Energeticky nezavisly dom/byt

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2535
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa RP »

Spustam bainstorming o tom ako byt energeticky nezavisly :) Dalo by sa to? Ako by to fungovalo, co by to stalo ?

Dumajme nad dvoma moznymi varantami: (1) Byt a (2) Dom a rozdelme to na vyrobu a spotrebu.

Spotreba :
1. osvetlenie - LED ziarivky
2. tv - telky zacinaju (oproti pc kde vznika platforma s nizkymi spotrebami) zrat stale viac - riesenie?
3. pc - nejaky variant Eee pc ci podobna platforma zalozena na Atom (ci podobnom) cpu
4. pranie - to je asi problem, tam ta spotreba bude sice raz za cas ale vzdy vysoka
5. varenie - tiez problem, riesenie ?
6. nieco dalsie co som zabudol ?
7. vykurovanie - toto vylucme, aby to bolo vobec (aspon teoreticky) realizovatelne

Da sa 1-6. pokryt len z nejakeho napajania solarnymi clankami (zdroj, c.1 no co v zime?)?

Nezavisle od zdroja by asi bolo dobre mat nieco co vyrobenu elektrinu "uskladni" - asi najvyhodnejsia by bola autobateria - pochybujem ze by bola vhodnejsia nejaka UPSka.

Vase postrehy, navrhy najvyhodnejsich spotrebicov, zdrojov, a dalsieho okolo su vitane :)
Používateľov profilový obrázok
lukasko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 525
Dátum registrácie: St 01. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava Petrzalka

Re: Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa lukasko »

solarne clanky funguju aj v zime ;) asi si si to zamenil so solarnymi panelmi na ohrev vody..... na to aby si vyrobil 1kW energie, tak potreujes plochu priblizne 2m stvorcove co by mohlo sposobyt ze energeticky nezavisly byt kvoly priestoru na fotovoltaicke clanky mat nebudes.... a potom aj cena je zaujimava co sa tyka navratnosti ... kuk sem alebo si daj do googla fotovoltaicke clanky a po prestudovani si tejto temy a zisteni ake su vysoke vstupne naklady na energeticky nezavisly dom ta prejdu.....

1. jedine riesenie a najucinnejsie
2. nepozerat TV alebo si kupit USB modul k PC a chytat iba DVB-T signal
3. bud to nemat ziadne PC, ale nemusime sa vraciat do doby davno minulej a obstarat si nejaky ten NB, alebo desktop s malou spotrebou
4. mozes prat v rukach a mas to... alebo si zozen taku tu prenosnu bubnovu pracku a ked nebudes mat PC a TV vies co budes robit aby si sa nenudil :good:
5. var na plyne :-) alebo skoc do fastfoodu za rohom (pecene mravce sa daju urobit aj pomocou velkej lupy, ale len v letnom obdobi)
6. zehlenie, chladnicka, ventilator na WC, digestor........
7. v dnesnej dobe zacina byt popularne byvanie v nizkoenergetickych domoch... a setri sa tam hlavne na kureni... takze to nemusis vobec vylucit, aby to bolo realizovatelne.....
CPU: AMD Ryzen 1700 // SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 MB: GA-AB350-Gaming RAM: Kingston 16 GB KIT DDR4 3200 MHz CL16 HyperX@none Grafika: MSI GTX 970 GAMING 4G 1279/1140@none HDD: SSD 960 EVO NVMe M.2 250GB Samsung 850 EVO 120GB ,Samsung HD154UI 1,5TB Zvuk: Logitech Z-5500 Skrinka:[/color] NZXT S340 + Corsair CX400 Ostatne: Card reader 32in1, Logitech VX Revolution, G940, Sony Dualshock3

for sale: CPU: AMD FX 4100 3600@4300 // AC Freezer 64PRO MB: GA-970A-UD3 RAM: 2*4GB Corsair XMS3 1600MHz CL9@none Zvuk:Audigy4 > Digital I/O Modul Skrinka:Eurocase ML 5412 DVD: Optiarc AD-7203S (LabelFlash), TEAC DV-W516GC
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2535
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa RP »

lukasko napísal:solarne clanky funguju aj v zime ;)
Fungovat funguju, otazka je ako ucinne, kedze dni su kratsie a osvit mensi. Vies odhadnut ten rozdiel? Povedzme rozdiel v premernej dennej vyrobe elektriny.
Používateľov profilový obrázok
lukasko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 525
Dátum registrácie: St 01. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava Petrzalka

Re: Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa lukasko »

e e ... zasa tak do toho nevidim..... ale aj v lete ked ti zajde slnko tak vyroba klesne na 1/10 tak tipujem ze v zime to moze byt tak jedna tretina vykonu? vobec ale vobec netusim..... som len typoval
CPU: AMD Ryzen 1700 // SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 MB: GA-AB350-Gaming RAM: Kingston 16 GB KIT DDR4 3200 MHz CL16 HyperX@none Grafika: MSI GTX 970 GAMING 4G 1279/1140@none HDD: SSD 960 EVO NVMe M.2 250GB Samsung 850 EVO 120GB ,Samsung HD154UI 1,5TB Zvuk: Logitech Z-5500 Skrinka:[/color] NZXT S340 + Corsair CX400 Ostatne: Card reader 32in1, Logitech VX Revolution, G940, Sony Dualshock3

for sale: CPU: AMD FX 4100 3600@4300 // AC Freezer 64PRO MB: GA-970A-UD3 RAM: 2*4GB Corsair XMS3 1600MHz CL9@none Zvuk:Audigy4 > Digital I/O Modul Skrinka:Eurocase ML 5412 DVD: Optiarc AD-7203S (LabelFlash), TEAC DV-W516GC
Používateľov profilový obrázok
Reinok
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1336
Dátum registrácie: Št 20. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Senec

Re: Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa Reinok »

Televízory, čo tak si zaobstarať OLED display k PC ktorý by bol energicky nenáročný....s malou spotrebou, IGP, SSD, nenenažrané CPU....
Mať v domácnosti len to najdôležitejšie....


Ale podľa mňa bývať v takomto skôr dome, by som povedal že by chcelo celoživotnú starosť, čo kde jako a kým by si sa dostal do rutiny tak by si mal 80rokov...:D
Moto: Yamaha FZ8 Fazer
Používateľov profilový obrázok
Bamma_boy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 610
Dátum registrácie: St 05. Aug, 2009, 19:33
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa Bamma_boy »

Nikto tu ešte nepozná systémy typu zemné čerpadlo, aqualea, rekuperácia? To vykuruje 365 dní v roku ;) Vodu na 55°C, nízkoenergetický dom sa vykúri na 22 a rekuperácia to stále udržuje, žiadne vetranie oknami ;)
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2269
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa materik »

Nikto tu ešte nepozná systémy typu zemné čerpadlo, aqualea, rekuperácia? To vykuruje 365 dní v roku ;) Vodu na 55°C, nízkoenergetický dom sa vykúri na 22 a rekuperácia to stále udržuje, žiadne vetranie oknami ;)
Registroval som to uz niekde, ale velmi o tom u nas nepocut. Mna napadlo taketo vykurovanie (ale mam pocit, ze uz ho niekde vyuzivaju)

Vykurovanie:
V rohu pozemku mat chliev pre prasce. Odpadovy system chlievu a domu napojit na spolocny septik a vyprodukovany metan
pouzivat na kurenie. (Co sa vyrobi v lete do zasobnikov /na varenie by som ho radsej nepouzival :D /) Mam pocit, ze tvorba
metanu sa da urychlit a zvacsit objem vyprodukovaneho plynu nasadenim enzymov. Pripadne este pouzit kondenzacny kotol na drevoplyn.
No a prasiatka by okrem slaniny aj co to "do kolta prihodili."

A este k tej elektrifikaci:
Pred par rokmi som videl fotovolticke skride. Mam pocit, ze to bol len kocept s prototypom, neviem na kolko sa to ujalo.
Ale ide o to, ze s "elektrarnou" by ste pokryli strechu a nemuseli by ste to robit oddelene.
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
Bamma_boy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 610
Dátum registrácie: St 05. Aug, 2009, 19:33
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa Bamma_boy »

Myslíš, že je ten metán šetrný voči živ. prostrediu? Ja myslím, že nie :-D Veď práve, že o takýchto alternatívach sa u nás vôbec nehovorí, všetci poznajú len solárne kolektory (na ktoré ako jediné dávajú dotácie). Napr. taká rekuperácia funguje asi takto:
Do zeme sa položí "kanalizačná rúra" nazvaná kolektor ktorej dĺžka sa určí podľa veľkosti vykurovaného objektu, v mojom prípade (dom bungalov, 130m2 obyt. p.) to bolo 30m kolektora, čím väčšia hĺbka položenia tým lepšie (u mňa asi 2,5m do zeme). Jeden koniec sa vyvedie nad zem a dá sa naň klobúk s filtrom, druhý koniec ide do "rekuperačnej jednotky", vec s dvoma turbínami, jedna ktorá vzduch odsáva druhá privádza, na tú ktorá privádza sa napojí tento koniec kolektora. Pri prúdení vzduchu cez rekuperačnú jednotku sa vzduch z kolektora ešte ohrieva od vzduchu z domu...V dome máte 19°C a cez rekuperáciu Vám prichádza vzduch o teplote asi 17°C a vonku je 0°C ;) potom sa to už rozťahá po celom dome pomocou takých marťanských rozťahovacích trubíc. A už Vám to "kúri" stačí Vám dokúriť len 2°C naviac aby ste mali v dome toľko čo predtým, koľko by ste asi museli dokúriť keby ste pootvárali okná? Obrázok
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2535
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa RP »

Otazka naokraj. Mala vodna elektraren, ako zdroj elektrickej energie, na potok aky ma kazda tretia-stvrta dedinka.

Co stoji takto nainstalovany vykon, povedzme 1kW, tj. kolko stoji mala vodna elektraren s vykonom 1 kW? Aky prietok musi mat potok aby uzivil tento 1kW? A ako je to vlastne s moznostou cosi take postavit - da sa ziskat take povolenie (resp. ak sa da, ake povolenia su potrebne, od koho?) ?

Prietok sa bude menit pocas roka, tj. minimalny musi uzivit pozadovany vykon.
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2269
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa materik »

Myslíš, že je ten metán šetrný voči živ. prostrediu? Ja myslím, že nie :-D
Metán je hlavnou zložkou zemného plynu. Veľmi často sa používa priamo ako palivo. V porovnaní s ostatnými uhľovodíkmi počas horenia produkuje málo oxidu uhličitého. Hoci výhrevnosť metánu je 802 kJ/mol, čo je najmenej zo všetkých uhľovodíkov, keď sa prepočíta na hmotnosť (16 g/mol), vychádza metán ako najvýhrevnejší uhľovodík na jednotku hmotnosti. Ako zemný plyn sa v mnohých krajinách, vrátane Slovenska, privádza priamo v rúrach do domácností, kde sa spaľuje na vykurovanie a varenie.
by wikipedia.

Cize to nie je asi az take zle :-)
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa Toman »

- vyhrievanie by som riesil tepelnym cerpadlom
- co sa tika konstrukcie domu tak to treba riesit s projektantom, by som sa poobzeral po nejakych severskych projektoch (som minule niekde na Discovery chanel videl take svecke domi - vela dreva, ciastocne zapustene do zeme - velmi pekne, isto velmi mastne...)
- tu na zapade (BA-SC) sa vo vysokom vyskituju horuce podzemne vody, ak by som tu staval velmi by som rozmislal o podzemnom geotermalnom vrte, ale ani panboch netusi ake papiere nato treba....

T. :-)
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3757
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Re: Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa lezgy »

Bamma_boy napísal:Nikto tu ešte nepozná systémy typu zemné čerpadlo, aqualea, rekuperácia? To vykuruje 365 dní v roku ;) Vodu na 55°C, nízkoenergetický dom sa vykúri na 22 a rekuperácia to stále udržuje, žiadne vetranie oknami ;)
dovedene k dokonalosti
kdesi som zacul ide to z dost vysokej hlbky cize naklady velmi ale velmi vysoke...
hlbka udajne az 30metrov....neviem ak sa mylim opravte ma
no a bonusom je ...
cize teplotou sa otepluje jednou rurkou trubky natiahnute na podlahe a strope
teplo stupa cize zaepluje v zime voda studena cirkuluje v strope cize kedze teplo stupa studene"teplo" bude klesat
akurat ako vravim financne je to narocne
mna to vtedy tiez zaujalo az do konecnej sumy
ale toto sa mi javuilo nadovsetko ako skvely napad az po dobu kyym neprislo ...co ak sa nieco pokazi...
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
Používateľov profilový obrázok
Bamma_boy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 610
Dátum registrácie: St 05. Aug, 2009, 19:33
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa Bamma_boy »

lezgy: nejak som tomu nepochopil :red: nedá sa to zrozumitelnejšie? :)
hlbka udajne az 30metrov....neviem ak sa mylim opravte ma
Ak si to myslel k rekuperácii, tak ako som napísal, 2-2,5m už je až nad limit ;) už pri asi 90cm pod zemou to dáva teplo ;)
Toman napísal:velmi by som rozmislal o podzemnom geotermalnom vrte
Nad tým som rozmýšľal aj ja, no vrt je veľmi finančne nákladný a návratnosť investície je veľmi veľká :) o dosť rýchlejšie sa vráti spomínaná aqualea alebo tep. čerpadlo zem-voda popr. zem- vzduch...
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3307
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Tepelné čerpadlo sa finančne neoplatí. Ak by štát na tieto čerpadlá dal dotácie ako na solárne panely, už by to bolo iná pesnička. Momentálne sa oplatí iba na veľmi málo miestach, napr. ak potrebuješ udržiavať ľadovú plochu, potom využívaš aj to, čo je bežne vlastne odpad (chlad). Aj keď prevádzka je menšia, náklady sa pri bežnej prevádzke nevrátia.
O nákladoch na geotermálny vrt ani nechcem hovoriť, ale musí to stáť nekresťanské peniaze. Potrebuješ ísť veľmi hlboko a veru to už neni za 5€.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
shampoo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 661
Dátum registrácie: So 21. Jún, 2008, 21:05
Bydlisko: okr. Nitra

Re: Energeticky nezavisly dom/byt

Príspevok od používateľa shampoo »

Bamma_boy napísal:lezgy: nejak som tomu nepochopil :red: nedá sa to zrozumitelnejšie? :)
hlbka udajne az 30metrov....neviem ak sa mylim opravte ma
Ak si to myslel k rekuperácii, tak ako som napísal, 2-2,5m už je až nad limit ;) už pri asi 90cm pod zemou to dáva teplo ;)
Toman napísal:velmi by som rozmislal o podzemnom geotermalnom vrte
Nad tým som rozmýšľal aj ja, no vrt je veľmi finančne nákladný a návratnosť investície je veľmi veľká :) o dosť rýchlejšie sa vráti spomínaná aqualea alebo tep. čerpadlo zem-voda popr. zem- vzduch...

-rekuperácia - na vetranie je to OK paráda čistý vzduch -nič viac, na kurenie je to problém.
-zemný register teoria je to idealna ,prax- v poriadku 1.rok max 3, po čase problém s plesnou ,čistením, zatopenim ,korene stromov , kondenzácia, baktérie --v sučasnosti sa použiva solankový. :OO=

Návrat na "Debata o všetkom"