Elektromobilita a vsetko okolo nej

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5773
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Plug in bez nabijania je skoda materialu, ale chapem ze.to mas ako firemne a ine sa bedalo.

Mne sa plugin paci ako koncept, ale cenovo kupis uz ciste elektro s omnoho viac kW za rovnaku cenu a nabijat mam kde, takze mi to nedava zmysel.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4671
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa scream »

Jednoduska napísal: So 03. Aug, 2024, 19:43 Díki všetkým za vstupy, hlavne tie z reálnej skúsenosti.

veľkosť auta neriešme, to je subjektívne, mal som maličké, mám teraz relatívne veľké, moja vlastna manželka povedala že chce niečo veľkosti golf a pod nebaví ju veľka krava v serpentínach Bukovec - Košice a šťastná manželka som šťastný ja. Za tie dva roky čo máme 7 miestne auto sme s ním super spoko ale nejazdíme dlhé trasy, nenosíme bicykle, lyže, jednoducho zisťujeme že ho nevyužívame a 99% času sú to krátke trasy, prípadne pár sto kilometrov.
Chapem, chces proste elektro, zena ti to odklepne a s FVE to dava este aj zmysel :D Ked dobre pamatam mas ale 5008 a tesla model 3 je o 5cm dlhsie auto, tak aby zena nenadavala este viac ;)
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6972
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa stefan222 »

Wewest ale ked ti dobija baterku na dialnici ta to nezere visc benzinu to nabit? A prepinas si sam v meste ze chc es na el ist? Co mas za auto vlastne?
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5773
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Bruzdim tie internety a stale tesla 3 vyzera ako najrozumnejsia volba, facelift a uplne sensible mi pride long range.

Vykon tam je a verim ze tie mensie kolesa su lacnejsie na udrzbu aj obuvanie, plus bude podvozok zdravsi na cestach vychodneho slovenska :D
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1666
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa werwest »

stefan222 napísal: Ne 04. Aug, 2024, 22:19 Wewest ale ked ti dobija baterku na dialnici ta to nezere visc benzinu to nabit? A prepinas si sam v meste ze chc es na el ist? Co mas za auto vlastne?
Tak zere to na dobitie, ale podla vsetkeho menej ako ked sa v meste rozbiehas a zastavujes. Mam to na 42km trase odmerane, a v meste je tak 5km. Sam to prepinam, hybrid mod sam o sebe je blby, vymlati baterku na 0 na dialnici a potom ide cisto benzin, obcas elektro co zrekuperuje brzdenim. Keby to prepinalo na motor nad 55 tak by mozno bol hybrid mod fajn, ale to je len moj sen. Lynkco 01
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5773
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Jednoduska »

V rámci čítania a dumania som došiel do momentálne ideálneho elektromobilu :D

Tesla model 3 performance, predať 20 palcové disky a zobrať 18 na príjemnejšiu jazdu. a ešte aj moje obľúbené celoročky odporúčajú, Michelin CC2 :laugh:
https://tsportline.com/blogs/tesla-afte ... rmance-yes

EDIT: robia tie gumy aj na 20 palcov, ale videl som videjka (a stav ciest východneho Slovenska) a IMHO 18 ušetria veľa problémov a znížia spotrebu.

ale zároveň sa mi ten sen vzďaluje, nehcem dávať 35K za auto zasa a dobrý ročník facelift performance + výmena kolies nebude veľmi nižšie.

Uvidím na jeseň, možn oskúsim spaľovák predať a ak sa podarí, od toho sa odrazím.

Variant A: zobrať plug in alebo electro okolo 20 (teda ID3, meh)
Variant B: počkať ešte rok, zvýšiť budget medzi 30 až 40 a ísť do poriadneho elektra ala M3P (alebo LR)

Zatiaľ skôr variant B, ak aj spaľovák predám a nič nekúpim tak môžem skúsiť prenájom na rok, to by som menej ľutoval a aspoň si zažijeme EV life...
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1950
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Jednoduska
ja by som sa asi na Performance aj vydlabol, zbytocne vysoka spotreba, pritom vykon na tie obcasne zrychlenia je aj v LR (pripadne aj boost, ak chces). Vychadzam hlavne z toho, ze tam chces 18tky. Co sa tych tyka, neviem, ci su povolene, Performance ma tusim ine brzdy.
V kazdom pripade urcite chces M3 LR/P z Cinskej produkcie (pozor na US produkciu, tie auta su diametralne odlisne postavene), rocnik tak okolo 21/22 aspon, idealne 22, ked uz tam je AMD Ryzen Infotainment (rychlejsi, vela novych funkcii naviazanych na neho).
FVE 12.45 kWp V/Z
Festro1991
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 388
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2023, 19:17
Bydlisko: Žilina

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Festro1991 »

Mne príde zbytočne dávať 35-36K za M3P keď za 40K máš už aj Y s Berlínu ktorá by mala byť tiež už pohode to už by som radšej zobral Y.
CPU: AMD 7800X3D GPU: Asus TUF Gaming RTX4080 MB: Asus TUF Gaming B650m-PLUS RAM: 2x16GB Kingston 6000 PSU: Asus Strix Aura 850w Gold SSD: Kingston Fury Renegade 1TB CASE: GameMax Spark Monitor: Alienware AW3432DWF
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5773
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Maniak ma pravdu co sa tyka logickeho pristupu, mna to laka na m3p lebo cenovy rozdiel je par tisic oproti LR. Ale to je len preto, realne som ani v jednej nesedel este :)

Y je urcite vacsie auto ale my chceme downsizing skusit.

Stale mi vyplyva ze ak nechcem tolko dukatov vyspytat teraz tak to asi rok pocka, FVE davam az na novy rok (koli dotacii,v novostavbe sa to pocita az z predoslych rokov) a teda bude buduci rok idealny na prechod :)

Minimalne som si spravil prieskum a tesim sa z toho, co sa da kupit, este par rokov dozadu clovek s 30k v ruke nemal sancu kupit tak siroky vyber aut, od spalovaku po elektro.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5708
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Zalezi co je par rokov dozadu, pred covidom si si za 30k nevedel vybrat ci chces superba v nizsej vybave alebo golfika 2.0tsi

Ak ti stacil golfik v ok vybave tak sa ti este 12-13k€ zvysilo

Fabie si mohol mat 3


Nasa t6 nova vysla na 28, dneska to mas tak 68 :D
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1950
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa maniak »

Jednoduska
Aký si vysoký? Lebo ja so 178cm povazujem 3jku za fajn daily driver na dialnicu (mojich 150km), ale sedia vysoko pri streche (lebo baterka v podlahe). Za mnou už vela miesta nebolo. Sused s 3jkou vozí deti do školy (ca 30km), podobna výška, bez batožiny je to fajn auto, na dovolenku iba vo dvojici. S deťmi je to male. Pritom na dĺžku to nie je o moc odlišne proti Y, vnútorný priestor na šírku je identicky, ale Y je vzdusnejsia.
Ešte pozri carsized.com pre porovnania veľkosti.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5773
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Zaijimavy podnet, frajerujem tu s downsizingom ale teraz jazdim mega vzdusneho francuza (Grand c4 spacetourer) tak asi predsa ten model Y aby deti netrpeli....

Mam 189cm. Ale dobre pises, toto su dolezite infosky.

Ak by som siel budgetovo tak v nemecku su ID3 2021 v ponuke bezne za 17-18 s DPH.

Takze ak tento rok tak predsa asi to IDcko (alebo plugin golf/oktavia).

Ak Tesla tal asi pockat, dosetrit a nehladat skratky :) clovel najde pelne kusky 2021 modelu 3 a potom to AMD spomenies, zasa treba novsie drahsie, to uz sa blizime ku Y a tak dalej a clovek je na 40k :D
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10085
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Elektromobilita a vsetko okolo nej

Príspevok od používateľa stiv »

SKiLEX napísal: Št 08. Aug, 2024, 16:42 Zalezi co je par rokov dozadu, pred covidom si si za 30k nevedel vybrat ci chces superba v nizsej vybave alebo golfika 2.0tsi

Ak ti stacil golfik v ok vybave tak sa ti este 12-13k€ zvysilo

Fabie si mohol mat 3

Nasa t6 nova vysla na 28, dneska to mas tak 68 :D
Jeden priklad za vsetko. Ides kupit golf tak odchadzas s golfom, passatom a touaregom. :D

Ale chapem ze po "dobe nedostupnej" sa uz da kupit vselico za "dostupne" ceny.
.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"