MB a výkon

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
adrianm1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Kolárovo

MB a výkon

Príspevok od používateľa adrianm1 »

Zdravím všetkých odborníkov.

Chcem sa Vás spýtať, či rozdielne typy čipsetov a druhy dosiek ovplyvňujú nejako výraznejšie celkový výkon počítača?
Ak napríklad osadím dosku s chipsetom intel G31+ICH7 procákom Intel 5200, Ramkamy 800 MHz, nejakou priemernou grafikou a týmito istými komponentmi osadím dosku s chipsetom intel G45+ICH10, pocítim nejaký výkonnostný rozdiel? Ak ano, zhruba o koľko percent...
Poznámka: Nemám v úmysle taktovať hocičo v tejto zostave... :)

Vďaka za odpovede!
PatrikL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7403
Dátum registrácie: Ne 15. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Re: MB a výkon

Príspevok od používateľa PatrikL »

rozdiel nespoznáš :)
inak to kupuješ micro atx dosku? nebolo by lepšie ak sa dá zobrať normálnu atx? a akú gk považuješ za priemernú/akú to chceš kúpiť?
adrianm1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Kolárovo

Re: MB a výkon

Príspevok od používateľa adrianm1 »

Hehe.. No tak musel som kúpiť MB, čo najlacnejšiu, tak preto som sa pýtal, či tá doska zaváži v niečom? Potom ale podľa tohto čisto logicky vychádza, že je úplne zbytočné kupovať drahé základné dosky, hoci aj pre super výkonné zostavy. :D
V čom tkvie teda výhoda drahšíh základných dosiek? Tak samozrejeme okrem toho, že niektoré poskytujú väčšiu možnosť špekulácií s taktovaním, väčšie rýchlosti RAMiek, či viac, pre niekoho zbytočných, slotov...

Heh, a tou priemernou grafikou som myslel len tak ilustračne, nič konrétneho.. :)) Ale tak priemer je podľa mňa taká 9600 GT a podobne.. :)
PatrikL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7403
Dátum registrácie: Ne 15. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Re: MB a výkon

Príspevok od používateľa PatrikL »

ponúkajú lepšie chladenie, viac konektorov/slotov, lepší layout, niekedy raid (to majú ale aj niektoré lacné), niektorým grafikám pcie 2.0 prospeje...
akú dosku si to inak kúpil? aj pretaktovať sa na nej bude dať určite :)
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: MB a výkon

Príspevok od používateľa Gudas »

PatrikL napísal:ponúkajú lepšie chladenie, viac konektorov/slotov, lepší layout, niekedy raid (to majú ale aj niektoré lacné), niektorým grafikám pcie 2.0 prospeje...
+ kvalitnejšie komponenty/súčiastky, lepšie napájacie obvody, lepšia podpora (častejšie aktulaizácie BIOS-ov) a z toho vyplývajúca lepšia možnosť upgrade neskôr... atď. atď.

Podľa mňa sú dve veci, na ktorých sa šetriť nesmie:
- základná doska
- zdroj

...paradoxne ľudia práve na tomto vždy šetria najviac :-)
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
PatrikL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7403
Dátum registrácie: Ne 15. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Re: MB a výkon

Príspevok od používateľa PatrikL »

tá podpora nemusí byť vždy najlepšia u drahých dosiek, dokonca by som povedal že čím má doska viac rôznych funkcii tak tým väčšie problémy s ňou môžu byť :laugh:
Na doske sa dá šetriť, v pohode. Dnes už sa nevypúšťajú do obehu shity na ktorých vybuchujú kondenzátory, výrobcovia si nechcú poškodiť meno...
Ja som si nedávno kúpil dosku asus za 1600Sk, a čo? Funguje tak ako má, 24/7 :laugh: Nič viac nepotrebujem.
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: MB a výkon

Príspevok od používateľa Gudas »

PatrikL napísal:
Na doske sa dá šetriť, v pohode.
Súhlasím ale neodporúčam :-)
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
Používateľov profilový obrázok
MaRtQoO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 575
Dátum registrácie: Ne 21. Dec, 2008, 22:10
Bydlisko: Chynorany

Re: MB a výkon

Príspevok od používateľa MaRtQoO »

Myslím že dosť výkonná MB a za dobrú cenu jest...http://www.alza.sk/asus-p5ql-pro-ip43-d96888.htm.." onclick="window.open(this.href);return false;.
A k tej doske by som sa chcel aj spýtať či je na nej lepšia Zvukuková karta ako Creative Sound Blaster PCI ...tým lepšia myslím čistejší zvuk atď. ďakujem
. . . V príprave . . .
Môj život, nahovno ale aspoň že má dobrú grafiku.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: MB a výkon

Príspevok od používateľa faugusztin »

MaRtQoO napísal:Myslím že dosť výkonná MB a za dobrú cenu jest...http://www.alza.sk/asus-p5ql-pro-ip43-d96888.htm.." onclick="window.open(this.href);return false;.
A k tej doske by som sa chcel aj spýtať či je na nej lepšia Zvukuková karta ako Creative Sound Blaster PCI ...tým lepšia myslím čistejší zvuk atď. ďakujem
Boze, len taketo Asus s idiotskym napajacim konektorom pri zadnom paneli nie. To uz radsej http://www.alza.sk/gigabyte-ep43-ds3l-d95407.htm" onclick="window.open(this.href);return false; - o nic neprichadzas a mas normalny layout. Ta tvoja doska je presne ten pripad, ked sa setri na nespravnom mieste.
Používateľov profilový obrázok
MaRtQoO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 575
Dátum registrácie: Ne 21. Dec, 2008, 22:10
Bydlisko: Chynorany

Re: MB a výkon

Príspevok od používateľa MaRtQoO »

faugusztin napísal:
MaRtQoO napísal:Myslím že dosť výkonná MB a za dobrú cenu jest...http://www.alza.sk/asus-p5ql-pro-ip43-d96888.htm.." onclick="window.open(this.href);return false;.
A k tej doske by som sa chcel aj spýtať či je na nej lepšia Zvukuková karta ako Creative Sound Blaster PCI ...tým lepšia myslím čistejší zvuk atď. ďakujem
Boze, len taketo Asus s idiotskym napajacim konektorom pri zadnom paneli nie. To uz radsej http://www.alza.sk/gigabyte-ep43-ds3l-d95407.htm" onclick="window.open(this.href);return false; - o nic neprichadzas a mas normalny layout. Ta tvoja doska je presne ten pripad, ked sa setri na nespravnom mieste.
Práveže túto mi odporúčil jeden s vás neviem presne meno ale si pametám že už bol tiež dosť skúseny, mal takú podobnu a že na layout si zvyknem...a čo k tej zvukovke ?...je to presne Creative Sound Blaster Ensoniq ES1371 bude to lepšie ked to tam šupnem než čo bude mať ta ASUS-ka na sebe ?...a ked to je zla MB tak sem hoĎ niečo ale s Agem-u prosím. Beriem všetko stade.
. . . V príprave . . .
Môj život, nahovno ale aspoň že má dobrú grafiku.
PatrikL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7403
Dátum registrácie: Ne 15. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Re: MB a výkon

Príspevok od používateľa PatrikL »

je to v pohode doska, v ageme bola dlho jediná s normálnou cenou a p43 chipsetom... aj gammaray ju dával do pc asi
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: MB a výkon

Príspevok od používateľa faugusztin »

MaRtQoO napísal:Práveže túto mi odporúčil jeden s vás neviem presne meno ale si pametám že už bol tiež dosť skúseny, mal takú podobnu a že na layout si zvyknem...a čo k tej zvukovke ?...je to presne Creative Sound Blaster Ensoniq ES1371 bude to lepšie ked to tam šupnem než čo bude mať ta ASUS-ka na sebe ?...a ked to je zla MB tak sem hoĎ niečo ale s Agem-u prosím. Beriem všetko stade.
Ano, Agem a eD s tym ich obmedzenym portfoliom je problem. Z Agemu jedine P5Q PRO a vyssie.
PatrikL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7403
Dátum registrácie: Ne 15. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Re: MB a výkon

Príspevok od používateľa PatrikL »

v ageme sú už aj gigabyte nejaké
http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=12919109" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=12918988" onclick="window.open(this.href);return false;
...
- lacnejšie ako p5q pro
Používateľov profilový obrázok
MaRtQoO
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 575
Dátum registrácie: Ne 21. Dec, 2008, 22:10
Bydlisko: Chynorany

Re: MB a výkon

Príspevok od používateľa MaRtQoO »

PatrikL napísal:v ageme sú už aj gigabyte nejaké
http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=12919109" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=12918988" onclick="window.open(this.href);return false;
...
- lacnejšie ako p5q pro
No je lacnejšie, to je super konečne Agem dáva produkty aj od Gigabyte lebo to tam chýbalo. Dík ani by som si nevšimol :good:
faugusztin napísal:Ano, Agem a eD s tym ich obmedzenym portfoliom je problem. Z Agemu jedine P5Q PRO a vyssie.
Tým Ano si myslel že ta zvukovka bude lepšia ako integrovaná na MB ?
. . . V príprave . . .
Môj život, nahovno ale aspoň že má dobrú grafiku.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: MB a výkon

Príspevok od používateľa faugusztin »

MaRtQoO napísal:
faugusztin napísal:Ano, Agem a eD s tym ich obmedzenym portfoliom je problem. Z Agemu jedine P5Q PRO a vyssie.
Tým Ano si myslel že ta zvukovka bude lepšia ako integrovaná na MB ?
To ano patri k tej vete, ku ktorej som patri.... Teda na otazku ohladne zvykovky som neodpovedal... Na zvukovky su tu vacsi experti ako ja (dufam).

Návrat na "Základné dosky"