"bezdrotova optika"

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Mathys
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 107
Dátum registrácie: So 14. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Detva

Re: "bezdrotova optika"

Príspevok od používateľa Mathys »

"Poslať od galen v Štv Júl 22, 2010 7:46 pm
ehm, optika je skrateny vyraz pre opticky kabel,
aspon v IT...

fotograf pod optikou rozumie sosovky fotaku ... to by mohla byt bezdrotova optika, kedze v sosovkach nema co robit kus dratu...

takze podla toho co pisu, sa jedna o bezne WiFi pripojenie... tzn problemy s latenciou (idealne rataj 100-150ms, nie 10ms ako na optike)
to ze oni si to na druhej strane prdnu na opticke vlakna, to je sice pekne, ale nic to nemeni na fakte, ze kym to doputuje na optiku, tak to bude trvat ..."

tu bolo napísané ako to je - optické vlákna ku vysielaču... ja som len upravil že pri takej veľkej frekvencií to pôjde tak 1-3ms (a nie 100-150), ale tí čo sa do toho rozumejú, napadne ich že myslím trasa klient a AP, a tí čo sa nerozumejú, ako TY newmi si budú myslieť že odozva na internet (google, zoznam, six...). vnútorný ping má ani nevieš aký veľký vplyv... máš mesto, máš pripojenie napr. od t-comu, odozva na six je napr. 6... ale potrebuješ pripojiť klienta ktorý býva 3 km od connectu, tak dáš jedno AP, dáš napr. nanostation ku klientovi a zistíš, že stade máš odozvu už nie 6 ale 16ms, lebo 10ms máš padnutých pri 2,4GHz... veľmi veľa malých ale aj veľkých firiem majú na začiatku pripojenia krásnu odozvu, ale to či ju dokážu zachovať vo svojej veľkej sieti, to je už druhá vec... skús si to kus preštudovať, a potom skús kritizovať ľudí a tvrdiť že sa do toho prd rozumejú. Speedtest.net pozná každá lama, takže to že poznáš jednu stránku, to z teba sieťiara nerobí. Mimochodom APčko nepingujem, ja frčím po optike ;-)
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7688
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: "bezdrotova optika"

Príspevok od používateľa newmi »

ty stale nechapes, ze? NACO je tomu co sa pytal na skusenosti s tymto pripojenim, ze ake su pingy vo vnutri siete? On chce vediet ako mu pojde net, nacitavanie stranok a tam ide uz nie len o nejake pingy medzi APckami ale aj o to ake servery a konektivitu ma poskytovatel pripadne ci nejak nieco obmedzuje. Takze mas s tym realne skusenosti? Ano? Tak sa s nami o ne podel. Nie? Tak bud ticho lebo teoria ti je v reale nanic.

btw ja sa nepasujem za sietara. A mimochodom optiku nas tu ma kopec, a? Odkial mas teda tie tvoje pingy? Mas to satro alebo nie?
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2235
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: "bezdrotova optika"

Príspevok od používateľa mirjak »

mna napr. dost zaujima, ci je to realne pouzitelne na on-line gaming (CoD a pod.)) , t.j. ci su odozvy aspon ako pri aDSL
Používateľov profilový obrázok
Mathys
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 107
Dátum registrácie: So 14. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Detva

Re: "bezdrotova optika"

Príspevok od používateľa Mathys »

Ja odpovedám na ten bezdrát, nie na WAN. Nie, nemám SATRO. A áno, mám skúsenosti zo sieťami. Ešte raz si prečítaj o čom som písal.
Mathys napísal:vzdušná optika - názov je obrazný pretože na frekvencií 12GHz, je to šleha... žiadne pingy 100-150, to je maximálna blbosť... pri 10GHz frekvencií, priamy výhľad, 10km máme pingy 1ms, nie viac, nie menej... takže pokiaľ bude priamy výhľad na AP a licencovaný spoj, pingy môžu byť 1-3ms...
netspace_dusan

Re: "bezdrotova optika"

Príspevok od používateľa netspace_dusan »

Pre: newmi

Takže ty toho asi vieš veľmi veľa o optike, že? V prvom rade máš dva rôzne spoje. Jeden je od AP-čka (veľký vysielač niekde na budove alebo podobne) ku tebe domov na nejaký RTR (router). To je spoj jedna. Tu máš prepoj, ktorý môže mať odozvu pingu aj menšiu ako 1ms. To čo spomínaš ty je už odosielanie pingu s tvojho RTR niekam na internet napr. google.com. To je o ničom inom. Tam to nieje priama cesta, ale ideš cez viac RTR. Tomu sa ľudovo nadáva aj smerovanie. Smerovanie je na vrstve 3 modelu ISO/OSI ak chceš niečo viac vedieť. Proste nemôžeš porovnávať LICENCOVANY 10GHz spoj AP - RTR s nejakým 2,4GHz alebo 5GHz spojom tvoj RTR možno aj cez dalších 15 aktívnych prvkov (RTR, Switche, prípadne nejaké firewally a tiež nemôžeme zabudnúť na optické prevodníky ... Eth na optiku napr. SC full duplex ... väčšinou sa tu používa single mode (teda jednovidové vlákno), ktoré sa môže používať aj na trasy dlhé kilometre a nedochádza k skresleniu signálu.)) Výhoda optiky spočíva v tom, že nieje rušená žiadnimy elektromagnetickými rušeniami. Zase nevýhoda je citlivosť na ohyby a špinu. Pri jednovidom vlákne ak máme fakt kvalitné "šikmé" konektoy a extra dobré zvary a tiež dodržiavame čistotu nedochádza prakticky k žiadnemu útlmu. V prípade, že by sme použili napr. viacvidové vlákno ... multi mode ... a rovné konektory a máme nic celkom v pohode zvary dochádza k veľkému útlmu a k tým aj zníženiu rýchlosti. Takže treba to braž rak, že máš dva spoje. Jeden ten AP - RTR ak nemáš nič v cete a máš priamu vyditeľnosť prakticky ti to nič neručí na danej frekvencí (nie celkom ale rušenie je minimum) zatiaľčo pri RTR a napr. server google je to moc smeorvné a dochádza k stratám najmä na zariadeniach ale aj v samotných UTP/STP kábloch. A preto nemôžeš mať na AP optiky ping 1ms a tiež na google.com ping 1ms. Rozmýšľaj. Z tvojho RTR na server google.sk bude podstatne vyšší ping ako 1ms. Dúfam, že si to pochopil :)

Ak si to nepochopil tak kolega Mathys ti to objasní!
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: "bezdrotova optika"

Príspevok od používateľa galen »

jeden+druhy+treti:
Obrázok

Otazka znela: ake su pingy do sveta z vnutra siete?
Odpoved: ???

Vo vseobecnosti dakujeme za vysvetlenie, ze nepouzivate "zastaralu" technologiu na 2.4GHz, ale frcite si na "novsej" v 10GHz pasme, z coho sa da predpokladat, ze oneskorenie (aby som sa priblizil vasej terminologii) za RTRing *chapte, ze skratky ako toto su ehmm... no ... skratka, routing* netreba ocakavat na urovni 10-15ms na "hop", ale trosku menej, radovo 1-2ms na "hop".

Samozrejme, bez urcenia lokacie (kde bude koncovy zakaznik), nieje mozne urcit pocet transferov vnutri WAN, kym clovek dojde na backbone, a samozrejme nemozeme tusit aku mate konektivitu do sveta (iked uznavam, ze ak by clovek pouzil google, mozno by to u vas na strankach nasiel), no ale ako sa vravi ... naspat k tematu:
Viete ktosi, ake ma bezne pingy koncovy zakaznik napr. na www.google.com?
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7688
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: "bezdrotova optika"

Príspevok od používateľa newmi »

pani Mathys a netspace_dusan prosim vas NAUCTE SA CITAT :!:
mirjak napísal:Up... ma tu niekto Satro "vzdusnu optiku"?
a
mirjak napísal:mna napr. dost zaujima, ci je to realne pouzitelne na on-line gaming (CoD a pod.)) , t.j. ci su odozvy aspon ako pri aDSL

Takze tie OT si nechajte pre seba xP a nech sa vyjadri dakto kto s tym ma REALNE SKUSENOSTI. Z vas ani jeden nema realne skusenosti a len sem davate nejake teoreticke veci, kolegovci :D .
btw, to Satro je 12GHz
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
PCexpres
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2011, 11:19
Bydlisko: Osadna 11 Bratislava

Re: "bezdrotova optika"

Príspevok od používateľa PCexpres »

inak tiez by som sa rad dozvedel ako je to s tymi pingami :P cize ?
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2235
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: "bezdrotova optika"

Príspevok od používateľa mirjak »

UP... realne skusenosti nikto?
Tubli
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 17. Sep, 2008, 10:27

Re: "bezdrotova optika"

Príspevok od používateľa Tubli »

fakt to nikto nema a nevie dat info o realnej pravadzke?
btw ako je to so sluzbou IP plus? pisu tam, ze jedna verejna IP, kazdy dalsi zapojeny pc musi mat sluzbu IP plus, cize dalsich 6 eur mesacne? neviete ako to je? ked by som to buchol do routra, tak to nepojde? dik za odpovede :)
Intel E8400@3000Mhz. NOCTUA NH-U12 . Asus P5Q Deluxe . 4x1GB Corsair Dominator 1066 CL5 . Asus ENGTX460 1Gb . Intel SSD 80gb . Samsung HD322HJ . Western Digital WD2500KS . Asus DVD-RW . Corsair HX520 . Acer GH245HQ 23,6"

Návrat na "Siete"