Pneumatiky :)

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Papek »

Ivko napísal:To sú také sedliacké reči hodné akurát krčmovej debaty po 5 pive
Pól slovenska jazdí na Matadoroch či Barumkách a nikde nikoho nešmýka a ani nevykacuje
A potom jedneho dna naprsi a pol slovenska sa vysype alebo nedobrzdi, lebo si myslia ze tie matadorky jazdia rovnako za mokra aj za sucha.
Ak nejaky test pneu napise, ze je nevyhovujuca pripadne napise k pneu, ze maju vyhrady, tak im verim. Schvalne si pozri, ze tie hadam vsetky lacne gumy prejdu testami za sucha. Top modely vacsinou 90-100% skore a lacaky par percent nizsie, mozno 70-80. Potom daju testy za mokra a rozdiel v brzdnej drahe je kludne aj 30%. 30%! Len si to predstav aky je to rozdiel. To moze byt kludne hranica, ze akurat za niekym zastavim alebo skoncim 2, 3, 4 metre v nom. Napriklad v tomto teste to je pekne vidno. Najlepsie pirelky si to dali za mokra na 47m, Matadorky za 59. Suhlasim, ze je to nudzove brzdenie, ale ked pride k pruseru, tak sa pocita kazdy meter.
Nedavno som zazil v BA na obchvate, ze sa tukli kusok predomnou dve auta. Rychlost kolony okolo 90-100 km/h. Najprv som si vsimol, ze zacali poletovat kusky plastu po ceste a Audina predomnou zacala brzdit. Prva reakcia noha z plynu a v duchu otazka komu tam j..., na com som uz stratil prve metre. Az potom som si uvedomil, ze sa kufor Audiny neuprosne priblizuje, tak som zacal naplno brzdit aj ja. Nejako som to v oblaku dymu dobrzdil asi meter za nou. Mozes argumentovat, ze som nedodrzal bezpecnu vzdialenost, inak by som to dal s prstom v zadku, lenze ak si nechas vacsiu medzeru, tak sa ti tam hned niekto pichne.

A to ze vyjdes zasnezeny kopec nema moc do cinenia s pneu ale so zdravym rozumom. Vela ludi si mysli, ze ved to ma ASR, tak moze dat plyn na podlahu a ono to nejako vyjde aj everest.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa STENLY »

presne tak... mám rovnaké skúsenosti s matador a barum... ked je sucho, tak sú to dobré gumy, no akonáhle poprší, tak amen tma... radšej si priplatím za kvalitu v mojom prípade Goodyear, Vredestein a Nokian
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1827
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Ivko »

Papek : A už si počul aj o tom ako ADAC podvádzal ?
Trebárs toto video, bárs aj nepochádza z ADACu https://www.youtube.com/watch?v=GlYEMH10Z4s
Ja sa silno domnievam že na konci toho testu pri pokuse zatočiť na lade do prava sa tie výsledky dostavili tým že auto malo v prvom prípade vypnutý stabilizačný systém a v tretom prípade zapnutý szabilizačný systém, lebo na lade ti takto nezatočí ani jedno auto

Vieš, v tých testoch dokážu šáliť tak ako sa im zachce a ty to nijako nezistíš... Auto má tolko pomocníkov ktorých vypnutím a zapnutím sa dá zamiesšať poradie ako potrebujú.
Prečo netestujú Matadorky či Barumky vo väčších rozmeroch? No preto lebo potrebujú aby si kupovali ludia drahšie pneu

Škodovka začala v prvovýrobe obúvať do Nexen-ov, dovtedy by to nikto nekúpil ale ked to obúva Škodovka tak to nemôžu byť zrazu až tak zlé pneu, osobne by som to neobul, to si radšej kúpim tie Matadorky. Ja som už zjazdil nejednu sadu aj na bývalom aute a nemám problém
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Papek »

Schvalne som vybral mensi rozmer, ktory je bezny pre (nizsiu) strednu triedu. A hladal som hlavne test, v ktorom budu uvedene konkretne cisla, nielen body alebo hviezdicky.
Pre mna si jazdi na com chces, ja len poukazujem na to, ze ak mam moznost si dopriat lepsie pneu, tak idem radsej do nich. Ono aj to samotne stitkovanie EU aspon co-to naznaci.
Ked som vyberal pneu, tak som si dal filter iba na tie, co mali A-cko za mokra. Potom som sa uz rozhodol iba podla ceny a hlucnosti. Myslim, ze Michelinky boli este o cosi tichsie, ale stali podstatne viac. Ak sa dobre pamatam, tak za Goodyear som dal nieco okolo 100 a Michelin stal az 130, co mi za ten 1dB nestalo. Najlacnejsie v ponukach boli nejake Ciny za 50-60 € a Matador/Barum okolo 75.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa STENLY »

nevidim dôvod neveriť takémuto testu https://youtu.be/zKMV-0E5aVE?t=432
fajn je, že tam testujú strednú triedu, proste žiadna čína ani drahé pneu... taký zlatý stred :)

treba však pripomenúť, že Matador už vlastní Continental :)
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1827
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Ivko »

Papek : dobre, našiel si test pneu s konkrétnymi číslami...

Ako alebo čím si si istý že tie čísla sú aj pravdivé?
Tam pridám 2m brzdnej dráhy, tu 1m uberiem voči reálu a máme čo treba.
Čo by z toho mali? Zákazník v domnení že pre svoje auto kúpi to najlepšie je ochotný viac zaplatiť.
Za všetkým sú v prvom rade peniaze
Ja netvrdím že tam nie sú určité rozdiely ale ani netreba veriť všetkému čo mi kto naservíruje

Trebárs moje Matadorky sú Made in Czech republik

PS : Papier znesie strašne veľa ;)
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Snake »

Súhlas s Papkom, mal som barumky, šli dopreč (ešte z oktavky) hneď jak to šlo. Áno, keď mám možnosť vyhodiť 600e za gumy (Nokian), alebo nejaky lacný šit, radšej vyhodím viac, lebo cenový rozdiel je stále menej než nárazník trebárs (600€+600€ Maska, plus lakovačka).





.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Papek »

A čo ak to bolo opačne a Pirelkám pridali nejaké metre a Matadorkám ubrali zopár metrov, nech tých 25% v brzdnej dráhe zodpovedá aj 25% rozdielu v cene, ale v skutočnosti sú rozdiely oveľa vyššie?
Samozrejme že to môže byť celé fake, ale zase toľko prachov nemám aby som si kúpil 4 sady pneu a každú jednu otestoval sám. :)
Ak už neveriť testom, tak aspon štítkom. Verím tomu, že tú priľnavosť za mokra si výrobca ani euroúradník nevycucal len tak odniekadiaľ.

Keď som kúpil auto tak som mal Pirelli, tuším P5000 alebo P6000 (to si pamätám, lebo som pár dní nato kupoval novú pneu kvôli defektu). Celkom hlučné, ale inak OK. Časom začali byť nestabilné na vode, proste dezén išiel dole. Výmena za Avon ZV5. Hlučné, ešte viac ako Pirelli, ale prilnavosť za mokra dobrá. Nasledovali Fulda Carat, vlastnosťami podobné ako Avony, menej hlučné, ale zliezli dole celkom rýchlo.
Potom výmena za niečo lacnejšie, výber padol na Nankang NS II - cenovo asi ako Matador, malo to ochranu proti obrubníkom, mäkšiu bočnicu, takže auto toľko neťahalo do strán. Na suchu ok, ak som to hnal v zákrutách na hrane tak sa to dalo v riadení cítiť, ako pneu pomaly povoľuje. Toto bola veľká nevýhoda Avonov - pneu držala až v jednej chvíli povolila a auto sa posunulo o poriadny kus do strany (testované na súkromnej trati).
Za mokra však boli Nankangy nanič, auto sa správalo nedotáčavo pri nájazde do zákruty. V zákrute zase trebalo dávať pozor na ľahký zadok (Civic hatchback), ktorý mal tendenciu predbiehať auto.

Momentálne mám letné Goodyear a na suchu sa správajú porovnateľne s Nankangami, aj keď cítiť že majú pevnejšiu bočnicu. Za mokra sa auto správa veľmi podobne a musím robiť riadne koniny, aby som dostal šmyk.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1827
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Ivko »

Snake : ale podla tých testov Nokiany nie sú najlepšie gumy !!!! Urobil si teda dobre že si ich obul ? Čo ak práve kvôli tomu nedobrzdíš že si nekúpil to najlepšie ?

Papek: tie štítky vychádzajú práve z tých testov ;) Dal by si za Continentalku viac o 10€ keby mala tie isté parametre ako Dunlop ? Nedal, ale ked tú Continentálku posunú na prvé miesto a Dunlopka bude až na 4 mieste tak tých 10€ naviac dáš a presne o to ide...

Treba sa zamyslieť v prvom rade nad tým čo sa tým testom vlastne sleduje a potom to každý pochopí ;) A stačí tak málo - tam trošku pridať a inde trošku ubrať a nažere sa aj vlk aj ovca ostane celá

Takú istú inštitúciu tu vie založiť hociaký "lojzo" a podla jeho meraní budú výsledky iné a čo potom, kto ako dokáže ktorý z tých dvoch má pravdu, ked nikto nebol pritom ked sa testovalo

Podvádzať dnes je také jednoduché
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Papek »

Lenže s tvojim prístupom nemôžem v obchode kúpiť ani ryžu, lebo ešte aj tá bude fejková.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Snake »

Ja tu o testoch nic nesplietam, tak neviem o com točíš.





.
anonym_a8

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Tak isto, ako hocijaky Lojzo vie pisat na internete, ako sa vsade podvadza a to jeho je dobre a ukrivdene. Skoda, ze je akurat tak za blba. Ano, podvadza sa, vsade o kusok. Ale aj ano, aj Matador ma vernych zakaznikov, niekomu to proste staci. Akurat nech to nevnucuju ostatnym, ktori si to realne aj vyskusali a len sa nad tym pousmeju...
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1827
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Ivko »

Nič moje nie je ukrivdené a ani nikomu žiadnu značku nevnucujem, iba vravím že nie všetko čo je na papiery je svätá pravda, nad čím by sa mal každý zamyslieť než sa rozhodne

Papek : kludne si kúp ryžu akú chceš, zásada je rozhodnúť sa vlastným rozumom a nie kupovať ryžu čo mi strkajú ako reklamu v telke či v akciovom letáku. To nie je záruka že bude najlepšia

To je ako tvrdiť že Škodovka je najlepšie auto (aj to tvrdia rôzne ankety) lebo ich tu jazdí strašne vela. Vôbec to o ničom nevypovedá a už vôbec nie je najlepšie auto
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Snake »

nekupujem podla reklamy, ale podla skusenosti, vsadzas si veci co tu nikto nepovedal.





.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Pneumatiky :)

Príspevok od používateľa Chris »

matadorky som maal pradaaavno. Hlavne ked raz pri lejaku som zabrdil na semaforoch a smykom ma dotlacilo do stred krizovatky. Zopakovalo sa to niekolko krat. Posunul som ich dalej, kupil ine gumy a uz sa nic podobne neopakovalo.

O niekolko rokov sa to zopakovalo ked som na firemnom, kde dali fungel zimne matadory a stalo sa to znova. Na mojich dunlopoch v podobnom rozmere vobec.

Nvm no, ale pri 4 kolesach je vacsinou okolo 50e rozdiel (zalezi kto vie za ake ceny zohnat). To si radsej priplatim.
Mam dobre skusenosti s Dunlop SP Wintersport 5D, trocha slabsie, ale lacnejsie Nokian WR D3, alebo Continental TS850.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"