Rada - C# vs C++

Sekcia o programovaní, programovacích jazykoch...
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa Bird »

Zdravím. v škole berieme programovanie v C. ale v tomto jazyku sa vacsinou ako vystup použiva prikazovy riadok a to ma velmi nebavi. preto by som sa chcel popri C učit nieco objektové. je to vlastne dobré ? učiť sa dve veci naraz ? napriklad že by som to co robime v skole, robil doma v niečom inom.

z Cka zatial ako tak viem if - else, cykly ,switch, práca so súborom(.txt zapisovanie a citanie zo suboru) preprocesor/makro, funkcie prave robime a do konca roka budeme mat este pointre a polia. mam pocit ze hlavne makra a funkcie nepreberame dokladne do hlbky.
a z objektoveho programovania mam slabe zaklady z visual basicu.

druha otazka je ze v com objektovo programovat. podla googlenia by sa mi klasicke oknove aplikacie vytvarali lepsie a rychlejsie v C# co mi bude aj trochu blizsie kedze som predtym robil nejake veci vo VB.NET. C++ ma zase blizko k C ale je vraj tažšie ale zaroven prepracovanejšie, daju sa v nom robit aj ovladače a take veci, čo ma však zatial velmi netrapi ale mohlo by to byt uzitocne do buducnosti.

uvitam každu radu, ale nemusite pisat daco v style C# je od microsoftu, C++ je lepsie.
ďakujem pekne :)
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa LordKJ »

objektove programovanie nie je len o oknach :)
Používateľov profilový obrázok
marko365
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 90
Dátum registrácie: So 03. Júl, 2010, 19:45
Bydlisko: Presov

Re: Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa marko365 »

Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa Bird »

LordKJ napísal:objektove programovanie nie je len o oknach :)
pocul som, skus mi prosim blizsie napisat ze o com to este je. aj ked ja by som to chcel skorej tak ze to co v skole v prikazovom riadku robime, to by som si robil v oknach. a myslim ze by som sa samostudiom cohvila naucil viac ako v skole, vytvaral by som si nejake uzitocne aplikacie. planujem ist na vysku FIIT/FEI takze programovanie sa mi zide. ale aj tam sa tusim robi skorej proceduralne programovanie.
rozmislal som aj nad javou, ale zda sa mi ze viacej sa uplatnuju cečkove veci a od mrkvosoftu

dakujem zatial.

edit: len tak na okraj od znameho mozem mat k dispozici knihu visual c# 2008 krok za krokom a naucte sa c++ za 21 dni. ze vraj su obe dobre. tak isto aj jazyky ktore sa v nich spominaju :) len neviem ci su tam popisane oknove aplikacie. com som prelistoval par prvych stran tak som tam narazil skor na prikazove riadky
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa LordKJ »

Ja sa len snazim povedat, ze mozes riesit problemy objektovo a vobec to neznamena ,ze budes mat okna :)
teda , okna su len doplnok, nie zaklad :)
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa Bird »

mohol by si mi prosim nejako jednoducho napisat čim sa líši objektový prístup k riešeniu problému od proceduralneho ?


mne sa zda ze je rozdiel len v tom že sa nevykonávaju príkazy postupne za sebou, ale vykonávaju sa nejke časti/bloky príkazov ktore sa spúšťaju nejakymi impulzami z vonka ( napr. klavesnica, klik myšou). tieto bloky su priradene k jednotlivym objektom. objekt može byť napr. nejake tlačitko v programe, inputbox (alá scanf). chápem to správne ?

edit: alebo by bolo fajn keby si uviedol nejaky konkretny priklad/problem riešeny jednou aj druhou metodou
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa LordKJ »

Používateľov profilový obrázok
filuS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ut 26. Aug, 2008, 13:14
Bydlisko: Presov, Slovakia

Re: Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa filuS »

Najprv sa nauc poriadne ovladat C (pokial si este nemal pointre tak ti aj tak bude zbytocne ucit sa OOP). Ak pojdes napriklad na FEI, tak tie najtazsie zadania su aj tak v C-cku (tie OOP su smiesne jednoduche, alebo aspon mne tak pripadali, a to som s OOP zacal az na vyske). Ak ta nudi prikazovy riadok tak vedz, ze zacinat v OOP budes tak ci tak v konzole a do GUI sa budes pustat az neskor. Osobne by som ti neodporucal pustat sa nejak strmhlavo do objektoveho programovania, ako paradigma je to naozaj krajsie (rozumej blizsie k realnemu svetu) a v zlozitejsich aplikaciach aj elegantnejsie riesenie, ale najprv sa treba zocelit v proceduralnych jazykoch. Zacinat v oboch prakticky od nuly ale nemusi byt najstastnejsi napad, na vsetko mas cas a nic sa nestane ak pockas par mesiacov.
Ak uz ale teda velmi tuzis zacat s OOP, tak osobne by som ti neradil ist cestou C++, nie je to cisty objektovy jazyk, skor taky hybrid. Ja som Javista, ale kazdy ma pravo si svoje "vierovyznanie" vybrat sam. Aj tak si nemyslim, ze pripadny prechod z C# na Javu alebo opacne nie je az taky problem, principialne sa jedna o dva takmer rovnake jazyky. Aj C# aj Java maju svoje vlastne developerske nastroje, ktore ti umozna robit oknove aplikacie jednoduchym klikanim (co je ale na ucenie dost kontraproduktivne), takze si vyber len podla toho, na co mas chut.

BTW, spominal si nieco s ovladacmi a C++. Pisal som nejake ovladace, kompiloval ich cez cpp kompiler ale jednalo sa prakticky iba o "obycajny" proceduralny program (su to inac krute veci, na ktore musis ovladat zakladnu podstatu komunikacie CPU so zariadeniami na urovni preruseni a inych low-level veci, o ktorych nemas ani len tusenia). Ale na to, ze budes robit ovladace si pockas tak 3-4 roky, takze pri vybere jazyka by som na toto nepozeral.
Desktop
Spoiler: ukázať
Specs:
- AMD Ryzen 5 5600X + Noctua NH-U12S Chromax.black
- PowerColor Red Devil AMD Radeon RX 6700XT
- ASUS TUF Gaming B550M-PLUS
- Crucial Ballistix 32GB (4x8GB) 3600 MHz CL16
- Be Quiet! Pure Base 500DX Black + 5x Noctua fans
- Corsair RM650x + CableMod PRO ModMesh C-Series Kabel Kit (Black/Red)
- Samsung 970 EVO Plus 500GB + ADATA XPG SX8200 Pro 1TB
- Sound Blaster Z
OS: Windows 10 Home 64bit
Monitor: Zowie by BenQ XL2546K + Eizo FS2333
Peripherals:
- Logitech G PRO Superlight + Artisan Hien L Mid Wine Red
- Logitech G915 TKL (red)
- Audio-Technica ATH-G1WL
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa Bird »

Ale na to, ze budes robit ovladace si pockas tak 3-4 roky, takze pri vybere jazyka by som na toto nepozeral.
to som len spomenul ako vyhodu do buducnosti.

nechcem studovat oop do hlbky a vsetkemu rozumiet, a nie hned a zaraz. chcem popri studovaniu Ccka robit nejake jednoduchsie uzitocne, pekne vyzerajuce aplikacia. ta tretia podmienka sa v prikazovom riadku urobit neda. napr. v Ccku dokazem spravit vypocet rôznych uhlov, kružnic, sin, cos a podobne ale pochybujem ze by som dosiahol aby mi v prikazovom riadku toto aj nakreslilo. alebo, veci pre bezneho pouzivatela PC.
na toto by bolo vhodnejsie asi to c#
dik :)

uvitam dalšie názory a rady :)
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
atok666
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Št 20. Okt, 2011, 00:09

Re: Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa atok666 »

Sa nauc podla mna najprv to Cecko poriadne.
S OOP by som zacal az potom. Tam ani nejde o jazyk - syntax sa naucis lahko - ale o princip. Treba pochopit zaklady OOP, ako dedenie, polymorfismus, atd.
Ked uz mas nejaku predstavu o tom, a vies programovat v tom Ccku napr., tak potom uz bude jedno aky jazyk si vyberies - Javu, C++, C#, Python, atd.

Atok
3570k + Gelid Tranquillo, ASUS P8Z77-V LX2, Kingston HyperX Blue 8GB DDR3, Corsair HX520, GB 560Ti OC ^ AC Accelero Xtreme Plus II, Dell u2711 + LG L245WP, Crucial m4 SSD 128GB + 3 x Samsung Spinpoint F3 1TB, SB X-Fi Platinum Fatal1ty, NuForce Icon HDP, Sennheiser HD650, CM 830 nV ed., Logitech G15, Razer Lachesis, HP ProLiant MicroServer Gen8, WD My Book World Edition, TX 50GT30, D800 (N50/1.8, N105/2.8VR, N24-70/2.8, N70-200/2.8VRII)
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6652
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa M1ch4l »

najlepsie robit to, co robite v skole
objektove programovanie to nie je o oknach. mozes objektovo programovat aj s konzolovym vstupom/vystupom

objektove programovanie znamena, ze v programe pouzivas objekty a triedy. Objekt to je jeden exemplar nejakej triedy. A medzi triedami mozu byt nejake vztahy - dedicnost. Pravidla sa lisia medzi jazykmi, ale su tam spolocne principy.
Napriklad mozes mat triedu macicka, ktora bude mat v sebe vsetky vlastnosti a metody macicky. Tak si potom vytvoris v programe macicku "cica", co je objekt triedy macicka. A napriklad mozes zavolat od nej metodu zamnaukaj, ak tam taku mas.

S oknami je to tak, ze okno je nejaka trieda (definovana vopred), a ked vytvoris okno, tak vytvoris objekt tejto triedy s nejakymi vlastnostami.

C# mas jednoduchsi ako C++, ma automaticku spravu pamate, takze sa o to nemusis starat ty a pise sa v nom lahko a rychlo. C++ ale tiez nie je tazke...mozno C# je v niecom aj tazsi, ked ides do hlbky. A C++ ma zasa blizsie C....a ked ta naucia spravovat si pamat v C, tak to zvladnes aj v C++. No a da sa tomu aj lahko vyhnut.

Ale mas najlepsie asi zatial robit so skolou a ak ti naozaj bude malo, tak az potom nieco viac :)

Pockaj ty si na strednej? :D aha. No ak chces, skusaj daco...ale pri samostudiu su rizika, ze sa naucis nezmysly, polopravdy, a pod. Inak ked sa dnes pozries na pracovne ponuky, tak Java sa vyskytuje asi najcastejsie. Zalezi trochu na odvetvi.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa Bird »

M1ch4l napísal:objektove programovanie to nie je o oknach. mozes objektovo programovat aj s konzolovym vstupom/vystupom
to viem, mna však viacej tie okna zaujimaju, konzolove programy robime v skole.
M1ch4l napísal:Pockaj ty si na strednej? :D aha. No ak chces, skusaj daco...ale pri samostudiu su rizika, ze sa naucis nezmysly, polopravdy, a pod. Inak ked sa dnes pozries na pracovne ponuky, tak Java sa vyskytuje asi najcastejsie. Zalezi trochu na odvetvi.
hej na strednej :D druhy ročnik SPŠE PN, v druhom sa cely rok berie C. schytal som dobru učitelku, zaklady mam dobre.

ako vravim nechcem OOP studovat do hlbky, kvoli tomu aby som sa, ako pisal atok666, naucil najprv C. toto len tak na okraj, sprava pamate a veci podobne neham na neskor, určite nechcem predbiehat školske učivo. necham si to radšej vysvetliť. len stale neviem že v čom to robiť. :) aj ty si to napisal tak nerozhodne :) v C# sa asi rychlejšie dostanem k oknam nie ? a čo sa týka Javy tak vraj je to s C# syntakticky podobný jazyk, čiže neskôr by som nemal mať s prechodom nejake velké problémy.
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa LordKJ »

Silou mocou okna , chod do lazarusu :D
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa Bird »

a čo ? :D je to zaujimavejšie a krajšie na pohlad :D
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6652
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Rada - C# vs C++

Príspevok od používateľa M1ch4l »

okna su trapne, to si tam naklikas daky windows forms alebo WPF a je to..nic super zaujimave
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball

Návrat na "Programovanie"