Experimentálne chladenie...

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Lubik92
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 10. Jún, 2010, 23:42

Experimentálne chladenie...

Príspevok od používateľa Lubik92 »

Ako som tu čítal, tak som sa miestami len čudoval, že máte toľko peňazí, kupovať samé originály a značkové ventilátory a iné komponenty. Nekritizujem, len ma napadlo, čo tak vytvoriť nejaký vlastný a jedinečný spôsob chladenia...

Začnem teda od začiatku....
Môj PC oslávi koncom júla druhé narodeniny, a kúpil som si ho za slušnú sumu, na tú dobu a kvalitu PC až príliš dobrú. Podotýkam, že som mal 16 rokov, a zakúpil som si vlastný PC za 15 000 Sk. Na vtedajšie hry mi v celku stačil, no doba stále napreduje a môj miláčik už nestíha, tak ako kedysi. (Dodal by som, že beží 7 dní v týždni a asi 16 hodín denne [niekedy aj nonstop]) A ako to už u takýchto vyťažených PC býva, nahrievajú sa, a to kvalitne.

Ako prvé mi začal robiť problémy HDD, áno čítate dobre HDD. Kto by to bol čakal, že celý pc bude nahrievaný od HDD. Len že tu išlo o jeden s prvých 500 GB HDD aké boli vyrábané. Potreboval som teda ideu, ako dostať vzduch zo zadnej časti bedne (lebo len tam som mal diery) až do predu k HDD. Napadlo ma niečo, čím by som nasýtil vlka, a aj ovce by boli celé (lebo som nechcel rezať a vrtať do novej bedne). Vyhodil som krytky na disketove mechaniky, a urobil som si malý zvod vzduchu, aby mi postačil aj malý ventilátor, no aby mal 100%-ný účinok.

Obrázky:

Tuvidíte môj pc s profilu. Nieje to nič moc...
http://img808.imageshack.us/i/dsc01707.jpg/

Tu je pohľad od zadu na HDD, je tam rebrový chladič s ventilátorom.
http://img812.imageshack.us/i/dsc01709.jpg/

Pohľad s predu... (bez prednej masky)
http://img823.imageshack.us/i/dsc01710.jpg/

Nasadený zvod vzduchu...
http://img821.imageshack.us/i/dsc01711.jpg/

Po nasadený masky
http://img704.imageshack.us/i/dsc01713e.jpg/

A finálny vzhľad. (v skutočnosti je to lepšie vidieť, lebo teraz poriadne nevidno mriežku)
http://img822.imageshack.us/i/dsc01714.jpg/


Neskoršie som pridal otáčavý potenciometer, na reguláciu otáčok a hlavne hluku :)
A na DHH je za ventilátorom ešte pripevnený malý rebrový chladič. Rebrá idú v smere vzduchu s fanu, aby sa tak HDD ešte trochu ochladil.

Celková cena: 0 € :)
Celkový vzhlad PC(0-10): 3.0 -> 4.5

Pridám ešte dalšie návody, lebo toto ešte nieje zdaleka všetko, a na dalších úpravách ešte pracujem.
Tak držte palce a težte sa na nové fotky. (možno v lepšej kvalite)

PRacujem na vodnom chladení, ale všetko bude vlastná výroba, a bude to trošku na inom princípe. Tak držte palce aby sa nenašla dierka :)
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Re: Experimentálne chladenie...

Príspevok od používateľa PETERPANs »

Ja to robim jednoduchsie,

1. odstranim bocny kryt
2. zapnem toto
Obrázok
3. nasmerujem to na procak a kartu

Hral som novsie hry na vyssich detailoch a jednoducho sa to prehrievalo a toto riesenie mi skutocne pomohlo znizilo to teplotu bez toho aby som pocitoval nepriazen teploty (artefakty, padanie systemu, vypinanie v dosledku prehriatia ...). Navyse ak to nepotrebujes das to nabok a nemussis nic rozoberat. V jednoduchosti je krasa, smiali sa mi ale ty co to vyskusali mi dali za pravdu, nie je to ziadne profesionalne riesenie ale dokaze to vela spravit a navyse ak mas taky ventilator a nepouziva sa je to skoro zadara, teda okrem tej elektriny.

Skusal som aj velky ventilator a vysledok je priamo umerny priemeru listov ventilatora, cim vecsi tym lepsie to chladi, trik je v tom dobre to nasmerovat na chladene sucasti. Ak pouzivas sluchadla zvuk ventilatora nie je vobec pocut, ak nie je to troska otravne, zalezi od dialky, kde je ventilator voci tebe.
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)
Používateľov profilový obrázok
Filip-ito
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 212
Dátum registrácie: Ut 03. Feb, 2009, 22:08
Bydlisko: Humenné

Re: Experimentálne chladenie...

Príspevok od používateľa Filip-ito »

Lubik - to ti ale musí vrčať nie ? :)
Používateľov profilový obrázok
glirpi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: Ne 09. Máj, 2010, 03:36
Bydlisko: Handlova / okres PD

Re: Experimentálne chladenie...

Príspevok od používateľa glirpi »

Lubik92 napísal:
teda prepac, ale aky by uz bol velky problem presunut hdd do nizssich pozicii a kupit jeden 12 cm fan za par kacek ? pozeral som tvoje obrazky, pozicie na hdd tam su aj spredu mas miesto na osadenie fanu. miesto toho si znicil fasa stavebnicu merkur, namontoval nejaky fan zo sufliku, minul kopec srobiciek a matiek a stravil nad tym mnoho casu ..

.. sak preco sa neposkrabkat pravou rukou na lavom lici ponad hlavu, ked lavou rukov je to blizssie a rychlejsie ..
I♥C64 0,97Mhz CPU, 64KB RAM, VIC-II GPU (320x200 multicolor / 16 farieb) a aka zabava..
Spoiler: ukázať
PC: CPU: INTEL Core i5-9600KF / CPU-COOLER: NZXT Kraken X52 / MB: GIGABYTE Z390 M / RAM: Corsair 16 GB KIT DDR4 3600 MHz CL18 Vengeance LPX / SSD: WD Black SN750 NVMe SSD 1 TB / DVD-RW: - / PSU: Seasonic X-Series 560W / CASE: NZXT H400 / VGA: GIGABYTE GeForce RTX3060 GAMING OC 12GB / SOUND: SOUND BLASTER AE-7 / SPEAKERS: - / HEADPHONES: BEYERDYNAMIC DT 770 PRO (80 ohm) / LCD: DELL UltraSharp U2717D 27" / KEYBOARD: DELL Premier Wireless Keyboard / MOUSE: DELL KM717 / GAMEPAD: MICROSOFT Xbox 360 wireless controller / OS: MICROSOFT Windows 10 PRO 64Bit
Lubik92
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 10. Jún, 2010, 23:42

Re: Experimentálne chladenie...

Príspevok od používateľa Lubik92 »

marcel- dole by netahal od nikadial vzduch, a tak si myslim ze hoc som nad tym stravil aj 2-3 hodinky, ale stoji to za to, lebo vtedy si sekala kazda jedna hra, ak som hral dlhsie ako hodinu

filip- v predu mam malý otvaraci kryt, a tam som si dal potenciometer na regulovanie otáčok, väčšinou sa hrám v noci, a mám slúchadla, čiže mi to vôbec nevadí, a HDD celkovo stačí, keď beží fan na 50% otáčok, len výnimočne mením otáčky

peterpan- ten ventilátor aj mňa napadol, lenže taký doma nemám, mam jedine taký tiež elektrický topič, no a da sa na ňom vypnúť ohrievanie, čiže bude ako ventilátor, a skúsim to možno aj dnes :D

a inak nadmerné prehrievanie zatiaľ riešim tak, že otvorím bočný kryt bedne, a otvorím si v izbe okno dokorán a hrám len v noci :) no má to veľa nevýhod, na ktoré prídete určite aj sami (hmyz, hoc mam sieťku; v lete je vonku teplejšie ako dnu; niekedy môžem prechladnúť;....)
Používateľov profilový obrázok
glirpi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: Ne 09. Máj, 2010, 03:36
Bydlisko: Handlova / okres PD

Re: Experimentálne chladenie...

Príspevok od používateľa glirpi »

urcite by netahal ? uz som videl kadejake skrine aj takto uzavrete, ale vzdy bol niekde nejaky otvor na nasavanie ak bola moznost osdatit skrinu spredu ventilatorom. vacsinou ak boli skrine takto uzavrete na spodnej casti predneho panelu (toho plastu) je taky vyrez .. ale zas ak si clovek kreativny a rad robis taketo veci tak preco nie ;)
I♥C64 0,97Mhz CPU, 64KB RAM, VIC-II GPU (320x200 multicolor / 16 farieb) a aka zabava..
Spoiler: ukázať
PC: CPU: INTEL Core i5-9600KF / CPU-COOLER: NZXT Kraken X52 / MB: GIGABYTE Z390 M / RAM: Corsair 16 GB KIT DDR4 3600 MHz CL18 Vengeance LPX / SSD: WD Black SN750 NVMe SSD 1 TB / DVD-RW: - / PSU: Seasonic X-Series 560W / CASE: NZXT H400 / VGA: GIGABYTE GeForce RTX3060 GAMING OC 12GB / SOUND: SOUND BLASTER AE-7 / SPEAKERS: - / HEADPHONES: BEYERDYNAMIC DT 770 PRO (80 ohm) / LCD: DELL UltraSharp U2717D 27" / KEYBOARD: DELL Premier Wireless Keyboard / MOUSE: DELL KM717 / GAMEPAD: MICROSOFT Xbox 360 wireless controller / OS: MICROSOFT Windows 10 PRO 64Bit
Lubik92
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 10. Jún, 2010, 23:42

Re: Experimentálne chladenie...

Príspevok od používateľa Lubik92 »

čiže mám HDD chladiť zo spodu? dalo by sa to prerobiť, a použiť takmer všetko čo je tam, stačilo by ho len posunuť celkom hore a ventilator jemne natočiť smerom hore.... ale bude to učinnejšie, keď hore na HDD je original hlinikova plocha na chladenie...
Používateľov profilový obrázok
glirpi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: Ne 09. Máj, 2010, 03:36
Bydlisko: Handlova / okres PD

Re: Experimentálne chladenie...

Príspevok od používateľa glirpi »

tak najskor sahni rukou a prejdi po spodnej casti predneho plastu. mal by si tam mat taky vyrez na nasavanie.. ak tam je tak tvoje veci komplet het a hdd posunut do nejakej nizssej pozicie a zozen si hocijaky 12cm fan (ak nemas tak ti jeden poslem za cenu postovneho) a nenapojis ho na 12v ale na 5v (cierna / cervena, kludne ti poslem aj koncovku na to, ktoru zapojis na hocijaku volnu poziciu molex konektoru zo zdroja). to koli tomu aby nebol hlucny zbytocne a len sa jemne tocil a chladil. to je vsetko.. horuci vzduch bude takto odfukovany tymto fan-om ako z hornej casti hdd, tak aj zo spodnej..
I♥C64 0,97Mhz CPU, 64KB RAM, VIC-II GPU (320x200 multicolor / 16 farieb) a aka zabava..
Spoiler: ukázať
PC: CPU: INTEL Core i5-9600KF / CPU-COOLER: NZXT Kraken X52 / MB: GIGABYTE Z390 M / RAM: Corsair 16 GB KIT DDR4 3600 MHz CL18 Vengeance LPX / SSD: WD Black SN750 NVMe SSD 1 TB / DVD-RW: - / PSU: Seasonic X-Series 560W / CASE: NZXT H400 / VGA: GIGABYTE GeForce RTX3060 GAMING OC 12GB / SOUND: SOUND BLASTER AE-7 / SPEAKERS: - / HEADPHONES: BEYERDYNAMIC DT 770 PRO (80 ohm) / LCD: DELL UltraSharp U2717D 27" / KEYBOARD: DELL Premier Wireless Keyboard / MOUSE: DELL KM717 / GAMEPAD: MICROSOFT Xbox 360 wireless controller / OS: MICROSOFT Windows 10 PRO 64Bit
Lubik92
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 10. Jún, 2010, 23:42

Re: Experimentálne chladenie...

Príspevok od používateľa Lubik92 »

nižšie ho dať nemôžem... keďže toto je moja bedňa
http://img822.imageshack.us/i/dsc01714.jpg/

nižšie to už ani o CM nejde, lebo tam mam vypínače, čiže to čo som urobil bola jedina alternativa

tak to vyzerá: Obrázok
Používateľov profilový obrázok
SNAKE_3
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Pi 19. Feb, 2010, 19:31
Bydlisko: Hriňová

Re: Experimentálne chladenie...

Príspevok od používateľa SNAKE_3 »

Mal som takú istú buxňu ako ty (len mala iný predný panel). Tie HDD sa dajú dať aj nižšie tam žiadne tlačítka nezavadzajú a FAN sa dáva hneď za HDD (z vnútra). Daj HDD do druhého šuplíka od spodu nechaj tam ten pasív a daj dopredu 12 FAN a máš po probléme :good: .

http://img808.imageshack.us/f/dsc01707.jpg/
CPU:AMD Athlon 3000+ 1.8@2.3Ghz CPU Cooler:Zalman CNPS10X Quiet GPU:Powercolor Radeon HD 3450 MB:MSI K9NU Neo-V RAM:1,5 GB HDD:SAMSUNG 320 GB a Seagate 160 GB PSU:Seasonic X-560 Case:Xigmatek Utgard Slúchadlá:AKG K 514 Repro:Genius SP-E 120 Mouse:GIGABYTE M8000X Podložka:Steelseries QcK

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"