Aku mate spotrebu?

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
1adad1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2585
Dátum registrácie: Ut 06. Okt, 2009, 20:19
Bydlisko: Bratislava V - Petržalka

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa 1adad1 »

@maniak napísal:
"kde najvacsi narast bol kompenzácie strat vo vedeni, ten isiel o 700% hore (na nejakych 2.7c/kWh). Toto by malo ist opat dole, pravdepodobne az od januara, kedze iba raz rocne upravuju."

- ako si na to prisiel, ze tento poplatok pôjde dole? Ja by som skôr očakával, že zostane na takejto úrovni dlhšie obdobie.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa maniak »

Moja situacia, distribucia je Netz Burgenland. Straty vo vedeni su uctovane fixnou cenou za elektricku energiu. Minuly rok bola elektrika za 10c, tento rok bola fixovana cena elektriky na 2023 na urovni 60-70c/kWh (na konci decembra/zaciatku januara). Oni ore vypocet pouzivaju nejake indexy a podla tohoto to mohli zvysit (mozno realne kupili elektriku na cely rok).
Preco to pojde dole? Zalezi samozrejme od trhu. V januari som mal priemernu cenu za elektriku okolo 22c/kWh, vo februari 19c/kWh, v marci to vidim v priemere okolo 16-17c/kWh, ale uz su aj vyraznejsie prepady pod 10c na viac hodin viditelne. Jedna sa vsak o moj profil pouzivania, mam hodinovu spotovu tarifikaciu, takze aj optimalizujem spotrebu podla hodin tam, kde mozem a dokazem.
FVE 12.45 kWp V/Z
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa stefan222 »

siel som praha presov asi 8h s 4 prestavkami bo 2 zeny v aute stale curat musia, kde sa dalo som rezal 147km/h a doma som mal 7,1l na palubaku. siel som na zimnych matadoroch. cca 1500km trasu bo som si prdkal aj tam okolo prahy na karlstein. idem v maji do lostysska do rigy ale asi na letnych uz pojdem.
hry- ps5
doma-HP probook
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa lopo1 »

Postapo.png
Ford Ranger 2,0biTurbo na celoročných AT gumách a postapo zombie setupom :) ZA-BA-ZA tempomatových 147km/h priemerka 11,5 motor je nezabehnutý (1100km) čakám že ked si sadne tak by mohla byt spotreba este kusok lepsia
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa opto »

Ja som práve predal Fiat Stilo Multivagon 1,9 JTD ktoré mi pri 150km rýchlosti žralo určite pod 9L takže tých 11,5 je dosť ale chcem sa hlavne počudovať a spolu s ostatnými zamyslieť nad tým že na jednej strane sa tlačí na Euro7 a Elektro mobilitu ale nikto zatiaľ nenainštaloval do áut SW ktorý by autám so zlou aerodynamikou aspoň obmedzil percentá km ktoré môžu najazdiť nad projektovanú rýchlosť.

Mne tá mánia SUVčiek pripadá úplne v rozpore s ekológiou a veľmi rýchla jazda s krabicou po diaľnici by mala byť len výnimkou nie pravidlom.

Ja som si tiež síce teraz kúpil SUV Duster LPG ale len preto že ako penzista už nepotrebujem jazdiť veľa po diaľniciach rýchlosťami okolo 150km ale skôr potrebujem prejsť niekde do prírody .
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa lopo1 »

Opto a co je projektovana rýchlosť? Kedze kazde auto ma najvyssiu konstrukcnu rychlost tu mas zapisanu aj v TP a tu 99,5% majitelov nikdy neprekrocia
11.5 na krabicu a aerodynamickym sialenstvom vpredu a na streche + allterain gumy je fajn spotreba bez tohto si viem predstavit spotrebu tak o 2l nizise

A hold aj taketo auta treba
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa quicky »

tak to je ozaj dobra spotrebicka.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5188
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa Chris »

lopo1 napísal: Št 30. Mar, 2023, 20:14 Postapo.pngFord Ranger 2,0biTurbo na celoročných AT gumách a postapo zombie setupom :) ZA-BA-ZA tempomatových 147km/h priemerka 11,5 motor je nezabehnutý (1100km) čakám že ked si sadne tak by mohla byt spotreba este kusok lepsia
to s tym postrojom si siel 147kmh ? co to vlastne je ?
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5522
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Predpokladam ze na geologicky prieskum. To vpredu vyzera ako georadar.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa opto »

lopo1 napísal: St 05. Apr, 2023, 07:11 Opto a co je projektovana rýchlosť? Kedze kazde auto ma najvyssiu konstrukcnu rychlost tu mas zapisanu aj v TP a tu 99,5% majitelov nikdy neprekrocia
11.5 na krabicu a aerodynamickym sialenstvom vpredu a na streche + allterain gumy je fajn spotreba bez tohto si viem predstavit spotrebu tak o 2l nizise

A hold aj taketo auta treba
Ospravedlňujem sa za použitie vymysleného a zatiaľ zrejme nepoužívaného pojmu. Chcel som len upozorniť na to že ak chceme/potrebujeme šetriť klímu a palivo tak by sme nemali zabúdať na veľký vplyv aerodynamického coeficientu auta.

https://www.tipcars.com/magazin/nase-te ... 1-dil.html

https://www.topspeed.sk/novinky/obmedze ... nsku/22268

https://www.autoforum.cz/predstaveni/vo ... e-nezmeni/
Naposledy upravil/-a opto v St 05. Apr, 2023, 17:41, upravené celkom 1 krát.
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa lopo1 »

Chris napísal: St 05. Apr, 2023, 13:25
to s tym postrojom si siel 147kmh ? co to vlastne je ?
Ano to vpredu je georadar a tych 147 bolo vez tych anten vpredu ostava iba ram a na streche konstrukcia z rexroth profilov
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa opto »

Tá záhradka na streche musí pri takej rýchlosti aj veľmi hučať.
Pokliaľ je coeficeient airodynamiclekoho odporu 2x väčši (napr. 50/25 ) tak odpor vzduchu je tuším 4x väčší pri tom istom náraste rýchlosti ?

Keďže však na nárast spotreby pri náraste rýchlosti nemá vplyv len odporová sila vzduchu a každý z nás má iný spôsob jazdy bolo by dobré uvádzať pri danom aute aj minimálnu spotrebu pri troch ( napr. 50, 90, 130 ) vyrovnaných rýchlostiach po rovine bez vetra dažďa pri 20C a s dodávaným letným obutím. Pre výrobcov by to bola len drobná administratívna záťaž a pre zákazníkov informácia pre ešte lepší vyber a kontrolu či auto alebo naša noha nemá nejakú vadu .
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3923
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa Memnon »

opto po prvej vete si uz mal potom prestat pisat

lopo1. tak keby si siel s tym radarom 147 by bola ina frajerina
ta stratnut na D1 s ty, taksi myslim ze sa tu nataca pokracovanie MadMax :)
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5522
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa SKiLEX »

mas dost hokej v tom ako funguje koeficient odporu.
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 686
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Aku mate spotrebu?

Príspevok od používateľa opto »

SKiLEX napísal: Št 06. Apr, 2023, 10:27 mas dost hokej v tom ako funguje koeficient odporu.
No však preto som tam dal otáznik s nádejou že mi to niekto vysvetlí namiesto urážania.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"