COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Nechali by ste sa zaockovat ruskou vakcinou Sputnik?

Ano
29
39%
Nie
46
61%
 
Celkom hlasov: 75

Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1827
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Ivko »

Ked som videl tú prvú diskusiu ŠHR, kde sedeli traja páni a ten tlstý na lavo držal v ruke zapisník s papiermi a ked sa ich na niečo pýtali novinari a on sa v tom zapisníku hrabal a hladal nejaký vhodný dokumet a nenašiel...

No vyzeralo to ako ked idú na tlačovku obhajovať obstarávanie a nemajú poriande vymyslené aliby. Aspon na mna to tak pôsobilo.
Keby sa nemenila vláda a opozícia by do toho začala špárať tak by to nechali dva týždne vychladnúť a medzi tým by si vymysleli nejakú aspon trocha dôveryhodnú rozprávku
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4581
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa killswitch »

CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7976
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa CageJ »

SAJBAMA napísal: Ne 22. Mar, 2020, 22:26 ...
Ďakujem za tento príspevok!!

AKo som vravel, viacero obchoďákov po rôznych IT distribúciach mi potvrdilo, že v januári bolo respirátorov a rúšok dosť... údajne tu niekto ponúkol za rozumné peniaze <1€/kus asi 1 000 000 kusov.. tie sa následne za cca 2.4 - 3€ predávali do Číny !
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Snake »

Ty si robis snad rit ze citujes take knizne vydanie!!!





.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7778
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa LordKJ »

SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

Snake: OT, sorry za knižné vidanie, ale ešte tak týždeň doma a budem od nudy mocť asi zase začať písať uživateľské recenzie :-D
CageJ napísal: Ne 22. Mar, 2020, 23:13 Ďakujem za tento príspevok!!

Ako som vravel, viacero obchoďákov po rôznych IT distribúciách mi potvrdilo, že v januári bolo respirátorov a rúšok dosť... údajne tu niekto ponúkol za rozumné peniaze <1€/kus asi 1 000 000 kusov.. tie sa následne za cca 2.4 - 3€ predávali do Číny !
Ale samozrejme, že boli. Ono zase bohužiaľ treba počítať s tým, že žijeme v ťažkom kapitalizme a trhovej ekonomike.
Prvá vlna tých väčších dodávateľov to tak ako ty hovoríš predala do Číny. Druhá vlna, keď išlo do tuhého -zväčša menších podnikateľov, resp. skôr asi “podnikavcov“ začala predávať veľmi predražené tie skladové zásoby, ktoré mali. Ono napríklad celotvárová maska 6800-ka nie je bežne zrovna horúci tovar. Mňa zvykla stáť okolo 90€ nákup, no už v tom februári som ju za toľko nekúpil. Je zaujímavé, že iná firma, ktorá predávala tieto masky už za 150€ ich bola schopná nadobudnúť, napriek tomu, že ich de facto mala od toho istého dodávateľa...

Tu ma trochu mrzí ako dopadol núdzový stav. Pellegriniho nápad, vynútiť plnenie od firiem, ktoré mali tovar na sklade lokálne nebol vôbec zlý.
Bohužiaľ, realizácia, tá už bola horšia... Väčšina firiem, ktoré chceli predať tovar ďalej za premrštenú cenu, jednoducho zamlčala zásoby...
Ja garantujem, že na Slovensku, sme tovar ako napríklad 25 tisíc ochranných oblekov určite po rôznych skladoch mali. Nakoľko je však voľný trh, predali sa inam.

Ak ja ale následne zistím, že napríklad obchoďák, ktorý mne nevie dodať tovar, predáva cez bazoš a iné pofidérne kanály ochranné pomôcky z kufra auta, tak ma to ako dlhoročného zákazníka dosť hnevá. Ale tak moc ma to neprekvapuje... Ono zväčša aj naše „oficiálne“ zastúpenia bývajú biedne.

Celkovo ako som už písal vyššie, predávať niečo v hodnote 3€ za 35€ a vyššie považujem za hnus. Potom už tak ako som písal ľudia od zúfalstva, a nie len tí ale aj vláda kupujú filtre do masiek na farby a lepidlá, ktorých ochranný účinok je pri najmenšom diskutabilný. Mne to ako moc etický business model nepríde.



Celkom ma potešil nápad zapojiť Zornicu, a dať ľuďom na Slovensku prácu, o cene sa mi moc nechce baviť, ale určite je to lepší value ako jednorázovka z číny za 1,11€ bez DPH.

Ja nie som úplne blbý, a aj vo svojom odvetví sa stretávam s tým, že všetko sa dáva robiť v číne lebo je to lacnejšie.
Ono ale mne celkom nejde jedna vec do hlavy. Tuto možno, niekto kto má skúsenosti by mohol napísať.

Toto len tipujem ale taká solídna linka na výrobu tej tkaniny z ktorej sa robia tie jednorazové rúška by mohla stáť tak 3-4 mil.€. Samotná linka na výrobu masiek určite podstatne menej, odhadujem tak 200-300k jeden kus.
Na tri smeny to musí určite urobiť desať tisíce rúšok, takéto stroje síce nie sú celkom moja parketa, ale na nejakých veľtrhoch som podobné videl.

My však radšej kúpime za spolu 29,725,200€, jednorazové rúška z Číny, ktoré sú atak z hľadiska ochrany na... a minú sa.
Ja si tak isto viem predstaviť, že kúpiť pri momentálnej situácii linku nebude sranda, predpokladám že je taktiež z Číny a tam určite momentálne posilňujú svoju vlastnú výrobu, a linku by len tak rýchlo nedodali. Sám som čakal na stroj z Taiwanu 9 mesiacov...

Detto jednorazové ochranné obleky. Ja chápem, že výroba v Číne nestojí nič. Ten oblek spĺňajúci EN 14126 však nie je až taká nepredstaviteľná „Amerika“. Celé je to len o správnej textílií, ktorá spĺňa tú normu. (Aj tá sa dá kúpiť, nepotrebujem hneď linku.) Takisto pochybujem o tom, že v Číne na to majú len plnoautomatické linky, myslím že pracovnej sily je tam dosť.

Za tých 25,9€ a 41,9€ bez DPH, čo nakúpil momentálne štát, teraz trošku pritiahnuté za vlasy, sme to určite schopný ušiť aj u nás doma, s našou v porovnaní s Čínou omnoho drahšou pracovnou silou.

Vzhľadom na to, ako sa k nám chová EU, a kam zmizla jej celá solidarita a voľný pohyb tovaru, by ma naozaj potešilo rozbehnutie aj slovenskej výroby, aby sme boli v prípade takýchto situácii aspoň trocha sebestačnejší. Nechcem samozrejme rozprávať nezmysli o úplnej sebestačnosti myslím, že televízor Orava a podobné extrémy už nikomu z Nás nechýbajú.

Už keď sme pri tých nákupoch ŠHR, nedá mi si nerypnúť, ja chápem, že situácia je zlá a dezinfekcie nie je dosť, ale myslím si že 6.Marca kedy ešte neboli zavreté hranice, sme dezinfekciu vedeli kúpiť aj od väčšej a viac renomovanej firmy ako je http://www.chemix-d.sk, zaoberajúca sa podľa všetkého hlavne službami a nie VO predajom dezinfekčných prostriedkov... Ale to len tak naokraj ;)
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Snake »

V pohode, ja na teba nenarazam :D, akurat fajn ze sa tu objavis len ked je na slovensku kriza :D





.
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11510
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Andre »

Vie sa virus uvolnit z kontaminovanej veci do vzduchu?
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6877
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa stefan222 »

takto sa byty kupuju za nase zdravie
https://www.tvnoviny.sk/domace/1992757_ ... z-hypoteky

inac ze ho odvolaju a byty mu ostanu nie zly padacik :D
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Blackhawk »

SAJBAMA napísal: Ne 22. Mar, 2020, 22:26 ...
Ono je pekné, že niekto číta prázdne stavy skladov a preveruje zmluvy o verejnom obstarávaní, ale nie je to tak zďaleka tak jednoduché ako sa zdá.
...
Nie je ulohou hmotnych rezerv mat ochranne prostriedky v "rezerve" a nie ich zhanat na poslenu chvilu? tym padom cele tvoje litanie ako sa teraz nieco neda zohnat su uplne zbytocne
SAJBAMA napísal: Ne 22. Mar, 2020, 22:26 ...

Ja si myslím že nikto nepochybuje o tom, ako to u nás funguje na ŠHR. Ja sám našťastie nie som partnerom verejného sektora.
Problém tohto zriadenia však nie je len v Kičurovi alebo v premiérovi.
...
nie je nahodou zodpovednost "veduceho pracovnika" dohliadat na svojich podriadenych? alebo mi chces tvrdit, ze si pracovnici robili svoje obchody a Kicura a premier o nicom nevedeli, hej?
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Tak, momentalne to vyzer ze to nie je "Sprava statnych hmotnych rezerv", ale "Sprava statnych objednavok na poslednu chvilu".
Chapem Kicurov argument, ze on moze objednat iba to, na co dostane peniaze od vlady, no to ho zodpovednosti nezbavuje.
Používateľov profilový obrázok
gammaray
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 7123
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa gammaray »

Andre napísal: Po 23. Mar, 2020, 09:27 Vie sa virus uvolnit z kontaminovanej veci do vzduchu?
Hm, musis ho asi rukami alebo podobne na seba prebrat asi. Inac si tam bude len tak lezat kym neskape nie?
ZOSTAVA CPU: AMD 5600x MB: GIGABYTE B550M AORUS PRO-P (rev. 1.0) Cooler CPU: SilentiumPC Fera 5 RAM: Crucial Ballistix Black 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL16 M.2 SSD NVME system: Samsung 980 1TB M.2 SSD NVME data: Samsung 980 1TB DVD RW: Samsung SH-S183A GPU: GeForce RTX™ 3070 GAMING OC 8G (rev. 2.0) PSU: CORSAIR RM750x PSU 750W 80+ Gold 2021 Monitor: LG 32GK850F CASE: Fractal Design Define Mini Headset: KOSS SB/45 Repro: Fluid Audio F5 Myš: Logitech G Pro Klávesnica: Corsair K68 RGB OS: Windows 10 Pro 64bit
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Blackhawk »

https://domov.sme.sk/c/22365263/syn-kaj ... e-eur.html

Uz sa ani nesnazia nejak kamuflovat to okradanie.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Andre napísal: Po 23. Mar, 2020, 09:27 Vie sa virus uvolnit z kontaminovanej veci do vzduchu?
Nie, to nie je blcha co skace :-D
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa _Mato_ »

Blackhawk napísal: Po 23. Mar, 2020, 11:46 https://domov.sme.sk/c/22365263/syn-kaj ... e-eur.html

Uz sa ani nesnazia nejak kamuflovat to okradanie.
Sikovny synacik. A v 18.rokoch si kupil rekreacnu chatu na Devine.

https://www.facebook.com/NadaciaZastavm ... 1517321513
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.

Návrat na "Debata o všetkom"