Ako sa naucit programovat

Sekcia o programovaní, programovacích jazykoch...
Rado 56
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 96
Dátum registrácie: Pi 12. Dec, 2008, 11:45
Bydlisko: Stropkov

Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa Rado 56 »

Chcel by som sa opytat ci neexistuje nieco co by mi v tomto ohlade pomohlo pracoval som v skole s turbo pascalom ale nakreslit strom a ceresne mi asi vela nepomoze :D tak by som chcel nejaky navod alebo take neico neviem presne celkom ten smer viem ze su rozne tie programovacie jazyky a tak tak nieco co by sa hodilo by ste mohli poradit
CPU:C2Q6600 MB:MSI P35/G33 NEO RAM:4x512 MB 800MHz VGA: MSI GeForce NX8600GTS T2D256E HD OC PCXHDD:Western Digital 400GB DVD-RW:LG ZDROJ:400W ATX LCD:LG FLATRON L225WS 22"
Používateľov profilový obrázok
Fester182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Po 05. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Topoľčany

Re: Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa Fester182 »

hmm co tak C/C++ ?
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=370" onclick="window.open(this.href);return false; velmi pekny serial :)


co konkretne by si chcel programovat ?
PS4 + OPTOMA HD 141X
Ked ta tlaci topanka, tak ju nevyzuvaj, skus ju rozchodit
Rado 56
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 96
Dátum registrácie: Pi 12. Dec, 2008, 11:45
Bydlisko: Stropkov

Re: Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa Rado 56 »

no tak konkretne nejake programy,hry mozno stranky nieco co by sa dalo vyuzit :) na turbo pascali som zatial robil len geometricke utvary a podobne blbosti len graficke takze by som potreboval asi nieco pre zaciatocnikov myslim ze toto mi velmi nepomohlo
///v pc mam nejaky program ze hateMLpro a notepad++ tie su myslim tiez na programovanie
CPU:C2Q6600 MB:MSI P35/G33 NEO RAM:4x512 MB 800MHz VGA: MSI GeForce NX8600GTS T2D256E HD OC PCXHDD:Western Digital 400GB DVD-RW:LG ZDROJ:400W ATX LCD:LG FLATRON L225WS 22"
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8597
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa shiro »

kup si knihy a uc sa. alebo chod na http://www.builder.cz" onclick="window.open(this.href);return false; a uc sa tam tiez. inac sa to neda. pokial dojdes do stadia, ze vytvoris pouzitelny a funkcny program, moze prejst tyzden, alebo aj pol roka v zavislosti na tom, co chces robit. na vyrobu hier zabudni, teda aspon minimalne pol roka- rok, kym si osvojis aspon zaklady 2D/3D (aj aj to sa musis o to intenzivne zaujimat, je tam dost matiky atd.)

Programovanie webov nema s C++ ani nicim inym nic spolocne, tam sa treba naucit HTML, PHP, SQL a podobne veci, podla toho co chces robit., takze sa rozhodni co chces robit a za tym chod, vsetko sa naraz ucit neda.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Rado 56
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 96
Dátum registrácie: Pi 12. Dec, 2008, 11:45
Bydlisko: Stropkov

Re: Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa Rado 56 »

aha tak ok dik :) skusim nieco :cool: :)inac tie veci co som pisal ze by som cchel programovat som myslel ako priklady aby mi niekto poradil co je na zaciatok najjednoduhsie a vyuzitelne :P
CPU:C2Q6600 MB:MSI P35/G33 NEO RAM:4x512 MB 800MHz VGA: MSI GeForce NX8600GTS T2D256E HD OC PCXHDD:Western Digital 400GB DVD-RW:LG ZDROJ:400W ATX LCD:LG FLATRON L225WS 22"
Používateľov profilový obrázok
pEpinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 850
Dátum registrácie: Po 19. Máj, 2008, 09:31
Bydlisko: BA/NR

Re: Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa pEpinko »

No podla mna je najdolezitejsie vediet tvorbu algoritmov, vypoctovu zlozitost a nieco o datovych strukturach. Niesom zastancom ucenia sa programovat tak ze sa zacnem ucit nejaky konkretny jazyk. To potom cloveka velmi obmedzuje v rozmyslani, ked sa nesustredi na samotny problem, ale na implementaciu. Problem ale je ze na internete nieje prilis vela materialu o algoritmoch a strukturach pre zaciatocnikov.

A na zaciatok sa mi zda Pascal viac nez vhodny, C/C++ tiez nieje najhorsie, ale tam treba "nahanat smerniky", niektorym sa velmi pozdava aj Java, ja osobne ho ale moc nemusim. Ak ta zaujimaju weby tak php tiez nieje zle na zaciatok. V podstate akymkolvek rozsireny jazyk je vhodny tzn. ziadne chutovky ako Prolog, Scheme a Haskell.

Tutorialov je na internete kopa, treba si pohladat, kazdemu vyhovuje iny styl ucenia, napr. tutorial co spominal Fester182 je skor zamerany na linux (pisu tam o gcc, emacs a podobnych), co ja nemusim, radsej by som si nasiel nieco kde robia vo Visual Studiu (btw ak si na platforme Win, tak odporucam stiahnut Express ediciu Visual Studia, je zadarmo a je to de facto standart C++/C# pod windows).
LittleMan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 810
Dátum registrácie: Pi 27. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: NR - okolie, Brno

Re: Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa LittleMan »

pEpinko napísal:...Prolog, Scheme a Haskell ...
Na haskell mi nenadavaj :-D to je jednoducho skvely jazyk ... :cool:

a pan prednasajuci tvrdil, ze ak sa niekto neucil predtym vobec programovat, tak je praveze lepsie zacat napr. haskellom ...
Life is short - enjoy it!
HP ProBook 6470b, 8GB RAM, SSD | Intel Pentium 4 2.80GHz, 2xKingston DDR 512MB, Intel D875PBZ, Radeon 9800XT, 3×SATA (600GB)
Používateľov profilový obrázok
Jofo
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1677
Dátum registrácie: St 23. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Re: Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa Jofo »

Programovanie nie je len o tom ovladat jazyk, ale velmi dolezite je ovladat algoritmy. Ak uz ovladas Pascal, tak byt tebou siahnem po C-cku. Vhodne by bolo aj vediet nieco z assembleru - nemyslim, aby si v nom mal horuckovo programovat, ale ide o to, aby si vedel ako vyzera strojovy jazyk a tiez aby si clovek uvedomil, ze rozlicne prikazy vo vyssich programovacich jazykoch znamenaju pre CPU roznu casovu zlozitost (v podstate aby si vedel svoj program optimalizovat)
Vy sa tu smejete a vonku zúri socializmus!
Používateľov profilový obrázok
Pronto
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 1276
Dátum registrácie: Po 26. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava/Zvolen

Re: Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa Pronto »

podla mna je pascal na zaciatok uplna p****** . ak nevies fungovanie algoritmov a struktur, budes sa strasne trapit. ja som zacinal pascalom a teraz som u C++ zaroven s html, kedze C++ a php naraz je silna kava.
a s tou knizkou - svata pravda . mam knihu o C++ ktora v uvode vysvetlila algoritmi, velmi mi to pomohlo :good:
Používateľov profilový obrázok
Timeshifter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 594
Dátum registrácie: Po 30. Júl, 2007, 08:00

Re: Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa Timeshifter »

Ja som začiatočník - učím sa pascal a podla mňa je pascal dobrý na pochopenie algorytmov a riešenie problémov (teda, že keď musím vyriešiť nejaký problém, tak viem, čo robím a čo píšem v pascale, ľahko sa chápe syntax/ak vie človek po anglicky/ a ak si dáva človek pozor na úpravu a rozdelovanie programov do blokov, tak nie je problém pochopiť). To je môj názor, ako začiatočníka... Ale hlavne je treba vedieť rozmýšlať ako stroj (alebo to v hlave emulovať :D)
Používateľov profilový obrázok
wendigo5
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 248
Dátum registrácie: Pi 28. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Re: Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa wendigo5 »

LittleMan napísal:
pEpinko napísal:...Prolog, Scheme a Haskell ...
Na haskell mi nenadavaj :-D to je jednoducho skvely jazyk ... :cool:

a pan prednasajuci tvrdil, ze ak sa niekto neucil predtym vobec programovat, tak je praveze lepsie zacat napr. haskellom ...
Haskell je genialny jazyk podla mna :P
Milujeme tých ktorí nás odmietajú. A pre tých,ktorí si to nevážia odmietame tých, ktorí nás milujú
futurama

Re: Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa futurama »

no na skole nam dali na ulohu ze mame naprogramovat webowu stranku a neviem v akom programe ale uz som daco s toho programu zabudol pomozte
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa Snake »

poznámkový blok ;)





.
badyto

Re: Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa badyto »

alebo notepad++ tam budes mat krajsiu syntax :D Ja osobne pouzivam dreamweaver koli code reference a tag completion, kod sa potom pise ovela efektivnejsie :-)
Používateľov profilový obrázok
Johnny5
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 169
Dátum registrácie: Ne 03. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Levoca

Re: Ako sa naucit programovat

Príspevok od používateľa Johnny5 »

Pronto napísal:mam knihu o C++ ktora v uvode vysvetlila algoritmi, velmi mi to pomohlo :good:
Aku konkretne knihu mas?

Návrat na "Programovanie"