COVID-19 / Novel Coronavirus (2019-nCoV) - Diskusia

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Nechali by ste sa zaockovat ruskou vakcinou Sputnik?

Ano
29
39%
Nie
46
61%
 
Celkom hlasov: 75

Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3430
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa stanomx »

Blackhawk napísal: Ut 24. Mar, 2020, 13:22
Jednoduska napísal: Ut 24. Mar, 2020, 13:09 Neskutocne ozaj, sme krocik od toho aby sme mali uplny zakaz vychadzania a vy tu idete pluvat na to ze nemate 3 hodiny pocas dna ist do obchodu za ucelom znizenia moznej nakazy najohrozenejsej skupiny... je jedno ci su to dochodcovia, deti, psy...

masaker, MASAKER :D brutal.... normalne nemam slov...
konecne niekto normalny
ja len zíram čo tu su za ľudia, sebeckosť je dnes jednoducho normálna vec, resp. asi osobná kvalita

rusko vsade je asi dobry napad, samozrejme ako tu uz bolo spomenute ak si v lese a nikto nikde tak si ho dáš dole asi
inak nechapem fakt niektori si tu nedovidia ani popod nos
RAMMSTEIN
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10042
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa stiv »

Neviem kde si doteraz bol ked si objavil sebeckost ludi. A to sa nam tu este nic az tak vazne nedeje.

Viem si predstavit, ze China priznala len tych co musela. Ten zvysok proste zomrel na nieco ine. Dozvieme sa mozno raz.
.
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

Blackhawk napísal: Po 23. Mar, 2020, 10:24
SAJBAMA napísal: Ne 22. Mar, 2020, 22:26 ...
Nie je ulohou hmotnych rezerv mat ochranne prostriedky v "rezerve" a nie ich zhanat na poslenu chvilu? tym padom cele tvoje litanie ako sa teraz nieco neda zohnat su uplne zbytocne
Áno, v zmysle zákona o ŠHR je.
Netreba však zabúdať, ŠHR nákupy nevykonávajú „svojvoľne“, ale na príkaz konkrétneho ministerstva.
Pokiaľ už tam, niekto kompetetný nerozhodne o tom čo je treba mať na sklade, a čo tam treba držať, a nevydá príkaz, tak to tam nebude...

Je to v zmysle:
§ 5 (1) Ústredné orgány štátnej správy uplatňujú požiadavky na tvorbu štátnych hmotných rezerv vyplývajúce z krízových plánov a iných úloh ústredných orgánov štátnej správy a požiadaviek Ministerstva obrany Slovenskej republiky na Správu rezerv.
OT : Ja zase nechcem znieť ako pesimista, ale naozaj si myslíš, že v prípade akejkoľvek inej takejto núdzovej sitúcie, by sme mali na Slovensku dostatok rezerv? (To je úpne jedno či by to bola havária JE, iná biologická hrozba, alebo len rozsiahle požiare prípadne povodeň...)
Podľa môjho skromného názoru, no nemali…
Budget na to aby si (každého) občana SR mohol chrániť pred možnými katastrofami, by bol astronomicky vysoký…
Blackhawk napísal: Po 23. Mar, 2020, 10:24
SAJBAMA napísal: Ne 22. Mar, 2020, 22:26 ...
nie je nahodou zodpovednost "veduceho pracovnika" dohliadat na svojich podriadenych? alebo mi chces tvrdit, ze si pracovnici robili svoje obchody a Kicura a premier o nicom nevedeli, hej?
Samozrejme je, u Nás možno tak v súkromnom sektore, kde si majitelia “svoje” peniaze sledujú. :-D

Aby sme sa chápali, ja určite neobhajujem tento “vydarený nákup”, a už vôbec nie tých dvoch.
Treba však rozlíšiť dve veci.
Štandardne vo verejnom obstáravaní, platia pravidlá.

Tieto pomôcky však neboli nakúpené štandardným výberovým konaním, ale priamymi rokovaniami s dodávateľmi.
Je to bežný postup pri krízových stavoch, rovnako ho majú momentálne aj v ČR, teoreticky sa zrýchľuje doba za ktorú je možné uzatvoriť zmluvu, odpadajú niektoré náležitosti klasického obstarávania, ktoré ho časovo „zdržujú”.

Čiže už len vzhľadom na tento fakt čo uvádzam vyššie o týchto konkrétnych nákupoch samozrejme Kičura aj Pelle vedel.
Ja som vo svojom predošlom “rante” hovoril o celkovej nefunkčnosti ŠHR ako takých, a o bežných kšeftoch, ľudí pôsobiacich na ŠHR, pri klasickom móde verejného obstarávania.
Je tam niekoľko úrovní ľudí, zasadá tam komisia, ktorá odobruje diela alebo dodávky, a každú samozrejme dopodrobna nekontroluje predseda, pretože o ich správnosti bolo rozhodnuté už nižšie...

Je to to isté ako keď pri práci PZ nerozhoduje o každej „drobnosti“ prezident PZ.

Za daľšie, čo možno niekoho prekvapí, ŠHR sú síce vo vlastníctve štátu, ale citujem:
Ak je to hospodárne a sú splnené podmienky skladovania a ochraňovania, štátne hmotné rezervy môžu byť aj vo vlastníctve právnických osôb alebo fyzických osôb na základe zmluvy so Správou rezerv
Už, len toto otvára priestor na ohromný kšeft, lebo vieme kto na tú hospodárnosť bude dohliadať...

A samozrejme si myslím, že o každom obchode, ktorý si tam pracovníci spravia, nevie premier a niekedy ani ich priamy nadriadený, stačí sa pozrieť na počet verejných obstarávaní o tom nemôže mať jeden človek prehľad, ani keby nad tým sedí každý deň, celý rok. Samozrejme sú v týchto štruktúrach kontrolné orgány, ale vidíme ako kontrolujú...

Toľko k ŠHR... Sorry za OT.

Odar napísal: Ut 24. Mar, 2020, 14:25
Krutibrko napísal: Ut 24. Mar, 2020, 13:49 Co je na tom tazke?
Takze aj ked pojdem vysypat smeti, hej? :D
Dúfam, že tá prvá otázka je fakt len irónia :D
Jednoducho: Nemo iudex sine actore
Podľa toho by som sa riadil, jednoducho v prípade potreby pri sebe mať ten ochranný prostriedok a nasadiť ho... ak ťa nikto nevidí a nie je na okolí tak na čo, ale to dá rozum.
Asi bude záležať aj od toho akých máš susedov, ja nepochybujem o tom, že moji by ma udali PZ aj len za chodenie bez po prázdnej ulici :rofl:
Odar napísal: Ut 24. Mar, 2020, 14:25
Krutibrko napísal: Ut 24. Mar, 2020, 13:49V aute ( aspon v CR ) rusko mat nemusis.
Co je chyba. Lebo ta zastavi cajt a pri rozhovore s nim ohrozujes jeho aj seba ;)
Toto druhé je dúfam tiež. Ak ideš v aute sám tak to predsa nedáva zmysel. Po vlastnom aute si predsa môžem "pluť" koľko chcem.
Prečo by ťa zastavili v tejto dobe? Pokiaľ nejdeš na kradnutom aute, prípadne na takom, ktorého stav zjavne nezodpovedá jeho použitiu na cestnej komunikácií tak nevidím dôvod prečo by ťa zastavili v týchto týždňoch.
Ak ťa zastavia, tak si normálne najpr nasadíš ochranné pomôcky, a potom otvoríš okienko. Tu niesme v USA aby si hneď dostal guľku keď pri cestnej kontrole začneš šmátrať po rúšku v priehradke :rofl:

Ja za absolútny exces a nerozum práve považujem ľudí čo stretávam v poslednej dobe na cestách,idú sami v aute a napriek tomu majú respirátor alebo masku. :hmmm:
Asi im ešte nikto nevysvetlil, že životnosť tých filtrov je obmedzená a je to maximálne plytvanie, lebo druhé už tak ľahko nekúpia :facepalm:
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

Otázka:

Videl som tu debatu o otváracích hodinách. Samozrejme ja sa to nechystám skúšať, ale vie mi niekto povedať ako bude prebiehať tá kontrola pri vstupe aby sa toto nariadenie naozaj dodržiavalo? M. rozprával, že ak to bude potrebné tak tam budú príslušníci. To ešte ok, len pomerne zaťažujúce by som povedal. Ale nejákemu zamestnancovi prípadne príslušníkovi SBS, sa predsa nemám abosolútne žiaden dôvod legitimovať OP.

Otázka 2:

Priznávam sa, že bolo pomerne náročne udržať pozornosť vzhľadom na dĺžku tej tlačovky :laugh:
Spomínalo sa meranie teploty, tuším od 30., hovorilo sa tam aj že vo fabrikách. A tu sa chcem spýtať, je niekde v tomto nariadení taxatívne vymedzená teplota, pri ktorej mám otočiť zamestnanca? Nemyslím, že niekto príde s 39°C, povedzme namerám 37.5°C, tak ho pošlem domov?
Alebo zase ako aj pri iných veciach rozhodnem o tej hranici internou smernicou? Ako bude nastavená hranica v obchodoch?
Ak to tam bolo tak sorry, len som to nejako nezachytil. Ďakujem za odpoveď ;)
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa faugusztin »

Ty nemas povinnost legitimovat sa, on nema povinnost pustit ta na pozemok a do budovy obchodu. Realne ale budu ziadat dokaz o veku iba od 'mlado vyzerajucich' dochodcov.
castelL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4152
Dátum registrácie: Po 27. Jan, 2014, 21:38
Bydlisko: Košice

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa castelL »

Hlavne bude dosť smutné pokiaľ sa bude niekto príliš múdry naťahovať, takím akurát tak tri po papuli obuškom, ľudia, musíme byť solidárnejší a viac zhovievaví, tie opatrenia majú niečo do seba, ale reálne si viem predstaviť, že značnému obyvateľstvu sa nikdy nič nebude páčiť.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5572
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Odar »

SAJBAMA napísal:Asi bude záležať aj od toho akých máš susedov, ja nepochybujem o tom, že moji by ma udali PZ aj len za chodenie bez po prázdnej ulici :rofl:
Vsak toto - takze preventivne od dnes chodim so smetami len po tme :D
SAJBAMA napísal:Ak ťa zastavia, tak si normálne najpr nasadíš ochranné pomôcky, a potom otvoríš okienko. Tu niesme v USA aby si hneď dostal guľku keď pri cestnej kontrole začneš šmátrať po rúšku v priehradke :rofl:
A co ked jednoducho soferujem 150 km (nepredpokladam, ze budem zastavovat) a rusko mam hodene v kufri? Mozem otvarat vobec okienko? Mam ist do kufra a ist si nasadit rusko? :red:
SAJBAMA napísal:Ja za absolútny exces a nerozum práve považujem ľudí čo stretávam v poslednej dobe na cestách,idú sami v aute a napriek tomu majú respirátor alebo masku. :hmmm:
Dakujem. Konecne rozumna rec. Chapem, ked niekto soferuje po meste, ze sa mu to nechce davat dole, lebo zanedlho vystupuje, alebo ludia, co trebars rozvazaju tovar. Ale vies, kolko ludi som videl s ruskom samych v autach na okreskach? Mne to uz naozaj pride, ze ludia nemaju vobec kriticke myslenie, teraz sa nosia ruska, tak ich nosia aj doma do vane, na hajzel a este sa v nich aj kupu :rolleyes:
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10042
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa stiv »

Uz sa tesim na vstavanie s budikom do obchodu. :D
.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5515
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa SKiLEX »

zakon nezakon, nebudem nosit rusko ked nikde nikto

vyjdem z vchodu a davam dole kym nejdem niekde medzi ludi
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Snake »

Vysvetlite to niekto tuto mlademu rebelovi vy ci budeme proste cakat kym mu to priroda casom objasni? Mozno kym bude este cas





.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12343
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa HellAngel »

preco by si ho nenosil? aky mas k tomu dovod? ci hrdinstvo? Nerozumiem tomu. Je to pre dobru vec a momentalne tieto opatrenia doporucuju ludia, ktory uz zazili nejaku tu epidemiu alebo pracuju vo vyzkume. Nie je to ziadny vymysel z pupku nejakeho politika. Budme radi, ze zatial to je takto ako to je, kludne moze byt horsie. A ked citam tu niektore komentare ohladne tych obchodov, tak mi zastava rozum.

Takisto ma vcera odpalilo, ked v spravach ukazovali v nejakommeste, ze miestny knaz aj napriek zakazu, robi ovciam omse. Este furt si ludia neuvedomuju, co sa stane, ak sa nase nemocnice pretazia. To bude pruser neskutocny, si zlomite vy, alebo vase dieta ruku a mozete si to davat doma do dlahy, do nemocnice sa ani nedostanete. A to som dal priklad, ze nebudete vy alebo niektory vas domaci clen v ohrozeni zivota.
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13795
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Odkedy platia tie dochodcovske hodiny a povinne nosenie rusok ?
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa Snake »

V pandemii odjakziva, ci chces presny datum?





.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10042
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa stiv »

Ja si davam respirator pred vystupenim z auta, potom ked prichadzam, sadnem, dam dole podla postupu, utriem ruky s gelom a odchadzam. :D

Pripadne ked idem do potravin z domu tak si ho dam uz doma a tych par metrov idem s nim. Zase po meste v aute s nim nechodim aj ked tam moze byt nejake riziko (teoreticky).

Zase keby som mal len rusko tak tiez by som sa necitil prijemne ze to musim nosit a aj tak sa mozem nakazit (tam skor ide o to ze nikoho "neoprskam"). Ale ked som si vsimal ludi tak bol problem najst niekoho bez.
Naposledy upravil/-a stiv v Ut 24. Mar, 2020, 21:55, upravené celkom 1 krát.
.
SAJBAMA
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 296
Dátum registrácie: So 25. Apr, 2009, 11:52
Bydlisko: Nitra

Re: Coronavirus a co si o tom myslite?

Príspevok od používateľa SAJBAMA »

faugusztin napísal: Ut 24. Mar, 2020, 20:43 Ty nemas povinnost legitimovat sa, on nema povinnost pustit ta na pozemok a do budovy obchodu. Realne ale budu ziadat dokaz o veku iba od 'mlado vyzerajucich' dochodcov.
To je mne jasné. Ide mi o to, že pri niektorých „indivíduách” to bude ťažké dodržať. Dnes som išiel po nejaký tovar do predajne, ktorá zaviedla prísny vstup po jednom. Fajn opatrenie. Bola tam však skupina, tuším ich dnes premiér nazval „neprispôsobivých občanov“ a samozrejme navalili sa tam 5 naraz. Tá jedna mladá baba s nimi bohužiaľ poriadok nespraví... Obávam sa toho, že takto môžu vzniknúť len ďaľšie konflikty, tí ľudia v obchodoch sú posledné týždne aj tak nevrlý...

castelL napísal: Ut 24. Mar, 2020, 20:47 Hlavne bude dosť smutné pokiaľ sa bude niekto príliš múdry naťahovať, takím akurát tak tri po papuli obuškom, ľudia, musíme byť solidárnejší a viac zhovievaví, tie opatrenia majú niečo do seba, ale reálne si viem predstaviť, že značnému obyvateľstvu sa nikdy nič nebude páčiť.
S tým súhlasím, ale dneska už sme moc ďaleko od nejakého "pendrekového zákona" :rofl: Ludia žijú v tom, že majú len práva, to si na tričko nikto nevezme tam niekoho riešiť.

Odar napísal: Ut 24. Mar, 2020, 20:59
SAJBAMA napísal:...
A co ked jednoducho soferujem 150 km (nepredpokladam, ze budem zastavovat) a rusko mam hodene v kufri? Mozem otvarat vobec okienko? Mam ist do kufra a ist si nasadit rusko? :red:
Nechcem byť OT v debate o víruse, ale ani sa naťahovať za slovíčka. Proste, presne tak isto ako s vestou. Mal by si ju mať po ruke, keď zostaneš stáť na diaľnici, a nie ju ťahať z kufra. V momentálnej situácií je úplne logické mať aj v aute to rúško po ruke.
Proste to mi nikto nenahovorí, že ho musí mať v kufri lebo nemá miesto v aute... Je nejaká situácia a treba byť pripravený.

Vzhľadom na situáciu mám mometálne v aute po ruke krabicu rukavíc, dezinfekciu, a jedno rúško odložené v priehradke - to je rezervné nie to ktoré nosím.

A teraz, prosím o nezmazanie, nechcem byť OT, ale v čase núdze, by som mal mať aj nejakú pripravenosť, či už psychickú, alebo fyzicky mať veci ktoré potrebujem po ruke.

O to viac ak ako ty hovoríš idem na dlhšiu cestu.

Aby som bol konkrétny, uvediem seba ako príklad. Už dva týždne, odkedy je vyhlásený stav núdze, nosím v aute toto:

Batoh asi 24l. Mám ho na na podlahe, pred sedadlom spolujazdca, ako hovorím jazdím sám. Mám v ňom rukavice, okuliare, masku, dávku potravín na 24 hodín(nemusí byť, stačí aj nejaké trvanlivé jedlo), trocha tekutín, baterku, powerbanku, trochu streliva a stredne veľkú lekárničku. Je vždy po ruke.

V kufri mám samozrejme omnoho viac zdravotníckych potrieb, ono pri vážnej traume je jedna obyčajná auto lekárnička na nič... (aj keď bohužiaľ už dnes ľudia ani nezastavujú :-( )
Okrem toho tam kompletnú mám sadu oblečenia náhradného, a poriadne topánky keby som musel niekam šlapať 20km. Celotrvárovú masku nosím už asi 6 rokov v kufri tiež.
Najdôležitejšie, kedže sa môže stať že budem niekde trčať, mám aj celé jedno balenie vody v kufri.
Kedže nemám rezervu, mám to celé pod podlážkou a vôbec to nezavadzia...

Aby si ma chápal ja nie som žiadny "prepper", ani hlásateľ konca sveta, ale rád by som sa v prípade toho, že sa zhorší situácia (čo je možné) dostal aspoň domov, a preto mám u seba aspoň nejaký kit.
AD2, xy krát som už niečo z toho využil, aj na záchranu ľudského života. Za ďaľšie, kto chodí von, vie koľko sa dá zostať stáť keď sa na autobahne skríži kamión, 18h bez vody a žrádla je dobre na...
Workstation: HP Z230- i7 4770, 16gb DDR3, GTX 960, SSD RAID 2x256GB, 3x HP 24" LCD

Návrat na "Debata o všetkom"