DX9 vs DX10

Všetko o grafických kartách, ich problémy, ovládače ...
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8603
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Príspevok od používateľa shiro »

Rozdiel medzi DX9 a DX10 -

je predovsetkym "pod kapotou" - zmena kodu, programovania, nove veci atd. Podla MS to malo zvysit vykon atd., ale bol to asi len marketingovy zvast, inak by DX10 nemal oproti deviatke taky prepad fps. Vizualne ju skoro nevidno, clovek musi vediet co hlada, a aj na obrazkoch to chvilu trva nez si vsimne. Z tohoto dovodu sa da povedat, ze DX9 sa od DX10 nelisi, nakolko cely cas kvakali jake to ma efekty atd. Ale ludia sa nedivaju do zdrojakov, ale na to jak ta hra vyzera, tudiz akakolvek debata o rozdieloch v grafike DX9 vs DX10 je blbost, pretoze rozdiely su tak male, ze su tazko postrehnutelne.


Vista je omyl -

Tuto a podobne hluposti hovoria najcastejsie lamy, tkore si chcu pred zvyskom triedy (ano su to 12+ pubertalne vyrastky co si o sebe myslia ze su hackeri jak svina, ale pritom vedia len zapnut PC a pokec) honit pero ze maju doma vistu na svojom celeri 2GHZ a 512 RAM. Potom pindaju ze je pomala, seka sa, zere im moc RAMky. Ked na daco kliknu tak to chvilu robi (kvoli pomalemu PC) a oni si myslia ze to asi zmrzlo. Tak zacnu klikat jak besni a potom jasne ze system zblbne...takze takto asi vznikaju vsetky povery o viste.

Staci si spomenut - co bol za krik ked na vtedajsi priemerny PC prislo XPcko? Rovnaky jak teraz s vistou.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Lycan
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 500
Dátum registrácie: Ut 27. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: (okr. Nitra)

Príspevok od používateľa Lycan »

r1z1ko napísal:for Lycan: tak mi ukaz nejaky seriozny test kde porovnavaju v hre DX10 a 9 a su tam vidiet rozdieli ktore si pri normalnom hrani vsimnes...
Mam doma 8800GT, C2D na 3Ghz a na viste som sa mohol rozlucit s rozlisenim vyssim ako 1280x1024...a uz aj na tomto roz. to bolo pod 30fps..
tu je link a ja tam vidim rozdiely http://www.crysis.sk/directx_10.php a tusim ze som tam nepisal GT ...
to technoboy
: http://www.neoseeker.com/Articles/Hardw ... 0x2/8.html
650W, i5 3,6 Ghz, GTX 760
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Príspevok od používateľa beardie »

XFX GTS, ze?
XFX je vyrobca :lol:
Naposledy upravil/-a beardie v Ne 17. Feb, 2008, 12:01, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
crux2005
VIP
VIP
Príspevky: 10030
Dátum registrácie: So 18. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nové Zámky

Príspevok od používateľa crux2005 »

samozrejme, ze medzi D3D 10 a D3D 9 rozdliely su:

pokial by si v D3D 10 móde mal zapnute uplne identicke detaily, nastavenia atD, tak by by bol vykon v D3D 10 vyssi ako v D3D 9

to je fakt a dokaz je napr. tu:
PCGH napísal:"Erfreulich ist jedoch, dass der D3D10-Modus mit den Detail-Einstellungen des D3D9-Pfads etwa zehn Prozent schneller lauft."
rozdiel 10%

Link

kde je teda problem ? problem je v tom, ze vacsina hier je "len" D3D 9 a aj jadro ma D3D 9 a Patchom alebo dodatocne - niekedy na konci vyvoja sa dodalo D3D 10. popripade D3D 10.1.

okrem toho tu mame Dalsi problem, problem, ze obycajny user nevidi zmeny keD vyvojari pridaju par malych detailov, efektov, alebo si povie, "to nemoze potrebovat tolko vykonu". Fakt je ale, ze obyceni useri nevidia do enginu a ani len to, co kolko vykonu moze stat. Sme v takej dobe, ze vysoko rozlisene textury @ 1600x1200 nestacia, chceme viac, vsade v hre su shadery, atD.

Dnes sa neda dosiahnut "lepsia grafika" len tak, ze pridame 1,2 shadery, par vyssie rozlisenych textur. V minulosti to bolo ovela jednoduchsie, stacilo pridat par objektov, nalepit vyssie rozlisenu texturu a bolo. Preto aby bolo aspon ako tak vidiet rozdiely vyuzivaju vyvojari na rozlisenie techniky ako HDR-R - ktore naozaj vidiet :D , POM a pod.

Vysledok je, ze do D3D 10 renderpathu pridame trochu viac detailov, efektov atD, ktore sice potrebuju menej vykonu ako v D3D 9 ale dosiahnut stav, ze by sme v D3D 10 s viac detailami, efektami, zlozitejsimi vypoctami mali viac fps ako D3D 9 je momentalne nemozne.

S D3D 10 renderpathom sa da rapidne znizit pocet drawcalls - nizsia zataz CPU, staci sa pozriet na hry ako STALKER alebo COJ a ich drawcall v D3D 9. Texture Arrays, GS - geometry shadery, integer op v shaderoch, stream out atD atD D3D 10.1 pridava napr. povinnost ponuknut 4xMSAA - 4 sample je minimum. V D3D 9 nikto neprikazuje, aby niekto ponukal AA v hocijakej podobe. Okrem toho ide Dalej. Zavadza urcite "databazu" saple pozicii v pripade AA a umoznuje vacsiu kontrolu vyvojarov nad AA - zrealizovatelne by bol napr. shaderAA - teda cielene SSAA na vysoko frekvencne shadery, shimmering shadery ...
A koniec koncom AA v UT3 - teda MSAA + defered shadowing.

Dalo by sa o tom pisat, otazne je koho to zaujima a koho nie :)
s pozdravom, crux.
Používateľov profilový obrázok
r1z1ko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1429
Dátum registrácie: St 06. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa r1z1ko »

for Lycan: link co si postol ukazuje na rozdieli v detailoch na High(XP) a Very High(Vista) takze rozdiel tam je aleja som mal na mysli porovnanie Very High na DX10 a 9...a to pri hryni nerozoznas, a ako povedal shiro, rozdieli uvidis len ak sa pozries na rovnaku sceneru z DX9 a 10 a musis vediet co hladat...

Uzavrel by som to tak, ze hry pod DX10 maju este co robit aby prekonali uz vystaveny vykon DX9.
CPU: Intel E8200 @3.2Ghz/1.1V - Freezer 7Pro «|» MB: ASUS P5K SE «|» VGA: GB 4850 «|» HDD: M4 64GB, SAMSUNG F1 1TB «|» RAM: OCZ 2x1GB 800Mhz Special Ops Edition+ 2x1GB red A-DATA «|» Mechanika: 1, NEC DVD-RW ND-3540A 2, SAMSUNG DVD-RW SH-S203P «|» Mouse: Logitech MX518 «|» Monitor: Benq G2222HDL «|» Headphone: Sennheiser eH 250
Používateľov profilový obrázok
Lycan
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 500
Dátum registrácie: Ut 27. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: (okr. Nitra)

Príspevok od používateľa Lycan »

shiro napísal: svojom celeri 2GHZ a 512 RAM. Potom pindaju ze je pomala, seka sa, zere im moc RAMky.

dufam ze si nemyslis ze mam na tom mojom celeri 26x100 ,512 ram ,A9250 Vistu ?...... mam XP a vistu by som si na takito pc ani nikdy nedal :E
650W, i5 3,6 Ghz, GTX 760
Používateľov profilový obrázok
Ivkopivko12tka
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 243
Dátum registrácie: Pi 31. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava/Záhorie - Gbely

Príspevok od používateľa Ivkopivko12tka »

Lycan to nebolo konkretne o tebe :lol:
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8603
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Príspevok od používateľa shiro »

Lycan napísal:
shiro napísal: svojom celeri 2GHZ a 512 RAM. Potom pindaju ze je pomala, seka sa, zere im moc RAMky.

dufam ze si nemyslis ze mam na tom mojom celeri 26x100 ,512 ram ,A9250 Vistu ?...... mam XP a vistu by som si na takito pc ani nikdy nedal :E
Lol, ale som sa trafil...myslel som obecne tu skupinu ludi, nie teba, sorry :)
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
rager
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 13. Sep, 2004, 14:00

?dx10?

Príspevok od používateľa rager »

no neviem, neviem... vidim ze sa tu nazory lisia, u nas sa iba malokedy najde nejaky cvok ktory si necha nainstalovat pc s vistou... spravil som si upgrade pc, aby som si mohol zahrat hry s DX10... tak som nakopopl vistu a sklamanie bolo viac ako obrovske... :crazy: tie rozdiely vobec nie su take velke ako boli prezentovane na roznych serveroch vsakovatymi obrazkami, skusil som Crysisa, Bioshock, Dirt a Call of Juarez pre dx10. az na ten dirt to bolo takmer rovnake, malinko krajsie textury ktore si v tej rychlost a zapale hry aj tak len malokto vsimne... pri dirte sa mi to zdalo viac poznat najma na efektoch, boli krajsie... v kazdom pripade, peniaze ktore som vrazil do kompa pri prerabke boli pekne zbytocne vyhodene... :nerd:
Používateľov profilový obrázok
mattoxx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 654
Dátum registrácie: Po 18. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Sabinov

Príspevok od používateľa mattoxx »

No neviem ale ako som si vsimol tak na vistu pindaju vacsinou ty co ju nemali a zrejme ani mat nebudu.Ja si myslim ze vistu si clovek nedava len kvoli hrom,ak ano tak je to riadna lama.Nazory ktore koluju o viste su nepravdive napr.ze idu na nej hry horsie ako na xp,ale to neni pravda!Hry idu horsie na dx10 ako na dx9-to je pravda.Ale ak spustame hru vo viste pod dx9 tak sa vykonom rovna xp,ba niekedy aj lepsie.Ale ani sa necudojem ze vznikaju tie reci ked v obchode je bezne vidiet notebook s jednojadrovym procakom,1gb ram a to nevravim o 5400ot.HDD,To je ozaj pohroma.Ale co uz aj microsoft potrebuje z niecoho zit a preto robi mozne-nemozne.aby predal svoje produkty aj za cenu "poskodenia"kupujuceho.Ale vacsina deti co su tu to aj tak nepochopia a nadelej pojdu hlavou proti muru.
PC: NULL
LAPTOP: Lenovo ThinkPad T450
TV: Panasonic TX-55AS650
Používateľov profilový obrázok
Ivkopivko12tka
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 243
Dátum registrácie: Pi 31. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava/Záhorie - Gbely

Príspevok od používateľa Ivkopivko12tka »

srewq : Celkom si to pekne vystihol s tymi notebookmi, je to az nehorazne ze to nacpu do 1.7GHz celerona, 1GB RAM a samozrejme 5400ot disk ... na tom to naozaj ide velmi zle. A myslim si ze microsoft ma penazi i tak vela, ale nechapem preco sa snazia za kazdu cenu natrepat vistu do takychto notebookov, urcite to musia vediet ze sa to vlecie.Na poriadnom dvojjadre, 4GB RAM a nejakych diskoch v raidovom poli to leti jak gula, to mam osobne vyskusane. A zoberme si ze takyto PC stoji dnes do 10 000sk tak to nieje az taky nonsens
Používateľov profilový obrázok
Lycan
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 500
Dátum registrácie: Ut 27. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: (okr. Nitra)

Príspevok od používateľa Lycan »

srewq napísal:No neviem ale ako som si vsimol tak na vistu pindaju vacsinou ty co ju nemali a zrejme ani mat nebudu.Ja si myslim ze vistu si clovek nedava len kvoli hrom,ak ano tak je to riadna lama.Nazory ktore koluju o viste su nepravdive napr.ze idu na nej hry horsie ako na xp,ale to neni pravda!Hry idu horsie na dx10 ako na dx9-to je pravda.Ale ak spustame hru vo viste pod dx9 tak sa vykonom rovna xp,ba niekedy aj lepsie.Ale ani sa necudojem ze vznikaju tie reci ked v obchode je bezne vidiet notebook s jednojadrovym procakom,1gb ram a to nevravim o 5400ot.HDD,To je ozaj pohroma.Ale co uz aj microsoft potrebuje z niecoho zit a preto robi mozne-nemozne.aby predal svoje produkty aj za cenu "poskodenia"kupujuceho.Ale vacsina deti co su tu to aj tak nepochopia a nadelej pojdu hlavou proti muru.

vista je dobra ked mas dobry PC (aj s direct X 10) lebo ak hras na najvacsich detailoch tak ti to ide lepsie ako na (vista,XP)DX9 ...na vistu by som DX9 nedaval ...je jasne ze vista ma VECSIE pozadavky HW ako XP /takze je to normalne ked tam niektore hry idu horsie ako na XP ....to s tymi notbookmi sa da velmi lahko vyriesit : nekupim si ho a hotovo :D

Kód: Vybrať všetko

uz sa to tu dost dlho rozoberalo :D  
650W, i5 3,6 Ghz, GTX 760
Používateľov profilový obrázok
Miraculix
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 462
Dátum registrácie: Pi 28. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Pov.Bystrica

Príspevok od používateľa Miraculix »

Ivkopivko12tka napísal:... ale nechapem preco sa snazia za kazdu cenu natrepat vistu do takychto notebookov ...
samozrejme , ze robia chybu , ked to davaju do hentakich cihiel , ale chcu , aby sa vista natolko rozsirila , aby potom sa vsetko muselo na nu "preorientovat" ...(hadam som nepovedal kravinu :lol: , ale mne to tak "pride")
CPU : AMD 5200+ 2.7 @ 3.1 270x11.5 + TT Silent Tower |RAM : 2x1Gb Apacer Gold 800 @ 887 CL5 |VGA : nVidia 9600GT Leadtek 650/1625/900 @ 720/1800/1000 |MB : ASRock Alive nf7g-HDready |HDD : 160Gb Samsung |PSU : Fortron 450W Saga+ |LCD : Samsung SM 2253LW 22" |OS : WIN XP |MT : LG KM900 Arena |Ostatné : ASUS Eee 701 4G, Genius f509, KOSS SparkPlug, Sennheiser MX75, Genius SW-HF5.1 5005
Používateľov profilový obrázok
MichiGen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1915
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Stará Turá

Príspevok od používateľa MichiGen »

Microsoft ma na trhu jedno z najsilnejsich postavni ak nie naj, prechod na Windows Vista je len otazkou casu, ale to ze sa robia notebooky bez podpory ovladacov na ine OS sa neda nazvat inak nez totalne svinstvo. Clovek musi mat moznost volby a pokial je ten PC IBM compatible musi sa nan dat nainstalovat iny operacny system... a SW sa musi dat spravit aspon ako open source, ale je to samozrejme povinnost vyrobcu zalezi to od jeho kvality.
CPU: C2D E4500 2,2GHz@3,2GHz 1,352V real (Scythe Ninja Plus+ Noctua NF-P12-1300) MB:Asus P5K,bios ver 1005 RAM: Corsair 2x2GB Twin2X C5DHX 960MHz CL5-5-5-15 2T, 2,1V VGA:GIGABYTE 8800GT 512MB 700/1700/1840 @ 756/1780/2052 MHz HDD:Seagate SATA II 320GB DVD-ROM:Plextor PX750A LCD Monitor:LG L226WTQ-PF 22" Black Zdroj:Corsair 520W HXEU Case: Rebel 9 Economy + 2xNoctua NF-S12-800 Gamepad: Logitech cordless Rumblepad 2 || 92% of teens have moved onto rap. If you are part of the 8% that still listen to real music, copy and paste this into your signature ||

Návrat na "Grafické karty"