16:9 alebo 4:3 ?

Všetko o monitoroch CRT, LCD paneloch...
Používateľov profilový obrázok
jamat
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 07. Máj, 2005, 20:00

16:9 alebo 4:3 ?

Príspevok od používateľa jamat »

ake vyhody ma sirokouhly displej? Viete niekto povedat na tuto temu nieco konktretne, lebo ja tapem iba vo vseobecnych frazach marketingoveho oddelenia :D
Používateľov profilový obrázok
LoPiO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1474
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Re: 16:9 alebo 4:3 ?

Príspevok od používateľa LoPiO »

jamat napísal:ake vyhody ma sirokouhly displej? Viete niekto povedat na tuto temu nieco konktretne, lebo ja tapem iba vo vseobecnych frazach marketingoveho oddelenia :D
Asi taky, ze tvoje oci su chopne vnimat obraz viac do sirky ako do vysky. dalej vsetky dvd su 16:9 robene. A digitalna televizia bude v tom tiez vysielat. Takze 4:3 uz nikdy :)
I found paradise, it`s Ibiza.
I found heaven at Decibel Outdoor festival - Beekse Bergen , ilvarenbeek, Netherland
Používateľov profilový obrázok
subz3ro
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Št 28. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Žilina

Re: 16:9 alebo 4:3 ?

Príspevok od používateľa subz3ro »

lopio napísal:
jamat napísal:ake vyhody ma sirokouhly displej? Viete niekto povedat na tuto temu nieco konktretne, lebo ja tapem iba vo vseobecnych frazach marketingoveho oddelenia :D
Asi taky, ze tvoje oci su chopne vnimat obraz viac do sirky ako do vysky. dalej vsetky dvd su 16:9 robene. A digitalna televizia bude v tom tiez vysielat. Takze 4:3 uz nikdy :)
Vsetky DVD samozrejme nie su robene v pomere 1,75:1 (16:9) :blind:
Novy standard je tzv. Letterbox format comu zodpoveda momentalne hojne pouzivany format 1,35:1... v tomto pripade budes mat aj na 16:9 zobrazovacej ploche "cierne pasiky" (z toho pomenovanie Letterbox) v sirke priblizne rovnakej ako pri zobrazeni klasickych 16:9 na 4:3 :wink:
Používateľov profilový obrázok
jamat
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 07. Máj, 2005, 20:00

Príspevok od používateľa jamat »

Ja som skor myslel aky vplyv to ma na pracu vo textovom editore, pri projekovani a tak, ci sa to vyuzije alebo cosi zlepsi tam.
To za sa na tom skvele pozeraju filmy viem aj ja! 8)
Používateľov profilový obrázok
SurrendeR
VIP
VIP
Príspevky: 2722
Dátum registrácie: Ut 28. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Stará Turá - BA

Príspevok od používateľa SurrendeR »

v tom pripade by som skor pouzil 4:3 lebo na 16:9 to budes mat skor do sirky ako do vysky, pokial sa predpoklada, ze budes pouzivat jeden textovy editor na plnej obrazovke. Pokial samozrejme nepotrebujes skor siroky text ako vysoky. Ono to je vsetko na tebe ;)
Spoiler: ukázať
PC:Asus x99A-USB 3.1 || Intel i7 5820k 4.1GHz || Asus ROG Strux GTX 1080 8GB || 4x16 GB RAM 3200MHz CL14 G.SKILL || NVMe - 1000GB Samsung EVO 970 || RAID0 - 2x3TB WD RED || Cooler Master Centurion Silencio 452 || Seasonic Prime Ultra 750W Gold || 24" EIZO EV2436WFS3-BK EcoView ||
FOTO: Canon EOS 5D MKII || Canon 50mm F1.8II || Tamron 24-70/F2.8 VC || Canon 70-200/F4L IS || Canon EX580 MKII
Mobil: Samsung Galaxy S7
Car: BMW E36 328i Tour
Používateľov profilový obrázok
jamat
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 07. Máj, 2005, 20:00

Príspevok od používateľa jamat »

SurrendeR napísal:v tom pripade by som skor pouzil 4:3 lebo na 16:9 to budes mat skor do sirky ako do vysky, pokial sa predpoklada, ze budes pouzivat jeden textovy editor na plnej obrazovke. Pokial samozrejme nepotrebujes skor siroky text ako vysoky. Ono to je vsetko na tebe ;)
No takto asi zmyslam aj ja, aspon sa mam na koho vyhovorit! :o
Používateľov profilový obrázok
sm_oOx^
VIP
VIP
Príspevky: 3368
Dátum registrácie: Ut 24. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: nitra

Re: 16:9 alebo 4:3 ?

Príspevok od používateľa sm_oOx^ »

...prihoda z praxe: znamy si kupil telkac od philipsu 82cm uhlopriecka - obrazovka 16:9. na jeho nemile prekvapenie ma vsak pri sledovani televizie na vyber dve moznosti - bud pozera na nechutne obtlstnutych ludi : -) alebo prepne do formatu 4:3 a razom sa z 82cm stane nieco pod 70 (nehovoriac o "krasnych", rusivych sedych pasoch po bokoch).
...co sa tyka 16:9 monitorov a lcd, tak hier, ktore priamo podporuju widescreen, resp. rozlisenie 16:9 nie je velmi vela. vhodne naozaj len na dvd, pripadne grafiku... ;-)
Používateľov profilový obrázok
KikoKK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 878
Dátum registrácie: St 18. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Rosenheim (DE) / Nitra (SK)

Príspevok od používateľa KikoKK »

... mame doma Panasonic 82cm 16:9
... je tam na vyber asi 6 rezimov a ked dam na 4:3 su boky cierne
... na 16:9 monitore mas tu vyhodu, ze to mas vlastne 2 A4 strany vedla seba, takze ak prepisujus testy, alebo robis v CAD projekty, usetri ti to druhy monitor ;-) ... ale aj tak by som preferoval jeden 16:9 monitor a druhy normalny 4:3 ale s pivot funkciou ... podla mna idealna kombinacia na pracovisko
NOVY KOMP DOMA BEZI AKO HODINKY - thx lok2 || CPU: C2Q Q8600 @ 3.2GHz|| ZALMAN VODNE CHLADENIE || MB: Gigabyte X38-DS4 || CASE: Chieftec CA-01B-B-SL-OP Mesh Big Black/Silver || PSU: Chill Inovation 510A || RAM: 4 x 2GB Kingston DDR2 1066MHz HyperX || GPU: Sapphire HD6850 1GB || zatial integrovany zvuk || Harman/Kardon CineQ || HDD: 320GB Hitachi @ SilentMax || DVD+/-RW Samsung SH-S203P || LCD: Samsung SyncMaster 225BW || KEY + MOUSE Logitech MX5000 BlueTooth Desktop || Joystick: Logitech Extreme 3d PRO || vrrm-vrrrm-volantos Logitech RacingWheel G25 || Spytaj sa ma kde kupujem moj HW ||
Používateľov profilový obrázok
sm_oOx^
VIP
VIP
Príspevky: 3368
Dátum registrácie: Ut 24. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: nitra

Príspevok od používateľa sm_oOx^ »

...ano aj znamy ma niekolko rezimov (ci uz panorama, zoom, shift... atd), ale VZDY je bud obraz deformovany, alebo na nom proste nieco chyba... ci uz su pasy na bokoch cierne alebo sede je jedno... su proste tam... nechcel som to rozpitvavat... ;-)
...takze pre normalneho, bezneho smrtelnika, ktory od rana do vecera napozera dvd, alebo proste inym sposobom nepotrebuje k zivotu 16:9, je 16:9 zbytocne,...
...od toho mame na vyber samozrejme... ak to niekto vyuzije, prosim.
Používateľov profilový obrázok
subz3ro
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Št 28. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa subz3ro »

Ono co sa tyka toho splostenia -- neexistuje technológia, ktora by to korigovala na 100% :roll: Najlepsi je asi ten Panorama mód, kedy je piblizne z 2/4 obraz symetricky, iba pri okrajoch je to potom este "nechutnejsie" ako klasickych 16:9 :wink:

No a co sa tyka zobrazenia 4:3... samozejme, na oci su prijemnejsie cierne pasy, je to aj prirodzenejsie ako mat tam sede, ale vacsina vyrobcov aj tak pouziva prave sede -- kvoli tomu, ze potom obraz na okrajoch tak nepulzuje. IMHO by to mali spristupnit volbou v menu aku farbu tam dat, nech si moze clovek vybrat podla vkusu a nalady... bohuzial neviem o tom ze by to nejaky televizor mal takto riesene :E
Používateľov profilový obrázok
jamat
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 07. Máj, 2005, 20:00

Príspevok od používateľa jamat »

Z navrhov mi vyplynulo, ze to potrebuje este jednu pripomienku: vyber obrazovky sa vztahuje k monitoru na notebooku! Ma sluzit na nejaku pracu(texty maily) a ze vraj projekty (asi stavieb - ArchiCAD a tak nejak - ten znamy bol este dost neurcity) :red:

Návrat na "Monitory a zobrazovacie zariadenia"