(Proti)prepäťovka

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
Saky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 08. Mar, 2009, 18:25

(Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa Saky »

Zdravím chlapi.
Moje znalosti z fyziky sú viac než mizerné, preto by som vás rád požiadal o radu. Zdá sa že elektroinštalácia u nás v paneláku má to najlepšie už za sebou, častejšie ako je bežné odchádzajú žiarovky, a raz za čas mi svetlo nad hlavou preblikne. Tipujem že to nemá najlepší vplyv ani na môj pc, konkrétne najcitlivejšia je asi grafická karta, ktorá už párkrát odišla (našťastie ešte v záruke lol). Teraz som kúpil nový moňas, Eizo FS2333, a pri filmoch občas preblikne, a netuším či je to normálne (mal som CRT),t.j. je to vlastnosť LCD alebo za to môže zas ten prúd.
Preto sa chcem spýtať či ak kúpim (proti)prepäťovú ochranu (napr toto http://www.alza.sk/apc-surgearrest-pf8v ... d61628.htm) či to niečomu pomôže. Je to platné len pri značných výkyvoch (výpadky, blesk), alebo mi to bude regulovať aj tie malé nepravidelné výchylky?
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8595
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: (Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa shiro »

vychylky ti to z principu ani vykryt nemoze, prepatovka sa stara o to, co ma napisane v nazve - o prepatie. Ked dakde blizko svacne blesk aby ti nevyhorelo pc do nej zapichnute. Mohla by ti pomoct UPS.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Saky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 08. Mar, 2009, 18:25

Re: (Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa Saky »

Ďakujem, a ako by malo byť to UPSko dimenzované? Mám 450W zdroj v pc + monitor a reproduktory.

EDIT: A ako zapojím pc, monitor alebo inú elektroniku do tohto? Čakal som klasickú zásuvku, čo ja s týmto :-D
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: (Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa faugusztin »

Ak si kupil UPS s IEC konektormi, tak si kupil zle, resp. si musis zohnat nejaky adapter.

Toto ma IEC konektory : http://www.alza.sk/eaton-ups-ellipse-ec ... 253112.htm
Toto ma bezne konektory (FR, Schuko) : http://www.alza.sk/eaton-ups-ellipse-ec ... 253111.htm
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8595
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: (Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa shiro »

ziadny adapter, staci normalna predlzovacka na 220v kabel do pc zdroja. Co sa vykonu UPS tyka, na moje pc v podpise mi pise 650W UPSka ze ho udrzi cca 10-15min co mam aj vyskusane. Samozrejme v idle, nie ked hram a pod.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Saky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 08. Mar, 2009, 18:25

Re: (Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa Saky »

Zatiaľ som nekúpil, len ma prekvapili tie konektory. Je nejaký vzorec čo sa týka pomeru W u pc a UPC? Myslím z hľadiska aby to ten záložák utiahol, o minúty mi nejde, do 2 minút by som pc vedel vypnúť. Teda či napr. 500W záložák stačí ak mám 450W zdroj (tipujem že viac ako 400W odber v špičke aj tak pc nemá) + moňas ? Šetriť na tom nechcem, ak to je na hrane a boli by s tým problémy tak si počkám a doplatím.
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: (Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa AmOK »

Jediny problem by si mohol mat vtedy, ak by sa ti nestihali dobijat baterky v UPS, teda keby ti napr. za hodinu nabehla 30x na pol minuty.. Za normalnych okolnosti, ze zopne parkrat za hodinu je aj 400W ok. Vypinat pc nemusis, vypne ho sama, ked jej moc klesne kapacita baterii.
Problem je, ze relativne malom prepati, povezme 270V nemusi ani kazda UPS zopnut, hlavne pokial to nieje peak, ale napatie len pomaly stupne. Ale toto by mal vediet odfiltrovat zdroj v pc. Pri UPS si feature konkretneho modelu treba nastudovat v manualoch, alebo poradi niekto, kto ma tak rieseny podobny problem.
Pri podpati funguje spolahlivo kazda.
Riesil by som to cez elektrarne v prvom rade, pokial nemas moznost zmerat a zaznamenat celkovy priebeh napatia v sieti aspon pocas 24h. Znamej takto odchadzala kazdu chvilu elektronika v plynovom kotli. Napatie jej lietalo od 180 do 270V. Uz presne nepamatam tie hodnoty, ale dost extrem. Dal som jej tam lacnu UPC, pomohlo, ale nakoniec aj tak napisala staznost do elektrarni, ked jej zochla plazma. :D
Pripojili ju na opacny koniec ulice. Odvtedy ma pokoj. Rodinny dom.
Používateľov profilový obrázok
Saky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 08. Mar, 2009, 18:25

Re: (Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa Saky »

Díky za tak vyčerpávajúcu odpoveď :)
Problém je že tu by museli vymeniť rozvody asi polovici mesta :facepalm:
Uvažujem nad týmto http://www.alza.sk/eaton-ups-ellipse-ec ... 253111.htm (čo postol faugusztin), nemám ani poňatia či je to dobrá voľba tak sa radšej spýtam ^^
Naposledy upravil/-a Saky v Ne 16. Dec, 2012, 15:27, upravené celkom 1 krát.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: (Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa faugusztin »

Saky napísal:Zatiaľ som nekúpil, len ma prekvapili tie konektory. Je nejaký vzorec čo sa týka pomeru W u pc a UPC? Myslím z hľadiska aby to ten záložák utiahol, o minúty mi nejde, do 2 minút by som pc vedel vypnúť. Teda či napr. 500W záložák stačí ak mám 450W zdroj (tipujem že viac ako 400W odber v špičke aj tak pc nemá) + moňas ? Šetriť na tom nechcem, ak to je na hrane a boli by s tým problémy tak si počkám a doplatím.
Odmeraj si spotrebu merakom, co kupis v kazdom elektre za 15 euro. Nasledne si u UPS pozri limity voltamperov (VA) a wattov(W) - pre PC bude relevantna hodnota vo wattoch (W). Ak pre tebou vybrate UPS nenajdes hodnotu vo W, tak ju vypocitas zhruba ako hodnotu vo VA vynasobenu 0.6.
Používateľov profilový obrázok
Saky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 08. Mar, 2009, 18:25

Re: (Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa Saky »

faugusztin napísal:Odmeraj si spotrebu merakom, co kupis v kazdom elektre za 15 euro. Nasledne si u UPS pozri limity voltamperov (VA) a wattov(W) - pre PC bude relevantna hodnota vo wattoch (W). Ak pre tebou vybrate UPS nenajdes hodnotu vo W, tak ju vypocitas zhruba ako hodnotu vo VA vynasobenu 0.6.
Ďakujem, zariadim sa :)
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: (Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa AmOK »

Alebo napis komplet svoju zostavu aj ci mas nieco taktovane a +-50W si myslim, ze sa trafime. Na monitore mas prikon vzadu na stitku, to si pozries lahko a len priratas.
Inac merak spotreby ktory ma pamat nie je zla vec. Je tu cela tema: Merak z Lidlu, neviem ci ma memory, ale asi jo. Videl by si minimalne aspon denne maximum, na ake napatie to dokaze vybehnut. S minimom je to horsie, blbne aj moj (staci mikrovypadok a je tam 0V) a stal viac ako 15€, ale spodne napatie ta zaujimat nemusi, ked tam budes mat UPS.
Používateľov profilový obrázok
Saky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 08. Mar, 2009, 18:25

Re: (Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa Saky »

MB: Asus M4A785TD-V EVO
CPU: AMD Athlon II X4 630
GPU: AMD Radeon HD6850
RAM: 4GB 1333MHz DDR3 Corsair
HDDs: WD 10 EALS (1TB), WD 10 EARS (1TB), pribudne ešte jeden 2TB :red:
PSU: Corsair 430W
FANs: asi 5 vetráčikov Noctua
DVD-RW: nejaká Asuska
Case: Fractal Define R3


Chcel by som na to napojiť aj Eizo FS2333 a Behringery MS16 :)
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: (Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa AmOK »

Cca 300W aj s monasom na max., pri sucasnom full loade cpu, gpu aj vsetkych diskov, vratane toho 2TB, co tam este nemas. V idle minimalne o 150W menej. Behringery som neratal, ale to je cca 10-15W ked to mas vytocene na plno.
Používateľov profilový obrázok
Saky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 08. Mar, 2009, 18:25

Re: (Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa Saky »

Ďakujem, takže 400W by mal stačiť, pozriem aká je ponuka :)
Len neviem ako zapojiť UPS s IEC konektormi, to čo napísal shiro s predlžovačkou nejak nie som sto pochopiť :laugh: (pýtam sa lebo sa mi páči http://www.alza.sk/apc-power-saving-bac ... .htm#popis kvôli automatickej regulácii napätia, to by asi zahojilo tie výkyvy prejavujúce sa blikaním), ale tie konektory ma proste iritujú).
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: (Proti)prepäťovka

Príspevok od používateľa faugusztin »

Mysli to, ze namiesto http://www.alza.sk/kabel-napajeci-230v- ... 114997.htm pouzijes http://www.alza.sk/kabel-prodluzovaci-s ... 107709.htm . Teda zo strany PC a monitora budes mat rovnaky konektor ako doteraz, ale na druhej strane nebude klasicky okruhly konektor, ale rovnaky ako na PC, len protikus.

Nevyhodou je, ze na taketo UPS bez adaptera nezapojis veci ako router ci kablovy modem, teda zariadenia s dvojzilovym alebo nemenitelnym kablom.

Ja osobne pouzivam http://www.alza.sk/eaton-ups-ellipse-ec ... 253113.htm , ale ja na tom mam desktop, server a dva 27" monitory :).

Návrat na "Nákupná poradňa"