Zalozenie a prevadzkovanie spol. s r.o.

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
CrakeN
Ban
Ban
Príspevky: 995
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: MALACKY (16)

Zalozenie a prevadzkovanie spol. s r.o.

Príspevok od používateľa CrakeN »

Hi all,

mozno nie som na uplne spravnom portale, ale asi mi budete viaceri vediet poradit (dedukujem podla toho, ze viac ludi tu ma vlastnu firmu).

Potrebujem jednoduchu vec: co vsetko je potrebne na zalozenie novej spol. s r.o. (premietnut do financii, casu a nejakych papierovaciek) a co obnasa prevadzka tohto druhu firmy (opat by som poprosil ozrejmit trosku odvody, platby v pripade, ze firma ma zamestnancov/brigadnikov alebo nema - vsetko robi konatel), popripade nejake vyhody/nevyhody oproti zivnosti. Snazil som sa totiz co to vycitat, ale nie je nad realne skusenosti niekoho, kto nieco podobne ma. Ak zlyhaju vsetky moznosti, tak pojdem za pravnikom, co uz.

Ak by to bolo na dlhsiu debatu, nevahajte ma kontaktovat cez ICQ. Budem len rad.

D. vopred za vsetky rady. :wink:
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Príspevok od používateľa jararak »

Nho nesom ani podnikatel ani ekonom ale kedze je to spol. s rucenym obemdzenim potrebujes na pociatok polozit vklad (zabezpeku) v hodnote 200 tisic slovenskych korun (tusim treba polozit na drevo naraz).

myslim ze v inom sa to zhoduje so zivnostou, ale mozes tocit s vecsimi peniazmi, co ti v pripade zivnosti niektore spolocnosti nedovolia od ktorych beries na fakturu veci.

nevyhoda? odkial zobrat tych 200t
vyhoda? zober zakazku na 20 milionov, zober proviziu 300t, firmu daj do krachu alebo ju skus este za nejake drobne odpredat a si 100t v pluse a kazdy ti moze vyskocit na hrb. vid slovenska ekonomika.
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.
Používateľov profilový obrázok
Duroniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Št 15. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Banská Bystrica èas

Príspevok od používateľa Duroniak »

Ja este len dodam ze potrebujes minimalne jedneho partnera
a namiesto penazi mozes rucit trebars aj domom alebo niecim takym. potom sa mi zda ze potrebujes mat 18 rokov atd. najlahsie je ist za pravnikom on ti to vstko vybavi a staci mu zaplatit pekny balik bubacikov. (Toto som si zapamatal z hodiny manazerstva ale vtedy som aj trochu spal cize treba brat z rezervou) :P
MB: MSI K8N NEO4; CPU: Athlon64 3000+Winchester ; HDD: Maxtor 80GB; GRAFA: ATI Radeon X600(Pci-e) 256MB; RAM: 512MB (Canion); DVD ROM: LG 4167 b bulk; +Fáááááááájna BEDNA
Používateľov profilový obrázok
kami_sama
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 362
Dátum registrácie: Po 05. Sep, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa kami_sama »

Kapitalove obchodne spocnosti

Spolocnost s rucenim ombedzenym

Spolocnost s rucenim obmedzenym je spolocnostou, ktorej zakladne imanie tvoria vopred urcene vklady spolocnikov. Spolocnost s rucenim obmedzenym moze zalozit jedna osoba, najviac 50 spolocnikov.

Spolocnost zodpoveda za zavazky celym imanim. Spolocnik ruci za zavazky spolocnosti do vysky svojho vkladu zapisaneho v obchodnom registri.

Obchodne meno spolocnosti musi obsahovat oznacenie "s.r.o." alebo "spol. s r.o.".

Hodnota zakladneho imania spolocnosti musi byt minimalne 200 000 Sk. Hodnota splatenych aspon 100 000,- Sk penazneho vkladu. Ak je zakladatel jedna osoba, musi byt splatene cele zakladne imanie.

Postup pri zakladani s.r.o.:

- Prvy krok - uzatvorenie spolocenskej zmluvy

Spolocnici, ktori sa rozhodli zalozit s.r.o. musia uzatvorit "spolocensku zmluvu". Nalezitosti spolocenskej zmluvy su uvedene v obchodnom zakonniku. Ak je zakladatel jedna osoba, tak vypracuje zakladatelsku listinu. Spolocensku zmluvu podpisuju spolocnici pred notarom. Navrh na zapis do obchodneho registra podavaju konatelia.

Spolocenska zmluva musi obsahovat

- obchodne meno a sidlo spolocnosti
- urcenie spolocnikov, ich mena a bydliska
- predmet podnikania (cinnosti)
- vysku zakladneho imania a vkladov spolocnikov
- mena a bydliska prvych konatelov spolosnosti a sposob, akym konaju v mene spolocnosti
- mena a bydliska clenov prvej dozornej rady
- moze urcit, ze spolocnost vyda stanovy, ktore upravia vnutornu organizaciu a spresnia vyssie uvedene body

...

- Druhy krok - ziadost o vydanie zivnostenskeho listu

Konatel poziada o vydanie zivnostenskeho listu na predmet cinnosti spolocnosti.

- Treti krok - splatenie zakladneho imania

Povereny spravca vkladu otvori ucet, na ktory sa splati potrebna ciastka zakladneho imania. Prehlasenie o splateni s potvdenim z banky sa priklada k ziadosti o zapis do obchodneho registra.

- stvrty krok - navrh na zapisu do obchodneho registra

Navrh podpisuju vsetci konatelia pred notarom.

- Piaty krok - prihlasovacia povinnost

Po zapise spolocnosti do obchodneho registra je potrebne rozbehnut beznu cinnost spolocnosti. Spolocnost musi viest podvojne uctovnictvo a prihlasit sa na Danovy urad k zaevidovaniu pre platenie dani, Dalej na Socialnu poistovnu, Zdravotnu poistovnu a urad prace zaevidovat zamestnancov spolocnosti. V banke otvorit bezny ucet.

Medzi organy spolocnosti s rucenim obmedzenym patri:

- Valne zhromazdenie spolocnikov - najvyssi organ:

- schvaluje rocnu uctovnu uzavierku a rozdelenie zisku
- schvaluje stanovy a ich zmeny
- rozhoduje o zmene spolocenskej zmluvy
- rozhoduje o zmene zakladneho imania
- o konatelovi a zlozeni dozornej rady
- o vyluceni clena a zruseni spolocnosti

Konatelia - statutarny organ:

- konatel (jeden alebo viac) je opravneny konat v mene spolocnosti
- obmedzit prava konatelov ma valne zhromazdenie

Dozorona rada - kontrolny organ:

- zriaDuje sa ak tak urcuje spolocenska zmluva
- ma minimalne 3 clenov volenych valnym zhromazdenim
- dohliada na cinnost konatelov
- preveruje rocnu uzavierku, obchodne a uctovne knihy
- podava spravy valnemu zhromazdeniu

Obchodny podiel spolocnika predstavuje prava a povinnosti spolocnika a jemu zodpovedajucu ucast na spolocnosti. Jeho vyska sa urcuje podla pomeru vkladu spolocnika k zakladnemu imaniu spolocnosti, ak spolocenska zmluva neurcuje inak.

Spolocnici maju narok na podiel zo zisku podla pomerov ich vkladov, ak spolocenska zmluva neurcuje inak.
Spolocnost s rucenim ombedzenym si vytvara rezervny fond vo vyske 5% zo zakladneho imanie spolocnosti.

PAPULA,J. - PAPULOVa,Z.: Zaklady podnikania a manazmentu. Bratislava, Kartprint 2004


dalej sa mi nechce pisat...

prvy rocnik FIIT to isti... = :D (kniha ze vraj "specialne" pre FIIT).

btw: zivnost je dobra vecicka, lenze tam rucis vsetkym svojim majetkom. aj ked tam nepotrebujes skoro ziadne zakladne imanie (ked neratame kolky a vypis z registra trestov ). avsak mozes presne tak, aki pri s.r.o. zamestnancov aj brigadnikov...
Používateľov profilový obrázok
sm_oOx^
VIP
VIP
Príspevky: 3368
Dátum registrácie: Ut 24. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: nitra

Príspevok od používateľa sm_oOx^ »

http://www.porada.sk/

tu, najdes vsetko... aj ti poradia kompetentni ludia.

Návrat na "Debata o všetkom"