Doména - ako kúpiť alebo kde prenajať?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Veyron
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Ne 18. Okt, 2009, 02:11

Doména - ako kúpiť alebo kde prenajať?

Príspevok od používateľa Veyron »

Neviem či to zakladám do vhodnej témy, ale nič vhodnejšie som nenašiel. Keď tak mi pls poraďte fórum kde mám takýto problém riešiť, bo nepoznám iné miesto.
No ale k problému - chcel by som si kúpiť doménu pre svoj e-shop, ale nikde som nenašiel že by sa dala doména kúpiť. Je to vôbec možné si doménu kúpiť jednorázovým poplatkom?? Alebo je ju možné iba prenajať? Ak je možné iba prenajať, tak viete mi pls poraďte u ktorého poskytovateľa domén je to najvýhodnejšie. Našiel som napr. na superwebhosting.sk možnosť si prenajať doménu za 11.90€/rok. Poznáte nejaké lepšieho poskytovateľa domén?? A tiež by ma zaujímalo, že či keď si prenajmem teda tú doménu na rok a môj web bude veľmi navštevovaný, tak či mi poskytovateľ nezvýši cenu prenájmu napr. na tisíce eúr alebo i viac??
Používateľov profilový obrázok
SurrendeR
VIP
VIP
Príspevky: 2722
Dátum registrácie: Ut 28. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Stará Turá - BA

Re: Doména - ako kúpiť alebo kde prenajať?

Príspevok od používateľa SurrendeR »

Spoiler: ukázať
PC:Asus x99A-USB 3.1 || Intel i7 5820k 4.1GHz || Asus ROG Strux GTX 1080 8GB || 4x16 GB RAM 3200MHz CL14 G.SKILL || NVMe - 1000GB Samsung EVO 970 || RAID0 - 2x3TB WD RED || Cooler Master Centurion Silencio 452 || Seasonic Prime Ultra 750W Gold || 24" EIZO EV2436WFS3-BK EcoView ||
FOTO: Canon EOS 5D MKII || Canon 50mm F1.8II || Tamron 24-70/F2.8 VC || Canon 70-200/F4L IS || Canon EX580 MKII
Mobil: Samsung Galaxy S7
Car: BMW E36 328i Tour
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Doména - ako kúpiť alebo kde prenajať?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Myslim si ze si pleties veci :).

1) domenovy nazov - ten si mozes iba zaregistrovat na urcite obdobie. Typicky 1 az 10 rokov, s tym ze si ho mozes predlzovat (dostanes upozornenia od registratora domeny par dni/tyzdnov vopred). Poplatky su zavisle od koncovky, ale typicky su v rozmedzi 5 az 20 euro na rok. Toto ti ale neda nic ine, len nazov (teda napriklad veyronovadomena.sk ci veyronovadomena.com) plus presmerovanie na DNS servery podla vlastneho vyberu (vacsinou mas v cene aj DNS servery registratora, ak nechces pouzit vlastne).
2) hosting/virtualny privatny server/serverhosting - tu su zvacsa mesacne alebo rocne poplatky podla typu sluzieb atd.

Ale ako si citam, tebe ide primarne o hosting. Nuz, v tom pripade by som registraciu domeny riesil samostatne cez ineho, a pohladal vyhovujuci hosting. Kazda sluzba ma ale obmedzenia, napriklad ja mam virtualny server za ~13 euro, kde mam limit 750GB trafficu - za prekrocenie sa priplaca. Tisice euro je ale nepravdepodobne, bavime sa skor o navyseni ceny o par euro, to by musel byt naozajstny extrem aby si sa dostal na trojcifernu sumu mesacne, a v tom pripade by si uz musel byt velmi, velmi navstevovany :).
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7700
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Doména - ako kúpiť alebo kde prenajať?

Príspevok od používateľa newmi »

odporucal by som websupport.sk a ich neobmedzeny webhosting a registruju aj domeny. Ja som s nimi zatial spokojny (vyuzivam ich sluzby cca 2roky) :)
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Veyron
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Ne 18. Okt, 2009, 02:11

Re: Doména - ako kúpiť alebo kde prenajať?

Príspevok od používateľa Veyron »

Takže teda s tou doménou mám myslím jasno - dá sa to iba prenajať a počas používania mi ju hádam nemôžu zobrať a ani nejako výrazne zdražiť. Ešte včera som ale nevedel ako to spraviť s hostingom, teda či to hosťovať na vlastnom serveri (čo je blbosť, lebo je to finančne náročné a server musí byť na mieste kde je patrične silné pripojenie) alebo to nechať hosťovať prostredníctvom nejakého poskytovateľa, čo je samozrejme jednoduchšie a nestojí to tak moc čo som pozeral. Ale teraz je otázne ktorého poskytovateľa hostingu si vybrať a ktorý balík od neho?? A čo som pozeral, tak pri niektorých hostingoch je na výber medzi Linuxom a Windowsom, ale čo to znamená pre mňa?? Ako ja poznám, či ide o hosting fungujúci na Windowse a či na Linuxe??
Ako potrebujem ten najlepší hosting pre e-shop postavený na systéme PrestaShop.

newmi: Pozeral som ten websupport.sk a vyzerá to celkom dobre. Hlavne sa mi páči ten neobmedzený webhosting, teda neviem čo presne sa za tým "neobmedzením" skrýva, ale mám rád služby pri ktorých nie som limitovaný, takže ak to naozaj tak je, tak by to bolo fajn a cena 6,60€ mesačne je fajn. A samozrejme je dobre pokiaľ môžem mať doménu i hosting od jednej spoločnosti (keďže je to jednoduchšie a domény vyzerajú byť cenovo všade rovnaké).

Takže ten websupport.sk vyzerá byť zatiaľ ako najlepšia voľba. Pozná niekto nejakú alternatívu, či niečo ešte lepšie??
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7700
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Doména - ako kúpiť alebo kde prenajať?

Príspevok od používateľa newmi »

este mam aj niekolkorocne skusenosti s exohosting. Tiez su celkom dobry ale ten websupport sa mi zatial javi ako lepsi ;)
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Veyron
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Ne 18. Okt, 2009, 02:11

Re: Doména - ako kúpiť alebo kde prenajať?

Príspevok od používateľa Veyron »

Ten Websupport vyzerá asi ako najlepší, len teraz či spĺňa požiadavky pre PrestaShop?

Kód: Vybrať všetko

System: Unix, Linux or Windows. Unix is highly recommended.
Web server: Apache Web server 1.3 or later.
PHP 5.2 or later. (You may have to activate PHP 5 on your hosting service, see below.)
MySQL 5.0 or later.
At least 32 Mb of RAM on your server (64 Mb is comfy, the more the better).
Ono som nikde na Websupporte nevidel napísané ani slovko ochľadom Apache.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Doména - ako kúpiť alebo kde prenajať?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Samozrejme splna.

Návrat na "Siete"