Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa landrower »

teraz ma byt ~16°C, tak este netreba :D (ale inak u nas uz sa prezuvalo..)
Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display 2x Philips 24M1N3200ZA Gaming 24" (IPS)
Audio Behringer MS16
Keyboard Asus TUF Gaming K1
Mouse Asus TUF Gaming M4
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa galen »

rano cestou do prace ? ... 1 celsia ... treba ...
a ked pojdem z prace, tak zase bude uz iba 7-8 (co je vlastne na hrane treba/netreba)
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7299
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

Ja som mal rano 5. A na lade je to srdecne jedno, ci mam letne alebo zimne. Pokial neni sneh, tak zatial neprezuvam, aj tak je vzdy v zaleho Pezot. Aj tak mam na jednej zimnej defekt... a nechce sa mi
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa galen »

ano, na lade ti to moze byt srdecne jedno, co mas obute ... pokial nie zrovna pneumatiky s nastrelenymi klincami (ktore u nas mozu na vynimku iba zasahove zlozky),
na suchej ceste to vsak jedno nieje ... hlavne v obdobi, kedy kazdy dava co najmenej kaucuku do gum, a tak su tvrdsie a pri nizsich teplotach nemaju prilnavost ...

a silne sa obavam, ze aj poistovna bude hladat vsetky dovody na to, aby ti neuhradila poistku, a v toto obdobie si dovolim tvrdit, ze obutie letnych gum je provokovanie kobry bosou nohou ... (teda, pokial nezijes v blave, alebo inych "teplych" koncinach)
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa felipe25 »

galen napísal:a silne sa obavam, ze aj poistovna bude hladat vsetky dovody na to, aby ti neuhradila poistku, a v toto obdobie si dovolim tvrdit, ze obutie letnych gum je provokovanie kobry bosou nohou ... (teda, pokial nezijes v blave, alebo inych "teplych" koncinach)
Presne tak. Mimochodom, ked naburuas do niekoho pred Tebou kto zabrzdi na zimnych pneu s letnymi lebo nedobrzdis, myslim ze je dost "arognantne" od Teba chodit v dobe teplot blizko alebo pod nulou na letnych pneu, nemyslis?

Minule na RTL davali celkom dobry dlhy dokument, krasne tam ukazali ako na prazdnej dialnici ked idu obe auta 130 jedno s letnymi pneu a jedno so zimnymi zabrzdia v rovnakej chvilu (samozrejme pre ucely videa idu v dvoch roznych pruhoch). To auto pred so zimnymi pneu zabrzdilo o 28 metrov za autom s letnymi. Ak by boli v jednom pruhu, auto s letnymi rozbije cely zadok auto so zimnymi gumami. Takze si myslim, ze si dost bezohladny sofer. Darmo sa budes hadat, ucinok zimnych pneu je evidentny uz pri +3stupnoch. A to neboli ziadne auta vybavene nejakou elektronikou ani to nebolo tak ze to na zimnych bolo lepsie, obe auta boli rovnake, len jedno male letne a zimne gumy. Asi potrebujes naburat do niekoho a potom pochopis. Lebo realita aj skutocnost je taka, ze na letnych gumach mas rano pri teplotach mozno pod nulou bez snehu o niekolko metrov dlhsiu brzdnu drahu ako so zimnymi.

Ale co uz, arogantnost a bezohladnost na nasich cestach nieje nic nove. Len nikomu pri mraze trebars aj bez snehu neprajem aby mi nabural auto na letnych pneu.... :E
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7299
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

Momentalne som z tych teplych koncin, do roboty si jazdim na Honde, kde mam zatial letne, na Pezote mam zimne. S tym jazdim len do Rakuska, kedze tam su zimne povinne od 1 novembra (a poviem vam, ze je to konina ako svet, ked je vonku 19°), na chatu, ked nas ide vela atp. Honda ma vacsi fun factor, takze si jazdim na nej ak sa da. A zo skusenosti mozem povedat, ze skor ako zaciatkom decembra nema zmysel prezuvat, a keby aj skorej nasnezilo, pripadne bola poladovica, vzdy mam este druhe auto, na ktorom mozem odist ;)

Btw. ak tu uz chcete moralizovat, tak by som rad nejake podlozene argumenty. Najde sa x-testov, ktore porovnavaju letne a zimne pneu za sucha, kde vyjdu letne lepsie, a su aj take, kde vyjdu zimne lepsie, cize vzdy zavisi od podmienok. S jedinym suhlasim, ze na snehu si letne neprdnu oproti zimnym, dokonca aj starsim stvrdnutym. Takisto nepocitujem za sucha rozdiel v brzdeni a stabilite medzi letnymi a zimnymi (porovnavane na pezote, kde mam rovnaky rozmer letnych aj zimnych).

Ked uz tu tak velmi argumentujete s brzdenim, tak k tej vasej dogme, ze zimne su vzdy lepsie len tolko ... Mam jeden usek medzi dvoma retardermi, kde dokazem vytocit dvojku az po cervene (cca. 100kph), hned dupnut na brzdu a dobrzdit tesne po druhy retarder. Na zimnych to nedam. Schvalne som to skusal minuly rok hned po prezuvani, kde sme sa s kamosom bavili o tomto istom. Viem, ze je to blbost a este vecsia blbost je ist na 50tkovom useku 100, ale tak ...
Naposledy upravil/-a Papek v Št 03. Nov, 2011, 15:21, upravené celkom 5 krát.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa felipe25 »

Ak mas druhe auto meni to situaciu. Ak ale rano vstanes a bude -5 mraz bez snehu a pojdes s autom na letnych, pokladam Ta za hrozbu na cestach....
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Snake »

Hrozbou sú v prvomrade vodiči ktorí sa nechajú masírovať reklamou výrobcou pneumatík. Poisťovňa môže prd - v zákone je napísané že pokiaľ neni súvislá vrstva snehu, a tá ešte nie je, neni dôvod znížiť poistné plnenie, z ich strany by dokazovanie opaku bolo na dlhé lakte.

PS: pri 0° je pri mojich zimných nulový rozdiel v brzdnej dráhe, pri -5° je to 2m v neprospech letných pri rýchlosti 90kmph, pri 5° 1m v neprospech zimných pri 90kmph.

Tak prestante moralizovať, ani ja nemám prezuté, nemám prečo mať.





.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa HellAngel »

ja uz prezute mam :laugh:
ale len koli tomu ze som nemal co cez vikend robit a na zimakoch mam krajsie hlinikace :laugh:

ale hlavne je ze dnes som presiel STk a mam na
roky zas pokoj :laugh:
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa felipe25 »

Snake napísal:Hrozbou sú v prvomrade vodiči ktorí sa nechajú masírovať reklamou výrobcou pneumatík. Poisťovňa môže prd - v zákone je napísané že pokiaľ neni súvislá vrstva snehu, a tá ešte nie je, neni dôvod znížiť poistné plnenie, z ich strany by dokazovanie opaku bolo na dlhé lakte.

PS: pri 0° je pri mojich zimných nulový rozdiel v brzdnej dráhe, pri -5° je to 2m v neprospech letných pri rýchlosti 90kmph, pri 5° 1m v neprospech zimných pri 90kmph.

Tak prestante moralizovať, ani ja nemám prezuté, nemám prečo mať.
"Autoklub Českej republiky robil porovnávacie testy letných a zimných pneumatík. Auto s letnými pneumatikami malo brzdnú dráhu z rýchlosti 40 kilometrov za hodinu na nulu 22,5 metra, rovnaké auto so zimnými pneumatikami 17,6 metra. Pri rýchlosti 60 kilometrov za hodinu na suchej ceste pri mínus osem je brzdná dráha na zimných aj o sedem metrov kratšia ako na letných a čím je chladnejšie, tým sa rozdiel zvyšuje. "

Tie bajky ze pri 0st je brzdny rozdiel 0m si nechaj pre niekoho ineho. Stretneme sa, budes mat na aute letne gumy, zacnes brzdit presne v danom bode, o chvilu do par minut prezujes na letne, aby se vylucili vplyv zmeny teploty a budes brzdit na zimnych. CHces mi povedat ze rozdiel bude 0metrov? Si sa s konikom zrazil? Inak, asi nemas zimne ak nemas prezute. Cize, podla coho porovnavas? A po dalsie, porovnavaj obe sady ak su nove, a nie ak maju letne vacsiu hlbku dezenu ako zimne...

:hysterical: Mimochodom, Ty asi nemas nove auto, ak ho takto ohrozujes na letnych pneu, vsak?


a PS: Nemas, preco mas mat? To nieje o moralizovani, ale o ZODPOVEDNOSTI. Ako vidim, poniektori maju zodpovednost na haku, hned by som im vzal vodicak, ak sa takto vyjadruju k zimnym pneu, stavim sa ze aj k inym predpisom maju podobny nazor...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Snake »

Ešteeeeeeeee :D fakt sa príjemne bavím :D, pre teba odporúčam tému "vplyv reklamy na nase penazenky". A keď si pôjdeš po nový mixér za 199,99€, dávaj pozor na ohorky z cigariet ;)





.
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa landrower »

v tom zakone su zimne gumy povinne len ak je sneh z nejakeho dovodu asi :)
preto kym nesnezi mam ich na haku, a ked je poladovica tak ani neviemake zimne ti nepomozu...
no nie? :)

a btw., ako tu bolo povedane, 100 testov, sto inych casto protichodnych vysledkov.. a preco? lebo vymena pneumatik je pre servisy tiez dobry biznis, takisto predavat pneumatiky sa oplati :)
(a ak si niekto mysli ze kazdy si meni gumy sam, teda ze ma len nahradne disky so sezonnym prezutim a prehadzuje to, je na omyle :) do servisu kvoli tomu na moje pocudovanie a nepochopenie chodi strasne vela ludi.. )
Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display 2x Philips 24M1N3200ZA Gaming 24" (IPS)
Audio Behringer MS16
Keyboard Asus TUF Gaming K1
Mouse Asus TUF Gaming M4
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6676
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Ja sa teda do pneu moc nevyznam, nemam preco...nemam auto
ale myslim si, ze pri dnesnej vyrobe nebudu nejake zasadne rozdiely (co sa zmesi tyka) medzi zimnymi a letnymi...proste sa to vyraba vo velmi velkom a tam sa to nejako mele, pomelu to dokopy, vytvaruju a je pneumatika.

ked je poladovica, mozes mat tie gumy na haku, smykat budu hocake. Na snehu ide hlavne o dezen. Na suchu nejaky rozdiel moze byt...povedzme od +5 do -30 pri beznych gumach...pod -30 to uz bude zasa jedno
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Razer Huntsman V2 (red linear), Razer Basilisk V3 Pro + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Ja som sa kus na to pýtal, bolo mi povedané, že je tam riadny rozdiel, pretože letná guma má inú zmes, pri nižších teplotách sa už inak správa.

A k tomu zákonu: ako by si to presne napísal? To by boli samé hádky ( môj názor ), buď dať dátumovo, alebo už keď je sneh... ( neukameňujte ma )
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa felipe25 »

Nieje rozdiel? Vy ste videli dezen zimnej a letnej pneu?

Preco sa F1 na intermedialke smyka ked viac prsi? Pretoze drazky neodvadzaju vodu - uz nestihaju a musia nasadit ciste gumy do mokra, ktora maju viac drazok. Ano formula ide rychlo, ale som sam ktoremu sa stalo ze v aute s ABS ked prsalo na letnych slo auto niekedy do smyku pri 20stupnoch? Automaticky, ako prestanu drazky letnej stacit ide auto na aquaplaning. Ak by auto nemalo ABS ktory prerusi brzdenie a tym padom na chvili donuti pneu mat zasa kontakt z vozovkou a znova brzdi, tak to skonci narazenim do auta pred sebou, alebo peknym smykom.
To iste je pri "teplej" a studenej vozovke. Ak mate letne pneu na studenej vozovke, letnej pneu niesu makke, a neprilnaju k povrchu cesty tak ako zimne pneu.
Mimochodom, toto kazdy skuseny vodic ktory ma viac tisic km najazdenych citi. Ja v zime citim ked prezujem z letnych na zimne pneu. Auto viac sedi v zakrute. Naopak ked sa otepluje, citim v zakrute ze zimne pneu uz nedrzia tak ako by drzali letne a je cas prezut. Ked niekto povie ze toto je markketingovy drist, je s prepacenim riadne nevzdelany v tejto problematike :facepalm:

Mimochodom, pisete ze nesnezi, ze nemusite mat. OK, suhlasim. POTOM SA ALE PYTAM, ak surne rano nesiete par nie lahkych veci niekam niekomu, a v noci nasnezi, Potom mi ostava verit, ze auto na letnych nechate na parkovisku a nikam s nim nepojdete. Lebo ako viete, darmo predpoved, uz rano moze byt sneh. Cize Snake, ak nasnezi, chces mi povedat ze urcite v ziadnom pripade do auta nesadnes? Podla zakona ani nemozes.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"