1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Všetko o monitoroch CRT, LCD paneloch...
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12956
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ja si myslím, že vôbec nie si mimo témy - je to v duchu, ktorý som sa snažil aj ja podať...

A presne tak, ešte si dobre dodal tú klauzulu o tom, že obchod dostáva v podstate tie dĺžky záruk - ide to často od rôznych dodávateľov, ktorí prevezmú v drvivej väčšine dĺžku priamo od výrobcu (prípadne ak sa stane niečo ako napríklad teraz s Corsair produktami, kde sa už počas predaja navýšila dĺžka, tak to chvíľku zaberie, kým sa v tých systémoch všetko aktualizuje...)

A okrem iných aj preto sú tie obchody lacnejšie, pretože sa takto zbavujú potencionálnych nákladov pre reklamácie po dvoch rokoch..

"Dokonca, ak mas autorizovany servis v mieste svojho bydliska a ides to reklamovat k predajcovi, tak oni ti sami castokrat povedia ze to odneste radsej do servisu (resp. mohli ste radsej odniest), bude to rychlejsie, kedze to nejde zbytocne cez sprostredkovatela ale priamo."
Sranda, príď do KE, milý Datacomp by ťa takto stále poslal na ich centrálu, aby oni potom nemuseli niečo riešiť - to je bulšit, len sa vyhýbajú nákladom ;)
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
nossak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 7
Dátum registrácie: So 19. Júl, 2003, 08:00

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa nossak »

Tak som upgrejdol grafiku na msi rx480 gaming 8g konecne som si mohol vyskusat technologiu freesync (s monitorom ASUS MG279Q) a tu su moje poznatky:
S touto grafikou to pustam iba na niektorych hrach predsa 2k da zabrat a ked dava hra 50-60 fps tam sa to neoplati pustat, tam radsej dam obraz na 144hz a freesync off obraz sa zda lepsi pre oci (aj ked som v rozmedzi 35 az 90hz ) Takze na nove hry to bude optimalna asi az Vega :(
Takze som hladal kde by to stalo za to, tak som skusil overwatch a doom a tam to funguje skvele , maximalne plynuly obraz, radost pre oci :) .....ALE
to obmedzenie 35-90hz, teda 35 je nepodstatnych(nikdo nechce 35fps) tam to mohli kludne dat na 60 ale tych 90 je strasne obmedzujucich, aj v jednej aj v druhej hre neni problem preskocit 90fps a freesync vam monitor stopne na 90hz.
Nastastie existuje riesienie, ak ma niekto podobny problem tak s tymto si posunie freesync na 60-144 a bude maximalne spokojny a vyuzije monitor aj freesync na plne gule :) https://www.youtube.com/watch?v=rcbYg-bqy8w
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5884
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa wingo »

IMHO ak by Freesync fungoval tak ako má, tak najväčší význam má práve pri 30-60Hz/fps, pri stabilných fps vyšších ako max Hz monitoru je freesync na dve veci. Asi si mýliš Freesync s plynulosťou obrazu pri 100+Hz. Samozrejme že 100+Hz bude vždy vyzerať lepšie ako 50 s akoukoľvek fičúrkou na vylepšenie obrazu, ale porovnať by si mal 50fps s Freesync a bez neho či (a aký) má efekt.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 4001
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa Dunar »

loleqboleq napísal: Sranda, príď do KE, milý Datacomp by ťa takto stále poslal na ich centrálu, aby oni potom nemuseli niečo riešiť - to je bulšit, len sa vyhýbajú nákladom ;)
Nie je to bullshit a ani nechapem ako sa da usetrit na nakladoch. To je prave bullshit. Oni kazdu reklamaciu neposielaju do servisu zvlast, ale naraz ked sa im to nakopi. Nie kazdy zakaznik je to ochotny nosit este niekde inde ked uz pride na nejaku pobocku. Proste im to tam necha. Takze tu cestu si aj tak neusetria. A ci posielaju 1 vec alebo 100 je z hladiska nakladov uplne jedno.
GABO napísal:Dunar: si preštuduj obč. zákonník pretože druhá polovica tvojho príspevku je mimo toho..predajca môže odporúčať, ALE AK MU RAZ ZLOŽíM TOVAR tam kde som si kúpil sa môže aj na hlavu postaviť a musí to prebrať....
Ja obciansky zakonnik poznam, ty ale ocividne nie. Ten sa tyka zakonnej zaruky, nie toho co je nad ramec. Tam zakonnik neplati. Takze ked ty im to tam odnesies po dvoch rokoch, oni ta mozu pekne krasne vysmiat. V zmysle ze ti povedia odnes to vyrobcovi. Na to maju plne pravo.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12956
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa loleqboleq »

nossak napísal:Tak som upgrejdol grafiku na msi rx480 gaming 8g konecne som si mohol vyskusat technologiu freesync (s monitorom ASUS MG279Q) a tu su moje poznatky:
S touto grafikou to pustam iba na niektorych hrach predsa 2k da zabrat a ked dava hra 50-60 fps tam sa to neoplati pustat, tam radsej dam obraz na 144hz a freesync off obraz sa zda lepsi pre oci (aj ked som v rozmedzi 35 az 90hz ) Takze na nove hry to bude optimalna asi az Vega :(
Takze som hladal kde by to stalo za to, tak som skusil overwatch a doom a tam to funguje skvele , maximalne plynuly obraz, radost pre oci :) .....ALE
to obmedzenie 35-90hz, teda 35 je nepodstatnych(nikdo nechce 35fps) tam to mohli kludne dat na 60 ale tych 90 je strasne obmedzujucich, aj v jednej aj v druhej hre neni problem preskocit 90fps a freesync vam monitor stopne na 90hz.
Nastastie existuje riesienie, ak ma niekto podobny problem tak s tymto si posunie freesync na 60-144 a bude maximalne spokojny a vyuzije monitor aj freesync na plne gule :) https://www.youtube.com/watch?v=rcbYg-bqy8w
Btw, vraj je "hack" na plný range 30-144Hz, niekde som si to všimol na nete (asi overclock.net)

wingo napísal:IMHO ak by Freesync fungoval tak ako má, tak najväčší význam má práve pri 30-60Hz/fps, pri stabilných fps vyšších ako max Hz monitoru je freesync na dve veci. Asi si mýliš Freesync s plynulosťou obrazu pri 100+Hz. Samozrejme že 100+Hz bude vždy vyzerať lepšie ako 50 s akoukoľvek fičúrkou na vylepšenie obrazu, ale porovnať by si mal 50fps s Freesync a bez neho či (a aký) má efekt.
Lol, rly ? ty si mal niekedy na svojej 60Hzovke trebárs 80fps ? Trhá to ako sviňa, práve naopak - často hry s FPS pod úrovňou množstva Hz netrhajú :good:

Dunar napísal:
loleqboleq napísal: Sranda, príď do KE, milý Datacomp by ťa takto stále poslal na ich centrálu, aby oni potom nemuseli niečo riešiť - to je bulšit, len sa vyhýbajú nákladom ;)

Nie je to bullshit a ani nechapem ako sa da usetrit na nakladoch. To je prave bullshit. Oni kazdu reklamaciu neposielaju do servisu zvlast, ale naraz ked sa im to nakopi. Nie kazdy zakaznik je to ochotny nosit este niekde inde ked uz pride na nejaku pobocku. Proste im to tam necha. Takze tu cestu si aj tak neusetria. A ci posielaju 1 vec alebo 100 je z hladiska nakladov uplne jedno.

GABO napísal:Dunar: si preštuduj obč. zákonník pretože druhá polovica tvojho príspevku je mimo toho..predajca môže odporúčať, ALE AK MU RAZ ZLOŽíM TOVAR tam kde som si kúpil sa môže aj na hlavu postaviť a musí to prebrať....

Ja obciansky zakonnik poznam, ty ale ocividne nie. Ten sa tyka zakonnej zaruky, nie toho co je nad ramec. Tam zakonnik neplati. Takze ked ty im to tam odnesies po dvoch rokoch, oni ta mozu pekne krasne vysmiat. V zmysle ze ti povedia odnes to vyrobcovi. Na to maju plne pravo.
S tebou sa fakt nemá zmysel baviť ;) Prepáč..
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 4001
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa Dunar »

Ved ked nemas ziadne rozumne argumenty, tak sa samozrejme nema.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12956
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Rozumné argumenty? Omieľame to isté dookola, obaja vieme, aký je zákon, teda aké minimum určuje, avšak...

Dajme si konkrétne znenia, takže napríklad citujem zo soi.sk z FAQ-u a otázky "Aká je dĺžka záručnej doby?"
V zmysle ustanovenia § 620 Občianskeho zákonníka je záručná doba 24 mesiacov. Ak je na predávanej veci, jej obale alebo návode k nej pripojenom vyznačená lehota na použitie, neskončí sa záručná doba pred uplynutím tejto lehoty.

Ak ide o použitú vec, kupujúci a predávajúci sa môžu dohodnúť aj na kratšej záručnej dobe, nie však kratšej než 12 mesiacov. Pri veciach, ktoré sú určené na to, aby sa užívali po dlhšiu dobu, ustanovujú osobitné predpisy záručnú dobu dlhšiu ako 24 mesiacov. Záručná doba presahujúca 24 mesiacov sa môže týkať i len niektorej súčiastky veci.
Všimni si hlavne poslednú časť, takže ako som hovoril, 24 mesiacov je minimum a už aj zákon hovorí to, že môže byť aj dlhšia na celú produkt alebo jej časť

To je k dĺžke, k tej druhej veci s tými autorizovanými servismi, tak môj názor je ako GABO-v...som zvedavý ako budeš posielať nejaké veľké produkty alebo produkty bez aut. servisu na SVK (schválne nehovorím o CZ, keďže pošta tam je len o chlp lacnejšia ako do Nemecka a podobne...). A ak ide o skracovanie takéhoto reklamačného procesu - je diskutabilné, či dospeješ k rýchlejšiemu riešeniu, môžu prísť reklamácie od nejakých partnerov (v rovnaký deň ako aj tvoja reklamácia) a tým pádom tvoja pôjde do úzadia a podobne...Rovnako máš garantovaných 30 dní u aut. servisu? Pokiaľ sa nemýlim, tak nie, no predajca má zo zákona povinnosť znovu ukončiť reklamačné konanie maximálne v rozmedzí 30 dní (a dať samozrejme spotrebiteľovi vedieť písomne, mailovo s oskenovaným podpísaným a opečiatkovaným protokolom alebo tovarom) a ak to oni neporiešia v tomto rozmedzí, tak platia pokutu (pokutou myslím, že podľa toho, čo spotrebiteľ chce, peniažky alebo nový kus).

Stačí ti toto množstvo rozumných argumentov? Už si dáš konečne pokoj?

EDIT:
Ešte doplním aj znovu z rovnakého webu info aj o vybavení reklamácie a spôsoby ukončenia, keďže aj to som spomenul vyššie..
Podľa § 18 ods. 4 zákona o ochrane spotrebiteľa, vybavenie reklamácie nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. Po uplynutí tejto lehoty má spotrebiteľ rovnaké práva, akoby išlo o vadu, ktorú nemožno odstrániť, t.j. právny nárok na zrušenie kúpnej zmluvy (vrátenie peňazí) alebo na výmenu tovaru.
Uplatnenie práva vyplýva zo zákona o ochrane spotrebiteľa a z § 623 ods.1 Občianskeho zákonníka. Svojho práva sa môže spotrebiteľ domáhať u predávajúceho preukázateľným spôsobom napr. doporučenou poštou. Lehotu na vrátenie kúpnej ceny určuje spotrebiteľ.

Vzťah medzi spotrebiteľom a predávajúcim je občiansko-právny. Za predpokladu, že predávajúci ani po takomto preukázateľnom vyzvaní sumu nevráti, o nároku môže v ďalšom rozhodnúť iba súd.
Právomoci Slovenskej obchodnej inšpekcie v reklamačnom konaní upravuje § 18 zákona o ochrane spotrebiteľa, v zmysle ktorého, ako je vyššie uvedené, predávajúci je povinný vydať spotrebiteľovi písomný doklad o spôsobe vybavenia reklamácie do 30 dní od dátumu uplatnenia reklamácie. Pre nedodržanie zákonnej lehoty na vybavenie reklamácie, môže spotrebiteľ podať podnet na vykonanie kontroly na príslušný inšpektorát SOI podľa sídla predávajúceho. K podaniu je nevyhnutné priložiť kópie dokladov (doklad o zaplatení ceny za výrobok, potvrdenie o uplatnení reklamácie a pod.). Bez predloženia relevantných dokladov nie je možné vykonať kontrolu u predávajúceho.
Všimni si to, že sa tam nespomína autorizovaný servis ale predajca, nie je tu uvedené, že ak nesplní 30-dňovú lehotu aut. servis, tak predajca to berie ako by oni ju nevyriešili a máš právo od nich žiadať peniaze za nesplnenie 30 dní, takže ako som spomínal, pokiaľ nejde o servis štýlu Dell, HP a ich rôzne "On-Site" obhliadky a rôzne riešenia protikusom, tak je to samovražda takto riešiť reklamáciu.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5884
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa wingo »

loleqboleq napísal:
wingo napísal:IMHO ak by Freesync fungoval tak ako má, tak najväčší význam má práve pri 30-60Hz/fps, pri stabilných fps vyšších ako max Hz monitoru je freesync na dve veci. Asi si mýliš Freesync s plynulosťou obrazu pri 100+Hz. Samozrejme že 100+Hz bude vždy vyzerať lepšie ako 50 s akoukoľvek fičúrkou na vylepšenie obrazu, ale porovnať by si mal 50fps s Freesync a bez neho či (a aký) má efekt.
Lol, rly ? ty si mal niekedy na svojej 60Hzovke trebárs 80fps ? Trhá to ako sviňa, práve naopak - často hry s FPS pod úrovňou množstva Hz netrhajú :good:
No na mojej 60Hz som nikdy nemal 80fps, lebo 60Hz panel nemám, podobne ako spomínaný panel je 144Hz a nie 60Hz :) Okrem toho mám nVidiu (Adaptive Vsync), takže zase by som nijaký tearing nevidel :) A klasický Vsync funguje spoľahlivo ak máš stabilné fps vyššie ako Hz monitoru, čo je situácia ktorú som opisoval, máš to hneď v tom quote ;)
Celá pointa Freesync je v tom eliminovať tearing bez performance penalty (lebo s performance penalty to dokáže spoľahlivo Vsync, a v prípade že Fps>Hz tak je to dokonca bez performance penalty akurát možno s extra input lag menším ako 1/refresh rate). A performance penalty pri 100+fps je výrazne nižšia (až zanedbateľná) ako tá pri 30-60fps.

Samozrejme Freesync fungujúci v celom rozsahu Hz monitora je lepší ako fungujúci iba v určitom rozsahu, ale ak by som si musel vybrať kde to fungovať bude vyberiem nižšie rozpätie fps/hz.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12956
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Takže teraz nerozumiem to, o čom hovoríš - ja ti hovorím o tom, že je hlúposť, že má význam pri 30-60Hz, G/F Sync má zmyel pri každom FPS. Rovnako to, čo si mi tým "Adaptive Vsync" chcel povedať - vieš, že Adaptive je len "dynamické" switchovanie klasického Vsyncu podľa fps, že ?
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 4001
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa Dunar »

loleqboleq napísal:Všimni si hlavne poslednú časť, takže ako som hovoril, 24 mesiacov je minimum a už aj zákon hovorí to, že môže byť aj dlhšia na celú produkt alebo jej časť
Ale veď nikto netvrdi že dlhšia nemôže byť. Len tu dlhšiu nemôžeš vymahať od obchodu, keď ju poskytuje vyrobca. Na to nemaš zakonne paky. Chapeš ten rozdiel?

O dlžke reklamacie som ja nepisal nič, netušim prečo to spominaš ani čo ma spoločne s temou. A prečo sem stale pletieš zahraničie, tomu nerozumiem už vôbec.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5884
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa wingo »

loleqboleq napísal:Takže teraz nerozumiem to, o čom hovoríš - ja ti hovorím o tom, že je hlúposť, že má význam pri 30-60Hz, G/F Sync má zmyel pri každom FPS. Rovnako to, čo si mi tým "Adaptive Vsync" chcel povedať - vieš, že Adaptive je len "dynamické" switchovanie klasického Vsyncu podľa fps, že ?
Prestaň si domýšľať a začni čítať - nepísal som že má význam IBA pri 30-60, písal som že by mal mať vyšší význam pri 30-60 ako pri 60-144 (v tomto prípade 35-90 alebo 60-144 keďže to sú možnosti ktoré pôvodne našiel). Však ešte nakoniec som napísal, citujem:
wingo napísal:Samozrejme Freesync fungujúci v celom rozsahu Hz monitora je lepší ako fungujúci iba v určitom rozsahu, ale ak by som si musel vybrať kde to fungovať bude vyberiem nižšie rozpätie fps/hz.
Ak máš adaptive Vsync alebo proste len zapnutý Vsync, pri fps>hz nemáš žiadny tearing ani performance penalty, tzn. freesync nemá žiadny zmysel. Samozrejme že viem čo robí Adaptive Vsync, keby som mal 60Hz monitor tak pri 80fps budem mať zapnutý Vsync = nevidel by som žiadny tearing, tak ako som napísal - ty si tvrdil že to bude trhať ako sviňa :)

Ale čítajúc znova čo napísal Dunar a čo som mu odpísal si uvedomujem že to čo som od neho chcel vlastne spravil (porovnal rovnaké fps s Freesync on/off) a vyšlo mu že Freesync ON je pre jeho oči horší ako Freesync OFF. Z toho mi vyplýva že nerobí to čo by mal robiť, tzn. produkovať lepší obraz, práve naopak...
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12956
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ozrejmi mi, prosím, to 60-144, kde padla tá info ?

"Ak máš adaptive Vsync alebo proste len zapnutý Vsync, pri fps>hz nemáš žiadny tearing ani performance penalty, tzn. freesync nemá žiadny zmysel."
Máš na to aj nejaké čísla ? Pretože to je bulšit, V-Sync bude zaťažovať systém stále

Bez V-syncu ti bude trhať všetko nad obnovovaciu frekvenciu monitora a často aj pod ňu (a príslušné fps)
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5884
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa wingo »

Kde padla info o 60-144Hz? Čítať vieš? Či sa neunúvaš, iba argumentuješ spamäti?
nossak napísal:Nastastie existuje riesienie, ak ma niekto podobny problem tak s tymto si posunie freesync na 60-144 a bude maximalne spokojny a vyuzije monitor aj freesync na plne gule :) https://www.youtube.com/watch?v=rcbYg-bqy8w
Akurát som konečne doma a kukám ten link (cez youtube sa treba prekliknúť sem: http://nils.schimmelmann.us/post/133778 ... z-freesync), zdá sa že predsa len má význam ísť na vyššie Hz - od určitej aktualizácie ovládačov AMD dokáže konečne emulovať nižšie Hz tými vyššími (nesnaží sa nastaviť priamo 35Hz, ale nastaví 105Hz a zobrazí ten istý snímok 3x po sebe) takže by to malo byť bez kompromisov a vždy sa vyplatí nastaviť vyššie rozpätie Hz. Čiže to z čoho som pôvodne vychádzal už neplatí, stále však platí že najväčší efekt to má mať pri nízkych fps.



A aké zaťaženie systému? Vieš vôbec ako Vsync (a následne Freesync) funguje? Jediné čo spôsobí je že tam budeš vidieť krásne číslo 60/120/144fps (podľa obnovovacej frekvencie monitora) namiesto 200 alebo koľko fps by inak PC dokázalo dosiahnuť. A z toho ako to funguje vyplýva aj fakt že niečo ako G-sync/Freesync má väčší efekt pri nižších fps ako pri vyšších.

Zjednodušene. Predpokladajme 60Hz monitor, tzn. obnovuje sa raz za 16,7ms.

Príklad 1 - snímka sa vykresľuje 20ms (50fps):
Vsync off: po 16,7ms príde z monitora príkaz na synchronizáciu, 83,5% Snímky 1 je hotových, to čo je hotové prepísalo čiastočne pôvodnú Snímku 0 = tearing
Vsync on: po 16,7ms príde z monitora príkaz na synchronizáciu, Snímka 1 nie je hotová = zobrazí sa celá Snímka 0 = žiadny tearing, ale Snímka 1 sa zobrazí až po 33ms (30fps) namiesto po 20ms (50fps).
G-sync: po 20ms príde z grafickej karty príkaz na synchronizáciu, Snímka 1 nahradí Snímku 0 (efektívna obnovovacia frekvencia monitora v tej chvíli je 50Hz) = žiadny tearing, snímka sa zobrazí okamžite ako je hotová
Freesync: podobne ako G-sync, ale refresh rate je obmedzené na určité kroky, tzn nemôžeš mať presne 50 Hz ale iba dajme tomu 48Hz a potom až 60Hz - zapne sa Vsync a použije sa najbližšia vhodná frekvencia. Asi preto novinári pri testoch poznamenali že G-sync funguje lepšie (a asi preto aj potrebuje špecifický HW v GK aj monitore).

Príklad 2 - snímka sa vykresľuje 15ms (66fps)
Vsync off: po 16,7ms príde z monitora príkaz na synchronizáciu, 11% Snímky 2 je hotových, to čo je hotové prepísalo čiastočne pôvodnú Snímku 1 ktorá sa predtým stihla vykresliť celá = tearing
Vsync on: po 16,7ms príde z monitora príkaz na synchronizáciu, Snímka 2 nie je hotová = zobrazí sa celá Snímka 1 ktorá sa už stihla predtým vyrenderovať = žiadny tearing (ak hovoríme o triple bufferingu, ak ide o double buffering tak Snímka 2 sa ani nezačne renderovať kým sa nezobrazí Snímka 1)
G-sync/Freesync: po 15ms príde z grafickej karty príkaz na synchronizáciu ale monitor ju odmietne lebo taký refresh nezvláda, Snímka 1 nahradí Snímku 0 až po 16,7ms = žiadny tearing
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12956
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ďakujem za vysvetlenie FreeSyncu v tom prvom prípade - ostatne plne s tebou súhlasím, to je dôvod, prečo sa znižuje FPS...teda dajme tomu, že bez V-Sync ide GPU na 100% a generuje cca 69fps a po zapnutí VSyncu rovnaká 100% zaťaženosť ale už len 60fps - a stále bude tam koniec koncov vplyv na výkon - záleží možno potom podľa každého vlastnej definície, čo je zanedbateľnou stratou..

Vieš, čo ma teraz trápi, teda nad čím premýšľam ? Prečo sú niektoré hry bez tearingu na nižšom fps ? Aj vo full-screene, nie len borderlesse
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5884
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: 1440p IPS 120/144Hz monitory prichádzajú - diskusia

Príspevok od používateľa wingo »

No ak máš double buffering tak nemáš 100% vyťaženie grafiky - vyrenderuje snímok a potom oddychuje kým sa nezobrazí, až potom začne zase renderovať = nižšie využitie, spotreba, teplo...
A strata výkonu ako strata výkonu - je to vôbec strata ak sa tie snímky navyše aj tak nezobrazia lebo monitor to jednoducho nestíha? Záleží aj ako hra spracováva vstupy, ak je naviazaná na FPS tak je lepšie mať viac FPS aj ak sa nezobrazia kvôli lepšej odozve.

Ten chýbajúci tearing v niektorých hrách - môže to byť spôsobom renderovania, že v podstate vypľujú celý obraz naraz až keď je hotový a nie po kúskoch, tzn. aj bez vsync by prakticky fungovali ako s vsync.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB

Návrat na "Monitory a zobrazovacie zariadenia"