Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Sekcia o programovaní, programovacích jazykoch...
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Príspevok od používateľa Googler1 »

Caute neviem ci som tuto temu zaradil do spravnej sekcie, ale chcem sa opytat ci poznate nejaku dobru knihu programovania v Pascale pre uplneho zaciatocnika - Nikdy som neprogramoval

THX za odpovede
MBG
VIP
VIP
Príspevky: 1572
Dátum registrácie: Ne 22. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: Topolcany/Bratislava

Re: Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Príspevok od používateľa MBG »

Síce mnohý tvrdia, že Pascal je pre začiatočníkov, ale keby mám znova začínať, tak fakt asi nie Pascal...

Keď si nikdy nič nerobil, bude to ťažké, ale skús rovno C. Určite ti dá do života ako henten mŕtvy jazyk.
A naj kniha čo som kedy držal je táto: http://www.martinus.sk/?uItem=22732
Používateľov profilový obrázok
krejso
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 26. Apr, 2008, 14:00

Re: Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Príspevok od používateľa krejso »

:-) Zdravim, ano suhlasim s prispevkom napisanym predomnou mozes rovno zacat s programovacim jazykom C je to velmi! efektivny programovaci jazyk a asi 2 krat rychlejsi(co sa tyka efektivnosti kodu) ako Pascal, vrelo odporucam ja ho pouzivam stale, kedze s nim pracujem, nie len s nim, ale aj s ,,nadstavbou C" teda C++, vseobecne Ceckovske jazyky su efektivne, maju dobru syntax, dobre citatelny kod, fajn deklaracia identifikatorov, klucovych slov(resp. volanie funkcii, aj vlastnych), naskoc rovno na "C" , no ked si zaciatocnik, tak ti to pojde o nieco ,,tazsie" pretoze u programatora plati jedno, musis poznat aj z vecsej casti hardware a funkcionalny princip jednotlivych komponentov napr. take CPU naco sa vlastne pouziva,aku ma funkciu pri vykonavani daneho programu,tzn. obsahuje registre, z ktorych kazdy ma svoju vlastnu funkciu t.j. kazdy robi to na co tam vlastne je tzn. jeden robi aritmeticko-logicke vypocty, iny vybera nezavisle na tomto procese udaje z Operacnej(hlavnej) pameti, dalsi adresuje udaje atd. atd. tymto mierim aj k jazyku Assembly(slangovo sa povie Assembler, ale Assembler je prekladac tohoto jazyka Assembly do strojoveho kodu), ktory bol moj prvy nauceny programovaci jazyk a vrelo odporucam sa chytit aj toho, preco? jednoduche vysvetlenie, ak budes vediet Assembly velmi pokrocilo, budes velmi dobre vediet pouzivat a pisat kod napr. v Jazyku C(budes vediet aj podrobnejsie princip prace CPU a RAM, ich komunikaciu, adresovanie), pretoze budes vediet, coho!! sa mas chytit tzn. aky kod pouzit pre tu danu ulohu, preto je dost chybou! a sam to prizvucujem nevediet jazyk Assembly, zaryty programatori ,,vyssich" jazykov na mna budu ,,kydat" preco Assembly, je to uz zastarale atd. atd. to uz ikto nepouziva, chyba"!! vseobecne plati najlepsi! programatori koduju v strojovom kode, ti ,,horsi" koduju v jazyku Symbolickych adries, teda Assembly a ti ,,este kusok horsi" koduju vo ,,vyssich" jazykoch, ktore maju velku vyhodu, setria cas napisania kodu pre programatora, ale minusom je mensia efektivita kodu na binarnej urovni, veru. :) :)
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2539
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Príspevok od používateľa RP »

MBG napísal:Keď si nikdy nič nerobil, bude to ťažké, ale skús rovno C. Určite ti dá do života ako henten mŕtvy jazyk.
Pascal zije :) Zije v podobe freepascal-u, a to je dobry jazyk ;)
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Ešte by asi bolo na mieste sa opýtať, či dotyčný potrebuje knihu na pascal preto, lebo jednoducho sa v škole učia pascal - vtedy si nevybere. Ak je situácia iná, a obzerá sa z vlastnej iniciatívy, tak nech ide na C-čko.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
crux2005
VIP
VIP
Príspevky: 10030
Dátum registrácie: So 18. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Príspevok od používateľa crux2005 »

@krejso: imho nepotrebuje programátor vedieť Assembler, aby vedel písať efektívny/kvalitný kód v C/C++. Takisto si myslím, že tvrdenie
najlepsi! programatori koduju v strojovom kode, ti ,,horsi" koduju v jazyku Symbolickych adries, teda Assembly
je v dnešnej dobe hlúposť. Naprogramuj mi v rozumnom čase, v bin. kóde, nejakú 3D hru, ktorá by mohla vyjsť následne na trh ;)
s pozdravom, crux.
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Za 10^14 rokov hru v bináre nakódim aj ja :D
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
krejso
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 26. Apr, 2008, 14:00

Re: Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Príspevok od používateľa krejso »

crux2005 napísal:@krejso: imho nepotrebuje programátor vedieť Assembler, aby vedel písať efektívny/kvalitný kód v C/C++. Takisto si myslím, že tvrdenie
najlepsi! programatori koduju v strojovom kode, ti ,,horsi" koduju v jazyku Symbolickych adries, teda Assembly
je v dnešnej dobe hlúposť. Naprogramuj mi v rozumnom čase, v bin. kóde, nejakú 3D hru, ktorá by mohla vyjsť následne na trh ;)

Ahoj uzivatel ,,crux2005" prosim ta take hluposti mi nemusi pisat a citovat ja uz mam odkodene roky, takze ma nemusi poucovat ohladom zadavania kodu pre PC t.j.programovania, pre mna za mna sa nauc co chces, ej to tvaja vec, mimochodom PC nebo vytvoreny na hry v slovazmysle ,,bavkani sa s objektami a postavickami",ale na vedecko-technicke vypocty,ak mas nejaky problem ku jazyku Assembly, tak ti pripomeniem, ze z takeho C#,alebo taky visual Basic od "Mikrošitu" všetko, čo tam napíšeš bude o niekolko radov pomalšie ako v Assembly, ak ma chceš presvedčiť,že to tak nie je, napiš kod vo Visual Basic, ja ti to ,,disassemblerujem" do Assembleru a potom uvidis :good: pretože všetko! sa prekladá prekladačmi na uroven strojoveho kodu a v tychto jazykoch maš program malo ,,pod kontrolou" apropo take mikropocitace modely PIC alebo Atmel sa programuju vyhradne v Assemblery, to co mas doma napr. v pracke,alebo v mikrovlnke, atd. ten, kto tu pisal, ze sa chce naucit ,,programovat" tak ma zacat min. na jazyku C, pascal a basic nepouzivam vobec ani ma nezaujimaju, pretoze klasicke cecko je silny nastroj v rukach programatora pre PC (ked vies, coho sa pre danu aplikaciu chytnut), kazda hra sa da napisat aj v assemblery,ale s tym, ze zdrojovy kod bude sakramensky dlhy, ale max. efektivny pre PC, to co ty spustas na windowse napr. taky Crysis-to robi velka skupina ludi, ktori vedia, co kde maju zapisat pre graficku kartu, ak si taky ,,makac" a poznas podrobne graficke karty a ich procesory, tak mozes zacat s hrou. :)
Používateľov profilový obrázok
crux2005
VIP
VIP
Príspevky: 10030
Dátum registrácie: So 18. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Príspevok od používateľa crux2005 »

"Cool story bro".

Hlavne napísať veľa omáčky okolo toho, čo nemá s témou nič spoločné a zamotať sa vo vlastných argumenetoch. Softvérové inžinierstvo ti niečo vraví?
s pozdravom, crux.
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Príspevok od používateľa galen »

crux2005 napísal:"Cool story bro".

Hlavne napísať veľa omáčky okolo toho, čo nemá s témou nič spoločné a zamotať sa vo vlastných argumenetoch. Softvérové inžinierstvo ti niečo vraví?
nechajho, on je asemblerak
myslenie out-of-the-box mu nie je zname, vzdy frci na niecom konkretnom, co si vie osahat a prinutit fungovat optimalne na konkretnej sade instrukcii... a povedzme si na rovinu ... aj takych ludi treba ... vdaka nim by nam nefungovalo nic ... ani ta zas... mikrovlnka co zohrieva jedlo...
lava, prava, lava, prava ...
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Príspevok od používateľa faugusztin »

Ak si z BA, tak ak si pre to dobehnes, tak ti mozem podarovat par kniziek o Pascale. Sice stare ako republika, ale tak zaklad jazyka je stale rovnaky.
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13795
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

MBG napísal:Síce mnohý tvrdia, že Pascal je pre začiatočníkov, ale keby mám znova začínať, tak fakt asi nie Pascal...

Keď si nikdy nič nerobil, bude to ťažké, ale skús rovno C. Určite ti dá do života ako henten mŕtvy jazyk.
A naj kniha čo som kedy držal je táto: http://www.martinus.sk/?uItem=22732
pomoze C pri prijmackach, kde sa robia testy z pascalu ?
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13795
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

RP napísal:
MBG napísal:Keď si nikdy nič nerobil, bude to ťažké, ale skús rovno C. Určite ti dá do života ako henten mŕtvy jazyk.
nasiel som par lekcii na pascal na webe,turbopacal vsak neche ist pod 64bitom..stiahol som aj akysi freepascal..ale tam zas po instalacioi ziadny exe subor..

vies poradit v com by som si mohol skusat tie prikladiky ? http://mx-3.cz/dkx/www/progpasc.htm#Zaver
Používateľov profilový obrázok
pEpinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 850
Dátum registrácie: Po 19. Máj, 2008, 09:31
Bydlisko: BA/NR

Re: Kniha programovania - Pascal pre zaciatocnika

Príspevok od používateľa pEpinko »

SKusil by som Lazarus.

Návrat na "Programovanie"