Vysoká škola

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Lithil
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1850
Dátum registrácie: Po 12. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Senica

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa Lithil »

galen:
,,poznať" znamená ju vedieť už pred nástupom na tú VŠ ? Inak ako prebieha výučba na právach...neviem si predstaviť čo sa učia alebo ako to tam funguje. Nikoho nepoznám kto študoval na právach.

Dendroid:
to je nejaká tvoja konšpiračná teória alebo pravda ? Prečo chodiť na nieco prirodne ... ?
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa dendroid »

Staci, ked sa pozriem na ludi okolo mna, ktori skoncili VS, ako si vedia zohnat pracu. Ale zas na druhej strane treba uznat, ze som z Vychodu, na Zapade bude situacia zrejme lepsia. Ale nic to nemeni na fakte, ze je nadbytok ludi, ktori studuju humanitne odbory a aj pravo, tam je problem sa uplatnit v odbore.
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa valistar »

neda sa to az tak uplne generalizovat, ale suhlasim s dendroidom... clovek co skonci nieco co aspon zdialky ma nieco s IT sa nema problem zamestnat. naopak mam viacero kamaratov co skoncili rozne ine odbory a nakoniec aj tak skoncili v IT firmach kde sice zacnu nizko ale po treningoch aj tak nakoniec vedia viac ako cerstvi Ing. z FEIky :) .
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa dendroid »

Lenze do tych firiem sa clovek dostane aj bez VS. Proste pomaly ale isto uz prestava platit, ze titul z VS je nejakou velkou vyhodou. Treba skor zrucnosti, clovek studuje na VS a naucia ta velke makove. A najviac lutujem tie deticky, co ich rodicia stedro dotuju, a co neboli v zivote na ziadnej brigade, ty to maju potom najtazsie. To im fakt nezavidim.
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa valistar »

no hodi sa minimalne bakalar, s tym sa uz nie je taky problem dostat... uplne bez VS by si musel byt dost namakany aby ta zobrali :)

v IT sa berie na zaklade zrucnosti to mas pravdu, ale aspon ten bc. je tam casto poziadavka...
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa galen »

Lithil napísal:,,poznať" znamená ju vedieť už pred nástupom na tú VŠ ? Inak ako prebieha výučba na právach...neviem si predstaviť čo sa učia alebo ako to tam funguje. Nikoho nepoznám kto študoval na právach.
otazky na primackach su najma z dejepisu a tomu podobnych vied
znalost ustavy a zakonov (hlavne ustavy) sa prepdoklada uz ku primackam, kedze otazky z ustavy najdes aj tam ...

co sa tyka vyuky, je to vacsinou o tom, ze dostanes literaturu radovo 1000-2000 stran, a povedzme tyzden na nastudovanie
a nasledne ides na skusku k ucitelovi, co sa tomu venuje 30 rokov, a od teba pozaduje rovnaku znalost problematiky ako ma on ...

napriklad rimske pravo ... dostanes (chap kupis si) literaturu, odkial to nastudujes aj s use-case, ake nastali ... a nasledne ides na skusku a on sa ta pyta, co sa stane ak, ako postupovat ... pripadne klady a zapory jednotliveho pristupu

... rovno zabudni na to, ze sa na vyske naucis nieco prakticke, ako template zmluv a podobne ...
je to aj vdaka tomu, ze zakony sa hodne rychlo menia, tak kym by si vysiel z vysky, uz by ten-konretny template bol nepouzitelny,
ale je to hlavne koli tomu, ze template, ktory by ta naucili ... by nasledne nemohli len-tak predavat (poskytovat za $ ako sluzbu) svojim klientom.

nehovoriac o tom, ze po skonceni pravniciny mas Mgr., a este musis spravit prax (asi 2 roky?), a nasledne Judr skusky (atestacia?, rigorozna praca? neviem presne), a az potom mozes robit trestne pravo

ale na obchodne nemusis mat ani skolu - iba to lepsie vyzera, ked sa pod zmluvu podpisujes ako mgr/judr
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa dendroid »

1000 az 2000 stran to je trocha prehnane, aspon podla toho co mi hovorila moja kamoska pocas, toho, ako studovala 5 rokov pravo v KE. Kazdopadne je tam pomerne vela ucenia a je to do znacnej miery o biflovani. Co je podla mna najhorsie :-)
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa Scorp »

dendroid napísal:No v dnesnej dobe sa uz neoplati ist ani na pravo a vobec na nejake humanitne studia. Ekonomicka situacia ide dole vodou, pomaly ale isto uz konci mavanie titulmi, a vysoke skoly vyrabaju kazdy rok stovky pravnikov a inych odborov. Ak na VS, tak jedine nieco prirodne, biologia neviem ako na tom je, a informatika. Na pravo sa neoplati chodit.
asi primárne študujem, čo ma zaujíma/baví... nie, čo sa oplatí, to môžeme ísť všetci na jadrovú fyziku a stavať atómovky... top ľudia v obore problém nikde nemajú, akurát experta z človeka neurobí A zo všetkých skúšok na tunajších VŠ... a neviem, či sa dá byť hrozne top politológ, historik, estetik a podobne...
ešte aj kto skončí účtovníctvo na poslednej ekonómke nemusí ísť hneď do roboty za 327,8€ (ne, že musí, keď 5 rokov nemusel), ale môže špekulovať nad hyper super daňovými optimalizáciami, mať 2 zákazníkov typu Vodafone a voziť sa v helikoptére ... ale musí ho to zaujímať a baviť, inak po roku skončí
aj kto skončí históriu, môže si prečítať knižku Microsoft Navision for dummies a zahrať niekde experta, ale musí ho tá knižka zaujímať, inak ju nedočíta
aj kto skončí sou strojárske, môže robiť admina IS, ale musí ho poznať... a spozná ho tak, že ho bude baviť sa tam ťukať, aj keď nebude vedieť estónsky a mať aspoň 2 tituly, môže to robiť, pretože tam tých 100 okien a 20 príkazov pozná jak svoje boty

samozrejme ideál je zobrať dve hypo a ísť na MIT .))
Me like Pentium
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa dendroid »

Ano, ibaze problem je tu ten, ze na taketo odbory beru omnoho viac ludi, ako je realne treba, takze plati zakon dopyt/ponuka. Darmo ta to bavi, mas proste smolu, mas velky problem sa uplatnit. A este na tie skoly casto chodia hlavne kvoli titulom. Dalsia vec su zidealizovane predstavy o skole a realita. Clovek ide na VS s idealmi a zisti, ze je to o niecom uplne inom a ze aj ta praca vyzera inac ako si predstavoval. No a povedz mi teda navod, ako byt v 24 rokoch bez poriadnej praxe top socialny pracovnik :D Alebo politolog.
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa Scorp »

ja si politológa predstavujem, ako majstra kalerábov, čo proste vypráva bullshit... historik si pamätá nejaké čísla... netuším, čo reálne robia, ale historik tie čísla buď vie, alebo nevie...nemôže ich vedieť lepšie, ako iný historik, tam neni priestor na nejaký raketový progress... rovnako sociálny pracovník... viem to, neviem to, nemôžem to vedieť 100x lepšie ako iný socko worker..či hej?

účtovník môže ušetriť 100x toľko peňazí, čo iný účtovník, pretože pozná okrem pravidiel u nás aj pravidlá inde a dá to dokopy

právnik môže mať špecializáciu na medzinárodné právo, IT právo, patentové právo, doménové právo (týchto borcov na svete spočítam na jednej ruke) a byť pred tými, čo poznajú obchodné právo somálska a konec

top IT môže robiť navrhnúť aplikáciu 100x rýchlejšiu ako priemerný IT, pretože predtým fungoval rok v kuse tak, že 16 hodín denne bol pre neho part time

top strojár navrhne 100x lepšie koleso ako priemerný strojár, pretože nad tým sedel denne 14 hodín a vychytal to

jeden z 1000 psychológov ťa vie zhypnotizovať

aký brutálny skill má estetik? Povedať, že je niečo pekné?
Me like Pentium
Používateľov profilový obrázok
kibukaj
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 168
Dátum registrácie: Ne 30. Dec, 2007, 08:00

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa kibukaj »

Lithil
na strednej som mal minimum matiky a fyziky som bol viac menej odborne zamerany a na vysvecku +- 2-3ky som mal,ziadny excelent :rofl: ,na vysokej ta vsetko naucia od zakladoch,(tak prebehnu to z rychlika,alebo si to dostudujes ... :? ) z matiky ty staci vediet v podstate : mala nasobilka ,zlomky a vediet vypocitat kvadr.rovnicu :-)
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa dendroid »

Pravopis tam nepotrebujes, ze :D Nic v zlom ale uz napisat ty vediet. Scorp, pekne to zlahcujes, zial realita je trocha ina a skutocne treba pri vybere skoly aj uvazovat nad uplatnenim. A prilis si to neidealizovat.
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa Scorp »

Takže je ok, že keď ma baví zbierať šutre a nejaké geodézie, tak pôjdem študovať medicínu a do konca života sa pitvať na sále v črevách, pretože za to dostanem viac peňazí?
Me like Pentium
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa dendroid »

Tu nejde o mnozstvo penazi, ale o to, ze su odbory, kde ma clovek realny problem sa zamestnat. Vid moja spoluziacka, ktoru nenormalne zaujimala historia, a teraz sa nepare v crevach, ale robi v Orangei predajcu, asi tolko. Treba zvazovat vela veci, ale aj sa zamysliet nad uplatnenim z daneho odboru.
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Re: Vysoká škola

Príspevok od používateľa Scorp »

Mňa tiež strašne baví história a filozofia, ale nikdy som nemal pocit, že z toho potrebujem doktorát. To sú práve tie obory, kde je len viem/neviem kedy a ako, nemôžem to vedieť lepšie, ako iný, resp. to nejde objektívne zhodnotiť a nemôžem o sebe nikdy povedať, že som majster sveta historik
Me like Pentium

Návrat na "Debata o všetkom"