UA konflikt

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Fun fact, este rok dozadu bytovy podnik v KE/niektori projektanti trvali na tom ze mysliet pri rekonstrukcii bytovky na indukcne platne(a teda pouzitie hrubsich prierezov kablu pre stupackove vedenie) je nezmysel.

Dokonca padali argumenty ako "kto to kedy videl ze by nebol plyn"

A tak vacsinou ani bytovky ktorym menili elektricke rozvody rok dozadu nie su pripravene na prechod na indukciu... Nehovoriac o tych kde su stale 60rocne kable.

Kto chce indukciu dk bytu, tak by som to neodkladal :) V momente ked o tom budu pisat v novinach uz bude neskoro
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6874
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa stefan222 »

v projekte galeriacity2 pri nemocnici uz aj silenjsi istic som musel platit u eletrikarov. plyn uznnie je skoro v kazdej novostavbe co sa tyka bytoviek. je to nezmysel.
hry- ps5
doma-HP probook
Pietro sk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2556
Dátum registrácie: Ut 28. Dec, 2010, 13:25

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa Pietro sk »

Blackhawk napísal: Pi 01. Apr, 2022, 08:04
SKiLEX napísal: Št 31. Mar, 2022, 23:51 Vratte nam naspat naseho stareho turba, tento je nejaky pokazeny.
Nasalo olej ci pridrelo lopatky?
vylagrovane loziska, coskoro bude olej prepustat. riziko runaway dizel. :D
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ja som nehovoril nic o novostavbach
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3313
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Tak u nových hlavne rodinných domov už s plynom ráta len málokto, najmä kvôli cene pripojenia. Na tie malé straty, čo už nové domy musia mať to vychádza výhodnejšie kúriť elektrinou.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
j0hny
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1134
Dátum registrácie: St 31. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa j0hny »

Domace varenie 4 porcii na 8kw (sucet max. prikonov platni, ktory casto nieje maximalny zo siete odoberany, real do 5,5kw, a to na 1 aj 3 fazach) indukcii ma velmi daleko od profi Kuchyne s velkym K, kde indukcna 4platna ma 14-20kw.
Taka vacsia kuchyna ma 20-30 spotrebicov s prikonom 10-35kw, plus niekolko 50-100kw konvektomatov.
Inak 60 knedlikov nespravis, ani vrece zemiakov, ani 50kg ryze, ani piatkovy sladky obed a ziadny pagac ci pecivo pre 2-3tisic ludi neupecies na elektrike v rozumnej rezii. Vsetko velkoobjemne bolo vzdy menej nakladne na plyne. Lebo ziadna elektronika, len armatura, trubky, horaky, a saso s kefkami medzi ktorych patrim, ktori to pred reviziou cistia.
Plynove spotrebice tejto kategorie maju neskutocne navrch oproti elektrike.
Dalsi velky sektor je kovopriemysel. Spracovanie kovov nieje len indukcne, polovica ide na plyn.

Dobra poznamka k tym dimenzovaniam bytov na elektro odber.... Novy "standard" , v podstate uz skoro desatrocie, pri realizacii budov uz pocita s 3x25A na kazdu bytovu jednotku, ale dodnes sa to obchadza, lebo priemerne zatazenie (ako celok) je vraj desatinove, vsak ta poistka udrzi 3nasobne pretazenie nikolko minut, a kabel za ten cas nezhori, len trochu rokmi zcerneje :-)
Naposledy upravil/-a j0hny v Pi 01. Apr, 2022, 20:42, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
i9 12900KS stock+undervolt, ekwb velocity ; MSI PRO Z690-A DDR4 ; Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 3600/CL16 1Gx8 ; MSI RTX3090 Suprim X aplhacool blok+bckplate ; NVME Ťamťung 970 EVO 1TB, SSD WDgreen 480 ; SilentiumPC Armis AR6 TG ; Corsair RM850X ; Philips 65OLED856, custom loop mo-ra core360. Samsung HW-A650 + 9100S surroundy
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa Marek125 »

Hej to je pravda priemysel je bez plynu odpísaný v takej kvantite, to len tu podaktorí majú sny ako ELON že bude všetko na elektriku a bude nám sveta žiť. Ale pri väčšom dopyte bude aj cena EL energie niekde inde ako sme teraz. To nevravím o veciach ako píše Skilex proste tie terajšie káble na to niesu stavané čiže zasa investícia ktorú bude musieť niekto zaplatiť to platí pri každej technológi a všetko stojí groše......ani tie vrtule a solarka nebudú zadarmo a budú ich ľudia ešte riadne dlho splácať. A hlavne prejsť na EKO nieje otázka jedného roka.

V každom prípade to rozhýbe vlnu technologického pokroku v oblasti energetiky, jak teda nebude boum bum bac aj s jadrom no.....
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6652
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Myslim si ze po skonceni vojny pojde cena plynu dost rychlo dole a pojde poriadne dole. Rusi budu potrebovat kazdy cent. Len otazka je ako dlho este bude trvat vojna.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa HellAngel »

TIez si myslym ze plyn aj ropa z Ruska pojde pekne dole. Nie hned, ale na jesen, po par neuhradenych fakturach a nemat komu ten plyn predat sa pojde aj pod cenu, len aby zmizol z krajiny. Cital som, ze zastavit plynovu tazbu to nie je len tak a ak by kku tomu doslo, tak opatovne nahodenie je drahe a trva aj par tyzdnov, ak nie mesiacov. To iste ropa. Co v rafinerkach vypnu poistky a hajde vsetci domov do odvolania?

Tak ci onak dufam, ze z tejto situacie sa poucia ludia na spravnych miestach a do konca roka tu mame globalny plan, ako sa oddelit od zavislosti Ruska. A nabuduce, ak ku niecomu podobnemu dojde, prehodime kohutiky, vztycime smerom na vychod prostrednik a otocime sa chrbtom bez vacsich ekonomickych nasledkov
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
j0hny
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1134
Dátum registrácie: St 31. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa j0hny »

Da s aj inak... Co sme mali doteraz moznost vidiet... Tak ten psycho je schopny to zastavit aj na X rokov a svoj lud totalne zlozit na ten cas na uplne dno, len aby si porovnal velkost pipika s EU a USA... A potom to moze byt opak. Lebo cena ked stupne na dvoj-trojnasobok, vsetci sa pojdu pozabijat ak ho ponukne s 10% zlavou
Spoiler: ukázať
i9 12900KS stock+undervolt, ekwb velocity ; MSI PRO Z690-A DDR4 ; Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 3600/CL16 1Gx8 ; MSI RTX3090 Suprim X aplhacool blok+bckplate ; NVME Ťamťung 970 EVO 1TB, SSD WDgreen 480 ; SilentiumPC Armis AR6 TG ; Corsair RM850X ; Philips 65OLED856, custom loop mo-ra core360. Samsung HW-A650 + 9100S surroundy
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6874
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa stefan222 »

ja tipujem rok. shchvalne to zhbite stare geno bude chciet sa nam.smiat.ze uzite si zimu. a potom zgegne bo jeho miliardary .pridu aj o to, co doteraz.nestratili na sankciach
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6771
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa molnart »

praveze toto je vyborna prilezitost naveky sa zbavit fosilnych paliv, a hlavne si musime vsetci uvedomit ze obdobie ked ludstvo sa malo stale lepsie sa skoncilo. na case zaviest dotacie na eutanaziu napriklad.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa mp3turbo »

len to zbavenie sa fujfuj fosílov sa strasne lahko povie, a strasne tazko v realite spravi a este daleko daleko tazsie zaplati.
No lebo na jazdenie si kupim Tesličku. Jasne, minuly rok stali 38.000 $ nove, teraz stoja 49.000 $ ten isty variant, a to sa este šéfinko TataMotors - ktora ma teda ine zdroje nez my - vyjadril ze chlapci ked cena baterii pojde LEN o 20% hore V APRILI, tak budem najstastnejsi clovek na svete. Wolcgagen ID3 v Cechach zdrazel za posledny rok o takmer 100.000Kc, cize 4.000 eur. Z roka na rok, a to tento rok pojde hore este viac pretoze... mierova misa. Ak ho nahodou dostanete, aj ked budete mat plnu buchsu penazi.

Lahko sa povie : kakam na plyn, budem kurit tepelnym cerpadlom na elektriku. Nase rocne naklady na 4izb byt, 4cl rodinu su okolo 2.200 eur, 650 eur kurenie, 600 eur tepla voda (ano vela, viem preco), pod 100 eur za varenie, 710 eur eletrika (mam dojem ze 4.8MWh alebo 4MWh, ano vela, viem preco). Keby som udrel na stol 22.000 eur cize 10x mojej rocnej spotreby a kupil za to solar riesenie, nemam ho kam namontovat v tom panelaku ze.

Okej, mozem sa prestahovat do domu.
Neokej, nemozem, lebo dom v Bubline mame uz od 430.000 eur, bez problemu.

A doriesil som fosílie. A keby som sa aj prestahoval, kolko energie mi vyrobi solar za 22.000 eur hlavne v zime, ked potrebujem megawatthodiny ? Za 6.500 eur bez dph ponukaju v Cechach paletu, 31ks 550Wp panelov, cize 17kWp. Nejake menice, kable, atd, za 22.000 eur postavim zhruba tak 40kWp, realita hovori ze 9.1kWp v Cechach vyrobi okolo 300kWh v januari, februari, ale pocas poslednych 12 rokov co to ma na streche boli take mesiace kedy vyrobil LEN ~100kWh a s tym teda "asi" kurit nebudeme. Nema to chalan absolutne optimalne takze nech 4x vacsia zostava (40kWp) vyrobi 5x viac, cize 1500 kWh december, januar, februar, to je v pohode akurat... tri dni nesvieti a mame prakticky nulu, potom sa oskar rozziari a za jeden den vyrobi mrtu a celkovy priemer je zhruba 1:1 kWp:kWh denne teda 10kWp zostava vyrobi V PRIEMERE okolo 10kWh denne. Mmmm na tom moju energeticku politiku zalozit nemozem I KED 1.5MWh za mesiac je dostatocne mnozstvo energie, ked si zoberem nejake TepCerpadlo s ucinnikom 1.5:1 alebo nedajboze 2:1 kedze nebyvam na Orave a -38 u nas v Bubline nebyva.

A hlavne ta svina je tmava o tretej poobede, ja potrebujem kurit celu noc. Takze trosku pruser. Neni problem, mozem si za dalsich 30.000 eur kupit baterčičky do pivnice a hrubu dvojlinku k tomu ze. Alebo nemozem ? Cha, ja ich vsetkych prešťím - virtualna bateria. V lete im budem lifrovat co to da, v zime si vyberem, cenu elektriky neplatim len distribuciu samotnu takze 7 centov/kWh cize 50% dnesnej ceny elektriky. Ma to zmysel ? Ma. Vyriesi to nieco globalne ? Ani hovno. Doprdele zas.

Okej, za tychto okolnosti nech plyn stoji aj 3.000/m3, proste ked budem potrebovat tak si zakurim par dni.
Lenze otazka je : kde dpč umiestnim 40kWp solar ????? Nieze v Petrzalskom byte, ale v rodinnom dome ? Zaberem pole za dedinou ????
Cize aj ked si obsypem dom panelmi, strecha komplet, vsetky fasady, aj tak v tych najhorsich casoch potrebujem niekoho externeho. V lete bude stat plyn 40/m3 lebo ho nikto nebude potrebovat (spominate ? kazdy z nas ma 40kWp na domceku, nie nema ale povedzme ze ma, denne vyrobis ~200kWh az 340kWh a nemas s nimi co robit !), v zime 5.000/m3 a sme tam kde sme teraz.

a v neposlednom rade, darmo ja vyriesim fosilie - ked ich nevyriesi cely narod, nebudem mat ja lacnejsi chleba v obchode.

chalan ma 20kWp na baraku : https://www.youtube.com/watch?v=EX8Cz17V7LA a hovori ze "bez šance". Tak jo.
Treba mi 25.000 eur na solar ktory nefunguje, 15.000 eur na tepelne cerpadlo voda-voda, 45.000 eur na elektrotragac ktory je pre mna a moju rodinu blbost v porovnani so sucasnym spalovakom za 10.000 eur, baterky za 20.000 eur, a uz len ten dom kde si doplatim v Bubline 150.000 nad cenu bytu ktory predam.

To predsa nemoze byt zlozite, vydrbat s tymi fosiliami dvere a ukazat rusom prostredíčky obidva.


videl som nejakych anállytikov - ale samozrejme zapadniarskych - ktori tvrdia ze rusi nemozu len tak zavriet existujuce loziska / taziska pretoze to proste tak nejak technologicky je (aj atomku nemozes proste vypnut v utorok poobede, vo stvrtok rano nahodit vypinacom atd). Ze by tam dochadzalo k nejakym obrovskym tlakom v tych loziskach, prakticky urcite aj k vybuchom a zniceniam tych lozisk a technologie, proste taky ten dalsi neuhasitelny rusky ohník :

https://www.youtube.com/watch?v=2KJ6p4JVN4g


https://www.youtube.com/watch?v=6kkHwlXI2HE

nevidel som, pozrem az zachvilu : https://www.youtube.com/watch?v=2fuT5QyBAyw
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Pi 01. Apr, 2022, 21:56, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
j0hny
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1134
Dátum registrácie: St 31. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa j0hny »

Pekne zdokumentovane, ako tym prispeli dnesnemu stavu so vsetkymi globalnymi problemami zeme na rusky sposob :D Za tie 3 roky to tam do..alo planetu viac ako vsetky europske auta za desatrocie. A my ideme zachranovat planetu elektrikou, FV, vetrom, kadecim... smiesne. A psycho si tam zongluje s jadrovymi hlavicami.
Naposledy upravil/-a j0hny v Pi 01. Apr, 2022, 21:58, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
i9 12900KS stock+undervolt, ekwb velocity ; MSI PRO Z690-A DDR4 ; Kingston FURY 32 GB KIT DDR4 3600/CL16 1Gx8 ; MSI RTX3090 Suprim X aplhacool blok+bckplate ; NVME Ťamťung 970 EVO 1TB, SSD WDgreen 480 ; SilentiumPC Armis AR6 TG ; Corsair RM850X ; Philips 65OLED856, custom loop mo-ra core360. Samsung HW-A650 + 9100S surroundy
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: UA konflikt

Príspevok od používateľa mp3turbo »

presne, a teraz si zober kolko tato mierova misia vyrobila emisii priamo (lietadla, tanky, strely) a nepriamo (zbombardovane vsetko co bolo na dostrel, to bude treba nejako znovu postavit...).

100x viacej nez cela Europa s velkymi papulami a solarpanelmi usetri za zivot tejto generacie. Jaaaaaajmarha potkan mizerny. A potom mi na moj drahy ekologicky zatepleny dom so solarnym polom a elektrodebilom pardon elektromobilom nejaky 19 rocny vedec s IQ 87 namieri delo tanku. Parada.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Debata o všetkom"