Fotovoltika - rodinny dom

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
anonym_a8

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Kludne, poprosim kontakt do SS. Mal som obhliadku minuly piatok, dnes mam druhu (druha firma). Len su nejaki malo akcni. Od prveho pride ponuka mozno dnes. A to som mu povedal, ze to chcem riesit minimalne nakupom niektorych komponentov este tento rok (naklady).
Proste chodia predajcovia, ktori na polovicu hlbsich otazok nevedia odpovedat a potom si asi povedia, ze to nebude rychle a bezproblemove a nejako to intenzivne neriesia. Alebo len koniec roka a uz idu na volnobeh do vianoc.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5710
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Diablo1st napísal: Pi 16. Dec, 2022, 11:50 Skús si dať naceniť aj iný systém ako od Huawei. Ako som ti už spomínal vyhol by som sa 3F a HV batériám.

3F sa dá spraviť aj na Victrone s 48V batériami a cenovka nebude ďaleko od Huawei, ale robustnosť a rozšíriteľnosť ďaleko lepšia.
Ahoj, tak mne prídu tie batérie dosť rozšíriteľné, 15kWh plug and play, ak by som chcel 30 tak ešte nejaký ďalší modul.

na začiatok 5 a potom možno doložiť 10 mi príde až až. Robustnosť neviem niejako zdôvodniť, ako to myslíš?

Ale áno, čakám na ponuku dvoch firiem ešte. Ale priznám sa huawei mi príde sympatický, tie krabičky aj vyzerajú ako do moderného domu :-D

ja idem, ak idem, určite do 3F, 1F mi príde ako obmedzujúce, aj keď uznávam, nevyzńam s veľmi, ale future proof je dobré slovo na 3F.

Ja inak kúrim kachľovou pecou a elektrikou v podlahe a prihrievaním vzduchu rekuperáciou. TUV bude buď zohrievať výmenník z reku alebo to oddelím a dám len elektrokotol, podľa financíi (rozdiel 3K).
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Le_Frog napísal: Pi 16. Dec, 2022, 12:05 Ja cakam dnes ponuku. Menic chcem 3F asynchronny, 10kw, nech to je aspon trochu futureproof. Uz velakrat som sa popalil na tom, ze som zobral nieco vtedy postacujuce a o 3 roky sa prerabalo.
Potom neber systémové riešenie od jednej značky. Hlavne pri HV batériách sa občas stáva, že niektorý typ nejde rozšíriť, príp. nekomunikuje s inou sériou, takže ak ju prestanú vyrábať a niečo sa stane si v p***. Rovnako s meničmi, je dosť možné, že za pár rokov daný model nemusia vyrábať a nemusí byť kompatibilný s batériami.

Aj toto je dôvod, prečo veľmi neodporúčam HV batérie. Tam je veľmi dôležitá kominukácia medzi meničom a BMS a ako to už býva, nie je univarzálny protokol pre komunikáciu.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
anonym_a8

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Baterie by som chcel Pylontech. Su kompatibilne, cena cca ok a autonomne rozsiritelne.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska napísal: Pi 16. Dec, 2022, 12:13 Ahoj, tak mne prídu tie batérie dosť rozšíriteľné, 15kWh plug and play, ak by som chcel 30 tak ešte nejaký ďalší modul.

na začiatok 5 a potom možno doložiť 10 mi príde až až. Robustnosť neviem niejako zdôvodniť, ako to myslíš?

Ale áno, čakám na ponuku dvoch firiem ešte. Ale priznám sa huawei mi príde sympatický, tie krabičky aj vyzerajú ako do moderného domu :-D

ja idem, ak idem, určite do 3F, 1F mi príde ako obmedzujúce, aj keď uznávam, nevyzńam s veľmi, ale future proof je dobré slovo na 3F.

Ja inak kúrim kachľovou pecou a elektrikou v podlahe a prihrievaním vzduchu rekuperáciou. TUV bude buď zohrievať výmenník z reku alebo to oddelím a dám len elektrokotol, podľa financíi (rozdiel 3K).
Ako chlapi sú to vaše prachy takže ak vy ste s tým v pohode ja som tiež ;) Len Vám ukazujem iné možnosti riešenia.

Len mi vysvetli, v čom je 3F future proof?
A ešte by som rád vedel v čom by ťa 1F obmedzovala?

Ja viem z 1F potiahnuť bez problémov 13kW! Toto bežnými spotrebičmi nezhodíš ani náhodou.

Ohľadom tých batérii, teraz sú rozšíriteľné, ale čo bude o pár rokov? Pri 48V nie je dôležitá komunikácia ani rovnaká kapacita, čiže prihodím jednoducho ďalší battery pack s bms a vybavené. U HV je to o troška zložitejšie. Musíš dodržať rovnakú kapacitu a aj to nie je záruka, že to bude korektne fungovať (napr. iná bms).
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5710
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Aha rozumiem, kompatibilita je vyššia pri 48V, respektíve menej obmedzená. Dík za info. viem že huawei menič pracuje napr iba shuawei baterkami, podľa slova predajcu teda.

dávnejšie som o tom veľa pozeral, nejaký chalan prerobil 1F na 3F a vysvetľoval ako to nevedelo kŕmiť XY zariadení z batérií ale na dobre rozloženej 3F vie aj nabíjať aj prať atď. kompletne z FVE/Batérií, dovtedy mu to kombinovalo zo sieťou, dáva zmysel čo píšem?
hovorím, idem na to ako naši ministri - dávam pohľad koncového užívateľa :D
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Le_Frog napísal: Pi 16. Dec, 2022, 12:26 Baterie by som chcel Pylontech. Su kompatibilne, cena cca ok a autonomne rozsiritelne.
Pri HV systéme potrebuješ aj riadiaci modul a moduly H48050. Už sa stalo, že firma "akosi" zabudla na to riadenie, ktoré samostatne stojí cca. 1k€
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Jednoduska napísal: Pi 16. Dec, 2022, 12:35 Aha rozumiem, kompatibilita je vyššia pri 48V, respektíve menej obmedzená. Dík za info. viem že huawei menič pracuje napr iba shuawei baterkami, podľa slova predajcu teda.

dávnejšie som o tom veľa pozeral, nejaký chalan prerobil 1F na 3F a vysvetľoval ako to nevedelo kŕmiť XY zariadení z batérií ale na dobre rozloženej 3F vie aj nabíjať aj prať atď. kompletne z FVE/Batérií, dovtedy mu to kombinovalo zo sieťou, dáva zmysel čo píšem?
hovorím, idem na to ako naši ministri - dávam pohľad koncového užívateľa :D
Zo skúseností, pre 95% domácností bohato stačí 1F fáza. Ak by sme sa bavili o ostrovnej prevádzke tak bohato ti stačí 10kW dostupného výkonu, lebo proste tú fázu nezaťažíš toľko pri bežnom používaní spotrebičov. Ak máš dostupnú DS, vieš si vystačiť aj s 5kW meničom. Väčší súbeh spotrebičov nemáš. Preto nemá zmysel dimenzovať systém na špičky, ktoré takmer nenastanú lebo to je neúmerne drahé. Samozrejme sa nebavím o meničoch z Ali.
A presne toto sa snažím naznačiť, že dobrý návrh FVE ti nepokryje komplet všetku spotrebu, ale pokryje ti väčšinu za nižšie investičné náklady.

Ilustračný príklad: 3F ti pokryje 90% spotreby pri 20K€ tak 1F ti pokryje 80% spotreby pri 10k€, t.z. za 10% si zaplatil toľko ako za predchádzajúcich 80%.
Alebo ešte inak: je z ekonomického hľadiska lepšie pokrývať menšie spotrebiče, ktoré idú 24/7 ako veľké spotrebiče, ktoré idú raz za čas (tie môžu ísť aj z DS). ;)
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
anonym_a8

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

3F menic - V prvom rade mam teraz v dome 3F. Vsetko je na to spravene, fazy rozdelene v rozvadzaci po spotrebicoch, varna doska a jeden stroj je na tom.
Za druhe, chcem hybridny system. Ak som pochopil spravne, 1F do 3F na ulicu je problem pustat ako prebytok do virtualnej baterie.
Cize musel by som riesit prekablovanie a upravu hlavneho rozvadzaca a napojenie na ZSE. To sa mi urcite neoplati, radsej kupit 3F asymetricky. To asymetricky je asi hlavny dovod na futureproof. Ma dost vykonu, vie to dodavat na rozdielne fazy.
Mozno to chapem zle, ale pride mi to ok.
Ja mam 200m dom po rekonstrukcii a nejake stroje (mala firma).

Edit: Plus mam pripravenu zasuvku na nabijanie EV pri parkovacom mieste, cize vsetko to tlacit na 1F mi pride fakt vela.
Naposledy upravil/-a anonym_a8 v Pi 16. Dec, 2022, 13:02, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5710
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Vidíš konečne sme našli spoločnú reč, respektíve o kde na to pozeráme inak si pekne popísal.

Súhlasím čo píšeš a osobne radšej chcem ísť do 90% za 20K :D (v mojom prípade za 15-17 dúfam).

ale samozrejme ešte radšej za menej.

a áno, tá asymetria je čo som pochytil aj ja, proste rôzne fázy rôzne naložiť podľa potreby to vie.

Ja napríklad pracujem z domu a viem tú FVE zaťažiť aj počas dňa poriadne, nebodaj ak niekedy kúpme elektromobil.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

@Le_Frog Skús sa informovať u ZSDis či ti povolia väčší menič ako 10kW, aj keď pole ostane do 10kWp. Odporúčam zobrať Solax G4 12kW alebo rovno 15kW, ak samozrejme distribučka dovolí. V poslednej dobe sa dosť množia problémy s divným správaním sa Goodwe meničov, takže ak je možnosť zober radšej Solax.

@Jednoduska My sme doma stále 3 dospelé osoby a ani zďaleka nedosiahnem limitu 25A ističa (5,75kW), takže pokiaľ nemáš truhlársku dielňu nemáš šancu zaťažiť fázu na limit pri bežnom používaní, to už sa musíš vyložene snažiť.
U teba fakt nevidím zmysel v 3F FVE. Budeš kúriť drevom, TUV cez rekuperáciu. Proste ak by si všetko ostatné dal na jednu fázu okrem sporáka a trúby, vieš pokryť všetko ostatné za polovičný peniaz. Navyše mi uchádza troška zmysel dávať 10kWp ak budeš mať spotrebu niekde okolo 4-5MWh (môj odhad).

Nabíjanie elektroauta sa dá vyriešiť viacerými spôsobmi. Sú aj 1F nabíjačky. Zopár ľudí to rieši separátnym 1f 5kW meničom (stačí lacný hlúpy menič) a spína ho ak je prebytok energie. Riešení je viacero.

Len chlapi stále treba myslieť na to, aby ste tú energiu aj nejako zmysluplne využili. Lebo potom Vás nezachráni ani VB, len obchodník bude happy lebo mu pošlete zopár MWh energie zadarmo.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

zjavne dukaty nie su problem v tomto pripade - porozhadzuj ako chces. Garantujem ti, ze firma ktora ti to bude robit za 20k eur a 15kWh taku instalaciu nerobi casto tak si ich prever - aby si nenarazil na babrakov. Budu mat par kusov instalacii za sebou ak vobec.

Osobne by som tiez nesiel do 1F, klasika : domy su budovane na 3F, nemaju hrube kable, nevedia polozit 15kW na jednu fazu, proste to nepotrebuju. Na 3F nie je nic zle, tak proste dnesne veci funguju, bolo by to mozno idealnejsie nejako inak ale proste reality check.


Jednoduska, ty si proste upnuty na tu bateriu za akychkolvek okolnosti, za akukolvek cenu : okej akceptujes ze 90% za 20k je ukrutne lepsich nez 80% za 10k. Nie je, ale ako piseme, tvoje dukaty, tvoja vyhra, ale ides do toho po hlave bez realnych skusenosti.


Ked budes mat elektrodebil, bateriu nepotrebujes lebo do toho mozes ladovat a ladovat a ladovat. Radsej daj 15k penazi na elektromobil (skoro uz dosahuje nissan leaf2) nez na bateriu v dome - totizto jazdenim elektrodebilu usetris 1.500 az 2.000 eur rocne pri najazde okolo 18-20.000km (nevieme kolko jazdis) a nabijani doma zo solaru, CO SA TI V ZIADNOM PRIPADE NEPODARI S BATERKOU V DOME. Zase sme pri tom ze peniaze ti vyvieraju doma za drevárňou, v pohode su to tvoje bankovky, ale vravim : radsej elektromobil s obrovskou bateriou ktoru mozes ladovat, nez komparativne mala bateria v dome ktoru - ako som ti vysvetlil - poriadne nevyuzijes a skape ti daleko skor nez bude jej technologicka / financna navratnost.

Ozaj, zasuvka na nabijanie vozidielka : to mas klasicku 240V dotiahnutu na parkovacie miesto ? Cize 3.6kW max ? Tak mi nieco navrava ze budes kupovat wallbox aby si poslal 7-10kW do toho auta...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Ja inak kúrim kachľovou pecou a elektrikou v podlahe a prihrievaním vzduchu rekuperáciou.

idealne spotrebice na solar !! Tri-styri mesiace v roku kedy ich nepotrebujes nema vyznam ani bateria v dome (jun, jul, august, tych par wattov co svietis vecer je nepodstatnych v celorocnej spotrebe, baterka nema vyuzitie, navaril si cez den, bazen si zohrial cez den, auto si nabil cez den) ; dalsie tri-styri mesiace kedy ich vies pouzit aby si nemusel kurit klasicky alebo aby si si vypomohol ich proste vyuzijes napriamo (oktober, november, marec, april), a posledne tri mesiace si v prdeli budes paberkovať presne tak ako vsetci ostatni a ziadna bateria ti nic nepomoze, lebo cokolvek vygenerujes cez den mozes pichnut do elektrickej podlahy a rekuperacie (december, januar, polovicka novembra, polovicka februara).

Fakt ti vravim, ze baterku vyuzijes mozno styri mesiace v roku a aj to zdaleka nie naplno. Hajde do toho investovat daleko viac penazi nez do solaru samotneho :) mal by si UKRUTNE lepsie keby si namiesto 10kWp solaru postaval 15-18kWp ak sa ti vojde, tvoje stroje tahal z tohoto a bud uplne zabudol na baterku, alebo paberkoval s nejakou zakladnou 2-3kWp hovadinou aby si bol psychologicky v pohode.

Rozsirit solar je extremne jednoduche A LACNE (500Wp panel mame tesne nad 200,-eur podla toho aky a kde kupujes, cize 5kWP stoji 2000 az 2500,-eur plus menic bude o kusok drahsi, nejake kable atd k tomu proste das ~3500 a mas o 5kWp viac solaru... aj ked je to nad 10kWp, z toho nie je ziadny problem : obmedzis svoje pretoky na 10kWp max, to sa nastavuje na menici a hotovo, na dome mozes mat 400kWp. To nikoho nezaujima.

Menic vacsi ako 10kWp dovolia, poznam tri take pripady, ale bezna domacnost musi byt orezana na 10kW do siete. Preto existuje "zodpovednost za odchylku".



Ozaj, stroje zeru kolko ? Ako dlho pracuju denne, ake su spickove zatazenia ? Nejaky rozdiel medzi letnou a zimnou prevadzkou ?
Je rozdiel ked mas nejaku pilu 1.5kW a ide hodinu denne, alebo ked mas 6kW nonstop od siestej rana do deviatej vecera.

PS : vcera som sa stretol s clovekom z mraziarni. Solar maximalny co sa zmesti na vsetky budovy, horne poschodie fasada a este aj nieco na plote :) a navratnost 4.5 roka pri sucasnych cenach energii a solaru. Ked sa energia zdrazi dvojnasobne, tak ma polovicnu navratnost. Totalne idealny pripad - zozeru okamzite vsetko co dokazu vygenerovat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3321
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa Diablo1st »

mp3turbo napísal: Pi 16. Dec, 2022, 14:27 Osobne by som tiez nesiel do 1F, klasika : domy su budovane na 3F, nemaju hrube kable, nevedia polozit 15kW na jednu fazu, proste to nepotrebuju. Na 3F nie je nic zle, tak proste dnesne veci funguju, bolo by to mozno idealnejsie nejako inak ale proste reality check.
Turbo v tomto sa mýliš, ale že úplne. :hysterical:

Prípod do domu je 3F, to áno, ale keďže je drvivá väčšina spotrebičov na 1F, máš ističe porozhadzované medzi fázami. ak by si ich všetky prepojil na jednu fázu tak jediné miesto kde ti tečie väčší prúd je prepojovací hrebeň (ten je do 100A).
Čiže ak na tento rad ističov napojíš prívod z 10kW meniča, nie je žiaden problém s káblami. Kopec ľudí to má spravené tak, že má 2-3ks 5kW paralelne zapojených a cez ATS majú prepojené všetky fázy do jedneje (ATS prepína medzi 3F z DS a 1F z FVE). Jediný problém je pri sporáku, lebo tu hrozí riziko preťaženia N vodiča. Ak je natiahnutý cyky 5x2,5 je to bez problémov.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.
Work: Lenovo E14 G5 AMD + Dell U2724DE + Dell U2724D.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Fotovoltika - rodinny dom

Príspevok od používateľa mp3turbo »

... si este nikdy nevidel dom kde z jednej izby bola napajana druha izba aby to cez tretiu izbu preslo do kuchyne, ze nie ?

u mojho fotra kopala stena v kupelni ked navlhla, namerali len 60 voltov ; pred kozubom rozbijali asi dva metre lebo nemali co robit ; pri montazi solaru a stahovani hromozvodu nasli roztrhnuty preruseny drot a proste chutovky.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Debata o všetkom"