Všeobecná diskusia

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.

Objektívna zodpovednosť je...

pozitívny krok k bezpečnosti cestnej premávky.
71
42%
hlúposť.
99
58%
 
Celkom hlasov: 170

Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa felipe25 »

Snake:

http://www.youtube.com/watch?v=8ncga6UxlHM

Kup si sadu 4novych zimnych a sadu 4novych letnych.

Dostanes porovnatelny vysledok ako vidis v tom videu. A to tam nieje sneh !! Neexistuje aby zimna pneu mala rovnaku brzdnu drahu ako letna. Neexistuje. Uz len jej stavbou a charakterom drazok. A ked si to Ty citil rovnako, tak Tvoje zimne gumy asi mali 5-6rokov a letne boli nove.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa HellAngel »

rozdiel v zimnych / letnych je ale:
na lade je to skoro fuk ci mas zimne alebo letne, dostanes sa do smyku a ak auto nenabehnena pevny teren tak ci tak skoncis niekde v strome. Lebo nehoda ze mas 50metrov na zabrzdenie neexistuje. Vascinou rozhoduju sekundy a par metrov. V tom momente Ti guma nepomoze.
velky rozdiel je akurat tak na snehu, tam jednoznacne vyhrava meksia a dezenom na sned.

K tym testom, myslim ze kazdy vie ako sa robia testy. A testy sa robia s novimi gumami
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6676
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa M1ch4l »

felipe25 napísal:
Spoiler: ukázať
Nieje rozdiel? Vy ste videli dezen zimnej a letnej pneu?

Preco sa F1 na intermedialke smyka ked viac prsi? Pretoze drazky neodvadzaju vodu - uz nestihaju a musia nasadit ciste gumy do mokra, ktora maju viac drazok. Ano formula ide rychlo, ale som sam ktoremu sa stalo ze v aute s ABS ked prsalo na letnych slo auto niekedy do smyku pri 20stupnoch? Automaticky, ako prestanu drazky letnej stacit ide auto na aquaplaning. Ak by auto nemalo ABS ktory prerusi brzdenie a tym padom na chvili donuti pneu mat zasa kontakt z vozovkou a znova brzdi, tak to skonci narazenim do auta pred sebou, alebo peknym smykom.
To iste je pri "teplej" a studenej vozovke. Ak mate letne pneu na studenej vozovke, letnej pneu niesu makke, a neprilnaju k povrchu cesty tak ako zimne pneu.
Mimochodom, toto kazdy skuseny vodic ktory ma viac tisic km najazdenych citi. Ja v zime citim ked prezujem z letnych na zimne pneu. Auto viac sedi v zakrute. Naopak ked sa otepluje, citim v zakrute ze zimne pneu uz nedrzia tak ako by drzali letne a je cas prezut. Ked niekto povie ze toto je markketingovy drist, je s prepacenim riadne nevzdelany v tejto problematike :facepalm:

Mimochodom, pisete ze nesnezi, ze nemusite mat. OK, suhlasim. POTOM SA ALE PYTAM, ak surne rano nesiete par nie lahkych veci niekam niekomu, a v noci nasnezi, Potom mi ostava verit, ze auto na letnych nechate na parkovisku a nikam s nim nepojdete. Lebo ako viete, darmo predpoved, uz rano moze byt sneh. Cize Snake, ak nasnezi, chces mi povedat ze urcite v ziadnom pripade do auta nesadnes? Podla zakona ani nemozes.
pocuvaj, ten tvoj ABS robi nejake fakt magicke triky. Taktiez voda a sneh maju natolko odlisne vlastnosti, ze cele to tvoje pisanie o vode bolo zbytocne.

A este raz k tym gumam...Je pravda, ze rozdiely tam su. Ale nepramenia z odlisnosti zmesi. Primarne rozdiely pramenia z dezenu gum. Teda teplota nema nejaky extra vplyv. Cela tato informacia je vyrazne natiahnuta marketingom, nazormi, a pod.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Razer Huntsman V2 (red linear), Razer Basilisk V3 Pro + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa landrower »

asi tak, dezen je to co odlisuje zimne. za sucha ti lepsie pojdu stale letne (o nejakej mekosti/tvrdosti zmesi pri teplote nehovor, prejdes par km a trenie ich zohreje do vhodnej teploty ;) )
Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display 2x Philips 24M1N3200ZA Gaming 24" (IPS)
Audio Behringer MS16
Keyboard Asus TUF Gaming K1
Mouse Asus TUF Gaming M4
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2250
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa mirjak »

Ja mam prezute zimne, ale keby som nebol lenivy, uz min. tyzden by boli zas nazad letne.
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6643
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa hawkeye »

ja mam na mitsu prezitelne mesiac, v prahe je na vecer 5-7st, zajtra pojdem domov po 4-5tej kedy este bude cca 9st ale kym pridem domov tak bude 4-5? takze je to tak pol na pol s tymi zimnymi, ale je snad kazdemu jasne ze pri cca 5st tvrdne letna zmes a automaticky ide schopnost letnej dole?
alebo tu fakt ludia jazdia na letnych dokym nieje -10 a snech?
vseobecne pravidlo ze ak je priemerna teplota pod 7 ma ist zimna? 3/4 ludi sa asi nechystas...
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa HellAngel »

NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
ZoranICS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2239
Dátum registrácie: St 18. Jún, 2008, 18:51
Bydlisko: Kosice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa ZoranICS »

landrower napísal:...trenie ich zohreje do vhodnej teploty ;) )
AK, tych par kilometrov prejdes bez toho aby si na tvrdej gume vletel do niecoho... Ale mas pravdu.
M1ch4l napísal:...Cela tato informacia je vyrazne natiahnuta marketingom, nazormi, a pod.
Cize nazor tych, ktory zazili a vedia je tiez na prd - koho to vlastne zaujima...

Nejde ani tak o to ci sa meni alebo nemeni tvrdost gumy alebo ci je lepsia na suchu vozovku letna alebo zimna... Je proste zima a teploty mozu hoci prudko klesnut a hlavne ked sa ide na dlhsie cetsy nemozes vediet dopredu co bude o 150km dalej... moze byt ze tam budu baby pobehovat v plavkach, no moze byt ze sa ocitnes na mieste kde proste letna pneumatika je na nic, no so zimnou urcite bezpecnejsie prezijes... Ak teza nezvolis Americky pristup a nenechas tam auto do jari :)
Naposledy upravil/-a ZoranICS v Pi 04. Nov, 2011, 01:03, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa landrower »

...alebo ked mas feldu a podobny zazrak bez ABS tak raz poriadne zabrzdis a gumy su zohriate :D ale inak taky velky rozdiel kvoli okolitej teplote v zimnych a letnych nebude...nie v dnesnej dobe ked na vyrobe setria kazdy cent...
Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display 2x Philips 24M1N3200ZA Gaming 24" (IPS)
Audio Behringer MS16
Keyboard Asus TUF Gaming K1
Mouse Asus TUF Gaming M4
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
Používateľov profilový obrázok
ZoranICS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2239
Dátum registrácie: St 18. Jún, 2008, 18:51
Bydlisko: Kosice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa ZoranICS »

Nehnevaj sa ale pred feldou tu boli aj auta bez posilnovaca riadenia, bez abs, esp, a ostatnych uzitocnych veci a aj na tych sa dalo jazdit aj v zime a dokonca aj bezpecne...
Používateľov profilový obrázok
landrower
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6969
Dátum registrácie: Pi 16. Okt, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava II

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa landrower »

a tvrdim ja daco ine? otec na takychto autach roznych najazdil veeela km a nikdy nemal nejaku havarku (ak neratame take tie ze na krizovatke do teba zo zadu dakto vleti, co proste neovplyvnis.. a aj to len raz sa stalo)
ja len trocha zartujem na ucet tychto aut :D (sak aj ja mam teraz feldu, hlavne preto)
Steam: michalsveto
Spoiler: ukázať
CPU Intel Core i5 4670K + CM Seidon 120XL +2x Corsair Quiet SP120
MB MSI Z87M-G43
RAM Corsair XMS3 2x4GB DDR3
VGA Gigabyte N660OC-2GD GTX660 + Accelero Mono Plus
HDDs Crucial MX200 250GB 7mm, Seagate Brracuda ST1000DM003 1TB
CASE Bitfenix Prodigy M
PSU Single sleeved Corsair HX650 + Corsair AF120 LED blue Fan
External HDDs Samsung 750GB + Fantec fanbox FB-35US2 black, Seagate Expansion Desktop 2TB
FANs Corsair AF120 Blue LED
RPM regulation Scythe Kaze Master PRO 5,25" panel
Peripheral
Display 2x Philips 24M1N3200ZA Gaming 24" (IPS)
Audio Behringer MS16
Keyboard Asus TUF Gaming K1
Mouse Asus TUF Gaming M4
Notebook Lenovo IdeaPad B5400 (i3 4000M @2.4GHz, HD graphics 4600, 8GB RAM, 15.6")
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Snake »

Ja som tu mal povodne napisany dlhy post pre felipeho, ale rozhodol som sa vysrat sa na to lebo by zas bol na plafone jak patnactka po prvych kramoch. Napisem len ze nech si kazdy pozrei s kym vlastne komunikuje, a kde ten dotycny zije, lebo to ze niekde sa uz sankuju mna netrapi :). Beznehodovy priebeh vsetkym zelam :)





.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12482
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa HellAngel »

ja neviem co je nepochopitelne na tom ze zimna guma ma akurat zmysel ked je sned. Vtedy skutocne letna guma nestiha na zimnu.
Ale na suchej vozovke je to uplne jedno, takisto ak v zakrute dostanete smyk na lade ci uz na zimnej alebo na letnej je fuk ze podla testu dokazete zabrzdit na zimnej gume po 50 metroch a na letnej po 60 metroch. Stlp pri ceste je za 2 metre.

a vsetci co sa tu odvolavate na testy na internete dobre si ich prestudujte. Garantujem ze testy robene v zime na suchej vozovke mozu letne gumy dosiahnut lepsi vysledok ako zimne. (vid odkaz vizsie doporucujem precitat aj diskusiu).

Skore prezuvanie nie je prevencia proti namraze na cestach (tie uz zacinaju niekedy v jesene a stale maju ludia letne gumy) ale na pripad ze napadne sneh.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6643
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa hawkeye »

chodec a pod ta netrapi? ty jedine co stretas na ceste su stlpi a, jedine co sa na ceste robi je brzdenie?
uhybacie manevre, to ako auto sedim na ceste nic? to ze letna pneu pri 5st je tvrdsia=horsia prilnavost v zakrutach a pod nic?
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7299
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Auto a dopravná debata, všetko sem

Príspevok od používateľa Papek »

felipe25 napísal:Snake:

http://www.youtube.com/watch?v=8ncga6UxlHM

Kup si sadu 4novych zimnych a sadu 4novych letnych.

Dostanes porovnatelny vysledok ako vidis v tom videu. A to tam nieje sneh !! Neexistuje aby zimna pneu mala rovnaku brzdnu drahu ako letna. Neexistuje. Uz len jej stavbou a charakterom drazok. A ked si to Ty citil rovnako, tak Tvoje zimne gumy asi mali 5-6rokov a letne boli nove.
podla tohoto testu by sme mali nahadzovat zimne gumy zakazdym ked naprsi :facepalm: ... ten test nic nevypoveda o pouziti letna vs. zimna pneu v zime, ale o tom, ze zimna pneu kvoli vacsim drazkam odvedie viac vody

hawkeye: daj nejaky test, kde realne porovnavaju zimne vs. letne pneu a nie len tvrdenia, ze zimna pneu je lepsia, lebo ma maksiu zmes atd. Zimna pneu ma vacsie odstupy drazok a vyssie lamely, takze ma aj predpoklad viac plavat na ceste, co moze dohanat svojou makkostou. Su tym padom na suchej vozovke rovnocenne? Opat sa len mozme domnievat. Ja mozem za seba povedat, ze letnych mi to "ide" lepsie, lenze tento test je neobjektivny, lebo porovnavam 205/45 R16 vs 185/60 R14
Papek napísal:Ked uz tu tak velmi argumentujete s brzdenim, tak k tej vasej dogme, ze zimne su vzdy lepsie len tolko ... Mam jeden usek medzi dvoma retardermi, kde dokazem vytocit dvojku az po cervene (cca. 100kph), hned dupnut na brzdu a dobrzdit tesne po druhy retarder. Na zimnych to nedam. Schvalne som to skusal minuly rok hned po prezuvani, kde sme sa s kamosom bavili o tomto istom. Viem, ze je to blbost a este vecsia blbost je ist na 50tkovom useku 100, ale tak ...
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"