originalne alebo skladane PC?

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
castrol
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Št 23. Okt, 2008, 22:54

originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa castrol »

zdravim vas priatelia. potreboval by som pomoc s vyberom PC. celkom sa mi pozdava toto- HP Pavilion m9363.
http://www.datacom-ke.sk/default.asp?cl ... tiid=24073" onclick="window.open(this.href);return false;
celkom slusna zostava za tie peniaze plus vista 32.stale som mal skladane PC , ale teraz sa mi zdaju tie skladane drahsie. je mozne poskladat PC v podobnych parametroch lacnejsie? PC potrebujem na editaciu fotografii. Hlavny software je pre mna photoshop, ciastocne indesign a ilustrator. potrebujem aby to bezalo svizne , tiho a hlavny doraz kladiem na spolahlivost. spolahlivost je pre mna absolutne prvorada , hoci na ukor vykonu.pripojene budu dva monitory HP 2475 a 19CRT. potrebujem aby graficka karta postacovala svojim vykonom na rozlisenie monitorov. hry nehram ziadne.
oplati sa kupit to HP alebo si mam nechat nieco poskladat? dokaze vyuzit photoshop 4jadrovy procesor , alebo staci uplne 2jadrovy?ma nejaky vyznam kupit vistu 64 alebo staci vista32? vopred dakujem za vase rady.
Používateľov profilový obrázok
gammaray
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 7123
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa gammaray »

Vitam ta na fore.

Najprv napis cenovy strop kolko si ochotny investovat do PC.
Vzdy sa viac oplati si poskladat PC akoby si ho mal kupovat v celku
ZOSTAVA CPU: AMD 5600x MB: GIGABYTE B550M AORUS PRO-P (rev. 1.0) Cooler CPU: SilentiumPC Fera 5 RAM: Crucial Ballistix Black 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL16 M.2 SSD NVME system: Samsung 980 1TB M.2 SSD NVME data: Samsung 980 1TB DVD RW: Samsung SH-S183A GPU: GeForce RTX™ 3070 GAMING OC 8G (rev. 2.0) PSU: CORSAIR RM750x PSU 750W 80+ Gold 2021 Monitor: LG 32GK850F CASE: Fractal Design Define Mini Headset: KOSS SB/45 Repro: Fluid Audio F5 Myš: Logitech G Pro Klávesnica: Corsair K68 RGB OS: Windows 10 Pro 64bit
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa Toman »

- ak potrebujes spolahlive PC na pracu do firmi na ktorom sa budes zarabat peniaze tak v tom pripade by som uz kupil uz hotove PC.
- mam dobre skusenosti s Lenovom, maju zaruku 3 roky, ak sa nieco pokazi maju naozaj rychli zarucny servis, popripade sa da prikupit "okamzity servis"....
- mam rad model M57P http://www.qcomp.sk/shopping/product_de ... p=bg336165" onclick="window.open(this.href);return false; som ich kupoval uz viacej, daju sa zohnat za 21 aj s danou... (ale kukam ze teras isli nejak hore)
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
castrol
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Št 23. Okt, 2008, 22:54

Re: originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa castrol »

do PC som ochotny investovat tak 25000sk s danou. ale ide mi aj o efektivitu investicie.v podstate na tom bude bezat photoshop a soft na spajanie fotiek do panoram.ci je nutne investovat do 4jadra ak danom pripade splni to iste aj 2jadro a za mensi peniaz.ma zmysel 64bit vista, alebo si s tym pripravim viac neprijemnosti . samozrejme ze uvitam ak pocitac bude aj za menej penazi ak splni moje ocakavania. usetrene peniaze radsej investujem do fototechniky. nie som nejaky super pocitacovy odbornik.potrebujem stroj , ktory zapnem , nainstalujem tam co potrebujem a on bude bezat ak svajciarske hodinky.
Používateľov profilový obrázok
Jeremi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1558
Dátum registrácie: Pi 02. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa Jeremi »

ked potrebujes spolahlivy pc tak odporucam radsej nejaku znackovu zostavu HP, Lenovo skladana zostava bude sice vykonnejsia ale spolahlivost uz nebude taka dobra
Lenovo ThinkPad T420s
Intel Core i7, 8GB RAM, 128 GB Samsung SSD, nVidia Quadro
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3313
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Ono spoľahlinosť by som nepovedal, že by pri skladanom bola menšia, ak je dobrý výber a nerobia sa s tým psie kusy komp vydrží veľmi dlho. Skorej by som videl veľký prínos v servise u značkových strojov. Predsa len čakať mesiac na súčiastku je dosť otrava.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jeremi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1558
Dátum registrácie: Pi 02. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa Jeremi »

potom sa uz ale oplatia care packy alebo nieco podobne prikupit k tym strojom
Lenovo ThinkPad T420s
Intel Core i7, 8GB RAM, 128 GB Samsung SSD, nVidia Quadro
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa Toman »

v cene lenova je Mezinárodna on-site záruka =
3 roky záruky oprava na mieste u zákazníka, reakcia do nasledujuceho pracovneho dna.
- pre firmi je to super vec
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa Gudas »

Neviem na koľko ti pri Photoshop-e štvorjadro urýchli prácu, ale ten najnovší je už z časti GPU urýchľovaný. Tu je nejaký narýchlo vyhrabaný test:

Obrázok

Obzeral by som sa asi aj tak po nejakom E8500, predsalen skoro 2 tisícky navyše za Q9300 zrejme nebude stáť za vyššiu spotrebu...

Chceš napojiť 2x LCD a 1x CRT? Bude treba teda zrejme dve grafiky (alebo jednu s extra výstupmi - 2xDVI na LCD a 1xVGA na CRT) - postačí akákoľvek s dvoma DVI výstupmi, najlepšie asi niečo z triedy GeForce 8400/8500/9400/9500 či Radeon HD2400/2600/3400/3600 alebo najnovšie HD4500. Myslím že oceníš ak budú pasívne chladené.

Na tvoj účel sa celkom určite hodí veľa RAM-ky, nebál by som sa nízkych frekvencií a išiel aj do nejakých 8GB kit-ov, poprípade až 16GB (na to treba ale aj čipset - napr. Intel P45).

Či si to už poskladáš alebo podľa tohoto vyberieš hotové PC, nechám na teba...poskladané ale viac prispôsobíš požiadavkám, a za tie peniaze dostaneš aj kvalitnejšie komponenty...ale zas bez extra záruky opravy na mieste zákazníka.
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
castrol
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Št 23. Okt, 2008, 22:54

Re: originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa castrol »

ta tabulka mi celkom pomohla. asi sa to stvorjadro Q 6600 celkom oplati, pripadne to dvojjadro co si navrhol. chcem spojit len dva monitory. jeden LCD HP 2475 a jeden CRT 19. ma zmysel davat viac ramky ,ako radis ked pouzijes len 32bit operacny system? alebo tu 8gb ramku si myslel v spojeni so 64bit systemom?
Používateľov profilový obrázok
Genyus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: Po 18. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa Genyus »

64-bit Visty sa báť nemusíš...sú v nej emulované aj 32-bit knižnice, takže ak nejaký program/hardvér nemá knižnice pre 64-bit tak sa nič nestane...
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa Snake »

Hovoril som to vždy a aj to budem hovoriť, Quad na Photoshop je blbosť :)

(s CS4 to platí dvojnásobne)

Čo sa týka retouchingu, tak na HP 2475 zabudni, tam potrebuješ minimálne 2480 aby to vyzeralo schopne a nie amatérsky (alebo hocjaký iný monitor s Adobe RGB 98). Svižne ti Ps CS3 nepôjde nikde keďže je obmedzovaný 2GB limitom, v takomto prípade je vhodné voliť Macintosh s Mac OSX ak neplánuješ kupovať CS4.

Čo sa týka Id/Ai na veľa písiem by som volil SSD a veľa veľa pamäte (aj pre Ps). Čo sa ďalej týka toho napojenia monitorov, na toto asi Matrox karty (pravdepodobne s TripleHead)

Sám vidíš že 25 tisíc na takýto PC je totálny ale totálny lowend, radšej došetri a potom kupuj.





.
castrol
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Št 23. Okt, 2008, 22:54

Re: originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa castrol »

to snake, to su velmi jednoznacne tvrdenia ohladom monitora. spolupracujem s roznymi reklamnymi agenturami asi 15 rokov a nemozem povedat zeby vsetci ficali na eizach. ano pred par rokmi to tak bolo. teraz sa ale iny vyrobcovia kvalitou panelov dost dotahuju na eizo za zlomok ceny eiza.mozno v zahranicnych reklamnych agenturach to vyzera inac- to neviem. po naslednej hardwerovej kalibracii su uz aj ine pva a sips panely pouzitelne na grafiku a fotografiu.ale to je na dlhsi rozhovor . co sa tyka pocitaca ano mas pravdu, potrebujem low end ktory este pouzitelne potiahne photoshop s kopou pluginov. poviem to inak, nepotrebujem ferrari ak jazdim maximalne 130. staci by dobre vyladena octavia.veci ohladom pocitaca riesim cca raz za 4 roky, ked ho menim.ale aj tak mi prispevky tu vo fore dost pomohli. ked si taky odbornik este by si mi mohol poradit ci sa oplati prejst na vista 64bit. mozu aj ostatne softy v pohode bezat pod 64bit. myslim offis, nero,PS CS3,zoner, canon DPP, phase one,lightroom,alebo to musi byt len software co ma podporu 64bit?
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa Snake »

Ja ti nekážem kupovať EIZO, len hovorím aby si sa radšej poobzeral po monitore s Adobe RGB, to že budeš mať vedľa toho CRT, to je veľmi dobrá voľba (Adobe RGB a preview v sRGB), takže v tomto ťa chválim. Takže tu nejde ani tak o kalibráciu ale skôr o gamut monitora.

Vista x64: áno jednoznačne, ak plánuješ Creative Suite 4, tak by si sa husto obmedzoval keby si si dal 32bit, tam nie je o čom. 64bitová Vista vie emulovať 32bitové programy, ale máš výhody v tom že môžeš spúšťať aj 64bitové čo v prípade 32 nemáš.

Tamtá tabuľka čo nahodil Gudas je síce pekná, aj ukazuje "výkonnosť" quad CPU (na CS3) ale treba si uvedomiť jednu vec, všetky hodnoty sú vlastne ACTIONS a zmeraný čas, retouching a podobné veci si ty budeš robiť manuálne a nie pomocou akcií (sem tam aj tie nahodíš, ale isto nie také zložité). Pri CS4 to zas odpadá keďže ten je akcelerovaný pomocou GPU, tu by som možno zas volil podporovanú kartu (aj keď úplného podporovaného pšunta za tisícku ale oplatí sa to, neviem či Adobe plánuje podporovať Matrox, ale asi nie, škoda)

Ramku minimálne 8GB, optimálne 16GB, neni o čom, toto proste potrebuješ pri CS4, pri CS3 je to jedno keďže pri oboch systémoch si brzdený 2GB limitom kvôli x86, dá sa to dodatočne riešiť pomocou RamDisku ale je to o hubu.

PS: lightroom je už aj 64bitový, viď
Obrázok

PS: tú starú verziu si nevšímaj, len teraz som zistil že je update :-)

A nepovažujem sa za odborníka, len sa pohybujeme v tom istom obore...





.
castrol
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 41
Dátum registrácie: Št 23. Okt, 2008, 22:54

Re: originalne alebo skladane PC?

Príspevok od používateľa castrol »

na zaklade vasich prispevkov som to zhrnul asi nasledovne. vysli mi z toho dve riesenia a bol by som rad keby ste mi napisali vas nazor .
1, hotovy pocitac HP Pavilion Elite m9450cs stoji 25800sk
http://h10010.www1.hp.com/wwpc/sk/sk/ho ... 27126.html" onclick="window.open(this.href);return false;
2, skladany pocitac - komponenty som zhruba vybral podla precitanych prispevkov aj v inych diskusiach
doska-asus P5Q pro- 3868sk, E8400- 4948sk, RAM 8gb 2X 4GB kingston CL5 8OO- 3100sk, disk Seagate 500gb - 1824sk, dvd LG-714sk,grafika ASUS EN8600GT 512- 2291sk,skrinka cooler master elite- 1064sk, zdroj akasa 500w-2203sk, vita 64 home premium 3284sk, spolu 233O6sk, ak este priratam nejaku novu klavesnicu s mysou cca 1000sk tak to bude 24 306sk.ceny su z alzy.

risenie s hp je pre mna jednoduchsie. donesiem pocitac s nainstalovanym softom zapnem a robim.aspon dufam ze to tak bude.neviem presne ake komponenty su vo vnutri, ale predpokladam ze maju kompatibilitu vyskusanu a overenu.len sa mi zda ze maticna doska, lepsie povedane cipset G33 - lebo viac info o tom nedali, je na hranici svojho vykonu.je tam vela veci ktore asi vobec nevyuzijem tv karta, dialkovy ovladac a pod. ale ma to uz wifi tak sa lahko napojim na moju domacu siet.
druhe riesenie je trosku komplikovanejsie.treba tomu venovat viac casu. neviem ci tie komponenty budu 100%percentne kompatibilne.ale doska ma lepsi cipset a tak sa da tam dat viac ramky.ak sa vam zda ,ze by ste este upravili niektore komponenty , kludne navrhnite. najma s grafickou kartou si nie celkom isty. maju sa dat napojit dva monitory 24" a 19"a PC ma byt tiche , budem ho mat v pracovni doma, preto som vybral nieco s pasivnym chladicom.ale kludne by som este isel s procesorom nizsie a pridal na grafike.pripadne ina skrina alebo lacnejsi zdroj, preferujem spolahlivost. celkova cena by mala byt do 25000sk.
este mam otazku na Snakeho.
mozno sa nepovazujes za odbornika, ale vies o tom urcite viac ako ja.ja som fotograf. dal som na tvoju radu a v skladanom pouzil dvojjadro.ale chcem sa este spytat - moze sa napojit monitor na graficku kartu aj cez HDMI kabel? ak samozrejme ma monitor HDMI vystup a graficka karta tiez. myslim kabel HDMI/ HDMI.nemyslim ziadnu redukciu dvi- hdmi na gafickej karte.ide mi o to ze su graficke karty co maju len jeden dvi vystup, potom hdmi a tv out. ci mozem potom napojit do takej karty jeden monitor do dvi a druhy do hdmi.
dakujem za prispevky

Návrat na "Nákupná poradňa"