Ste veriaci?

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa valistar »

kazdopadne si myslim ze forum ako take nie je miesto kde by sa dali viest debaty na podobne temy. tak sa na to vykaslite nikto tu nikoho aj tak nepresvedci a hadat sa tu ako male deti zmysel nema tiez :) .
Používateľov profilový obrázok
zachary
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: Pi 23. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa zachary »

presne tak, kto verí, verí, kto neverí, neverí ;)
snažme sa byť tolerantní k ostatným, keď tak diskutujme ale nerobme z toho paródiu alebo výsmech
PC:
Spoiler: ukázať
CPU: i5-7600K + Noctua NH-U12F | MB: Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | RAM: 2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX | GK: Gainward GeForce GTX1060 6GB | SSD: Crucial MX100 256GB | HDD: Seagate Barracuda LP 2TB @ Scythe Quiet Drive | DVD-RW: Samsung SH-S223F | audio: on board + HyperX Cloud + Kurzweil KS-40A | PSU: Corsair RM 750i | fans: 3x Noctua, Enermax | case Corsair 330R carbide series| LCD Dell S2721DGFA | Rapoo E9270p + Logitech G500
LIVESTRONG
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Ja jedine neznasam, ked niekto vnucuje svoj nazor a vieru inym.... A ked si niektori myslia, ze su viac ako ti, co nechodia do kostola.... -.-
Používateľov profilový obrázok
zachary
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: Pi 23. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa zachary »

však ale v tejto debate môžeš vidieť aj opačné tendencie - ateisti sa snažia zosmiešniť, parodovať resp. nechápanlivo postaviť voči veriacim
PC:
Spoiler: ukázať
CPU: i5-7600K + Noctua NH-U12F | MB: Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | RAM: 2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX | GK: Gainward GeForce GTX1060 6GB | SSD: Crucial MX100 256GB | HDD: Seagate Barracuda LP 2TB @ Scythe Quiet Drive | DVD-RW: Samsung SH-S223F | audio: on board + HyperX Cloud + Kurzweil KS-40A | PSU: Corsair RM 750i | fans: 3x Noctua, Enermax | case Corsair 330R carbide series| LCD Dell S2721DGFA | Rapoo E9270p + Logitech G500
LIVESTRONG
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Zachary: Ano, mas pravdu, ale napr ja tolerujem cloveka dovtedy, pokial sa nesnazi vnucovat niekomu svoju vieru, alebo sa vyvysovat nad ostatnych.... Napr vec, ktoru ja nechapem je ta, ze zhresis, prides na spoved a zrazu si cisty? Alebo nezda sa ti cudne, ako cirkev zbiera peniaze?
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa valistar »

samotna spoved nie je nejakym zazracnym "bielidlom hriechov", ani to nie je automat do ktoreho hodis peniaze a dostanes odpustenie. je smutne ze to mozno takto niektori ludia vnimaju a uchadza im podstata toho celeho. spoved ti ma pomoct, ale nie je nastroj (to iste mozes urobit aj doma). a k tomu ani nie som katolik, takze neviem k tomu povedat viac, sice ma prekvapuje ze sa za to plati. ale to je na dlhsiu debatu a samozrejme ked tomu neveris tak to nechapes. vsak to je jedna z definicii viery = verit v nieco, co nevidno. ani Bibliu nepochopis bez "kluca". ;)
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa Krutibrko »

No vsimni si vela starsich ludi, ako si myslia, ze kto nechodi do kostola mus byt hned zly.... Napr bol som v tabore a tam museli ist vsetci povinne do kostola v nedelu.... Narazam teraz na dediny skor ( ale nechcem robit Flame, tak to pls tak neberte , dakujem )
Používateľov profilový obrázok
zachary
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: Pi 23. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa zachary »

v pohode .. inak ako som spomenul vyššie som veriaci, ale niektoré prejavy starších spoluobčanov a vnucovanie aj mne osobne vadia (ako napr. uviedol krutibrko)
- ale nemôžeš vieru posudzovať podľa nejakých babiek-demokratiek :laugh:

btw. - som veriaci, ale ešte som Cirkvi okrem pár milodarov (rozumej pár drobných) nedal nič .. takisto ešte nie som zárobkovo činný, tak neviem prečo sa tu spomína nejaké platenie Cirkvi atď .. takže za čo sa to vlastne platí ? :)
PC:
Spoiler: ukázať
CPU: i5-7600K + Noctua NH-U12F | MB: Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | RAM: 2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX | GK: Gainward GeForce GTX1060 6GB | SSD: Crucial MX100 256GB | HDD: Seagate Barracuda LP 2TB @ Scythe Quiet Drive | DVD-RW: Samsung SH-S223F | audio: on board + HyperX Cloud + Kurzweil KS-40A | PSU: Corsair RM 750i | fans: 3x Noctua, Enermax | case Corsair 330R carbide series| LCD Dell S2721DGFA | Rapoo E9270p + Logitech G500
LIVESTRONG
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Poviem ti vlastny zazitok: Bol som na birmovke, kazdy platil povinne za birmovku 450SK, bolo tam minimalne 500 birmovancov, podla mna aj viac, len netrufnem si odhadnut, zakazali kamerovat a fotit, pretoze predavali vlastne nahravky po 400SK/kus , kaplan s kosikom behal este aj po ulici a zbieral peniaze..... Hned po birmovke bolo Sv. prijimanie... tak isto si myslim, ze je to podobne. Kazdu nedelu + sviatky vyberaju do kosika peniaze, ano hovori sa , ze je to nepovinne, ale potom pozeraju na ludi inak, ked nedaju nic. Vzdy zbieraju peniaze na kostol + ked sa vychadza, stoja tam minimalne 2-3 ministranti a vyberaju este zvlast peniaze ( vraj na charitu ). Videl si uz niekedy miestnosti, v ktorych je farar a pod? Ano, viem, ze ked niekto ide do klastora a podobne, nesklada slub chudooby, ale nezda sa mi, zeby to zarobili poctivou cestou... Ak nemaju peniaze na kostol, preco si kupuju drahu a podla mna aj nepotrebnu elektroniku ?
Používateľov profilový obrázok
zachary
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: Pi 23. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa zachary »

krutibrko, nechcem ti protirečiť, neviem ako to vyzerá u vás, ale môžem ti zas povedať vlastnú skúsenosť - mám možnosť chodiť na faru, aj do priestorov kde žijú kapláni/farári atď .. a musí ti povedať že väčšina kňazov, čo poznám, žije naozaj veľmi skromne .. nevravím že v chudobe, to je skôr, ako píšeš aj ty, výsada kláštorov a prísnejších reholí .. ale pozri sa - auto, pc s internetom, TV, nejaká audio zostava sú bežnými vecami aj chudobnejších domácností, tak prečo by to nemohol vlastniť a používať aj kňaz ..

k tomu vyberaniu do košíka - môže byť, toto by sa ani mne osobne nepáčilo, ale u nás to takto nie je, pokladničky na milodary sú pri východe z kostola, nik nechodí s košíkom a nevyberá priamo od ľudí .. a zas ti musím povedať že takmer všetky takto vyzbierané peniaze idú na režijné náklady spojené s fungovaním a údržbou kostola a fary, resp. na účely zbierky

toť moja skúsenosť s farnosťou Martin-mesto ..

pozri sa - ľudia sme všelijakí, takisto medzi kňazmi sa nájdu výnimky, ktorí si doprajú viac, luxusnejšie veci a pod.

btw. za birmovku ani sv. prijímanie som neplatil ani korunu :)
PC:
Spoiler: ukázať
CPU: i5-7600K + Noctua NH-U12F | MB: Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | RAM: 2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX | GK: Gainward GeForce GTX1060 6GB | SSD: Crucial MX100 256GB | HDD: Seagate Barracuda LP 2TB @ Scythe Quiet Drive | DVD-RW: Samsung SH-S223F | audio: on board + HyperX Cloud + Kurzweil KS-40A | PSU: Corsair RM 750i | fans: 3x Noctua, Enermax | case Corsair 330R carbide series| LCD Dell S2721DGFA | Rapoo E9270p + Logitech G500
LIVESTRONG
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa valistar »

za par rokov bude odluka cirkvi od statu = ziadne peniaze zo statneho rozpoctu = cirkvi si na seba budu musiet zarobit komplet sami. to znamena platy vsetkym zamestnancom + naklady na sluzbu. dosledkom bude zanik malych zborov v dedinach ktore "neuzivia" svojho farara. btw davanie penazi cirkvi je podla Bibilie spravne, ale Ta pre teba ako neveriaceho nic neznamena takze sa neda pouzit ako argument (takze neocakavam ze tomu pochopis). ale ked vidis cirkev ako organizaciu ktora od teba len vymaha peniaze a nic ti nedala tak mi je ta luto.
Používateľov profilový obrázok
RiCK
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 68
Dátum registrácie: So 21. Mar, 2009, 21:15
Bydlisko: Veľké Kapušany

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa RiCK »

nie niesom, nikdy som v boha neveril, a ani nebudem ;)
|PIIX49453|785GME51|GTX560TI1G|4G1333M|SAGAII500|WDBLUE320|TTV3BE|24" Acer|MSSWX4|
|VSX405RDS|PD104|Cowon J3 8GB. + 32GB. MIcroSD|Audio Technica CKM-55|Maxell Retro DJ|ZTE Grand X Intel|
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Valistar: Nemusis ma lutovat, ja proste v Boha uz neverim.....
A ano, vidim tak cirkev, podla mna je to velka SRO-cka, ktora ma obrovske majetky a stale sa vyhovara, ze nema nic. Nemusia platit dane, co je uz kua moc od statu pre nich, preto by som im nedal ani korunu. K tym peniazom, ked uz v spovednici maju TV, tak mi povedz ze je to normalne. Neviem na aku rit to tam je . Cirkev dostava prispevky od statu, tak mi nepovedz, ze potrebuju aj od ludi peniaze. Alebo naopak. na birmovkach zarobia statisice ( hovorim v korunach ) a stale im je malo? Nedavno ukazovali v TV, ako v Kezmarku vykradli faru ci take nieco. Farar zacal ukazovat, kolko elektroniky mu pomizlo. Ano, je to jeho vec co si kupi, ale nech laskavo nevravia, ze maju stale malo penazi.....
Používateľov profilový obrázok
zachary
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: Pi 23. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa zachary »

príliš zovšeobecňuješ,
sú fary, kde kaplán/farár nemá skoro ani na jedlo a kúrenie, a na druhej strane sú fary bohatšie, aké spomínaš vo svojom príspevku

ďalej - niekde je postavený nový kostol, o ktorý sa netreba až tak starať z hľadiska rekonštrukcie a pod., a inde sú gotické kostoly, ktoré treba neustále opravovať, reštaurovať atď

imho riešime tu nezmysly, pretože každý bude vždy nariekať že má málo peňazí - od nemocníc cez samosprávy až po samotných úradníkov a politikov :)
PC:
Spoiler: ukázať
CPU: i5-7600K + Noctua NH-U12F | MB: Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | RAM: 2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX | GK: Gainward GeForce GTX1060 6GB | SSD: Crucial MX100 256GB | HDD: Seagate Barracuda LP 2TB @ Scythe Quiet Drive | DVD-RW: Samsung SH-S223F | audio: on board + HyperX Cloud + Kurzweil KS-40A | PSU: Corsair RM 750i | fans: 3x Noctua, Enermax | case Corsair 330R carbide series| LCD Dell S2721DGFA | Rapoo E9270p + Logitech G500
LIVESTRONG
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Ste veriaci?

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Zachary, mas pravdu. Ale pozri sa, toto sa deje uz od davnych cias.... Kto eri v Boha je akoze ten dobry, aj ekd pacha vselijake zlo. Napr Kriziaci atd.... Vies preco kedysi vznikli odpustky? Pretoze nemali peniaze. O Bohovi sa nezmienil ziadny clovek, ktory by pisal pamate... Jedine jeden, ale neskor bolo dokazane, ze ten ani nezil, ze si ho vymyslela cirkev.....

Návrat na "Debata o všetkom"