MSI Afterburner - potenciálny VGA killer?

Všetko o grafických kartách, ich problémy, ovládače ...
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: MSI Afterburner - potenciálny VGA killer?

Príspevok od používateľa Borec »

na jadro v tomto prípade kašli. to krátkodobo vydrží aj 2V (krátkodobo !!!!!)
link na sapphire takmer ako vždy nefunguje korektne, proste je to referenčná verzia? čierne PCB + volterra?

áno, prúd sa zvyšuje rastúcou teplotou, som rád, že ti to je jasné. Takže rovno otázka, aká bola vtedy teplota jadra?
Používateľov profilový obrázok
ujo Andydúla
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5407
Dátum registrácie: Po 03. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dlhé diely

Re: MSI Afterburner - potenciálny VGA killer?

Príspevok od používateľa ujo Andydúla »

Link funguje, len ich stránka je troška pomalšia, než sme zvyknutí.
Karta je referenčná, čierne PCB a Volterra.
Teplota jadra cca 100°C, v podstate všetky tri teploty jadra mali podobnú hodnotu, regulátory vyššie, samozrejme.
Nemôžem dokázať, že hodnota 1,65 bola skutočná, každopádne podľa zvukového prejavu zdroja viem bezpečne, že bola vyššia než 1,35v povolených Afterburnerom - pri tomto nastavení je zvukový prejav omnoho tichší a teploty omnoho nižšie.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4,7 GHz @ 1.36v + Prolimatech Megahalems Rev.B + Thermal Grizzly Kryonaut + Noctua NF-F12 PWM MB: MSI P67A-GD55 VGA: EVGA GeForce GTX 980 4GB SC ACX2.0 + Prolimatech MK-26 + 2 x Noctua NF-A14 PWM + Gelid Solutions Extreme GC1 + RAM: Crucial 16GB DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical LP HDD: Samsung 256GB SSD + WDC WD1003FBYX-01Y7B0 1TB + Samsung EcoGreen F4 2TB DVD-RW: Samsung SH-S223F PSU: Superflower 550W Golden King - SF-550P14PE Mouse: Logitech G3 Display: Hewlet Packard HP w2408h Case: Antec 300 + Intake: 2 x Nexus D12SL-12@800 RPM / Outtake Nexus D12SL-12@800 RPM + Noctua NF-A15 PWM Sound: ASUS Xonar DX + Yamaha AX-892 + B&W 602s3 + B&W ASW CDM
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: MSI Afterburner - potenciálny VGA killer?

Príspevok od používateľa Borec »

hodí ma to na main page a koniec, ale to je teda jedno
ku karte, volterra to má fajn ochránené čo sa týka prekročenia prúdu a napätia. Ja verím že karta mohla vydržať 1,65V ale maximálne v 2D. V 3D, pokiaľ karta nebola upravovaná, by karta ihneď zartefaktila, hodila BSOD, čierna obrazovka alebo reset počítača. Mám to vyskúšané, ver mi ;) Proste tých 1,65V je fakt na hrane a musel by si mať na jadre 0 stupňov a menej (strelené od oka) aby to bolo schopné prevádzky čo i len chvíľku pri takto vysokom napätí :(
Takže ak sa nenahneváš, ja to naozaj nevidím na problém softu. Nech je/bol MSI akokoľvek zlý a ty ho vnímaš ako potencionálnu hrozbu pre svoj HW, tak ja to vidím skôr na zblbnutie samotne karty, respektíve špekuláciami s kartou predchádzajúcim užívateľom. Afterburner bol jediný SW ktorý som používal či už na vzduchu alebo pri subzero chladení kôli jeho univerzálnosti. A to, aké šialenosti sa vyvádzali si možno nevieš ani predstaviť a ten program nikdy nevykazoval žiadnu nestabilitu alebo neštandardné chovanie. Nastavovanie napätia je/ bolo v ňom vždy 100%tné. Takty sú už iná vec, ale to je jedno. Takže proste tak :(

// ono verím že ten zalman + ten VRM kit čo tam je, je fajn chladič. Určite je a na bežné použitie stačí. Ale pokiaľ tomu naložíš, tak je to proste o ničom. Snáď chápeš. A čo sa týka VRM tak tam je naozaj fuk či je tam pliešok alebo pol kila medi. Tie regulátory majú tak malú plochu čipu, že pri tak "extrémnom" vyťažení nedokážu preniesť všetko stratové teplo cez plášť a čip sa v nich varí vo vlastnej šťave.
Používateľov profilový obrázok
ujo Andydúla
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5407
Dátum registrácie: Po 03. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dlhé diely

Re: MSI Afterburner - potenciálny VGA killer?

Príspevok od používateľa ujo Andydúla »

Ja netvrdím, že to bolo presne 1,65v, mohlo to byť kľudne 1,4 alebo inak, len podľa zvuku, čo vydával zdroj viem určiť, že to bolo viac než 1,35 - môj Coolermaster M700 totiž s touto kartou cvrliká tým viac, čím je na jadre vyššie napätie a na 1,35v je ten zvukový prejav tichší a podstatne.
A naozaj - dialo sa to práve uprostred hrania Stalkera.
myslím, že predchádzajúci užívateľ s kartou nič nerobil, ale samozrejme mohol - zasa druhá vec je, že bez HW modu by karta nemohla pustiť také napätie sama od seba.
Skúšal som viac krát nasimulovať rovnaké podmienky, ale Afterburner už "nezblbol", asi sa nedopátram k pravde.
A ohľadom VRM čipov - tam nie je o čom diskutovať, jediné účinné vzduchové chladenie má Thermalright, aj tento malý pasív na Zalmane je smiešny, hoci je to dobrý chladič.
Inak by ma zaujímala spotreba karty pri 1,35v - podľa mňa sa blíži až k 300W.
Asus Matrix má jadro taktované na 900 MHz pri 1.2v a karta má spotrebu vyššiu o 38W oproti štandartnej HD 5870.
Určite má Matrix inú napájaciu kaskádu a 2 GB pamäte, ale aj tak je to dosť.
Pri napätí 1.3v má už spotrebu o 125W vyššiu než štandartná HD 3870.
Šialené.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4,7 GHz @ 1.36v + Prolimatech Megahalems Rev.B + Thermal Grizzly Kryonaut + Noctua NF-F12 PWM MB: MSI P67A-GD55 VGA: EVGA GeForce GTX 980 4GB SC ACX2.0 + Prolimatech MK-26 + 2 x Noctua NF-A14 PWM + Gelid Solutions Extreme GC1 + RAM: Crucial 16GB DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical LP HDD: Samsung 256GB SSD + WDC WD1003FBYX-01Y7B0 1TB + Samsung EcoGreen F4 2TB DVD-RW: Samsung SH-S223F PSU: Superflower 550W Golden King - SF-550P14PE Mouse: Logitech G3 Display: Hewlet Packard HP w2408h Case: Antec 300 + Intake: 2 x Nexus D12SL-12@800 RPM / Outtake Nexus D12SL-12@800 RPM + Noctua NF-A15 PWM Sound: ASUS Xonar DX + Yamaha AX-892 + B&W 602s3 + B&W ASW CDM

Návrat na "Grafické karty"