Preco nie TN panel?

Všetko o monitoroch CRT, LCD paneloch...
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa Ondro1 »

andydul napísal:Ondro1: Veľmi pekne vysvetlené, dúfam, že už to každý pochopí. ;)
Dakujem za pozitivne hodnotenie ;)
Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3352
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa beardie »

len dodam, ze subpixely su RGB, ak svietia tak maju farbu RGB, ak nesvietia, tak su tmavosede (cista cierna sa neda dosiahnut pri tomto sposobe podsvietenia, nehovorim o LED), ak svietia na maximum, tak dostaneme bielu farbu (aditivne miesanie)
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Presne tak a ak su pri TN pokazene, tak svietia jednou farbou, pri MVA/PVA a IPS zostanu poskodene pixely zhasnute. :) len take doplnenie ;)

Takze ked vam predajca povedal, ze vam predava MVA/PVA alebo IPS monitor a je na nom pokazeny pixel svietiaci napr. zeleno, tak vas predavac odr*ava :D
Používateľov profilový obrázok
4D4M
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: So 21. Jún, 2008, 15:50
Bydlisko: Bratislava/Levice

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa 4D4M »

no a lesklý obraz a matný dost som sa o tom obzeral cize ma to vyhodu jedno aj druhe.

leskly ma výrazne krajsie podanie farieb ako matny - zobrazi svetlejsie a realnejsie farby t.j. sposobene cistym sklom.(tak isto je sposobene lesklym sklom ze sa od neho odraza vsetko a pri silnom svetle nevidno nic.no v noci pripadne v tmavej miestnosti s mensim svetlom je toto leskle sklo oproti matnemu neporazitelne) :good:

matny ma vyhodu ,ze aj pri presvetlenej miestnosti sa svetlo neodraza ale za to sa plati horsim podanim farieb ktore sposobuje matne sklo pretoze je matne neprenikaju cez to sklo take jasne a svietive farby ale su troska tmavsie nemaju taky kontrast..)

kazdemu co sa viac pozdava(hodí) nech si vyberie... :rolleyes:
Používateľov profilový obrázok
SurrendeR
VIP
VIP
Príspevky: 2722
Dátum registrácie: Ut 28. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Stará Turá - BA

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa SurrendeR »

"POZOR!! POZOROVACIE UHLY su skvor marketingove lakadlo pre neznalych, pretoze jedine vyuzitie maju pri monitoroch, ktore sluzia ako TV(k mediacenter PC), ved predsa sa nebudem pozerat na monitor zo 180° uhlu ci v CS za rohom niekto nieje "


no to je sice pravda, ale skus si pozriet co ti spravi kontrast/jas ked sa pozeras z 0 uhla a z uhla cca 10° pod monitorom..

skust potom pozerat nejaky tmavsi film/sceny z postele ked monitor mas na stole a neda sa ti nastavit uz nizsie... neuvidis skoro nic. ;)
Spoiler: ukázať
PC:Asus x99A-USB 3.1 || Intel i7 5820k 4.1GHz || Asus ROG Strux GTX 1080 8GB || 4x16 GB RAM 3200MHz CL14 G.SKILL || NVMe - 1000GB Samsung EVO 970 || RAID0 - 2x3TB WD RED || Cooler Master Centurion Silencio 452 || Seasonic Prime Ultra 750W Gold || 24" EIZO EV2436WFS3-BK EcoView ||
FOTO: Canon EOS 5D MKII || Canon 50mm F1.8II || Tamron 24-70/F2.8 VC || Canon 70-200/F4L IS || Canon EX580 MKII
Mobil: Samsung Galaxy S7
Car: BMW E36 328i Tour
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa Snake »

beardie napísal:len dodam, ze subpixely su RGB
a ja len dodám že usporiadanie subpixlov môže byť RGB, BGR, V-RGB,V-BGR. Avšak štandardne sa používa usporiadanie RGB, ostatné usporiadania môžu mať problém zo strany softwareu (napríklad nekorektné subpixelové vyhladzovanie) a riešenie je taktiež na softwareovej urovni v podobe:

MS Windows Vista / XP:
http://www.microsoft.com/typography/cle ... /tune.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
ClearType Tuner

Mac OSX:
Možnosť Font Smoothing (defaultne je vypnutá)

Linux:
Položka Subpixel smoothing v Gnome, v KDE Antialiasing > Hinting Level
V linuxe sa dá nastaviť aj usporiadanie subpixelov...





.
Nikrolino
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 468
Dátum registrácie: Ne 15. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Nitra

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa Nikrolino »

4D4M napísal: kazdemu co sa viac pozdava(hodí) nech si vyberie... :rolleyes:
no ja by som to rad videl...lebo aj na mojom matnom 205bw nieco vidim ked mam roletu dole...
a ked som tu mal notebook s lesklym povrchom..ani zatiahnutie rolety nepomohlo:D:D
Apple MacBook Retina | 5D2 | 35L | 85 | www.marekhambalek.com
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa kajfun »

ved presne o tom tu pisem dokola [ako som frajerke kupil leskly notebook a uz nikdy viac] a nikto mi nechce verit - bud som ja prilis narocny alebo su vsetci ostatni prilis nenarocni.

raz, jeden jediny raz, som ten notebook skusil zobrat na prechadzku. Odvtedy ho pouzivame len na zachode, zhasnute svetlo, zhasnute svetlo aj v chodbe, zatiahnute rolety vo vsetkych miestnostiach. Je to hruuuuuuuuza.
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13795
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

sak zatienis okna ...a v upnej tme budes videt aj tak seba ako v zrkadle :D
Používateľov profilový obrázok
kajfun
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1269
Dátum registrácie: So 30. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa kajfun »

sak hovorim...
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Leskly display na NB je naozaj blbost. Ale panel na NB porovnavat s panelom na PC nejde, je to velmi velky rozdiel. :)
SurrendeR napísal:"POZOR!! POZOROVACIE UHLY su skvor marketingove lakadlo pre neznalych, pretoze jedine vyuzitie maju pri monitoroch, ktore sluzia ako TV(k mediacenter PC), ved predsa sa nebudem pozerat na monitor zo 180° uhlu ci v CS za rohom niekto nieje "


no to je sice pravda, ale skus si pozriet co ti spravi kontrast/jas ked sa pozeras z 0 uhla a z uhla cca 10° pod monitorom..

skust potom pozerat nejaky tmavsi film/sceny z postele ked monitor mas na stole a neda sa ti nastavit uz nizsie... neuvidis skoro nic. ;)
Ja viem, vsak preto som napisal, ze vyuzitie maju ked sa monitor bude pouzivat ako TV, tym som myslel aj prehravanie filmov, pretoze normalny PC na pracu je ucupeny v pracovni na pisacom stoliku nie v izbe oproti posteli. A viem, pozorovacie uhly sa udavaju tak, ze nepozorovatelny obraz je uz ked kontrast spadne na uroven 1:15 ;)
Používateľov profilový obrázok
charonme
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 376
Dátum registrácie: Po 16. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: bratislava 2

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa charonme »

Ondro1 napísal:TN pixel tvoria subpixely, ktore mozu svietit inou farbou a ked sa tento jeden subpixel rozsvieti na zeleno a ostatne ostanu biele, tak vytvori isty odtien tej zelenej a kombinovanim farieb v subpixeloch sa ziskavaju odtiene, ktorych je spolu 16mil. Tato technologia sa vola dithering.
Toto co si opisal nie je dithering. Zjednodusene povedane niektore TN panely zobrazuju len 6 bitov na subpixel a 3 subpixely dokazu zobrazit 2^(3x6)=262 144 farieb. Bezny signal ma 8 bitov na subpixel, cize 2^(3x8)=16 777 216 farieb. Este zjednodusenejsie povedane, ked ditherovaciemu TN panelu pride na nejaky pixel 24bitovy signal o farbe R=150, G=47, B=25, tento panel povedzme nevidi rozdiel v hodnotach poslednych 2 bitov (alebo ich rovno zahodi), takze dokaze zobrazit len farbu 148;44;24 alebo 152;48;28 (medzistupne sa lisia len v poslednych 2 bitoch, takze ich nevie zobrazit). Dithering potom znamena, ze bude rychle preblikavat medzi tymito farbami (alebo nejakymi ich kombinaciami), aby pre nase "nedokonale" oci simuloval pocit tej povodnej farby. Pozri aj tu. V praxi je trochu zlozitejsie to vypocitavanie ktore farby maju ako preblikavat.
Zdroj: PicoPSU-120-WI-25
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa Snake »

Aj ty máš v tom medzery, dithering má viacero foriem, s FRC (nazývané aj temporal alebo dynamic), simple temporal a static dithering.

Pri FRC ditheringu sa pixely správajú tak ako si opísal, číže preblikávajú medzi (hlavne) svetlejšími a tmavšími farbami:
Obrázok

Pri simle temporal ditheringu, ktory sa hlavne pouziva pri starsich/lowend typoch monitoroch sa dithering javí nie ako šum pri RFC, ale ako hýbajúci sa obrazec:
Obrázok

Pri static ditheringu (ktory pouzivaju starsie typy panelov) sú tmavsie/bledsie pixely usporiadane vedla seba:
Obrázok

Tieto monitory môžu zobraziť 253 odtienov tmavej, cislo 253 pochadza z 63x4+1 (253^3), kdezto 8bitovy panel zobrazi 256 odtienov (cize 256^3) cize full 16,7 Milionov farieb. Toto znamená že všetky 4 tmavé farby (0,1,2,3) sú zobrazené ako čierne, aj ked je monitor nastavený...

Čiže aj ondro, a aj ty máte pravdu.





.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa Snake »

Premazaný offtopic :!:





.
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13795
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Preco nie TN panel?

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

co je to schodovita odezva?

Návrat na "Monitory a zobrazovacie zariadenia"