlet napísal:Sak hod sem tvoj plan Harrington :D
Radsej nie, pretoze v tom plane je na 90% buD cig*n alebo Ma*ar na tom rotopede :lol:
99%, africke deti maju na rotoped slabe nohy...
Me like Pentium
Používateľov profilový obrázok
midlet
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 562
Dátum registrácie: Pi 12. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Pezinok

Príspevok od používateľa midlet »

Skus "poziadat" Mikyho Dzurindu, on je na take veci odbornik.

BTW: Chapem to spravne? Ak nezozenies nikoho na rotoped, pripadne ti ten dotycny tvor uhynie, tak budes mat rotoped namiesto stolicky pred compom a pri drteni budes slapat? A budes sa vytesovat ze takmer zadarmo davas headshoty?
MacBook Air 11.6" 128GB SSD | Apple iPad 3rd-gen 32GB WiFi black | 2x Apple TV | Time Capsule 1TB
Mac Mini i5 2,3GHz | 8GB DDR3 | Crucial M4 128GB | Apple Magic Mouse
Apple Wireless Keyboard | LG D2342 3D | Synology DiskStation DS211j 4TB
XBOX 360 + GH:WT World Tour Bundle...whoaaaa :-)
Používateľov profilový obrázok
Metiu
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1008
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Prešov (17)

Príspevok od používateľa Metiu »

ale napad je to zaujimavy .. ved preco nepremenit kyneticku energiu hned na elektricku ? Aspon nebude tocit len tak zo srandy .. bude sa tesit rovno 2x
1. ze poraadne zpuchne
2. ze bude moct 2x tak dlho kysnut pred kompom
:D
NB : Fujitsu-Siemens D9500 C2D T5250 3GB 120GB X3100 15.4" @ Xubuntu
Other :
LG KU990 Viewty , Sandisk SANSA CLIP@Porta pro
Sien † slavy : 462 - Duron 800@1100@2v (spitfire) ; Athlon 1200@1864@2.3v (thunderbird) ; #1 Abit NF-7 rev. 2.0 CPU Vmod ~2.4v
Now : 462 - Duron 750@967@2.25v (spitfire) ; Duron 950@1457@2.33v (spitfire) ; Duron 1100@1470@2.21v (morgan) ; A1333 (thunderbird) ; A XP 1500+ 1333@1488@1.8v (palomino) ; EPOX 8K3A CPU Vmod ~2.33v ; #2 Abit NF7 rev.2.0 Vmod ~2.4v
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Príspevok od používateľa Scorp »

Vobec nie...
Ako vyrobis elektrinu, aby bol dopad na prostredie nula nula nula, na nizine, kde je kazdy hektar vzacny a voda tecie pomaly? Voda nie, vietor nie, slnko uz vobec nie... teda mohli by sme oblozit panelaky slnecnymi panelmi :)
Moze sa to pohanat este zvieratami, alebo ludmi... nezamestnanych ludi sa v nasej krajine najde dost, mohlo by to byt ako verejnoprospesne prace..kruto zaplatene samozrejme ryzou...
Kebyze sa jedno velke koleso toci a pohana dalsie krpate kolesa, tak aby tie pohanali generatory...Ked by na tom velkom kolese boli zubky riadne husto, stacila by minimalna uhlova rychlost a to sa proste hybat musi ked to bude tlacit kopec ludi...
Len neviem, kolko elektriny by sa tak dalo vyrobit, keby to tlacilo napr 20 ludi... :) A ani netusim, ako to vyratat :)

Pri 20ludoch a ich plate 25Sk/hod by to muselo davat elektrinu za 500Sk aspon... tj pri dnesnych cenach cca 125KW? Kolko vyrobi jeden veterny tento? :)
//300-1000KW by to malo byt...teda je celkom realne aby 20ludi roztocilo jednu turbinu, a uz by z toho sli dokonca aj $... ci je to moc jednoduche? :) //

Teda, ludia by dostali pracu, vyrabali by elektrinu, EU by do toho veselo vrazala peniaze, peniaze by platili aj obezni ludia, aby si tam mohli prist ucinne spalit tuky a rozhybat cele telo a ja by som mal 4x8800GTX pod nohami a vymyslal dalsie kraviny :sorry:
Me like Pentium
fobos
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3686
Dátum registrácie: Št 22. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice

Príspevok od používateľa fobos »

:o :lol: no comment Scorp. Mal by si si dat patentovat tu tvoju "elektraren na 20 ludi" :crazy:
Xbox Series X...
Samsung S24 ...
Intel Core 8600K ...
Používateľov profilový obrázok
Marek
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 740
Dátum registrácie: So 16. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Chorvátsky Grob

Príspevok od používateľa Marek »

Ty mas teda napady. Takym rotopedom by si podla mna nedokazal vyrobit elektrinu na chod moderneho PC, mozno este tak nejakeho notebooku hej. Co je ale realnejsie, je pouzitie tej veternej alebo vodnej energie. Ved niektori ludia hlavne na dedinach (je ich samozrejme strasne malo) maju svoju vlastnu elektraren, ci uz vodnu alebo veternu, s ktorou si vystacia na chod domacnosti a ked nestaci tato energia tak zvysok sa taha z normal siete. Ale zas otazne je, za kolko rokov by sa ti vratili investicie vrazene do vybudovania takej elektrarne.

Naozaj si neviem predstavit slapat aj niekolko hodin aby som mohol mat zapnuty komp. Jazdim na biku ale niekolko hodin bez prestavky to proste nejde.
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Príspevok od používateľa Scorp »

Kua mne gymplacka fyzika nestaci aby som vedel ratat akou silou posobia lopatky na rotor.. a etse ked su tam ozubene kolesa...moc na mna
Nejaky genius na fyziku? potrebujem par prkotin

/
P = 0.5 x rho x A x V3
kolko W davaju lopatky...
where:
P = power in watts (746 watts = 1 hp) (1,000 watts = 1 kilowatt)
rho = air density (about 1.225 kg/m3 at sea level, less higher up)
A = rotor swept area, exposed to the wind (m2)
V = wind speed in meters/sec (20 mph = 9 m/s) (mph/2.24 = m/s)
pri 1000KW generatore to je
priemer 52m
A=2124m2
rychlost si dajme napr 10m/s
pri rho dam 1, nech sa lahsie pocita

P= 0.5x2124x1000= cca 2000*500, teda milion wattov
tak som sa nepomylil cca... ucinnost niekde + - a vychadza to... teraz... boli by ludia schopni vyvinut taku silu, ked by tocili jednym kolesom s polomerom 100m napr ? By moment sily bol 100* ?? kolko N potlaci jeden clovek?
Me like Pentium
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Príspevok od používateľa jergus »

O jednom zrealizovanom "generatore" som cital. Jednemu vysluzilemu fyzikovi prechadzalo cez pozemok vysokonapatove elektricke vedenie. Postavil pod vedenie malu budu, akoze kolnica hej bumtralala a do kolnicky dal medenu cievku s veeela zavitmi. Pripojil stabilizator a cuduj sa svete mal doma zadarmo elektrinu. Dokonca ho nemohli ani zazalovat ze ju kradne :lol:

Hm no a v panelaku ako by sa dala "vyrobit" elektrina? No co ja viem, ak byvas na dakom nizsom poschodi, do stupacky s odpadom si namontuj turbinku a ked niekto splachne alebo vypusti vanu, tak ti aj dakych par voltikov vyrobi :nerd:
A ked chces byt silou mocou ekologicky tak potom solarne clanky, veterna elektraren, vodna elektraren alebo ak sedis na dakom teplom prameni tak termalna elektraren. Popripade tepelne cerpadlo, ale s nim sa da akurat kurit, nie robit elektrinu...
A este ma nieco napadlo. Zozen si tu rosolovitu zaburinu, taka dako organicka hmota to je, a ked to hodis na vodu, tak to vyraba vodik a s vodikom si uz mozes robit co chces. Aj zrovnat cinu...
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil

Návrat na "Debata o všetkom"