Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

ANONYM_a2

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa ANONYM_a2 »

inac co vravite na 10W-40 na leto a 5W-40 na zimu, je to v pohode, lebo som sa stretol s nazormi, ze z "polosyntetiky" sa na "plnu sysntetiku" neodporuca vracat (rozpusteny karbon etc.), avsak stretol som sa aj s mnozstvom nazorov, ze ziadny olej nie je plne synteticky a teda, ze 10W-40 na leto a 5W-40 na zimu je v poriadku.. ak motor olej nezerie samozrejme (rozumej zerie ale v rozumnej miere), co vy na to, je to ok, alebo..?
Používateľov profilový obrázok
ZoranICS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2239
Dátum registrácie: St 18. Jún, 2008, 18:51
Bydlisko: Kosice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa ZoranICS »

Podla toho co som pocul tak ak mas v motore 5w-XY tak treba ostat pri 5w-XY... nemiesat.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa HellAngel »

ale tak zalezi aj kolko to ma naslapane. Od 200t km sa nic nestane ak da 10w
NB: Asus ROG Strix G16
ANONYM_a2

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa ANONYM_a2 »

ono mna skôr zaujima spätne pouzitie 5W-40 na zimu, kvôli startom pri -25 etc.
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa STENLY »

nemeniť :no:
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6226
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa icefire »

Geralt napísal:inac co vravite na 10W-40 na leto a 5W-40 na zimu, je to v pohode, lebo som sa stretol s nazormi, ze z "polosyntetiky" sa na "plnu sysntetiku" neodporuca vracat (rozpusteny karbon etc.), avsak stretol som sa aj s mnozstvom nazorov, ze ziadny olej nie je plne synteticky a teda, ze 10W-40 na leto a 5W-40 na zimu je v poriadku.. ak motor olej nezerie samozrejme (rozumej zerie ale v rozumnej miere), co vy na to, je to ok, alebo..?
Na MB mam presne takto. Na leto 10W-40, na zimu 5W-40.
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
ANONYM_a2

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa ANONYM_a2 »

ja som tiez pocul o vela ludoch co to ma takto zauzivane.. aj v manualoch je ze podla teplotneho pasma by sa mala hustota oleja davat od 15W-40 az po 0W-30, preto sa mi nechce verit, ze by prechod z 10W-40 na 5W-40 mohol autu realne uskodit
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Snake »

Nehnevajte sa páni že to takto napíšem, ale riešite pekné, ale naozaj ukážkové pičoviny.

Tolko k tomu :rolleyes:

A tiež k tým polosyntetikám a syntetikám, už to tu vypisujem tri roky, žiadna polosyntetika ani syntetika neexistuje, všetky oleje sú minerálne so syntetickými prísadami!

Posledný krát dávam link na pekné články od fakt skúseného autora, už to sem viackrát nedám, a každého nazvem rovno debilom:

http://oleje.cz/index.php?left=main&page=clanky_mytus3
http://oleje.cz/index.php?left=main&page=clanky_mytus6

5W-40 po celý rok, alebo vám už fakt pekne drbe na poklop.

//edit: furt to rozdýchávam, to kde ste ...kto vám toto prosím pekne narozprával? Šak ten olej (XXW-40) má pri prevádzkovej teplote motora takú istu čerpatelnost, vy ho vlastne meníte skôr než je treba. Idem spať radšej, toto ma fakt zabilo :-)





.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7299
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

asi suhlas Snake, nechce sa mi to citat :D

K tej polosyntetike a pod chobotinam... nerieste to, ci to je plna alebo polosyntetika, toto mozno platilo pred 20 rokmi, nie vsak teraz. Dnes proste pozerajte na to, ci je olej urceny pre diesel alebo benzin a ake ma cislo. 5W moze byt na zimu vhodnejsi, treba si vsak uvedomit, ze je redsi -> moze ho viac zrat, co v mojom pripade znamenalo cca 4 dcl na 10t km. Po prechode spat na 10W40 je vsetko ok a zatial mi za 14000 km (ano viem, som 4000 km "za", ale nebol cas, mozno o dva tyzdne, uvidim) nezozralo nic, resp. to nieje mozne zmerat tym lyzatkom s ryskami. Oleje by sa nemali navzajom miesat, ale to neznamena, ze pri full vymene nemozes naliat iny, u mna to vsak nema zmysel, zebo za rok najazdim bezne tak 12tis. km.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Snake »

Pardon za slovník ale stále nedokážem uveriť že niekoho toto čo i len napadne, nie to ešte aby to praktizoval :facepalm: . Toto je hádam ešte väčšia renaultovina než longlajf oleje.





.
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa jararak »

aj v 0wx je mineral, plne (100%) syntetika neexistuje

nechapem dovod pouzivania 5w a 10w oleja ak mu 5w robi dobre, v oboch autach pouzivam 5w olej, v jednom w30 v druhom w40.
prechod z 10w na 5w ti uskodit moze ak vymenis znacku oleja, moze byt viac aditiovany na cistenie motora a nasledne ti karbon zadrbe mazacie kanaliky.

a hell angel, pri mojich skoro 300t na oboch autach by som tam mal liat uz 15w? co potom kamos co ma 700? on tam rovno struha sviecky asi.
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa HellAngel »

vravel som nieco o 300t alebo 700t??
pisal som ze po 200t je lepsia 10w ako 5w, nie za kazdych 100t mas pridat o 5w. U mna to znamenalo mensiu spotrebu oleja (motor uz asi tak netesni + sa mi zdal motor tichsi a kultivovanejsi ako pri tom redsom)
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2273
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

Tomu sa hovori iba predvadzaci efekt. Radsej davam 5W40 do svojeho diezlu. 10W je uz moc huste. Ja by som povedal, radsej nech mi to tecie, aby som vedel kde to treba pretesnit, ako ked sa tvari, ze je OK, a a potom sa bude niekde lokalne prehrievat, alebo sa ucpe kanalik.
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)
Používateľov profilový obrázok
mbc
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 344
Dátum registrácie: Ne 28. Sep, 2008, 23:23
Bydlisko: Kosice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa mbc »

ja davam napriklad 5w-50 na zimu a 10w-50 na leto
vychadza to z dlhodobych skusenosti majitelov STI, ale predovsetkym ladicov a odbornikov na dane motory
od vyroby je tam 5w-30, ale to je kvoly nizkej spotrebe, dlhodobo to nikto neriskuje :)
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Snake »

A všetci internetoví :-)





.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"