Farby - tlac + PS

Všetko o programoch, problémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
exoomer
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 58
Dátum registrácie: Ne 13. Apr, 2008, 14:00

Farby - tlac + PS

Príspevok od používateľa exoomer »

Tak, nevedel som kam presne zaradit tuto temu, takze ak je nieco vhodnejsie supnite to tam :o)
Hlavny problem je s farbami, konkretne pre tlac. Potreboval by som vysvetlit par otazok (vacsina sa tyka aj PS, preto som to dal sem) =>
1) Tlacia vsetky tlaciarne iba CMYK (4 farby)? Alebo su aj kvalitnejsie drahe stoje ktore toho zvladnu viac (niekto mi raz vravel o nejakych 2 pridavnych farbach :-? ) pretoze ked tak pozeram katalogy, vidim tam velmi peknu cervenu, taktiez zelenu ktoru napr v Photoshope medzi CMYK farbami nedokazem najst, su tam iba seredne farby.
2) PS - CMYK. To je hlavny problem. Ked chcem vyrobit nejaky obrazok, ktory si idem tlacit, snazim sa ho hadzat do CMYK farieb nech to mam na papieri aspon kusok podobne ako na monitori (pravdaze ho nemam kalibrovany a aj moja tlaciaren nie je ziadna vyhra), proste by som chcel vidiet aspon priblizny vysledok. Takze si dam Farby - Color Libraries a tam sa hrabem medzi PANTONE color bridge CMYK, ale aj tam mam 3 varianty a to EC, PC, UP. Ako vybrat spravnu farbu?
3) Je to skor otazka na ktoru sa odpoved nenajde, ale aj tak. Robil som jednu pozvanku, na PC vyzerala nejako, ked som ju vytlacil (na fotopapier) zlta mala inu farbu a hneda bola ovela bledsia . Potom ju vytlacila ista firma a tam bola zlta krajsia a hneda bola skoro cierna. Rozumiem ze moja tlaciaren nie je dokonala a monitor nie je kalibrovany, ale taketo velke rozdiely som teda necakal. Da sa nejak overit, co si to nakoniec vytlacim, tzn. ako to bude vyzerat na konci?
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Farby - tlac + PS

Príspevok od používateľa Snake »

1) Sú Hexachrome tlaciarne, RGB tlaciarne, a CMYK (popr CcMmYKk)

2) Najprv niečo na úvod: ako chceš porovnávať "výsledok" na nekalibrovanom monitore? To na čo sa ty pozeráš je veľmi ďaľeko od reality, takže ani nečakaj že soft-proofingom niečo dosiahneš, je to nula bodov. Najprv treba mať nakalibrovaný monitor a tlačiareň. Potom sa dá baviť o soft-proofingu.

3) viď odpoveď vyššie, všetko začína výberom monitora, končí kalibráciou, kukni aj do témy LCD monitory, sú tam aj veci ktoré by ťa v súvislosti s týmto mohli zaujímať.





.
Používateľov profilový obrázok
exoomer
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 58
Dátum registrácie: Ne 13. Apr, 2008, 14:00

Re: Farby - tlac + PS

Príspevok od používateľa exoomer »

Cize zaklad mat poriadny monitor (+nakalibrovany), popr. aj tlaciaren dobru.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Farby - tlac + PS

Príspevok od používateľa Snake »

Samozrejme, nemôžeš porovnávať profi a domáce riešenia, to proste nejde. Samozrejme amatérizmus niektorých firiem na slovensku nepozná hraníc, a správa farieb im nič nehovorí.





.

Návrat na "Programy a problémy s nimi"